Nureddin yıldız 6 yaşındaki kız çocuğuyla evlenilebilinir.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Arkadaşlar, burada hiçbir arkadaş, baliğ ya da baliğa olmamış erkeklerin ve kızların nikahlanabilinirliğini konuşmuyor, ben de öyle bir şey demedim ve videoyu da izlemedim, gereği de yok İslam'ın bu konuda emri açıktır ve nikahlanmak da Allah'ın çok açık bir "yasası"dır ve "emri"dir (Ve en kinhuu...)

Dolayısıyla, baliğ ya da baliğa olmuş bir erkek ve kadın, isterlerse, evlenmelerine mani bir durum yoksa, aile taraftarları da bu nikaha razı ise, bu kadın ve erkeği yaşları, 15, olmuş, 16 olmuş, 17 olmuş, bu yaş kriteri, evlenecek olan erkek ve kızı ve bir de aileleri ilgilendiriyor. Başka kimi ilgilendiriyor? Hiç kimseyi ilgilendirmiyor.

Bu sorunun net cevabı belki de şudur: "İslam"ı ilgilendirir... Bugün, kız çocukları için baliğalığın üst sınırı olarak 12, erkek çocukları için de 15 olarak hükme bağlanmıştır. İslam fıkhı'ndaki genel kaide budur ki, bu husus öteden beri dillendirilmiştir.

Bunu kabul etmeyenler, bu sayfalarda gezeceğine, ortaya kitabi bir değer koysunlar, ortaya konan değerleri rafa kaldırsınlar ama dedikodudan başka da ortaya koydukları bir şey yoktur.

İslam, çocukların yetiştirilmesine büyük önem verir. Ve onları yarınlara hazırlarken sadece aile merkezli değil devlet merkezli de desteklenmesi ve cadde, sokak, iş hayatı ve okul ekseninde Kur'an'ın öngördüğü değerler ekseninde yarınlara hazırlanmasını emir buyurur.

Dolayısıyla, kızlar için üst sınır yaşı olan 12, erkekler için ise 15 yaş basite alınmamalıdır. İslam onların bu yaşa gelinceye kadar eğitimine, yaşantısına, aklına, bilgisine ziyade önem verir ergenlik çağına ulaştıklarında da zahiren ve ruhen (manen) onları büyük ölçüde doyurmuş olur.

Bu anlayış; İslam için ve O'na iman eden müslümanlar için ziyade önem arzeder... Çünkü, müslümanlar sadece Allah'ın emrine iman edip salih amel işlemezler, Allah'ın her emrinin toplum bazında istenilen şekliyle yaşanması için, cadde, sokak, okul, iş hayatı vs. ekseninde düzenlemelere de giderler ki, İslami ahlak, haya, edep ve utanma duygusu o toplumda yeşermiş olsun.

Lakin günümüzde bizlere dayatılan sistem İslam'a, Kur'an'a ve O'nun manevi değerlerine, İslam ahlakına, edebine ve hayasına düşmandır. Hal böyle olunca da baliğ ya da baliğa olmuş erkek ve kızların 12 ya da 15 senelik yaşayışlarına önem vermez kaale de almaz ama iyilik ve güzellik ekseninde kaale almaz.

Kötülük ekseninde... Zina ekseninde... Sevgili ekseninde... Beraberlik ekseninde... Arkadaş, dost ekseninde...

Değil 12 ya da 15 yaş, çok daha küçük yaşlarda (baliğ ve baliğa olmamış) eğitimine, öğretimine başlar...

Yukarıda saydığım eksende yaşadığımız toplumda, zina yaşı, içki, esrar, eroin, sigara, sevgili edinme yaşları, 7 yaşlarına, 8, 9 yaşlarına kadar düşmüştür ki bunların yüzdelikleri de epey bir yüksektir...

Yani, İslam'ın öngördüğü değerler ekseninde, 15, 16 yaşı yaş olarak kabul etmeyen İslam düşmanı sistemler,

Sıra karma eğitimine gelince, sıra zinaya yaklaştırmaya gelince, sıra tesettürsüzlüğe gelince vs... ana okulundan itibaren (5 yaş üzeri vs.) yaşları önemsemiş ve 5 yaşından itibaren çocukları buralara yönlendirmeye doğru bilinçli bir şekilde bir disiplin içersine girmiştir.

Bugün karma eğitim veren ortaokullarda, liselerde mezun olan öğrenciler arasında zina eylemi 100'de 90'lara tırmanmıştır...

Bakınız nasıl da önem veriyor İslam düşmanı sistemler, çocukları çok küçük yaşlarda kötülüklere kanalize etmeye...

