Rabitanin Sirk Oldugunu Söyleyenlere

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

KuTeYBe

Doçent
Aff Allahım aff .

Cenk11 hâlâ size yazıyor olmam bir anlam ifade ediyor mu?:O

Hadis usulünü açın okuyun ya da ders alın bu konuda. Hadis tarihini ve bu konuda yapılan çalışmaları okuyun. Ravilerin durumlarına nasıl karar verilmiş bunu okuyun. Adalet, zabt,cerh,tadil kavramlarını tanıyın ve içeriklerini okuyun.

Benim yazımda İmam Gazali'yi değersiz kılacak bir şey mi okudunuz.

İmam Gazali'nin İhyası için yazıldığından bu yana neler denmiş. Kimler hangi nedenlerle tenkid etmiş. İhya hadislerinin tahrici ve tahkikini bir okuyunuz.

Sonra gelin yine ben sizin eziyetlerinize dayanırım merak etmeyin. Ama sadece resmime bakıp sadece ismime bakıp cevap yazma ihtiyacı hissediyormuşsunuz gibi bir hava seziyorum.

fakiri

Kıdemli Üye
Hayır öyle değil ! yanılıyorsun... UYani, resminiz ve isminiz beni ilgilendirmiyor. Ama , yazdıklarınız ve tutumunuz ilgilendiriyor. Siz herşeyden önce forum adabını öğrenin .Hiç kimse böyle forumlara bir şey yazarak bu hususta kendisine bir soru sorulduğunda,muhatabını yüzlerce sayfalık kitap okumayı ve binlerce yapraklık dokuman karıştırmayı tavsiye edemez. yazdıklarını kendisi tavzih eder ve muhatabı da ona göre cevap verir. Şimdi, ben size cevap vereceğim diye """Hadis usulünü açın okuyun ya da ders alın bu konuda. Hadis tarihini ve bu konuda yapılan çalışmaları okuyun. Ravilerin durumlarına nasıl karar verilmiş bunu okuyun. Adalet, zabt,cerh,tadil kavramlarını tanıyın ve içeriklerini okuyun."" şeklindeki tavsiyelerinze uyacağım öyle mi ?
Oh ! Ne alâ memleket yaw !
Muarızlarını kütüphaneye , fikirlerine karşı çıkanları tımarhaneye gönder, sen burada ahkâm kesmeye devam et!

YAZDIKLARINI TAVZİH ETMEK SİZİN KENDİ
GÖREVİNİZDİR. BUNU HİÇBİR ZAMAN UNUTMAYINIZ.

KuTeYBe

Doçent
cenk11 kimle yazıştığımı en azından anladım. Buna göre yazmaya çalışacağım. Daha önce de dedim.Scanner ayarlarım yapılmadığı için scann edemiyorum. Vereceğim bilgilere netten ulaşılır mı bilmiyorum ama Gazali hakkında neler denmiş inşaallah yazmaya çalışırım.

Evet forumlarda daha önce yazdım ama açıkçası sizin gibi cesarete sahip olanı görmedim. Ama ne cesareti demeye dilim varmıyor.

Esselamu alaykum desem almayacaksınız nasılsa en güzeli, bize öğütlenenle sonlandırmak:

Selam.

zebih

Kıdemli Üye
cenk11 kimle yazıştığımı en azından anladım. Buna göre yazmaya çalışacağım. Daha önce de dedim.Scanner ayarlarım yapılmadığı için scann edemiyorum. Vereceğim bilgilere netten ulaşılır mı bilmiyorum ama Gazali hakkında neler denmiş inşaallah yazmaya çalışırım.

Evet forumlarda daha önce yazdım ama açıkçası sizin gibi cesarete sahip olanı görmedim. Ama ne cesareti demeye dilim varmıyor.

