Nureddin yıldız 6 yaşındaki kız çocuğuyla evlenilebilinir.

menzil5453

Doçent
Şuradaki arkadaşlara bakar mısınız,

"14 yaşından yukarı olursa sorun yok..."

Demek aile reisleri, baba, anne ve diğer kardeş büyükleri kızlarının evliliği için razı, kız da cani gönülden razı, evlilik hem "ruh" işi ve hem de "nefis" işi, erkek kız arzuluyor, kız da erkek arzuluyor, kimse kusura kalmasın, fıtrat bu,

Ama kızın yaşı 12,

Baba razı... Anne razı... Kardeşler razı... Kız da razı...

Ama olmazzzzzzzzzzzz.....

Menzil 1453'e danışmadan olur muuuu...???

Hele hele,

PUTKIRAN'a, asla olmaz...

Az daha unutuyordum bir de,

Mugalata'ya danışacaksın....

Ondan sonra, "kız verilecekkk, verr...."

Ankara misket dedikleri bu olsa gerek...

Adama demezler mi ki,

"Olum siz kimsiniz...???"

Iyi saçmalıyorsun devam… Bak ben sana Peygamber efendimizin hayatını oku demiştim dimi? İşte bunlar Muhammed-i yoldan çıkma alametleri.

Discovery cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Sen zaten yoldan çıkmışsın, yolda olmadığını da belgeliyorsun,

Tavsiye ettiğini sen oku...

menzil5453

Doçent
Şuradaki arkadaşlara bakar mısınız,

Adama demezler mi ki,

"Olum siz kimsiniz...???"

”Müminlerin iman yönünden en faziletlisi ahlakça en iyi olanıdır ” [Tirmizi]

“Bir insan az ibadet etse de, güzel ahlakı sayesinde en yüksek dereceye kavuşur ” [Taberani]

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Kur'an ve Hadis bütünlüğünü bizden çok siz sahipleniyorsunuz ama işinize gelmediğinde de o hadisleri yemeye çalışıyorsunuz...

Ben yorum falan bilmem, ama,

Buhari olsun... Ahmed b Hanbel olsun... Ebu Davut olsun... İbn Mace olsun... Ve diğerlerindeki tesbitler şöyledir...

Hz Aişe annemiz, 6 ya da 7 yaşlarında Peygamberimiz'le nişanlanmışlar,

9 ya da 10 yaşlarında ise evlenmişlerdir...

(Hadisteki orjinal ifade, "dünya evine girmişlerdir" şeklindedir, Hz Aişe'nin sözüdür...)

İster kompleksten öbür dünyaya gidin ve isterse aklınızı yitirin...

NOT:

Helal olan nikah için canlarını veriyorlar da....

9 yaşlarındaki kızların cinsellik kölesi olarak oralarda buralarda satılmasına karşı çıkmıyorlar...

"Kafirler bize ne der" diye komplekse girmenin sonucu böyle olsa gerektir...

İyi kompleksler...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Günümüzdeki yaşam koşullarını, ki hemen hemen hepsi de İslam dışı, gündeme getirerek evlilik yaşı çıkartıyor buradaki bazı zavallılar...

Zaten müsait olanlar sizleri dinlemez ki...

Bundan, 70, 80 sene evvel daha çok köylerde yaşam sürmekteydi insanlar.

Baba ve anne köyünde bahçesinde tarlasında çalışıyor... Çocukları da öyle...

Okul hayatı yok... Lise hayatı yok... Üniversite hayatı yok...

Erkek çocuklar 15, 16 yaşlarına basınca, baba ve anne oğullarına kız bakarlarmış komşulardan...

Köy hayatı, başka da ne olsun... İşe girme diye bir şey yok vs...

Baba ve anne kız isterler, kızın baba ve annesi kızlarını verise usulen görüşürlermiş erkek ve kız...

Erkek, 16 yaşlarında, kız da, 12, 13 vs...

80 yaşlarında hayatta olanlarla bir görüşünüz ya da ölenlerin en büyük evlatlarıyla bir görüşünüz,

En büyük çocuklarla araları, babaların 17'i geçmez anneler de ise, 14, 15 falandır...

