Referandumda ne oy vereceksiniz?

Referanduma ne oy vereceksiniz?

• Evet diyeceğim

Oy: 88 83.8%
  • Hayır diyeceğim

Oy: 2 1.9%
  • Sandığa gitmeyeceğim

Oy: 15 14.3%

• Kullanılan toplam oy
    105

Emre...

Üye
erdoğan halka hitap etmesini biliyor duygu sömürüsü yaparak nasıl nerden vuracağını o yüzden erdoğanın cumhurbaşkanı olmasını istemiyorum.amerikan kuklası one minute dedi olay bitti filisitinli kardeşlerim için şehit olan o kadar yurttaşım vatandaşım için israile ne yaptı?

saymakla bitmez...

bu kadar yazdıklarıma bakıp solcu bi görüş chp,mhp,dsp sempatim yok bende sağcı bi görüşe sahibim muhafakar bi kesimden geliyorum.olaylara objektif bakıyorum ama erdoğonaı sevmiyorum.zorlada değil...

|SEÇKiN|

Profesör
bu kadar yazdıklarıma bakıp solcu bi görüş chp,mhp,dsp sempatim yok bende sağcı bi görüşe sahibim muhafakar bi kesimden geliyorum.olaylara objektif bakıyorum ama erdoğonaı sevmiyorum.zorlada değil...

hiç şaşırmadım, erbakan hocanın hiçbir sempatizanı sevmiyor zaten erdoğan'ı... çünkü hocamız sağolsun, onların ayrılışını bir kan davasına dönüştürmüş durumda... sıra numan bey'de!
yakında o da aforoz edilmek üzredir!

hirahos

Kıdemli Üye
Erbakan Referanduma Hayır mı Diyecek: http://www.ihvanforum.org/showthread.php?t=86555&p=821126&viewfull=1#post821126

Yukarıdaki konuya da bakmanızı tavsiye ederim.

Konular üst üste birikiyor. Birbiriyle alakalı konuların bir şekilde irtibatlanması da zorlaşıyor. O nedenle en azından tuzumuz bulunan ilgili konuları şöyle sıralayalım ve irtibatı kolaylaşmış olsun:

Yargı Son Büyük Hamlesine Hazırlanıyor!: http://www.ihvanforum.org/showthread.php?t=86557&highlight=

Referanduma Doğru Partilerin Ateşle İmtihanı: http://www.ihvanforum.org/showthread.php?t=86303&highlight=

Referanduma Doğru Tehlike Büyük: http://www.ihvanforum.org/showthread.php?t=86150&highlight=

Operasyonlarda Yeni Aşama: Milletvekili İstifaları Geliyor: http://www.ihvanforum.org/showthread.php?t=85878&highlight=

"Dedim Vazgeçtim" Kemal Samimi Değil: http://www.ihvanforum.org/showthread.php?t=85879&highlight=

Avukat Baykaldan Sonra Gandi Kemal de Ergenekon'a Arka Çıktı: http://www.ihvanforum.org/showthread.php?t=85602&highlight=

Pkk Sorunun Çözülmesini İstemiyor; Mhp de...: http://www.ihvanforum.org/showthread.php?t=85543&highlight=

Pkk, Ergenekon (Derin Devlet) Tetikçisi: http://www.ihvanforum.org/showthread.php?t=85499&highlight=

Tüm Hesaplar Chp-Mhp Koaliasyonu Üzerine!: http://www.ihvanforum.org/showthread.php?t=85501&highlight=

MHP OHAL da ısrar edip duruyor peki neden??: http://www.ihvanforum.org/showthread.php?t=85426&p=807593&viewfull=1#post807593

SeNoL

MUEYABYA
Anayasa değişikliği neleri kapsıyor?

Anayasa Mahkemesi’nin “kısmi iptal” kararı ile Anayasa değişiklik paketinin önü açıldı. Paket, 12 Eylül’de halkoyuna sunulacak. Ve eğer geçerse, bazı kişilerin hayatlarında “somut” değişikliklere neden olacak.