Esselamu alaykum desem almayacaksınız nasılsa en güzeli, bize öğütlenenle sonlandırmak:

Selam.

forum ortamlarında öfke ve tahammülsüzlük kötü bir meziyet. bunca yıldır hala dolmuşa çabuk gelirim. ama arada da inerim. size de tavsiyem azizim şimdi sadece okuyun, yarın daha rahat olacaksınız inşaallah :)

ayrıca burada kardeşleriniz var, müslümanlar selamdan çekinmeyin. o selam tavsiyesi buradakilere olmaması lazım...

wa aleykumusselam we rahmetullahi we berakatuhu

bi husben

Kıdemli Üye
abuzergıfaroğlu´isimli üyeden Alıntı
lütfen kuteybe muhterem bir örnek veriniz.

bu iftiracılar sadece peygamber adına yalan hadis uydurmakla kalmayıp tasavvuf önderlerinden olanların ALLAH adına bile yalan uydurdukları meydandadır

Mevlânâ Celâleddinin sözlerinden örnekler :

Peygamber olduğunu ilân etmesi,

“Bu kitap Mesnevi kitabıdır, mesnevi, hakikate ulaşma ve yakin sırlarını açma hususunda din asıllarının, asıllarının asıllarıdır. Tanrı’nın en büyük fıkhı, Tanrı’nın en aydın yolu, Tanrı’nın en açık bürhanıdır...”
“Mesnevi Âlemlerin Rabb’inden inmedir: Bâtıl ne önünden gelebilir, ne ardından. Tanrı onu korur, gözetir.”
( Şark İslâm Klasikleri, Mesnevi, Mevlâna, M.E.G.S.B. Yayınları, İstanbul 1988 çeviren Veled İzbudak. Cilt 1. Önsözden).

Aklınca, Kur’an’a nazire yapıyor, zira Kuran’da şöyle denmiştir. Mealen:

- Kendilerine zikir (Kuran) geldiğinde onu inkâr edenler (şüphesiz bunun sonucuna katlanacaklardır). Halbuki o, eşsiz bir kitaptır. (41 Fussilet 41)

- Ona önünden de ardından da bâtıl gelemez. O, hikmet sahibi çok övülen Allah’tan indirilmiştir. (41 Fussilet 42)

Bu naziresinin yanında bir de şöyle diyor:

“Biguşâdent hazine heme hil’at pûşid
Mustafa bâz biyâmed heme imân ârid.”
Yani:
“Hazineyi açtılar, hepiniz elbiseler giyin,
Mustafa gene geldi, hepiniz iman edin.”
der. (Mevlânâ Celâleddin, İnkılâb Kitabevi, İstanbul 1985, Dördüncü Basım. Abdulbâki Gölpınarlı, sayfa 203.)

Bununla da yetinmeyerek, peygamberden üstün olduğunu şu sözlerle ifade ediyor :

“İmrûz menem Ahmed ni Ahmed-i pârine
İmrûz merem anka ni murgak-i baçine”
...............................
(Yukarıda. adı geçen eser. Mevlânâ Celâleddin, sayfa 203).
Yani :
“Bugün Ahmed benim :Ama dünkü Ahmed değil.
Bugün anka benim :Ama yemle beslenen kuşcağız değil”

Ve devamla, Allah olduğunu söylüyor.

“Enelhak kadehiyle bir yudumcuk içen sızdı
Tanrılık şarabından
Şişelerle, küplerle içtim ben, sızmadım,
ben, sultanların aradığı sultan.”

“Ben hacetler kıblesiyim.
Gönlün kıblesiyim ben.
Ben Cuma mescidi değilim,
insanlık mescidiyim ben.”
................................
“Gönlü sâf sûfiyim ben;
benim tekkem âlem,
medresem dünya benim.
Değilim abalı sûfilerden.”

“İster münacaat eri ol sen,
meyhane rindi istersen;
bundan sanki ne çıkar ?
Yok Cumartesiymiş, yok Cumaymış,
Bence ne fark var ?
(Yukarıda. adı geçen eser. Mevlânâ Celâleddin, sayfa 292).
Başka bir söylevinde :

Celaleddin Rumi, Mesnevinin Arapça dibacesinde kitabıyla ilgili aynen şunları söylüyor:

"Mesnevi-i Kerîm, salih elçiler (katipler) eliyle yazılmıştır. Ona temiz (mutahhar) olanlardan başkasının el sürmesine mani olurlar. Mesnevi Alemlerin Rabbinden indirilmelidir. Bâtıl onun önünden de, arkasından da yaklaşamaz. Allah onu korur ve gözetir... Mesnevinin başka lâkapları da vardır. O lâkapları Allahu Teala vermiştir. Fakat bu azıyla yetiniyoruz." (Mesnevi, 14).

