Sakal bırakmak hakkında!!!

hasan67

Üye
Web sitesi
www.medine.toolbar.fm
öncelikle selamun aleykum.Abicim hepinizin yazilarini okudum,ve bende sunu ifade etmek isterimki herhangi abi veya bacilarim neyse burada bir seyi paylasmak istedik lerin de ayetlere ve hadislere dayanarak konussun derim,eger bunu kendi kafamiza göre herseyi konusursak olmaz.insaallah sakal birakabilen abilerime sonsuz saygi duyalim neden? cünki onlar peygamberimizi örnek alabiliyorlar keske her seyde örnek alabilsek degilmi?onun icin sadece bir yere takilip kalmiyalim.abilerim,kardeslerim..bazen kimseler var, az da olsa gösteris olsun diye sakal birakir veya diger sünnet isler ama bir taraftan farz olan ibadeti ihmal ederse vay ki vay haline.sünneti hic bir zaman kücük görmiyelim kendimiz yapamazsakta, insaallah yanlisim olmamistir olduysa düzeltin ins:hasan67]

Yusuf Bahar

Profesör
Web sitesi
www.yusufbahar.org
Benim bildiğim sakal bırakmak vaciptir. kesmek (kazımak) haramdır.
neden diyceksiniz çünkü peygamberimiz (s.a.v.) bıyığınızı kısaltın sakalınızı uzatın buyurmuştur. Lakin Vaciptir ama sünnetle sabit vaciptir. Örnek vermek gerekirse bir bebeğin sünnet olması nedir? adı üstünde sünnet fakat o bebek sünnet olmazsa ona toplumda ne denir?

(Bu arada benimde sakalım yok allah affetsin.)

BADUH

Asistan
Benim bildiğim sakal bırakmak vaciptir. kesmek (kazımak) haramdır.
neden diyceksiniz çünkü peygamberimiz (s.a.v.) bıyığınızı kısaltın sakalınızı uzatın buyurmuştur. Lakin Vaciptir ama sünnetle sabit vaciptir. Örnek vermek gerekirse bir bebeğin sünnet olması nedir? adı üstünde sünnet fakat o bebek sünnet olmazsa ona toplumda ne denir?

(Bu arada benimde sakalım yok allah affetsin.)

SA,

VACİP'in ve HARAM'ın dini (fıkhi) tanımını yapabilir misiniz? Bir de SÜNNET'le sabit VACİP ne demektir açıklar mısınız (fıkhi açıdan)?

İyi çalışmalar.

aQaBe

Üye
selamun aleykum sakal bırakmak babadan oğula geçen bi söylenti falan değildir sakal bırakmak sünnet değil vaciptir bu sakal bırakmak peygamber efendimiz resulallah (s.a.v) in sünneti değildir resulallah (s.a.v) dan önceki peygamberlerde sakal bırakıyodu sakal dinen gereklidir geçmişteki dinlerinlerinin gereğide hahamlar papazlar sakal bırakıyolardı çünkü sakal dinen gereklidir Resulallah (s.a.v) buyuruyorki : yahudi ve hıristiyanlara muhalefet olun sahabeler sordu : nasıl ya Resulallah ? Resulallah buyurduki : sakallarınızla bıyıklarınızı kısaltın sakallarınızı bağışlayın yani onlara dokunmayın salın ( BUHARİ )

Huzeyme

Paylaşımcı
:eek:fftp: Saygıdeğer üye arkadaşlar!
Bu konuyu ve yazılan yazıları bir okuyayım dedim. şu an tam 7 forum sayfası.
Bazı üye arkadaşlar öyle uzun alıntılar yapmışlarki; özür dileyerek söyleyeyim, kendileri bile o kadar yazyı okumamışlardır. Zira forumda okunacak bir şekilde değil.
O şekilde uzun yazıların okunduğunu zannetmiyorum. Lüften o uzun yazıyı önce okuyun ve konunun özünü buraya aktarın. Hem okunabilir olsun, hemde fayda sağlansın. Forum sayfalarını şişirmekten başka hiç bir işe yaramıyor.
bilgilerinize sunar saygılarımı arzederim.

SeNoL

MUEYABYA
S.A
Arkadaşlar bu konuda AHMET MAHMUT ÜNLÜ ( cübbeli hocaefendinin) FITRATI TAĞYİR RİSALESİ`ni okumanızı tavsiye ederim..Herşeyi ayet ve hadislerle bir bir açıklamış..Sadece sakal ile alakalı değil bir çok konu ele alınmış..

