şehadet eylemi

Şehadet eylemi doğru mu? Yoksa ?

• Kullanılan toplam oy
    43

HARIS

Asistan
Savaşacak Silahlarımız Taşlarımızdır... Ona da Caiz değil demessiniz ! Doğru Ya İstişadiye Caiz değildir diyenler Acaba Kendilerine Vacip Olanı Bilirler mi ?

Bir Mu'min Grup Acı İçersinde Katledilip Öldürülüyor, Tecavüze Uğruyorsa O Mu'minleri Silahlandırmak Diğer Muslimanlara Vacip olur ! Hem Silahlandırmayacaksın ! Hem Ayeti Kaale Almayacaksın ! Hem Zaruretten İçtihad eden Alimlere Dil Uzatacaksın ! Birde Fıkıhsız İslam Bilgisi ile İstişadiyeye Laf uzatacaksın ! Ahir Zamanda Sabır ! Başka Söz yok ! Göz Kulak Vebal Olacaktır Zaten !

Vaciplik Ayeti ;

Rahman ve Rahim Olan Allah'ın Adıyla

ENFAL 72 - Gerçekten de iman edip hicret eden, mallarıyla ve canlarıyla Allah yolunda cihad veren, onları barındırıp yardım edenler, işte bunlar birbirlerinin dostlarıdırlar. İman ettiği halde henüz hicret etmemiş olanlar, hicret edinceye kadar onlar üzerinde herhangi bir velayet hakkınız yoktur. Bununla beraber dinde sizden yardım isterlerse, sizinle arasında antlaşma bulunanlar aleyhine bir durum olmadıkça, onlara yardım etmeniz de üzerinize borçtur. Allah bütün yaptıklarınızı görüp duruyor.

ONLARA YARDIM ETMENİZ ÜZERİNİZE BORÇTUR ! ALLAH C.C. HER SÖZÜ İŞİTİR...!

HARIS

Asistan
Cihad Sadece İstişadiye'den ibaret değildir... O Büyük Zarurettendir... Ayrıca Silahlı Cihad İslami Hükümlere Göre Devam etmektedir... !

[YT]http://www.youtube.com/v/rvhgBDVVRpM[/YT]

kul emir

Profesör
arkadaşlar içinde bulunduğunuz durumla karıştırmayın lütfen şöyle düşünün çaresizlik içerisindesiniz yapacağınız fazla bir şey yok birde şu var o insan kendini yok etmek içinmi yoksa düşmana zarar vermek içinmi yapıyor lütfen biraz daha objektif bakalım

Selamun Aleykum Ve Rahmetullahİ Ve Berekatuh
Allah Senden Razi Olsun Harİs KardeŞİm....sen Elİnden Gelenİ YapmiŞsin GetİrebİleceĞİn TÜm İlmİ Delİllerİ GetİrmİŞsİn..nefsİmİzle KonuŞmaktan Allah Subhanehuya SiĞiniriz...
Bİr KardeŞ Nasil Bu Kadar Rahat Fetva Verİyor DemİŞ...bende Derİm Kİ Sİz Öncelİkle Bİr Okuyun KardeŞİn Yazdiklarini Sonra Bu Yorumu Yapin Kİ Haksiz Yere Bİr MÜslÜmani SuÇlamayin......
KardeŞ Kendİ Fİkrİnden Zİyade EĞer Yazilari OkumuŞ Olsaydiniz En Azindan Üstten Bİr GÖz Gezdİrseydİnİz Alİmlerİn Verdİklerİ Fetvalari YazmiŞ....
Ve DemİŞkİ Yİne Bİr MÜslÜman KardeŞİm; Asri Saadetten Bİr İntİhar Eylemcİsİ(abİ Ve Ablalarim Benİ Affetsİn Mecburen Bu Tabİrİ Kullandim İstİŞhadİ Eylem Elhamdulİllahj) İsmİ Verİn.....Şİmdİ Onlar DÜŞmana Zarar Vermek İÇİn Yaptiklarei Bu Şeylere İntİhar Eylemİ Demedİklerİnden Dolayi Örnek VeremİyeceĞİm....
Fakat Alİmler Kiyas Yoluyla Asri Saaddetten Örnekler VermİŞ Ve Şuan YaĞilan İstİŞhadİ Eylemlerİn MeŞru Olduklari Fetvasioni VermİŞtİrler..... Ancak Bİr KİŞİ DÜŞman TopluluĞuna Zarar Veremeycekse BÖyle BİrŞey Yapmaasi YanliŞtir DemİŞtİrler...