Anne en büyük evladından 14 yaş falan belki de daha aşağı büyük...

Çünkü o günkü toplumun yapısı köy düzeneği, çalışma ortamı onu götürüyordu ve bu evlilik de gayet normaldi bu evliliğin anormalliği kız ve erkek için de, aileler için de yoktu...

Yaşı 40'a daha basmamış biriyle konuştum, evlenirken çok küçükmüş, 15 yaşındaymış hanımı da 13'ünden bile gün almamış...

Gayet de mutlular...

Yani İslam bu evlilikleri "haram" sayıyor mu saymıyor mu..???

Saymıyor değil mi..???

Madem saymıyor size ne oluyor..???

Onu anlayamıyorum...

menzil5453

Doçent
Günümüzdeki yaşam koşullarını, ki hemen hemen hepsi de İslam dışı, gündeme getirerek evlilik yaşı çıkartıyor buradaki bazı zavallılar...

Zaten müsait olanlar sizleri dinlemez ki...

Bundan, 70, 80 sene evvel daha çok köylerde yaşam sürmekteydi insanlar.

Baba ve anne köyünde bahçesinde tarlasında çalışıyor... Çocukları da öyle...

Okul hayatı yok... Lise hayatı yok... Üniversite hayatı yok...

Erkek çocuklar 15, 16 yaşlarına basınca, baba ve anne oğullarına kız bakarlarmış komşulardan...

Köy hayatı, başka da ne olsun... İşe girme diye bir şey yok vs...

Baba ve anne kız isterler, kızın baba ve annesi kızlarını verise usulen görüşürlermiş erkek ve kız...

Erkek, 16 yaşlarında, kız da, 12, 13 vs...

80 yaşlarında hayatta olanlarla bir görüşünüz ya da ölenlerin en büyük evlatlarıyla bir görüşünüz,

En büyük çocuklarla araları, babaların 17'i geçmez anneler de ise, 14, 15 falandır...

Anne en büyük evladından 14 yaş falan belki de daha aşağı büyük...

Çünkü o günkü toplumun yapısı köy düzeneği, çalışma ortamı onu götürüyordu ve bu evlilik de gayet normaldi bu evliliğin anormalliği kız ve erkek için de, aileler için de yoktu...

Yaşı 40'a daha basmamış biriyle konuştum, evlenirken çok küçükmüş, 15 yaşındaymış hanımı da 13'ünden bile gün almamış...

Gayet de mutlular...

Yani İslam bu evlilikleri "haram" sayıyor mu saymıyor mu..???

Saymıyor değil mi..???

Madem saymıyor size ne oluyor..???

Onu anlayamıyorum...

Ya sen ne saçmalıyorsun. Hala 6 yaşındaki bir çocukla evliliği caiz göstermeye çalışıyorsun. Bu nasıl sapık bir görüştür. İslam caiz görüyor demeyin. Kaynaksız kafanızdan sallamayın. Senin sapık görüşlerini islamın görüşleriymiş gibi aktarma. Senin görüşlerin kimseyi bağlamaz.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
"Baliğ" olmuş bir erkeğin ya da "baliğa" olmuş bir kadının, "helal yoldan" (nikah) neifslerini tatmin etmeleri seni neden geriyor onu anlamadım...

Kıskanıyor musun..???

Yoksa, başka bir şeyler mi var...??? Söyleyemediğin çekindiğin...!!!!

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Hz Aişe: "Ben (6,7) yaşlarında nişanlandım, (9,10) yaşlarında da Hz Peygamber'le dünya evine girdim" buyururken,

Bu görüş de dediğinden mi..???

Sapıklık mı sence..???

NOT:

Sizin gibi cahillere uyuyorum ya...

menzil5453

Doçent
"Baliğ" olmuş bir erkeğin ya da "baliğa" olmuş bir kadının, "helal yoldan" (nikah) neifslerini tatmin etmeleri seni neden geriyor onu anlamadım...

Kıskanıyor musun..???

