Sigara İçmek HARAM mıdır ?

naib45

Paylaşımcı
Web sitesi
www.facebook.com
israf haramdır siğara israftır haramdır
insanın kendine veya başka bir canlıya eziyet etmesi haramdır adam canına kıyıyor göz göre göre intihar ediyor haramdır

iyide ben sigarayı bitirmeden atmamki haram işlemiş olatım .....ben kendime eziyet etmiyor acık hava tımarenesine dönen memlekette akıl sağlımı koruyorun beyin hücrelerimi besleyip düşünen ,sorgulıyan ,doğru değer yargılarıyla yargılayıp fiil işliyerek dünya imtihanını geçiriyorum .... içmeseydim ac kalmış beyinle düşünme yarglama kabiliyetinden yoksun bi beyinle allah korusun bu konuda hüküm iddiedip farkında bile olmadan firavungibi kendimin rap oldumu iddia etmiş olucaktım

lafons7275

Kıdemli Üye
acık hava tımarenesine dönen memlekette akıl sağlımı koruyorun beyin hücrelerimi besleyip düşünen ,sorgulıyan ,doğru değer yargılarıyla yargılayıp fiil işliyerek dünya imtihanını geçiriyorum ....

Bak şu sigaranın marifetine.

ALI25

Kıdemli Üye
Bir misal olarak size lafons farz edelim ki diyor sigara hakkinda kesin bilgim yok o konuda Allahu teala kitabinda acik ve kesin birsey ona dair buyurmamis ve sonra sünneti resul de de bir acik ve kesin mevzu buna dair yok ve de daha sonra bu konuda icma ümmet de yok ve daha sonrasi da bunada dair de kiyas-i fukaha da yok iken bu gibi bir sey nasil haram olur veya bir baska ifade ile buna nasil haram deyip de ve böyle kabul edilir bunuda bana dermisiniz.

ömerusta

Kıdemli Üye
yav hu sen ne söylüyorsun farkındamısın hadi naip45 kafayı kırmış alkol gibi vucutu uyutmuş sende ondan kötümüsün ne
israf haramdır . sığarada haramdır . çünki israftır . ula bir eşeğin anlına tosun yazmak onu tosun yapmaz eşşek eşşektir mekruh mekruhtur mekruh haramdır ne yazar ne anlarsan anlayın ula

ihvanistanbul

AkhenAton
Tokken yemek yemek haram mı? Ya da ihtiyaç yokken alınan giysi? Ya da fazladan pişirilen bir kap yemek?

Çok boş beleş adam gördüm ama senin gibi fuzulisi az bulunur @ömerusta

ömerusta

Kıdemli Üye
tok ken yemek yediğinde sağlığını bozuyorsa haramdır insana zağlığına zarar veren herşey yasaktır haramdır
ha sığara içiyorda böyle şeylere sığınıyorsan bilmem ama pislik sisliktir yenmez siğarada pisliktir ister ye ister iç
ben otuz sene içtim pislik yedim bıraktım tövbe ettim siz yemeye devam edin

ihvanistanbul

AkhenAton
Ne guzel fetva uyduruyorsunuz oyle. Sagliga zararli olab hersey haram he? İyi arabaya binmekte haram umumun sagligini etkiliyor egzos gaziyla? Komur madenlerinde calismakta haram?

naib45

Paylaşımcı
Web sitesi
www.facebook.com
yav hu sen ne söylüyorsun farkındamısın hadi naip45 kafayı kırmış alkol gibi vucutu uyutmuş sende ondan kötümüsün ne
israf haramdır . sığarada haramdır . çünki israftır . ula bir eşeğin anlına tosun yazmak onu tosun yapmaz eşşek eşşektir mekruh mekruhtur mekruh haramdır ne yazar ne anlarsan anlayın ula

ömerusta birazda ben sana soruyum madem otuz sene içmişsin bilirsin haberlerde suriyede enkaz altından çıkarılan bebek cesetlerini gördüğünde imanın la aklını aynı bedenınde bir arada nasıl tutabiliyon o cıhada katılmadığın halde fornülünü verirsen bırakmayı bende denerim .........2 benim dedem tütün tarlasında dogmuş tütün cifcisi olarak yaşamış ürettiği tütünüde islamın sancaktari allah cc luhunun yeryüzündeki gölgesi olan halifesinin yönettiği Osmanlı devletinin tekeline satmiş babam tütün tarlasında dogmuş bizide tütün parasıyla büyüttü bende tütün tarlasında dogdum 13 yaşıma kadar o tarlada yaşadım tütün senin dediğin gibi haram osaydı onu üretmesi satması almasıda haram olması lazımgelir şarap gibi sana göre biz şimdi bilmem kac nesildir hep haram yiyerekmi yetiştik allah cc bizim rıskimızı hep haramdanmı vermiş o tütüne harcanan emek gibi emek geraktiren kactane helal rızık kapısı var acaba .... ... mekruh kelime manasını nedir haram ın kelime manası nedir hüküm koyma hakkı nedir hüküm kelimesinin manası nedir bi cevap yazarmısın.............bende sana Müslüman nedemek kelime manası nedir onu yazıyım Müslüman örtüyü kaldıran acıga çıkaran demek hakkı gerçeği örtülü olanı açmak acıga çıkarmak demektir Müslüman zıttı ise kafir kelimesidir kafirse örten gizleyen saklıyan demektir hakkı örten gizliyen demektir ........