TÜm Bunlar KardeŞİn VerdİĞİd Yazilarda AÇiiklanmiŞti Zahmet Edİp Okursaniz Bİr Çok MÜslÜmanin YaptiĞi Kafİrler Tarafindan İntİhar Dİye Kabul Edİlen SÖzÜ Sİzde SÖylemezsİnİz.ve Zan Yapip YanliŞa İnŞ.dÜŞmezsİnİz....(hepİmİxz)
Allah Bİze Hakki Hak Gİbİ GÖsterİp Hak Yolda Olmayi,batili Batil Gİbİ GÖsterİp Ondan UzaklaŞmayi Nasİb Etsİn.... Amİn..
Allah Bİzİ Affetsİn..
Selametle

Selamun Aleykum..

MiHRiMaH

Son gülen... :/
Anlayışlar ve kabuller farklıdır... Yazdıklarım benim düşüncelerimdir... Ben neticede aciz bir kulum... Bir bildiğim, Rabbim tektir ve ona iman etmek bize bir nimettir... Rabbim yolundan ayırmasın... Üzülmeyin, kızmayın, yılmayın... Ne siz bizim yazdıklarımızla yargılanacaksınız, ne biz sizin yaptıklarınızla... Burada görüşler paylaşılır... Bu eylemi gerçekleştirenlere aleni bir hüküm vermek bizim elimizde değildir... En iyi ve doğruyu Allah bilir... Eğer bu eylemi tasdikleyen kardeşleri kırdıysam özür dilerim... Neticede benim yapabileceğim birşey değil bu ve bildiğim kadarıyla da doğru değil dedim, Rabbimde, o hallere ve beterine de düşürmesin... İlmi noktada ise hiçbirimiz alim de değiliz veli de bu sebeple kendimize göre de hüküm veremeyiz... Yazılarımda yine hükümler verdimse de bunlardan vazgeçtim ki Rabbim affetsin... Her halimizi Rabbim en iyi bilendir... Bİz de sorup soruşturup, araştırıp buluyoruz ilmi... İlim öğrenmek ve uygulamak nasib olsun cümlemize... Selametle...

allah Razi Olsun KardeŞİm.....allah Bİzlerİ Faydasiz İlİmden Sakionsin..

KÖRDÜĞÜM

Profesör
Harıs kardeş Allah senden razı olsun.
Bu konuda emin olamadığım yerler vardı.
Bunları çok güzel açıklamışsın, akli değil nakli deliller sunmuşsun.

şehadet eylemi caizdir.

fetvayı bir çok alim vermiştir.

işte bazıları====

ehli şiadan====MUHAMMET HÜSEYİN FADLULLAH

ehli sünnetten =====ŞEYH AHMET YASİN VE ŞEYH KARDAVİ,

ŞEYH ABDULLAH AZZAM

VE İSİMLERİNİ ANAMAYACAĞIM NİCE ALİMLER.

ALLAH CC HEPSİNDEN RAZI OLSUN.