Mesnevi sarihlerinden Tahirul Mevlevi, Şeyhi Celaleddin'in bu sözlerinin Vakıa suresi 78 (v.d) ayetleriyle, Abese 12-15. ayetlerine nazîre olduğunu kabul eder. (Tahirul Mevlevi, I/36).

Tahirul Mevlevi, Mesnevi'yi Kur'an gibi Allah kelamı saymakta pirinden daha pişkindir: Mesnevi için "onun önünden de arkasından da bâtıl yaklaşamaz" ifadesini, Fussilet-42. ayetiyle bağdaştırır. (Mevlevi, 3. Mevlevi devamla şöyle der;

"Cânib-i ilahî'den vahy-i münzel olan Kur'an-ı Kerim nasıl avn-i Samedanî'de ise, onun evvelinden de, sonundan da bâtıl zuhuruna imkan ve ihtimal yoksa Mesnevi de öyledir. İlham-ı Rabbani eseridir. Kendisinden sapıklık zuhuruna imkan yoktur. Hatta iptali ve tahrifi de kabü değildir." (Mevlevi, 3. Demek ki, Mesnevi'deki bütün sapık hikayeler, örneğin (okuyuculardan özür dileyerek, mecburen atıfta bulunmak zorunda olduğumuz) kabak hikayesi (Mesnevî, 5/111-119) ve bizim aynen iktibas etmeye haya ettiğimiz, homoseksüel ilişkilerin tasvirine ilişkin terbiye dışı, ateist bir insanın bile yazmaktan ar edeceği sözler de -haşa- Allah tarafından nazil olmuştur Celaleddin'e..

bi husben

Kıdemli Üye
yazdıklarıma kimse ses çıkarmadığına göre demekki bu söylenen sapıklık dolu sözlerden herkesin haberi var ve savunulacak bi taraf görülmemişki kimse reddiyesini bildirmemiş

fakiri

Kıdemli Üye
Yaw firsaf,

Kendine gel. Biraz olsun mantıklı bir şeyler yaz artık bu foruma ! Sen daha bizim gibi avamların yazdıklarını anlamyorsun , nerede kaldı ki Mevlân'nın yazdıklarını anlayacaksın ? Hiç senin fincanınla okyanusların hacmi ölçülebilir mi ?
Bu foruma tutarlı bir şey yazdığın gün, şüphesiz sevibnenler çok olacaktır diye düşünüyorum.

:lac:

bi husben

Kıdemli Üye
Yaw firsaf,

Kendine gel. Biraz olsun mantıklı bir şeyler yaz artık bu foruma ! Sen daha bizim gibi avamların yazdıklarını anlamyorsun , nerede kaldı ki Mevlân'nın yazdıklarını anlayacaksın ? Hiç senin fincanınla okyanusların hacmi ölçülebilir mi ?
Bu foruma tutarlı bir şey yazdığın gün, şüphesiz sevibnenler çok olacaktır diye düşünüyorum.

:lac:

ya ne demesiinin bizide leylekler getiriyordu dünyaya öyle değil mi

anlayacak yürek yok sizde inancınız sarsılır diye anlamazlıktan geliyorsunuz
yüreğiniz yetmiyor anlamaya ne yapalım

koskoca resulun söylediği anlaşılmışta bir moğol hayranının kendi oğlunu öldürtecek kadar gözü dönmüş celaleddini anlamayacam :O

Bedrin_Aslanı

Profesör
fırsaf kardeş Mevlana C. Rumiye kafir demediğin kalmış.

Bu kadar merak ediyorsan samimiysen ehli birine gidip bu soruların cevaplarını orada arasana. burada arayacağına.