İşte bazı örnekler;

Van Savcısı Sarıkaya’ya mesleğe dönme imkanı

Değişiklik paketi ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından meslekten ihraç edilenlere yargı yoluna başvurma olanağı getiriliyor. Bu konuda herkesin hatırladığı yakın dönemde yaşanmış olay, Van eski Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın meslekten ihracı. Sarıkaya, 9 Kasım 2005'te Şemdinli'deki patlama sonrası meydana gelen olaylar üzerine hazırladığı iddianamede, olaylar nedeniyle tutuklanan astsubay Ali Kaya hakkında "tanırımı, iyi çocuktur" diyen dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile birçok general ve üst düzey subayın da adını iddianameye dahil etmişti. Sarıkaya 2006’da HSYK kararı ile meslekten ihraç edilmişti.

Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk’e aktif siyasi olasılığı

Anayasa Paketi, partisinin kapatılmasına neden olan milletvekilinin üyeliğinin düşmemesini de öngörüyor. Bu konudaki son örnek, DTP’nin kapatılması. Anayasa Mahkemesi’nin DTP’nin kapatılmasına ilişkin verdiği karar ile, Türk ve Tuğluk, milletvekili sıfatını kaybetmişti. Anayasa değişikliğinin geçmesi halinde, iki eski vekil Anayasa mahkemesine başvurup lehte düzenleme isteyerek milletvekilliklerinin iadesini talep edebilecekler.

İskender Pala gibi binlerce eski subay ve astsubaya yeniden ordu yolu

Anayasa değişiklik paketinin geçmesi halinde, Yüksek Askeri Şura kararı ile TSK’dan çıkarılanlara da yargı yolu açılıyor. Bu konudaki sembol isimlerden biri de, yazar İskender Pala. Pala, “iki darbe arasında” adını taşıyan kitabında,
Türk Silahlı Kuvvetleri’nden hangi gerekçe ve şartlarda ihraç edildiğini, buna karşı verdiği hukuk mücadelesini anlatmıştı. Yeni Anayasa değişikliği ile, İskender Pala durumundaki, ordudan ihraç edilmiş binlerce astsubay ve subay dava açabilecek. Bunlardan durumu uygun bulunanların mesleğe dönmelerinin de önü açılacak. Ancak bu sürecin nasıl işleyeceğine ilişkin, yeni yasal düzenlemeler de yapılması gerekiyor. Yeni yasal düzenlemelerde göreve iade edilecek kişinin hangi rütbe ve kıdemden göreve döneceği, tazminat olasılığı gibi unsurların yer alması gerekecek.

Kenan Evren’e yargı yolu açılıyor

Pakette, 12 Eylül dönemindeki Milli Güvenlik Konseyi üyeleri ile bu dönemde kurulan hükümetler ve Danışma Meclisi’nde görev alanların yargılanmasını önleyen geçici 15. madde yürürlükten kaldırılacak. Böylece, 12 eylül darbesinin sorumluları, üst düzey yetkilileri için yargı yolu açılmış olacak.

Şehit ailelerine, gazilere, kadınlara, çocuk ve özürlülere daha fazla hak

Anayasa değişikliğinin getirdiği bir başka unsur,
“pozitif ayrımcılığın”
artık Türkiye Anayasası’nın bir parçası haline getirilmesi. Bu çerçevede, ülkesi için hayatını kaybetmiş şehitlerin ailelerine, iş göremez hale gelmiş gazilere, kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve özürlülere yeni hakların önü açıldı. Bu kesimlere yasalarla tanınacak yeni hakların, Anayasa’nın “eşitlik” ilkesine takılarak, iptal edilmesi olasılığı ortadan kaldırıldı.
Vergi daireleri yurtdışına çıkış yasağı koyamayacak

Yeni değişiklikler ile, kişisel verilerin korunması Anayasal güvenceye alınacak. Daha önce, vergi borcu nedeniyle, bizzat vergi dairesi tarafından yurtdışına çıkış yasağı konulabiliyordu. Şimdi bu konuda, yani yurtdışına çıkış yasağı konusunda karar, sadece hakimler tarafından verilecek.