çeçenfedai

Profesör
Web sitesi
www.cihaderi.net
bu sorularda şüphe kalmaması lazım artık

Yok "intihar komandosu", yok "intihar eylemi", vesaire...
Filistin'deki İstişhad operasyonları ve o operasyonların müsteşhidleri için Türkiye medyası bu türden nitelemeler kullanıyor.
Sadece malum medya değil, onun dışındaki duyarlı medyada da bu türden yanlış anlamaya açık bir dil sorunu yaşanıyor. Bu en azından istişhad operasyonlarında hayatlarını feda eden Filistinlilerin hatırasına hakarettir.
Çünkü bu gençlerin hemene hepsi de "intihar"ın haram olduğuna inanan, islam'ın temel esaslarını bilen, bu haberleri çala kalem yazanları İslami bilgi açısından ceplerinden çıkaracak kadar iyi bir donanıma sahip olan gençler...
Onların İslami bilgi dağarcığı konusunda bir fikir verir diye söyleyeyim: İlkokul mezunu bir Filistinli'nin Kur'an'î bilgisi, Türkiye'deki vasat bir imamın fersah fersah ötesindedir. Yine aynı kişi, daha çocuk yaşta, asgari 300 hadislik bir dağarcığa sahip olur. Bu aldıkları eğitimin doğal sonucudur.
Peki, bütün bunlara rağmen, hayatlarını imanlarına şahit kılmak için çok az insanın becerebileceği bir fedakarlık sergileyen bu gençlere "intihar komandosu" olarak nitelemek, en azından onların inançlarına "Fransız kalmak" olmaz mı?
Bir kere onlar, topraklarını işgal eden, canlarına kasteden, mallarına ve kutsal tüm değerlerine tecavüz eden saldırgan ve zalim bir güce karşı mazlumiyeti, mağduriyeti, hakkı ve fedakarlığı temsil ediyorlar...
Onlara dil uzatanlara sorulacak tek soru var:
"Siz hiç öldünüz mü?.."
Türk-Yunan savaşında düşman cephaneliğine gizlice dalıp havaya uçuran ve bu arada kendi canını da feda eden Küçük Ali'lerin, Zeyno'ların yaptığı neydi? Onlara "intihar ettiler" diyebilir miyiz?
İstişhad, "şehadete davetiye çıkarmak", "kendi kendini şehid etmek" anlamına gelir. Yani "şahid olacağını bile bile, ölüme gitmektir".
İntihar İslam'da cezayı, şehadet ise ödülü getiren bir eylemdir. İstişhad ise, ödülü getiren şehadet eyleminin, en zor olanıdır.
Peki, mukaddeslerini canları pahasına savunan Filistinli gençlerin bu eylemlerini, şu ayetle nasıl telif edebiliriz
"Kendi kendinizi öz ellerinizle tehlikeye atmayınız." (2.195)
Bu ayet, daha o zamandan yanlış anlaşılmış ayetlerden biridir.
Bu ayetin tefsiri sadedinde Tirmizi ve Ebu Davud'un naklettikleri şu olaya bakın:
Emevi hanedanı döneminde Abdurrahman b. Velid komutasında bir islam ordusu Konstantiniyye (İstanbul) üzerine bir sefer düzenledi. Sahabeden hayatta olanlar ve onlardan biri olan Ebu Eyyüb el-Ensari de ordudaydı. İşte bu savaş sırasında müslüman ordusundan bir kahraman kaleye sırtını dayamış olan Rum ordusuna karşı tek başına taarruza geçti. Bu sonucu mutlak ölüm olan bir saldırıydı. Ve tabi ki o zat şehid oldu. Bu durumu gören müslümanlar içerisinden kimileri bu ayeti okuyarak "Vah vah! Kendisini elleriyle tehlikeye attı!" dediler. Orada olan Ebu Eyyub el-Ensari, bu yanlışa anında müdahale ederek dedi ki: "Ey müslümanlar, bu ayet biz Ensar hakkında indi. Allah, Rasulüne fethi ve zaferi ihsan ettiği zaman, biz artık işimize gücümüze bakıp, malımız melalimizle uğraşalım demiştik. Allah işte o zaman bu ayeti indirdi. "kendini tehlikeye atmak" demek, mal sevdasıyla cihadı/mücadeleyi terk etmektir." (Tüm tefsirler)
Bizans surları önünde kendini feda eden ilk nesle mensup o müslümanla, İstişhad operasyonlarında can veren Filistinli gençler arasında hiçbir fark yok.