Ayrıca biz hadisleri yorumlayabiliyormuyuz. Ehli sünnet alimlerinin görüşlerine bakmıyormuyuz. Tbi sen direk olarak okuyup hükmünü veriyorsan oda ayrı...

toprak

Üye
yazıların hepsini okuyamadım lakin söylemek istediğim seyler vardır. buyuk zatlardan bir tanesiydi sanırım ben allahım diyen.. hatta asıklardan biride onda yok olarak o oldugunu söylemiştir.yani bu mertebe meselesi. anlamadığımız konuda inş. tartışmaya gitmeyelim öğrenmeye çalışalım.mevlanaya gelince eger o kendisini allah yerine koymuş olsaydı yada resul yerine hiç bu kadar müminin ve diğer insanlığın( unesco tarafından mevlana yılı ilan edildi) sevgisini kazanırmıydı. burda bir hadis belirtmek istiyorum inş.
eger bir müslümanın eminliğinden sadece müslümanlar eminse o müslümandır, tüm insnalar memnunsa mümindir.inş. mevlanadan herkes memnun yani imanı tamdır inş.

fakiri

Kıdemli Üye
Arkadaşlar,
Ne dediğini ve yaptığını bilmeyen astığı yazılarla adeta ve sanki sabi bir çocuk hükmünde olan, bu insanın sözlerine bakıp da Hz. Mevlâna'yı savunmanıza hiç gerek yoktur. Çünkü, Hz. Mevlâna hakkındaki sözlerini bırakınız müslümanlara inandırmasını itimad ediniz gayrı müslimlere bile inandıramaz.
Bu sebeple hiç meyus olmayınız ve bu aklı başından gitmiş insan için şunları zikrediniz.

Çek elini ve dilini ey dîl-i siyah,
Püf demekle hiç söner mi meşâle-i nûr-i ilâh.

toprak

Üye
arkadasım ne yazdığının farkında değilsin sanırım...
emin ol ona olan sevgimiz önce allaha sonra resulune olan sevgimizden gelir.
o değilmidir ki; ben resulun bastığı toprak olayaım. hatta onu sevenlerin ayagının tozu topragı olayımdiyerek ona olan sevgisini belirten...
son bişey daha emin ol allah sevdiği kullarını kullarına sevdirmiştir. sahabe ve büyük zatlar gibi.. hep sevgiyle bahsedilir. fakat onu inkar edenleride firavun gibi yerdirmiştir...

toprak

Üye
yazmış olabilr. arastırmak lazım. yazdıysa bile onları açıklamak gerekir. bilmeden yorum yapmamak gerekir.

PortakaL

๑ஐ๑нαticє кüвяα๑ஐ๑
Ya arkadaslar 28 syfa olmus ve hala bir tartisma!! Lutfen artik devam ettirmeyin mubarek insanlara hakaret edilmesine vesile oluyo, bunun yuzunden bizde vebale gireriz, yazdiklarimiz hayra vesile olmuyor aksine yanlis seyler yazilmasina neden oluyorsa lutfen yazmayiniz ben cok buyuk rahatsizlik duyuyorum hic hos degil!!!!

fakiri

Kıdemli Üye
Yönetim ve modlar buna engel olmalıdır.

Aslında yönetim bu işe bir dur demelidir.
Çünkü, ne idüğü belirsiz bir adam geliyor foruma üye oluyor, İslâm'ın abide şahsiyetlerin ve büyüklerini çala-kalem başlıyor eleştirmeye ve tekfir etmeye ...
Ondan sonra da bize efendilikten ve kendisine hakaret edilmekten bahsediyor.
Forumdaki bu aymazlığa bir son verilemli ve cahillerin ve hangi mezhepte olduklarına henüz karar vermiş olmayanların müstesna şahsiyetlere haksız, insafsız ve çirkin saldırı ve hücumları önlenmelidir.

KuTeYBe

Doçent
Aslında yönetim bu işe bir dur demelidir.
Çünkü, ne idüğü belirsiz bir adam geliyor foruma üye oluyor, İslâm'ın abide şahsiyetlerin ve büyüklerini çala-kalem başlıyor eleştirmeye ve tekfir etmeye ...
Ondan sonra da bize efendilikten ve kendisine hakaret edilmekten bahsediyor.
Forumdaki bu aymazlığa bir son verilemli ve cahillerin ve hangi mezhepte olduklarına henüz karar vermiş olmayanların müstesna şahsiyetlere haksız, insafsız ve çirkin saldırı ve hücumları önlenmelidir.

firsaf kardeşim ne zaman size kendisine hakaret ettiğinizden bahsetti ki ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...