Memurlar toplu sözleşme yapabilecek

Anayasa değişikliği, çalışma hayatında da çok önemli değişiklikler getiriyor. Bundan böyle işçiler, aynı iş kolunda birden fazla sendikaya üye olabilecekler. Memurlara ve diğer kamu görevlilerine toplusözleşme yapma hakkı tanınacak, memurlara verilen uyarma ve kınama cezaları yargı denetimine açılacak. Greve katılan işçilerin ve sendikanın kasıtlı veya kusurlu hareketleri sonucu grev uygulanan işyerinde neden oldukları maddi zarardan sendika sorumlu tutulamayacak. Siyasi amaçlı grev ve lokavt, dayanışma grevi ve lokavtı, genel grev ve lokavt, işyeri işgali, iş yavaşlatma, verim düşürme ve diğer direnişlere ilişkin yasaklar kaldırılacak.

Ombudsmanlık kuruluyor

Yeni değişiklikler ile, ‘Kamu Denetçiliği Kurumu’ (ombudsmanlık) oluşturulacak.

Askerlere sivil yargı yolu

Askerlere bazı suçlarda sivil yargı yolu açılacak. Siviller, savaş hali dışında askeri mahkemelerde yargılanamayacak.

Normal vatandaş, Anayasa Mahkemesi’ne başvurabilecek

Anayasa Mahkemesi Anayasa değişiklikleri kapsamında, yeniden yapılandırılacak. Halen 11 asıl 4 yedek üyeli Anayasa Mahkemesi, 17 asıl üyeden oluşacak. Cumhurbaşkanı’nın yanı sıra Meclis de 2 üyeyi, Sayıştay Genel Kurulu’nun gösterdiği 3’er aday arasından, 1 üyeyi ise baro başkanlarının avukatlar arasından göstereceği 3 aday arasından gizli oyla seçecek. Mevcut durumda, süresiz (kaç yaşında seçildiğine bakılmaksızın emeklilik yaşı olan 65 yaşına kadar) olan Anayasa Mahkemesi üyeliği 12 yıl ile sınırlandırılacak. 12 yıldan önce yaş sınırını dolduran üye emekliye ayrılacak. Ve en önemli değişiklik olarak; Artık sıradan vatandaşlar da Anayasa Mahkemesi’ne başvurabilecek. Daha önce sadece mahkemeler, ana muhalefet partisi ya da TBMM’de 110 milletvekili topluca Anayasa Mahkemesi’ne başvurabiliyordu.

Genelkurmay başkanı da, Meclis Başkanı da Yüce Divan’da yargılanabilecek

Meclis Başkanı, Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları da Yüce Divan’da yargılanacak.

HSYK’nın yapısı: HSYK’nın halen 7 olan üye sayısı 22’ye
, 5 olan yedek üye sayısı ise 12’ye çıkarılacak. HSYK, 3 daire halinde çalışacak. HSYK’nın mevcut asıl ve yedek üyelerinin görevleri, seçildikleri sürenin sonuna kadar devam edecek.

KAYNAK

ıtri

Üye
erdoğan halka hitap etmesini biliyor duygu sömürüsü yaparak nasıl nerden vuracağını o yüzden erdoğanın cumhurbaşkanı olmasını istemiyorum.amerikan kuklası one minute dedi olay bitti filisitinli kardeşlerim için şehit olan o kadar yurttaşım vatandaşım için israile ne yaptı?

saymakla bitmez...

Kardeş, yazdıklarınla referandumun ne alaksı var?
Sen evetçi misin, hayırcı mı?
Hayrı Evette mi görenlerdensin, hayırda mı?