nefahtü

Kıdemli Üye
Nice konularda ahkam kesenler şuncacık konunun içinden çıkamıyorsunuz ya..
sigara içen kolay kolay haram demez yada babası içiyorsa eşi dostu evladı içiyorsa haram demesi pek kolay değilkdir.
Ancak sigara hem kişinin kendisine zararlı hem de zevk için kul hakkına girdiği için etrafını zehirlediği için haram mı değil mi buna forumun en güvenilir kişileri cevaplasın..
siz söyleyin deseler bana ben haram derim..

nefahtü

Kıdemli Üye
kokusu zaten idrar gibi..
iradesi zayıf kişilerin kullandığı bir ot.
metrelerce öteden içenin kokusu gelir burnuma ve kaldırım değiştiririm.

Kaptan

Mecra Yazarı
islam'da bir seyi helal veya haram kilma yani helal ve haram kriterlerini belirleme yetkisi sadece ve sadece Allah'a mahsustur. peygamberimizin dahi böyle bir yetkisi yoktur. dikkat edin hadisler "Allah resulü haram etti (harreme'n nebi) demez, Allah resulü yasakladi (nehe'n nebi) der". arada fark var

aynen bunun gibi ne hanefi, ne safii, ne hanbeli, ne maliki ne de bilmem ne...hic kimse Allah yerine kaide koyamaz.
haram diyebilmek icin kesin acik nas bulunmasi gerekir, icki haramdir cünkü kesin nass vardir gibi
haramliliginda kesin bir nass bulunmadigi durumlarda verilebilecek en güzel hüküm haniflerin benimsedigi "mekruh" sözüdür. yani harama yakin ama haram degil.

nefahtü

Kıdemli Üye
islam'da bir seyi helal veya haram kilma yani helal ve haram kriterlerini belirleme yetkisi sadece ve sadece Allah'a mahsustur. peygamberimizin dahi böyle bir yetkisi yoktur. dikkat edin hadisler "Allah resulü haram etti (harreme'n nebi) demez, Allah resulü yasakladi (nehe'n nebi) der". arada fark var

aynen bunun gibi ne hanefi, ne safii, ne hanbeli, ne maliki ne de bilmem ne...hic kimse Allah yerine kaide koyamaz.
haram diyebilmek icin kesin acik nas bulunmasi gerekir, icki haramdir cünkü kesin nass vardir gibi
haramliliginda kesin bir nass bulunmadigi durumlarda verilebilecek en güzel hüküm haniflerin benimsedigi "mekruh" sözüdür. yani harama yakin ama haram degil.

mekruh olan birşeyi gerçek bir mümin uygular mı?

ihvanistanbul

AkhenAton

1 Milyar mekruh 1 tane haram ediyor mu?

Ben sigarayı bıraktım hamdolsun. Ama eğer meseleye sağlık üzerinden bakıyorsanız egzos dumanı, klavye ( evet iş yerlerinde kullandığımız klavye ), otobüslerdeki tutamaçlar...vs hepsi zararlı ve o zaman bunlara bağlı herşeyin haram olması gerekir değil mi?

naib45

Paylaşımcı
Web sitesi
www.facebook.com

sahabenin içinde önceden alkolik olmış bi sahabe vardı zaman zaman sarhoş yakaldı olurdu resulullah sa al ves ona hat cezası verirdi ...........sence o sahabe gerçek bi müminmidir üstelik mekruh değil haram işlemektedir mümin oluşunu ise allah resülü onaylamaktadır..

nefahtü

Kıdemli Üye
1 Milyar mekruh 1 tane haram ediyor mu?

Ben sigarayı bıraktım hamdolsun. Ama eğer meseleye sağlık üzerinden bakıyorsanız egzos dumanı, klavye ( evet iş yerlerinde kullandığımız klavye ), otobüslerdeki tutamaçlar...vs hepsi zararlı ve o zaman bunlara bağlı herşeyin haram olması gerekir değil mi?

verdiğiniz örnekler ile alakası yok..Biryerden biryere gitmeden olmaz değil mi otobüs tutamaçı gerekli ama sigara içmeden hangi iş yapılamaz söylermisiniz?

nefahtü

Kıdemli Üye
elbette var olmaz mi
adi üzerinde mekruh-harama yakin
sagliga zarar, cevreye zarar, cebe zarar, ekonomiye zarar, zarar oglu zarar

herkes aşağı yukarı aynı şeyi söylüyor sadece kesin haramdır diyemeyiz..

ben sizi zart diye bir üye türedi o sandım önce meğer değilmişsiniz.