İyi yapıyor...

Herkes kendi sistemi için çalışacaktır... Onlar bu bağlamda işi sıkı tutarlarken bizim buradaki müslümanlar da onlara alkış tutuyor, tabiki bir kısmı...

İslam düşmanları, zina, alkol, uyuşturucu, karma eğitim, karma sevgililer bazında bizim birtakım müslümanları da arkalarına almışlar... Bravo tebrik etmek gerek...

Netice:

İslam, bir toplum düzeneği şekillendirmiştir...

İslam o toplum düzeneğinde, zinadan, alkolden, kumardan, uyuşturucudan vs. müntesiplerini korumak için bir takım tedbirler alır.

Çünkü bu tedbirlerin alınması da Kur'an'ın bir emridir...

Dolayısıyla İslami bir toplumda,

Zina, alkol, tesettürsüzlük hali, kumar, uyuşturucu, hırsızlık, karma eğitim, yerine göre karma hastaneler, karma iş yerleri yasaktır...

Mesela İslami bir toplumda mini etekli kız bulunamaz... Yasaktır... Buradakiler ona karşı çıkıyormuş,

Laik devlet olunca sesleri çıkar normaldir, İslam devleti olunca sesleri çıkmaz isterse çıksın ve bir denesinler bakalım ne olacak...

Bakınız laik devlet de bir sistemdir o da der ki,

Mini etek serbest ama,

Tesettür yasaktır, örtünme yasaktır... Yani sistemin hukuk kuralı böyle işliyor çünkü...

İslam'ın hukuk kuralı da tam tersi işliyor...

Yapacak bir şey yok...

Savaşa devam sonuçta kim kazanacak bakalım, zafer müslümanlarındır inşallah...

Evet, baliğ ya da baliğa olmuş kadın ve erkek evlenirler, İslam da bunu destekler, destekleri bırakınız emreder...

Helalinden evlenmelere buradaki müslümanlardan bazıları karşı çıkar ama,

Bu müslümanlar da bilirler ki, nice şeytan nefisli zengin erkekler, ki bunların çoğu da karttır, yaşları, 60'ı bulmuştur,

Uzak Doğu'ya akın ederler, 8, 9 yaşlarında kızlarla oynamak için...

Onlara sıra gelince süt dökmüş kediler gibi olanlar, İslam'a gelince nedense aslan kesiliyorlar...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Şu üslup'a bakarmısın. Sen şeyhlere alimlere demediğini bırakma, 6 yaşındaki kız çocuğuyla evlenilebilinir fetvasını destekle. Senin müslümanlığın bu mu?

Kim derse desin 6 yaşındaki bir insan ÇOCUKTUR.

Discovery cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Allah'tan kork evlenir diyen yok,

Lakin içinde yaşadığıun İslam düşmanı sistem içersinde zina yaşları, alkol yaşları, uyuşturucu yaşları, sevgiliş edinme beraber tozma yaşları 8 yaşa kadar düşmüştür,

İslam 15, 16 yaşı meşru görürken,

Laik sistem o yaşıu çocuk görüyor,

Lakin aynı sistem 8 yaşındaki bir kızın zinasına da ses çıkarmıyor, çocuk falan demiyor...

İfade ettiğim husus budur,

Allah'tan kork..!!!

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
İslam düşmanı sistem, 16 yaşındaki bir kıza helal olan nikahı "haram" kılar, "haram" olan zina'yı da "helal" kılar... Hem de yaşı 12'ye indirir... Bu yaşta yapılan zinayı da "helal" kabul eder...

Buradaki arkadaşların bir çoğu bilmeyerek de olsa bu durumu destekliyor ve bu durumdan da memnunlar...

lafons7275

Kıdemli Üye
Bir baba beşikteki bebeğini başka bir babanın beşikteki bebeğine nikahlayabilir.

Bu bebekler büyüyüp de buluğa erince de gerdeğe girebilir.

İslam dininin fetvası budur...

Bunun dışında söz söyleyen hevasına göre söylemiş olur.

lafons7275

Kıdemli Üye
Bismillahirrahmanirrahim
Beşik kertmesi yapmak belli şartları taşıması şartıyla caiz olmakla birlikte birçok sakıncası olduğundan tavsiye edilmemektedir.

Bununla birlikte eğer beşik kertmesi, tarafların babaları tarafından şahitler huzurunda yapıldı ise, nikâh yerine geçer. Çünkü buluğa ermemiş bir çocuğu, kız veya erkek fark etmez, babası evlendirirse, nikâh geçerli olur.

Peki bu konuda çocukların hakkı yok mudur?