Ebu'l-Feth

Doçent

saymakla bitmez...

Emre kardeşim anladım sen saadetçisin .... Ama Sayın Numan kurtulmuşta destek veriyor... o halde...
Tayyip Erdoğan hakkında söylediklerin bence... son derece saçma... son derece dayanaksız... yinede zorla birşey olmaz diyorum.. vesselam

ummuhan

Kıdemli Üye
Acaba diyorum bize 30 (dile kolay ama kocaaa bir OTUZ yıl) yıl sıkıntı veren ve iktidara gelen kimsenin değiştirmeye kalıkışmadığı anayasa için şimdi (eksikleri, yanlışlarına rağmen değiştirilime girişimine kalkışılabilmişken) Siyasi bağnazlıkları ve benzeri abuklukları sebebi ile hayır demeye kalkışan tüm tanıdıklarımla ilişkilerimi askıya mı alsam:eek:leyo:

öle acılı güldüğüme bakmayın çok CİDDİYİM!

Ebu'l-Feth

Doçent
Helal olsun!

Acaba diyorum bize 30 (dile kolay ama kocaaa bir OTUZ yıl) yıl sıkıntı veren ve iktidara gelen kimsenin değiştirmeye kalıkışmadığı anayasa için şimdi (eksikleri, yanlışlarına rağmen değiştirilime girişimine kalkışılabilmişken) Siyasi bağnazlıkları ve benzeri abuklukları sebebi ile hayır demeye kalkışan tüm tanıdıklarımla ilişkilerimi askıya mı alsam:eek:leyo:

öle acılı güldüğüme bakmayın çok CİDDİYİM!

Abla tecrübe konuşuyor diyorsun...:clap2::clap2::clap2::clap2::clap2:

idrak

Yeni
hep evet diyeceğiz büyük çoğunlukta evet diyecek ama birşeyleri etkileyeceğini zannetmiyorum burda Başbakan a büyük görevler düşüyor ........Başbakan eğer hali tavrı ile ALLAH ın tam istediklerini ortaya koysa tabi o da evliya değil o nunda nefsi var ama niye olmasın ..mesala deseki : ben bundan sonra maaşımın şukadarını tespit ettiğim ihtiyaç sahibi ailelere vereceğim (kolay iş değil) ER KİŞİNİN HALİ.

reis

Kıdemli Üye
Anlatılır ki;
Osmanlı'dan "Yedi-Sekiz Hasan Paşa" namıyla bir dışişleri sorumlusu gelip geçmiştir.
İşbu yedi-sekiz Hasan Paşa dış işleriyle ilgili bir konuda kararsız kaldı mı çağırırmış Rus, İngiliz, Fransız sefirlerini(elçilerini) fikir danışırmış.
Ve onlar ne diyorsa tam tersini yapıp her seferinde isabet edermiş..

Ya Hu..

"Hayır" diyecek olan bizim cenahın körolasıcaları;
Hiç birşey bilmiyorsanız "Yeni Anayasa Paketine" düşmanlık edenleri de mi görmüyor o körolası gözünüz be...

İnsan yedi-sekiz Hasan Paşa'dan utanır bir kere yav...

barayev

Doçent
YARGI TSK HSYK YARSAV MHP BDP PKK CHP ve ERGENEKON TERÖR ÖRGÜTÜNE karşı EVET 1.000 KERE EVET.....EVET EVET EVET....
yeni YARGI ve yeni ORDU hemde en ACİLİNDEN....

hirahos

Kıdemli Üye
Ülkücü aile son kararını verdi!

21 Temmuz 2010 Çarşamba 17:30

12 Eylül döneminde başına aldığı dipçik darbesi ile namaz kılarken hayatını kaybeden 17 yaşındaki gencin ailesi referandum oyunu açıkladı.