DJ MESNEVI

Doçent
sakal erkeği kadından ayıran özelliktir.. benim cıkınca bırakacam

m.ali

Üye
Sakal vacip dir bende bıraktım elimden geldiğim kadarı ile de kesmeyeceğim kardeşim eğer Muhammed Mustafa S.A.V efendimiz bunu yaptıysa bende yapacağım belki başka sünnetleri yerine getiremiyorum ama olsun elimden gelenleri yapmalıyım değilmi..Bakın Mahmud Efendi Hazretleri K.S ne demiş sünnet ile ilgili..

Senin bir sünneti ihya etmen ile ALLAH'U TEALA ( c.c.) Rusya'nın Afganistan'ın atmış olduğu bombayı etkisiz hale getirir.

Sadece bu yeterli olur inşallah kardeşlerim Allaha emanet olun...
İslamsayfasi kardeşim canını sıkma inşallah herkes inanmak istediğine inanmakta serbest dönüp dolaşıp gelinecek yerde belli sıkma sen tatlı canını gördüm 7 sayfadır baya bi sıkıntı yapmışsın kardeşim benim Allaha emanet hepiniz inşallah

BADUH

Asistan
sakal erkeği kadından ayıran özelliktir.. benim cıkınca bırakacam

SA,

Askere gidince de bırakmaya devam edecen mi? Zira sakalı traş etmek dört mezhebe göre haram da. Zaruret dışında tabiki. Peki askerlik zaruret mi? İşine gelene zaruret gelmeyene değil.

Bu da farklı bir bakış açısı.

İyi çalışmalar.

5. sayfada temurmelik olayı iyi bir şekilde delilleriyle anlatmış okuyalımda öyle konuşalım bu konularda kafamıza göre yorum yapmayalım

Tuncay ÖZ

Profesör
Zevk Meselesİ Eger İnsan Birakmak İsterse Birakir İstemezse Birakmaz Ama Bazen İstemeye İstemeye Kesmek Zorunda Kaliniyor Ne Yapalim Bİzde Yaslaninca Birakiriz Allahin İznİyle....

SeNoL

MUEYABYA
Zevk Meselesİ Eger İnsan Birakmak İsterse Birakir İstemezse Birakmaz Ama Bazen İstemeye İstemeye Kesmek Zorunda Kaliniyor Ne Yapalim Bİzde Yaslaninca Birakiriz Allahin İznİyle....

S.A Kardeş hiçbir yazılanı okumadan mı yazdın bunları...Ne demek zevk meselesi estagfirullah....Bırak yaşlanmayı bir dakika bir saat bir ay sonrasını görebilceğinin garantisi var mı allah aşkına

Tuncay ÖZ

Profesör
Bak Kardes Allah İzİn Verİrse Dedİm Bİraz Dİkkat Et

SeNoL

MUEYABYA
Kardeş inşALLAh allh izin verir ona birşey dediğim yok olamazda ebediyyen ama baştan zevk meselesi bırakmak istersen bırakırsın istemezsen bırakmazsın dersen ters düşüyor biraz...Bu konuda o kadar hadis var bunları bu kadar basite indirgememek lazım...ALLAH cümlemize anlayabilmeyi,hakkıyla islamı yaşayabilmeyi nasib etsin inşALLAH

Tuncay ÖZ

Profesör
Kardes Bu Sakal Birakmak Zevk Halİne GelmİŞ Yarisi Top Sakal Birakiyor Yarisi Abuk Sabuk Onun İÇİn Sakal Birakmak Artik Zawk Halİne GelmİŞ

Bazende Adam Akilli Sakal Birakmak İsteyenlere İzİn Verİlmİyo Okul V.s İŞte Dedİm Ya Bu Zamanda Biraktirmiyosalar Bİzde Allahin İznİyle Kİmsenin Muhatabi Olmadigimiz Zaman Yanİ Yaslandigimiz Zaman Birakabİlİrİz Demek İstedİm Okeee
İnsallah CÜmlemİze Hakkiyla İslami Yasamayi Nasİp Etsİn C.c

Selametle....

Tuncay ÖZ

Profesör
Bunu Toplumsal GÖrÜŞ Acisindan GÖr Okeee

Zaten Hadİslerle Yasasaydik Bu Kadar Cahİl Olmazdik

SeNoL

MUEYABYA
ilk yazdığın mesajdan Şimdiki açıklamalarını anlamak çok zordu kardeş... Zaruret hallerinde istisna tabii...ALLAH razı olsun..

Tuncay ÖZ

Profesör
ben kısaca gecmek istedim ewet hata bende biraz acıklama yapsaydım keske
özür dilerim senol kardes

selametle...