Elbette vardır. Bir çocuğu velisi nikâhlarsa, çocuğun buluğ çağına geldiğinde muhayyerlik (seçme) hakkı vardır. Buluğa erdiklerinde istemeyen taraf ya boşanır, ya da hâkime müracaat ederek boşanma davası açar.

Zorla evlendirilmek caiz değildir.

Son olarak şunları söyleyebiliriz ki beşik kertmesi yapmak kesinlikle doğru değildir. Çünkü yukarıda açıkladığımız gibi beşik kertmesi nikâh yerine geçebilmektedir. Ve bazen beşik kertmesi yapılan çocuklar bir başkaları ile evlenmektedir. Ki bu durum asla caiz değildir. Çünkü nikâhlı bir kadın kocasından tamamen ayrılmadıkça bir başkası ile evlenemez.

Ayrıca geçen zaman içinde tarafların düşüncesi değişebilmekte, çocuklar farklı düşünebilmekte ve sonuç olarak yerine gelmeyen bir beşik kertmesi aileler arasında düşmanlıkların oluşmasına neden olmaktadır. Dinimiz, aile ve toplum huzurunu esas almaktadır.

http://www.dinimeseleler.com/soruCevapDetay.aspx?ur_id=2322

PUTKIRAN

Kıdemli Üye
Bir baba beşikteki bebeğini başka bir babanın beşikteki bebeğine nikahlayabilir.

Bu bebekler büyüyüp de buluğa erince de gerdeğe girebilir.

İslam dininin fetvası budur...

Bunun dışında söz söyleyen hevasına göre söylemiş olur.

Esas bu fetva hevaya göre erilmiştir.

وَابْتَلُوا الْيَتَامٰى حَتّٰى اِذَا بَلَغُوا النِّكَاحَ فَاِنْ اٰنَسْتُمْ مِنْهُمْ رُشْدًا فَادْفَعُوا اِلَيْهِمْ اَمْوَالَهُمْ وَلَا تَاْكُلُوهَا اِسْرَافًا وَبِدَارًا اَنْ يَكْبَرُوا وَمَنْ كَانَ غَنِیًّا فَلْيَسْتَعْفِفْ وَمَنْ كَانَ فَقٖيرًا فَلْيَاْكُلْ بِالْمَعْرُوفِ فَاِذَا دَفَعْتُمْ اِلَيْهِمْ اَمْوَالَهُمْ فَاَشْهِدُوا عَلَيْهِمْ وَكَفٰى بِاللّٰهِ حَسٖيبًا

Kuranı Kerim Türkçe okunuş :
4.6 - Vebtelul yetâmâ hattâ izâ beleğun nikâh, fein ânestum minhum ruşden fedfeû ileyhim emvâlehum, ve lâ teé'kulûhâ isrâfev ve bidâran ey yekberû, ve men kâne ğaniyyen felyestağfif, ve men kâne fegîran felyeé'kul bil mağruf, feizâ defağtum ileyhim emvâlehum feeşhidû aleyhim, ve kefâ billâhi hasîbâ.

NİSA 6:

Evlenme çağına gelinceye kadar yetimleri gözetip deneyin. Onların akılca olgunlaştıklarını görürseniz, mallarını kendilerine teslim edin. "Büyüyecekler de mallarına sahip olacaklar" endişesiyle onları israf ederek, tez elden yemeyin. Zengin olan, onların malını yemekten çekinsin. Fakir olan ise, meşrû sûrette yesin. Mallarını kendilerine verdiğiniz zaman, bunu şahitler karşısında yapın. Hesap görücü olarak Allah yeter.

Ayete dikkat edelim,evlenme çağı akılca olgunlaştıktan sonradır,akılla olgunlaşmak buluğ çağından sonradır.
Önce buluğ çağına ulaşıyor,sonra akılca olgunlaşma-rüşd- geliyor sonra malları iade ediliyor sonra nikah çağına ulaşıyor.

Buluğ çağından önce nikahlamak şurda dursun buluğ çağına ulaşmış olmak bile nikaha yeterli değildir.

menzil5453

Doçent
Ben nureddin yıldız hocayı severek takip eden biriyim. Geçen ki kadınlar hakkında ki fetvasına da olumlu bakıyorum. Burda söz konusu iki küçük çocuğun evliliği değil. Beşik kertmesi vs. olabilir. Burda benim dikkatimi çeken hoca diyorki, 6 yaşındaki bir çocuk ile 20,30,40,70,80 vs.. yaşındaki bir kişi evlenebilinir. Kuran buna yasak getirmemiştir diyor . Burası tehlikeli. 6 yaşındaki biri daha çocuktur.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Ben nureddin yıldız hocayı severek takip eden biriyim. Geçen ki kadınlar hakkında ki fetvasına da olumlu bakıyorum. Burda söz konusu iki küçük çocuğun evliliği değil. Beşik kertmesi vs. olabilir. Burda benim dikkatimi çeken hoca diyorki, 6 yaşındaki bir çocuk ile 20,30,40,70,80 vs.. yaşındaki bir kişi evlenebilinir. Kuran buna yasak getirmemiştir diyor . Burası tehlikeli. 6 yaşındaki biri daha çocuktur.

