şefaat var mıdır?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

a4 tech

Üye
Arkadaşlar bakın tekrar ediyorum.Kızına bile öbür dünyada şefaat etmeyen peygammber,size bize hiç etmez.Şefaatçi yardımcı demektir.Her peygamber sahabesine bakara 151'deki gibi şefaatçi(yardımcı) olmuştur.
Bu şefaatçilik beş aşamalıdır.
1-kitabı okur
2-kitabı açıklar
3-nefisleri tezkiye eder
4-hikmeti öğretir
5-hikmetinde ötesini öğretir.
Bakara 151 bunu ihtiva eder.Şimdi bizler şefaatı mağfiret ve tövbe ile karıştırıyoruz.Mağfiret:Allahın günahları sevaba çevirmesi demektir.Tövbe istiğfar etmekte bu mağfiret kelimesinden gelir.Peygamberimizde yaşarken sahabesine bu şefaatleri(yardımları) yapmıştır.veda hutbesindede dikkat edin;''Size iki şey bırakıyorum:kuran ve sünnetim ona sarılırsanız ayrılığa düşmezsiniz''demiş.
Şimdi şu ayete dikkat edin.
nisa 64:Onlar (sahabe) nefslerine zulmettikleri zaman eğer sana gelselerdi ve Allahtan mağfiret dileselerdi,peygamberde onlar için mağfiret dileseydi;Allahı,többeleri(sahabenin tövbesini ve peygamberin mağfiretini) kabul eden ve rahmet gönderici olarak bulurlardı.
Birde Allah bizi affeder diye kendimizi kandırmayalım.Fatır suresi 5 numarada Allahu teala şöyle diyor:
...Şeytan sizi Allahın affına güvendirerek aldatmasın.
Nisa 17-18 'ide bu ayetler ile irtibatlandırdığımızda,Ortaya gerçekler çıkıyor.Allahın affı ne kadar genişse azabıda o kadar çetindir.

a4 tech

Üye
Tabi ki bu fikirlerimi mürşidim vasıtası ile kurandan aldım.Beyazıtı bestamii'nin bir sözü vardır;mürşidi olmayanın mürşidi şeytandır.Bu sözü doğrular derecesinde bir de ayet mevcuttur.kişi Allaha yaklaşmadıkça kendisi için bir veli mürşidin bulunmayacağı belirtilmektedir.
O yüzden mürşidler islamın olmazsa olmaz şartlarından biridir.öğrenci varsa öğretmende olacaktır.

SeNoL

MUEYABYA
Arkadaşım yine mi sen..O kadar yazılan hadis ayet yetmedi mi güzel kardeşim...Bu yazıları pek okuyacağını tahmin etmiyorum ama yazayım yinedee..

Demişsinki "öbür dünyada kızına şefaat etmeyen peygamber (s.a.v) size mi şefaat edecek...
1. si Sen daha peygamber efendimizin(s.a.v) ismini yazdığında arkasından salavat getirmiyorsun...
2.bahsettiğin olay da efendimiz (s.a.v) kızı fatıma (r.a) ya kzım babanın peygamber olmasına güvenme namazlarına dikkat et demiştir..Olayın tamamını al..işine gelen tarafını değil..

ve ayet numarası verirkende biraz daha dikkatli olursa iyi olur
Fatır suresi 5 numarada Allahu teala şöyle diyor....
Böyle bir açıklamayı senden duydum ilk defa...hoş bir açıklama tarzı değil

Güzel kardeşim kısacası ŞEFAAT YA RESULALLAH

a4 tech

Üye
Sevgili kardeşim;bizim bu karşılıklı konuşmalarımızı ikide bir enfal 46 ayetini yazıpta birbirimize düşüyoruz manasını çıkarıyorsun.bu ayeti 42-43-44-45 nuaralı ayetleri okuduğumuzda 46 daki uyarını sahabeye savaş yüzünden yapıldığını anlayacaksın.yinede enfal 46'da Allaha ve onun resulune ittaat edin diyor.
Hatta bir başka ayette kim peygambere ittaat ederse Alaha itaat etmiş olur diyor.Bizde size Allahın ayetlerini resulun hadislerini okuyoruz.Bir hadisi şerifte peygamberimiz şöyle diyor;''Bir gün benim hadislerim tartışılıcaktır,o gün geldiğinde kurana bakın.Eğer kurana uyuyorsa alın,uymuyorsa terkedin.
Bir ayette de Allahu teala peygamberimiz için şöyle diyor.O kendi hevasından bir şey uydurmaz.
Demek ki peygamberimizin hadisleri kurana uyuyorsa alacağız,uymuyorsa almıyacağız.Şehadet kardeşim şimdi sen diyeceksin ki ''ya biz kuranı nasıl bileceğizki Hadisler uyuyormu uymuyor mu karşılaştıralım.''
Güzel kardeşim kuranın mealini tozlu raflardan elimize aldığımızda Allahu teala bize o kuranı öğreteceğini hac suresi 54 numarada söylüyor.Kusura bakma zamanını alıyorum ama hac 54 manasınıda yazayım.
''Kendilerine kuran ilmi verdiğimiz kimseler O kuranı daha iyi anlasınlar diye kalblerine ihbatı (idrak etme yeteneğini)koyarız.
ESSELAMU ALEYKUM VE RAHMETULLAHİ VE BERAKATUHU