Mustafa İslamoğlu

Yok "intihar komandosu", yok "intihar eylemi", vesaire...
Filistin'deki İstişhad operasyonları ve o operasyonların müsteşhidleri için Türkiye medyası bu türden nitelemeler kullanıyor.
Sadece malum medya değil, onun dışındaki duyarlı medyada da bu türden yanlış anlamaya açık bir dil sorunu yaşanıyor. Bu en azından istişhad operasyonlarında hayatlarını feda eden Filistinlilerin hatırasına hakarettir.
Çünkü bu gençlerin hemene hepsi de "intihar"ın haram olduğuna inanan, islam'ın temel esaslarını bilen, bu haberleri çala kalem yazanları İslami bilgi açısından ceplerinden çıkaracak kadar iyi bir donanıma sahip olan gençler...
Onların İslami bilgi dağarcığı konusunda bir fikir verir diye söyleyeyim: İlkokul mezunu bir Filistinli'nin Kur'an'î bilgisi, Türkiye'deki vasat bir imamın fersah fersah ötesindedir. Yine aynı kişi, daha çocuk yaşta, asgari 300 hadislik bir dağarcığa sahip olur. Bu aldıkları eğitimin doğal sonucudur.
Peki, bütün bunlara rağmen, hayatlarını imanlarına şahit kılmak için çok az insanın becerebileceği bir fedakarlık sergileyen bu gençlere "intihar komandosu" olarak nitelemek, en azından onların inançlarına "Fransız kalmak" olmaz mı?
Bir kere onlar, topraklarını işgal eden, canlarına kasteden, mallarına ve kutsal tüm değerlerine tecavüz eden saldırgan ve zalim bir güce karşı mazlumiyeti, mağduriyeti, hakkı ve fedakarlığı temsil ediyorlar...
Onlara dil uzatanlara sorulacak tek soru var:
"Siz hiç öldünüz mü?.."
Türk-Yunan savaşında düşman cephaneliğine gizlice dalıp havaya uçuran ve bu arada kendi canını da feda eden Küçük Ali'lerin, Zeyno'ların yaptığı neydi? Onlara "intihar ettiler" diyebilir miyiz?
İstişhad, "şehadete davetiye çıkarmak", "kendi kendini şehid etmek" anlamına gelir. Yani "şahid olacağını bile bile, ölüme gitmektir".
İntihar İslam'da cezayı, şehadet ise ödülü getiren bir eylemdir. İstişhad ise, ödülü getiren şehadet eyleminin, en zor olanıdır.
Peki, mukaddeslerini canları pahasına savunan Filistinli gençlerin bu eylemlerini, şu ayetle nasıl telif edebiliriz
"Kendi kendinizi öz ellerinizle tehlikeye atmayınız." (2.195)
Bu ayet, daha o zamandan yanlış anlaşılmış ayetlerden biridir.
Bu ayetin tefsiri sadedinde Tirmizi ve Ebu Davud'un naklettikleri şu olaya bakın:
Emevi hanedanı döneminde Abdurrahman b. Velid komutasında bir islam ordusu Konstantiniyye (İstanbul) üzerine bir sefer düzenledi. Sahabeden hayatta olanlar ve onlardan biri olan Ebu Eyyüb el-Ensari de ordudaydı. İşte bu savaş sırasında müslüman ordusundan bir kahraman kaleye sırtını dayamış olan Rum ordusuna karşı tek başına taarruza geçti. Bu sonucu mutlak ölüm olan bir saldırıydı. Ve tabi ki o zat şehid oldu. Bu durumu gören müslümanlar içerisinden kimileri bu ayeti okuyarak "Vah vah! Kendisini elleriyle tehlikeye attı!" dediler. Orada olan Ebu Eyyub el-Ensari, bu yanlışa anında müdahale ederek dedi ki: "Ey müslümanlar, bu ayet biz Ensar hakkında indi. Allah, Rasulüne fethi ve zaferi ihsan ettiği zaman, biz artık işimize gücümüze bakıp, malımız melalimizle uğraşalım demiştik. Allah işte o zaman bu ayeti indirdi. "kendini tehlikeye atmak" demek, mal sevdasıyla cihadı/mücadeleyi terk etmektir." (Tüm tefsirler)
Bizans surları önünde kendini feda eden ilk nesle mensup o müslümanla, İstişhad operasyonlarında can veren Filistinli gençler arasında hiçbir fark yok.

Mustafa İslamoğlu

mustafa hocayı tebrik ediyorum.

korkulan doğruları söylemiş.

ebu hureyre radiyallahü anh'dan rivayyet edildiğine göre; Resulullah (s.a.v) buyurduki;Allah (c.c) kendi yolunda cihada çıkan kimseye;onu evinden çıkaran şey yalnız bana iman ve peygamberlerimi tasdik ise,nail olduğu ecir ve ganimetle (salimen yurduna geri getireyim yahut cennete girdireyim" diye kefil olmuştur.Ümmetime meşakat verecek olmasaydım,hiçbir cihad birliğine iştirak etmekten geri kalmazdım.YEMİN OLSUN Kİ ALLAH YOLUNDA ÖLDÜRÜLÜP DİRİLTİLMEMİ,ONDAN SONRA ÖLÜDÜRÜLÜP DİRİLTİLMEMİ,ONDAN SONRA ÖLDÜRÜLMEMİ NEKADAR İSTERDİM!-Hadis-i şerif
cihada çıkmak farzı kifayedir.Harb meydanlarında ölmeyi temenni etmekte caizdir.
MEVLA TEALA CENNET EHLİNE BÜTÜN DÜNYAYI SİZE VEREYİM DÖNERMİSİNİZ?DİYE BUYURDUKLARINDA ONLAR İSTEMEYİZ YARABBİ DİYECEKLER.BİRTEK ŞEHİTLER,YARABBİ BİZİ DÜNYAYA DÖNDÜR SENİN YOLUNDA ÖLDÜRELİMÖLELİMVE SEN GENE TEKRAR DÜNYAYA DÖNDÜR BİZLER GENE SENİN YOLUNDA ÖLDÜRELİM VE ÖLELİM,ÇÜNKÜ ŞAHADET ŞERBETİNİN TADI ÖYLE BİR DAMAĞIMIZDA KALDI Kİ,BİZLER GENE O LEZZETİ TADALIM diyecekler.

şu An Yazdiğima Göre Galiba

Canliyim.

Ve öldüğümü Hatirlamiyorum.:d