6-15-25 veya başka rakamlar,, buna kim karar verecek...

Yahayy

Kıdemli Üye

Peygamber Aişe anamızla kaç yaşında iken evlendi?

menzil5453

Doçent
6-15-25 veya başka rakamlar,, buna kim karar verecek...

Tabiki Allah. Ama kesin açık açık evlenilebilinir diye bir ayet yok. Ve kaldı ki Allah mal ile ilgili yetim hakkı konusunda şöyle bir Ayet emir buyurmuş.

Nisâ, 6. Ayet: Evlenme çağına gelinceye kadar yetimleri gözetip deneyin. Onların akılca olgunlaştıklarını görürseniz, mallarını kendilerine teslim edin. "Büyüyecekler de mallarına sahip olacaklar" endişesiyle onları israf ederek, tez elden yemeyin.

Hocam bırakalım evliliği, Allah dünya malı konusunda bile, büyüyüp akıllaşıp olgunlaşınca mallarını teslim edin diye emir buyurmuştur. Mala sahip olma konusunda Akli baliğ olmasını isteyen Allah. Evlilik konusunu daha önemli. Varın siz düşünün.

Hocam o konu çoook ihtilaflı bir konu. Ama ben en az 14 den büyuk diye biliyorum. Sizin net bir bilginiz var ise paylaşabilirsiniz.

14'den yukarısı tamam. Onda bir sıkıntı yok. Bir kadın 14 yaşına kadar gelişimini tamamlıyor. Ama 11 yaşına kadar çocuktur.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye

Esas bu fetva hevaya göre erilmiştir.

وَابْتَلُوا الْيَتَامٰى حَتّٰى اِذَا بَلَغُوا النِّكَاحَ فَاِنْ اٰنَسْتُمْ مِنْهُمْ رُشْدًا فَادْفَعُوا اِلَيْهِمْ اَمْوَالَهُمْ وَلَا تَاْكُلُوهَا اِسْرَافًا وَبِدَارًا اَنْ يَكْبَرُوا وَمَنْ كَانَ غَنِیًّا فَلْيَسْتَعْفِفْ وَمَنْ كَانَ فَقٖيرًا فَلْيَاْكُلْ بِالْمَعْرُوفِ فَاِذَا دَفَعْتُمْ اِلَيْهِمْ اَمْوَالَهُمْ فَاَشْهِدُوا عَلَيْهِمْ وَكَفٰى بِاللّٰهِ حَسٖيبًا

Kuranı Kerim Türkçe okunuş :
4.6 - Vebtelul yetâmâ hattâ izâ beleğun nikâh, fein ânestum minhum ruşden fedfeû ileyhim emvâlehum, ve lâ teé'kulûhâ isrâfev ve bidâran ey yekberû, ve men kâne ğaniyyen felyestağfif, ve men kâne fegîran felyeé'kul bil mağruf, feizâ defağtum ileyhim emvâlehum feeşhidû aleyhim, ve kefâ billâhi hasîbâ.

NİSA 6:

Evlenme çağına gelinceye kadar yetimleri gözetip deneyin. Onların akılca olgunlaştıklarını görürseniz, mallarını kendilerine teslim edin. "Büyüyecekler de mallarına sahip olacaklar" endişesiyle onları israf ederek, tez elden yemeyin. Zengin olan, onların malını yemekten çekinsin. Fakir olan ise, meşrû sûrette yesin. Mallarını kendilerine verdiğiniz zaman, bunu şahitler karşısında yapın. Hesap görücü olarak Allah yeter.

Ayete dikkat edelim,evlenme çağı akılca olgunlaştıktan sonradır,akılla olgunlaşmak buluğ çağından sonradır.
Önce buluğ çağına ulaşıyor,sonra akılca olgunlaşma-rüşd- geliyor sonra malları iade ediliyor sonra nikah çağına ulaşıyor.

Buluğ çağından önce nikahlamak şurda dursun buluğ çağına ulaşmış olmak bile nikaha yeterli değildir.