a4 tech

Üye
sevgili islam sayfası kardeşim;sizlerle konuşan kişi 10.01.1965 yılında çankırı doğumlu 39 yıldır istambulda büyüyen 1984'de bakırköy imamhatip lisesini bitiren ,bilahare açıköğretim fakültesini 1989 da bitiren bütün cemaat ve tarikatları çok seven fakat ne yazık ki kuran mealini kurtubi ve taberinin tefsirini 5 yıldır okumaya çalışan birisiyim.
şunuda unutmayın 13 yaşındaki kişileride yaşlarından dolayı küçümsemeyen böyle müslümanlık olmaz.ebu hanife 8 yaşında kuranı hatmetti.Abdullah bin abbas ise peygamberimiz öldüğünde 15 yaşında idi.Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük müfessiridir.Peygamberimizin ona ölmeden önce ona yapmış olduğu özel bir dua vardır.Hatta bu dua yı kendisinede yaparmış peygamberimiz.;Ben bu dua yı yapıp konuyu kapatıyor.''Allah hepimizi dininde sabit kılsın'',
Allaha emanet olun.

Bedrin_Aslanı

Profesör
Efendimiz S.A.V orada kimse şefaatime güvenipde kendini cennetlik düşünmesin diye söylemiştir. Biz niye :"Rabbim bizleri Efendimiz S.A.V in şefatine kavuştur bizlere nasip et diye yalvarıyoruz hiç düşündün mü? Biz hayatımız boyunca hiç günah işlemesek de tüm ibadetlerimizi eksiksiksiz yapsakda cenneti ve Rabbimizin rızasını kazanabilirmiyiz? hayır. Ancak Rabbim sonsuz merhametiyle bizlerden razı olur inşa'Allah. İnşa'allah Efendimiz Rabbim bu benim ümmetimden affet der. Yoksa halimiz hal değil. bizler 1000 yıl hiç ekjsiksiz ibadet etsek yine ibadetlerimizle hak edemeyiz. Bazı şeyleri yanlış yorumluyorsun. Bağlandığının kişinin ismini ver diyoruz vermiyorsun. Hayır demediğine göre iskender evrenes oğluna bağlısın. Bak kardeşim o adam iyi yolda değil. Bir kardeşin olarak söylüyorum. Tamam yine sen haklı ol ama biraz düşün ve araştır.

Efendimiz S.A.V günde 70 kere tövbe eder demişsin. Evet haklısın. Ama neden ederdi. Bunu cahil birisine söylesen ne der sence. Günahlarının af olması için der. Am biz biliriz ki Peygamberler günahsızdır ki Efendimiz S.A.V en büyük peygamberdir. Peki günah işlemesi söz konusu olabilir mi? Olamaz o zaman neden tövbe ediyordu?

İşte burada bizim anlamamız gereken şey bazı şeyleri bizler yorumlayamayız. Kimler yorumlayabilir dersen: Zamanımızda yorumlayacak zatlar mutlaka vardır. Ama onlardan önce Zaten bunları yorumlayan Alimlerimiz var. Bizlerden kimse onlardan üstün olamaz. O yüzden şu zamanda da tüm alimlerimiz bu zatlara uyar. Ehli sünnet vel cemaat yoluda budur. Sapıklıklardan uzak durmak.

Efendimiz S.A.V neden tövbe etmiştir dersen: bizler manevi makam olarak hayatımız boyunca atlasak atlasak 30-40 makam atlarız zaten bu kadar ilerleyen birisi veli olmuştur. En doğrusunu Rabbim bilir. Efendimiz S.A.V ise günde 70 makam yükseliyordu ve her makamı geçtiğinde bi alttaki durumunu görüp tövbe ediyordu.

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
ben a4 tech kardeşim san adoç.dr.nihat hatipoğlu hocadan duyduğum bi sözü nakletmek istiyorum
"şefaata inanmayanlar kıyamet günü kalbiniz el veriyorsa şefaat etme bana peygamberim as desin.ama diyemez"
bende sana diyorum şefaati inkar ediyosan dua ettiğinde şefaat etme bana peygamberim de hadi söyle bunu ....

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
şefaat var .ben buna inandım .ve peygamberimden bana şefaat etmesini istiyorum .allah seni ıslah etsin ya da ....her neyse benim sinirimi bozma
:wallbash[1]: kafandan fetva yazma.sen önce islamın şartlarını öğren de gel

AdımcA

Akşam ... Yine Akşam ...
konu yılan hikayesine döndüğü için tarafımdan kilitlenmiştir.
(ayrıca şikayetler var.)

Yusuf Bahar

Profesör
Web sitesi
www.yusufbahar.org
bu ne biçim bir sorudur böyle nasıl bir başlık nasıl bir inanç....

şefaat yoktur diye nasıl düşüne bilir bir insan hristiyanlar bile inanıyorlar şefaate.. anlamyorum anlayamıyorum...

adımca eline sağlık kardeşim...

ayriyetten bir kardeşimiz başlık açmış incaleyebilirsiniz.

>>>>BURADA<<<<

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...