12 Eylül 1980 askeri darbesinde tutuklandıktan sonra cezaevinde namaz kılarken öldürülen 17 yaşındaki Hüseyin Kurumahmutoğlu'nun ailesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Meclis'teki grup toplantısında yaptığı konuşmanın ardından referandumda "Evet" oyu vereceklerini açıkladı.

Başbakan Erdoğan'ın cezaevlerinde hayatını kaybedenlerin isimlerini anımsatırken gözyaşlarına hâkim olamamasını izlerken duygulandıklarını ifade eden Hüseyin Kurumahmutoğlu'nun ağabeyi Ali Kurumahmutoğlu, duyarlılığından dolayı Başbakan Erdoğan'a teşekkür etti.

Referandumda aile olarak "Evet" oyu kullanacaklarının altını çizen Kurumahmutoğlu, anayasa değişikliği paketinin referandumda kabul edilmesi halinde kardeşinin hakkını aramak için hukuk mücadelesi başlatacaklarını kaydetti.

Samsun'un Bafra ilçesinde yaşayan işadamı Ali Kurumahmutoğlu, sahibi olduğu giyim mağazasında aile avukatı Hâkime Kurumahmutoğlu Işıklı ile basın toplantısı düzenledi.

Söze Başbakan Erdoğan'a teşekkür ederek başlayan Ali Kurumahmutoğlu, 'Sayın Başbakan, dün Meclis'teki parti grup toplantısındaki konuşmasında 12 Eylül mağdurlarından bahsetti. 14 Temmuz 1987'de Mamak Cezaevi'nde sabah namazını eda ederken sırtından ensesine vurulan bir dipçikle boyun kemikleri hasar gördükten sonra hastanede hayatını kaybeden kardeşim Hüseyin Kurumahmutoğlu'nu bize yeniden hatırlattı. Eğer referandum 'Evet' ile sonuçlanırsa bu zulmün ve haksızlığın muhakeme edileceğini, en azından hukuki yolun açılabileceğini ifade etti. Açıklamalarını çok samimi buluyoruz. Rahmetli babamın 30 sene sonra mezarında artık huzurlu yattığına inanıyorum.

BAŞBAKAN ERDOĞAN ARAMIŞ

Sayın Başbakan konuşmasından sonra da arayarak taziyelerini bildirdi. Konuşmaların herhangi bir amacı olmadığını, sadece Türkiye'de karartılmış ve karanlıkta kalmış olayların bir daha yaşanmaması için takipçisi olduklarını belirtti. Kendilerine bu âlicenap davranışından dolayı aile olarak şükranlarımızı sunuyoruz." dedi.

1500 KİŞİ EVET DİYECEĞİZ

Darbecilerin yargılanmasının önünü açacak 15. maddenin yeni anayasa ile birlikte referanduma sunulacak olmasının kendileri açısından büyük önem taşıdığının altını çizen Ali Kurumahmutoğlu, "Allah o günleri bu millete bir daha yaşatmasın. Çünkü 12 Eylül, sanki bir elden idare edilen ve aynı anda da her iki tarafı birbirine düşürerek fikri olan on binlerce ülke gençliğini hapishanelere doldurmak suretiyle onları bertaraf eden bir hareket olmuştur. Onun için bu tarih bizlerin ve milletin kalbinde derin bir yaradır. Cezaevindeki askeri savcı, bunun bir katliam, zulüm, cinayet olduğunu söylemişti. Aradan bir süre geçtikten sonra davalar sürüncemede kaldı, ilgilenen olmadı. Şimdi bu dosyaların yeniden açılabilmesi ve darbenin izlerinin silinmesi için başlatılmış bu hareketi de büyük bir iştiyakla destekliyoruz. Bin 500 nüfuslu Kurumahmut ailesi olarak referandumda 'Evet' oyu kullanacağımızı açıklıyoruz.' şeklinde konuştu.

internethaber

hirahos

Kıdemli Üye
Noktalar
İsmail Kapan
[email protected]
22 Temmuz 2010 Perşembe

ismailkapan.gif
Kim timsah, kim küstah belli olacak... Az bekleyin!