Benim yazdıklarımı okumadığın ve sadece amacın karşındakini alt etmek mantığı olduğu için anlamaman gayet normal. Ben 15 ,14 veya 16 yaşlarında ki iki insanın evliliğine karşı değilim. Ama 6 yaş başkadır 14 yaş başkadır. Ve nureddin hoca şöyle bir şey daha diyor. 6 yaşındaki biri ile 40,50 ve daha fazla farketmez. Nikah kıyabilir. Sen videoyu izlemediğin için bütün mesajlarında ezbere konuşuyorsun.

menzil5453

Doçent

Kıskanıyor musun..???

:):)

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Nikah olur zivaf olmaz... Hoca da bunu ifade ediyor zaten...

Baba, anne ve kız razı ise, sana ne...

Kaptan

Mecra Yazarı
'6 yaşındaki çocuk evlenebilir' sözlerine suç duyurusu

Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri ve bazı STK'lar, katıldığı bir programda "küçük çocuklarla evlenilebileceğini" söyleyen Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız hakkında suç duyurusunda bulundu.

Adliye önünde açıklama yapan Aka;

"Bizler suç duyurusunda bulunmaktan bıktık, bu zihniyetler konuşmaktan bıkmadılar. Bugün burada kadını eve kapatan, sadece annelik üzerinden tanımlayan, çocuk gelinlere ilişkin bunları aileleri masum bulan zihniyetten güç alarak, cesaret alarak 6 yaşında ki çocukla evlenilebilir cümlesini kullanan Nureddin Yıldız hakkında suç duyurusunda bulunacağız" dedi.

Kaptan

Mecra Yazarı
0a736464613615e3734f82d5083b6f96.jpg

menzil5453

Doçent
Nikah olur zivaf olmaz... Hoca da bunu ifade ediyor zaten...

Baba, anne ve kız razı ise, sana ne...

İsteyen kızını tabiki istediğine verir. O beni ilgilendirmez. Ama bu islamiyette vardır demek en büyük cahilliktir. Ve bunu çok doğru birşeymiş gibi savunmak kendini bilmezliğin bir örneğidir. Varın siz 6 yaşındaki biriyle evliliği caiz görün. O senin hayat görüşün beni ilgilendirmez.

Ama Müslümanları sübyancı olarak göstermeye hakkınız Yok. Peygamberimizin Ayşe annemiz ile evliliğinde bile alimler arasında ihtilaflar varken sizin onu örnek gösterip paylaşmanız cahilliğin ta kendisidir.

Sen bu görüşleri savunurken hiç düşünüyormusun İslam'a yeni girenleri bu düşünceler islamdan soğutacağını. Senin tek derdin körü körüne hocanı savunmak olduğu için bu umrunda bile değildir. Neyse bu son mesajım.

Kaptan

Mecra Yazarı
Sağlik Bakanı Müezzinoğlu, Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız’ın küçük yaştaki kız çocuklarının evlendirilebileceğine dair sözlerine ilişkin;

’İlk kez duyuyorum. Bu Sağlık Bakanına bırakılacak bir cümle değil. Toplum dinamiklerinin bunu tükürükle boğması lazım. Böyle şey olmaz’ dedi.

Kaptan

Mecra Yazarı
Nurettin Yildiz'i elestirmek kolay zor olan konuyla ilgili asagida verecegim hadisleri elestirebilek cecareti gosterebilmektir. Tabi İmam Buhari'ye de unutmadan.

Hazir konu gundemdeyken bizleri "hadis inkarcisi" olmakla itham eden malum arkadaslara birkac bilgi aktarayim.

"....1. (5339)- Hz. Aişe (radıyALLAHu anhâ) anlatıyor: "Rasûlullah(s.a.v) (s.a.v.)'ın yanında bebeklerle oynardım. Arkadaşlarım (da oynamak için) yanıma gelirlerdi. Rasûlullah(s.a.v) (s.a.v.) (eve gelince, utanarak) saklanırlardı. Ama Aleyhissalâtu vesselâm onları tekrar bana gönderirdi. Beraber oynamaya devam ederdik." [Buhârî, Edeb 81 Muslim, Fedailu's-Sahabe 81; (2440); Ebu Davud, Edeb 62, (4931, 4932).]

Bu hadisler, kız çocuklarının bebeklerle oynamasının caiz olduğuna delil kılınmıştır. Her çeşit put yasağından, bebekler istisna edilmiştir. Cumhurun görüşü budur...."