Başbakan Erdoğan’ın salı günü parti grubunda yaptığı konuşmanın yankıları çok farklı oldu. 12 Eylül döneminde idam edilen ülkücü gençlerden Mustafa Pehlivanoğlu’nun ailesine yazdığı veda mektubunu okurken, belki de bugüne dek hiç görmediğimiz derecede duygulandı, boğazı düğümlendi, gözleri yaşardı ve bir müddet konuşmakta güçlük çekti.

Bahse konu mektup, en katı kalpli kişiyi bile ağlatacak cinstendi... Duygusal bir kişiliğe sahip Tayyip Erdoğan’ın da duygulanmaması mümkün değildi. Ancak onun siyasi rakipleri meseleyi hemen çok farklı bir mecraya taşıdılar. Kemal Kılıçdaroğlu, “timsah gözyaşları” benzetmesini yaparak, Başbakan için “Numaradan ağlıyor...” dedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise, çok daha sert ve hakaretamiz ifadelerle Başbakana yüklenerek, “Senaryo gereği ağladığını”, bunun sahtekârlık olduğunu iddia etti.

Daha önce Erdoğan’a hakaret etmekten tazminat ödemeye mahkum olduğu halde, Bahçeli’nin böyle hırçın ve kırıcı üslupta ısrar etmesi, doğrusu fazlasıyla dikkat çekici ve düşündürücü. Acaba bu şekilde siyasi puan topladığını mı zannediyor? Vardır bir bildiği!..

Anayasa değişiklik paketi, sadece “12 Eylül Darbecileri”ne hesap sorma fırsatını getirmiyor. Bunun dışındaki 25 maddenin her biri, son derece önemli konularda değişiklik ve yenilik getirdiği gibi, demokrasinin kökleşmesi, hukuk devleti ilkesinin sağlamlaşması, rejim üzerindeki vesayetin kaldırılması yolunda ciddi ve mutlaka gerekli olan hükümleri derpiş ediyor. Dolayısıyla bu değişiklikleri halkoyundan geçirmek için, sadece “12 EYLÜL İLE HESAPLAŞMAK...” üzerine bir kampanya inşa etmek doğru olmaz. Hatta çok yanlış olur. Bazıları hemen Erdoğan’ın salı günkü konuşmasından yola çıkarak, sanki böyle bir kampanya yürütülecekmiş sazını çalmaya başladı.

Buradan hareketle, 12 Eylül Yönetiminin idam ettirdiği sağcı veya solcu gençlerin akrabalarını da meselenin içine çekerek, daha doğrusu onları muhalif belleterek referandum konusunda iktidarı köşeye sıkıştırma hesapları yapılıyor. Lakin, bu yanlış hesap çabuk döner... Ne düne kadar “Darbecilerden hesap sorulabilmesi için her gün dua ediyorum...” diyen, Mustafa Pehlivanoğlu’nun babasına baskı yaparak ona hayır dedirtme; ne de küçük yaşta idam edilen Erdal Eren’in ismine ipotek koydurma gibi atraksiyonlar, referandum kampanyasının ana unsuru olamaz, olmamalıdır da. Yapılması gereken şey, değişiklik paketinin halka tam ve doğru olarak anlatılması. Gerisi kolay!

Vatandaş niçin evet veya hayır demesi gerektiğini idrak ettikten sonra, hür iradesiyle kararını verir, merak etmeyin. Ha şunu da belirtelim: Halkımız kimin timsah gözyaşı döktüğünü, kimin siyaseten küstahlık yaptığını filan da iyi bilir. Çünkü halkımız ariftir. Neyin ne olduğunu çok çabuk kavrar. Halkoylamasına da şunun şurasında bir buçuk ay kaldı. Bakalım şimdilerde üfürülen balonların, “Filan partinin oyları falanın önüne geçti...” diye şişirilen anketlerin akıbeti ne olacak... Tahminim şu ki, bazıları mahcup olacak! Ama, onlar pişkin oldukları için, işi gene pişkinliğe vuracaklar. Yani hiçbir şey olmamış gibi yapacaklar. Daha önce yaptıkları üzere!