Nurettin Yildiz'i elestirenler soz konusu bu ve buna benzer hadisler olunca ne derler acaba? İhvaniistanbul; yeri gelmisken, İhsan Eliacik icin "hakli oldugu yonler var" sozumu simdi daha iyi anliyorsun degil mi? http://www.ihvanforum.org/showthread.php?t=152327

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Nurettin YILDIZ Hoca, 6 yaşındaki bir kız evlendirilir, düğünü yapılır, kocaya da verilir mi? diyor, yoksa, başka bir şey demeye mi çalışıyor..?

Elbet de başka bir şey demeye çalışıyor ama,

1- Meramını anlatamadı?

2- Meramını anlattı ama anlayan olmadı...?

3- Meramını anlasalar da anlamamazlıktan gelindi..?

4- Bizim mahalle sakinleri ise sanırım hiç anlamaya yanaşmadılar..?

NOT:

Evet, Nurettin Hoca'nın işi bitmiştir...

Camilerdeki vaaz ve sohbetlerine de son verilmiştir...

NOT:

Hür bir hoca... İdeali olan bir hoca... Diyanet'e bağlı olan camilerde nasıl rahat konuşur, nasıl sohbet eder bunu da anlamak zordur...

Böylelikle de hürriyetine kavuşmuştur Nurettin YILDIz Hocaefendi...

Geçmiş olsun...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Tabiki Allah. Ama kesin açık açık evlenilebilinir diye bir ayet yok. Ve kaldı ki Allah mal ile ilgili yetim hakkı konusunda şöyle bir Ayet emir buyurmuş.

Nisâ, 6. Ayet: Evlenme çağına gelinceye kadar yetimleri gözetip deneyin. Onların akılca olgunlaştıklarını görürseniz, mallarını kendilerine teslim edin. "Büyüyecekler de mallarına sahip olacaklar" endişesiyle onları israf ederek, tez elden yemeyin.

Hocam bırakalım evliliği, Allah dünya malı konusunda bile, büyüyüp akıllaşıp olgunlaşınca mallarını teslim edin diye emir buyurmuştur. Mala sahip olma konusunda Akli baliğ olmasını isteyen Allah. Evlilik konusunu daha önemli. Varın siz düşünün.

Hocam o konu çoook ihtilaflı bir konu. Ama ben en az 14 den büyuk diye biliyorum. Sizin net bir bilginiz var ise paylaşabilirsiniz.

14'den yukarısı tamam. Onda bir sıkıntı yok. Bir kadın 14 yaşına kadar gelişimini tamamlıyor. Ama 11 yaşına kadar çocuktur.

kendi, akli varsayımlarımızla din hükmü oluşturulamaz.... bir şeyin olabilirliği ile uygulanabilirliği farklı şeylerdir......Hadisi Şerifte, Hz. aişe annemizin evlendiği yaş bellidir...ve biz buna iman ediyoruz......

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Evlilik için "baliğa" ve "baliğ" olmak yeterlidir.

Ülkelere göre değişiklik gösterse de,

Kadınlar, ya 9, ya 10, ya da 11 ya da 12 yaşında baliğa olurlar...

Erkekler de bu yaş alt sınırı, 12 ile başlıyor, 13, 14 ve 15 olarak ifade ediliyor...

Yaşanılan ülkenin iklimine ve sıcaklığına göre 9 yaşında bir kız baliğa olabilir. Mümkündür. 10 yaşında olması da mümkündür.

Baliğa olmuş 9 yaşındaki bir kızın talibi olduğu aileye evlilik için onay vermesini ve o kızın anne ve babasının da kızlarının bu onayını makul görmesini,

Ve akabinde yapılan bir nikahla, bu iki kişinin evliliklerini,

İslam, "haram" mı kabül eder "helal" mi..???

İslam'ın "onay" verdiğine kim ne diyebilir ki..!!!

NOT

Elin kafirleri, 7, 8, 9 yaşlarında tazecik kızlarla "haram" eksenli "tatmin" olurlarken azgın ve şeytanca, kimsenin gıkı çıkmıyor..!!!

Neden acaba..???

Maksat İslam ve Kur'an düşmanlığı olmasın...