Türkiye Gazetesi

ummuhan

Kıdemli Üye
Anlatılır ki;
Osmanlı'dan "Yedi-Sekiz Hasan Paşa" namıyla bir dışişleri sorumlusu gelip geçmiştir.
İşbu yedi-sekiz Hasan Paşa dış işleriyle ilgili bir konuda kararsız kaldı mı çağırırmış Rus, İngiliz, Fransız sefirlerini(elçilerini) fikir danışırmış.
Ve onlar ne diyorsa tam tersini yapıp her seferinde isabet edermiş..

Ya Hu..

"Hayır" diyecek olan bizim cenahın körolasıcaları;
Hiç birşey bilmiyorsanız "Yeni Anayasa Paketine" düşmanlık edenleri de mi görmüyor o körolası gözünüz be...

İnsan yedi-sekiz Hasan Paşa'dan utanır bir kere yav...

Bu yedi sekiz Hasan paşa Okuma yazma bilmezmiş..... imza olarak yazabildiği tek şey olan arapça yedi ve sekiz rakamlarını kullanırmış. V (arapçada yedi) ve /\ ( arapçada sekiz ) yani V ve ters V işaretini kullanırmış V/\...

Okuma yazma bilmez ama zeki bir adammış.... bizim üniversite okumuş zeka durmuru basiretsizler ile karşılaştırmayı bırakın yan yana getirmek bile yanlış...

AynAlı

Kıdemli Üye
evet diyeceğiz ama hayır diyenler gibi millete bela okumayacaz.onlar o çukurda çürüsünler..

hirahos

Kıdemli Üye
CHP'Lİ ERDEM: '% 60 ORANINDA EVET ÇIKACAK'

24 Temmuz 2010 08:56

CHP'de uzun süre genel başkan yardımcılığı yapan Ankara Milletvekili Eşref Erdem de, 'hayır' kampanyasının partiye zarar vereceği görüşünde birleşirken referandum için çok çarpıcı bir tahmin etti.

Parti kulislerinde, "Vatandaşa 'hayır' deyin diyoruz ama elimizde bu öneri için bir gerekçe yok. 'Hayırda hayır vardır' demekle bu iş olmaz." görüşleri dile getiriliyor. CHP'de uzun süre genel başkan yardımcılığı yapan Ankara Milletvekili Eşref Erdem de, 'hayır' kampanyasının partiye zarar vereceği görüşünde. Erdem, "Muhtemelen yüzde 60 civarında 'evet' oyu çıkacak. Kendimizi zor durumda bırakacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Alınan bilgilere göre, pakete 'evet' oyu vermenin birçok gerekçesi olduğunu ancak 'hayır' demek için elle tutulur bir neden olmadığını belirten Erdem, "Sadece askeri yargının yetki alanının daraltılması bile 'evet' demek için yeterlidir. Darbecilerin yargılanmasının önünü açan bir madde de varsa bu pakette, 'hayır' demek mümkün değil." ifadelerini kullandı. Paketin önemli reformlar içerdiğinin gizlenemeyeceğini kaydeden Erdem, CHP'nin referandumu, 'Tayyip Erdoğan için güvenoylaması' noktasına getirmeye çalıştığına da dikkat çekerek, "Muhtemelen yüzde 60 civarında bir 'evet' oyu çıkacaktır. CHP'nin söylemine göre bu da Erdoğan'ın halkın yüzde 60'ı tarafından beğenildiği anlamına gelecektir. Kendi kendimizi zor durumda bırakacağız." değerlendirmesinde bulundu. Erdem, referandumda oyunun büyük ihtimalle 'evet' olacağını da söyledi.

cafesiyaset