Günümüzde laik sistem, 12 yaşındaki kız ve erkeklerin zinasını helal saymış babanın şikayeti de geçersiz sayılmıştır,

Bu kız baliğadır ve akıllıdır yani aklen de olgundur...

İslam'da bir sorun yoktur, O'nun hukukunda da bir sorun yoktur, bütün beşeri sistemler sorunludur...
,
12 yaşına gelmiş bir kıza sistem, zina kapısını aralayacağına, onun maddi ve manevi birikimine yardım etse de ona "helal" olan "nikah" kapısını aralasa da, onun kocasına aile yardımı, kira yardımı, çalışacağı işi için yardımcı olsa daha iyi mi...

12 yaşında bir kız açık açık zina yapmayı biliyorsa, siz bu kızda akıl olgunluğu yok mu diyorsunuz...

Elbet bu kızın akıl olgunluğu var kesin,

Ama PUTKIRAN olarak senin aklın olgun değil bu da kesin ve dahi dam üstünde saksağan vur beline kazmayı kabilinden yorumunla,

Aklının da olmadığını gösteriyorsun...

Laik sistem karşısında sus pus olan zavallı...

kebîkec

İhvan Forum Üye
Nurettin YILDIZ yıpratılmaya çalışılan bir kıymetli büyüğümüzdür. Alakaya maydanoz videolarla karalamaya çalışmaları ona zarar vermez. Videonun tamamını izleyenler görürlerki Hoca küçük yaşta evlenmeye mecbur edilen kızların anne babalarını eleştiriyor.

İnsanları karalamaya çalışan Ne kadar meraklı arkadaşlarımız varmış. Ayıptır günahtır.

Yahayy

Kıdemli Üye
Tabiki Allah. Ama kesin açık açık evlenilebilinir diye bir ayet yok. Ve kaldı ki Allah mal ile ilgili yetim hakkı konusunda şöyle bir Ayet emir buyurmuş.

Nisâ, 6. Ayet: Evlenme çağına gelinceye kadar yetimleri gözetip deneyin. Onların akılca olgunlaştıklarını görürseniz, mallarını kendilerine teslim edin. "Büyüyecekler de mallarına sahip olacaklar" endişesiyle onları israf ederek, tez elden yemeyin.

Hocam bırakalım evliliği, Allah dünya malı konusunda bile, büyüyüp akıllaşıp olgunlaşınca mallarını teslim edin diye emir buyurmuştur. Mala sahip olma konusunda Akli baliğ olmasını isteyen Allah. Evlilik konusunu daha önemli. Varın siz düşünün.

Hocam o konu çoook ihtilaflı bir konu. Ama ben en az 14 den büyuk diye biliyorum. Sizin net bir bilginiz var ise paylaşabilirsiniz.

14'den yukarısı tamam. Onda bir sıkıntı yok. Bir kadın 14 yaşına kadar gelişimini tamamlıyor. Ama 11 yaşına kadar çocuktur.

Peki, hadis kaynaklarını iyice bir araştır derim.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye

aslında baliğa olur olmaz nikahlanmıştır ama bizim kompleksi müslümanlar aişe annemizin yaşını 20'lere doğru çekiyorlar...

Helal olan evlenmeyi yerine getiren bir hanımefendinin yaşından dolayı komplekse giren, hem de,

- 18 yaşın altında bir kızın umumhaneye satılmasını, yine o kızın gelenin geçenin arzusuna köle olarak kullanılmasını, helal gören kafir bir sistem için -

Görüyor musunuz adiliği ve ********liği...

Kafirler hiç komlekse girmiyorlar 12 yaşındaki kızların zinaları için... Daha aşağı yaşar da var ama ben 12'de kalayım... Onlar gayet rahatlar... Hatta teşvik de ediyorlar...

Ama 12 yaşında bir kız helal olan nikahla evlenir aile yuvasını ve saadetini kurarsa, hemen müslümanlar komplekse giriyorlar,

Kime karşı???

Elbette 12 yaşındaki kızları zina yoluyla cinsellik kölesi yapan kafirlere karşı...

İşte bu sayfada dahi biraz var bunlardan...

Kelaynak kuşlarını andırıyorlar ama gene de varlar...

Allah sizlere akıl versin...

Kafirlerin oyuncağı olanlar olarak...

Yahayy

Kıdemli Üye

Yalnız pratikle ilgili bir konuya, Allah'ın ayeti üzerinde aklederek cevap vermen çok hoş, çok sevimli bir hareket.
İnş yakın zamanda nickinle ilgili de Kur'ana müracat etmeyi nasip etsin.

Yahayy

Kıdemli Üye
aslında baliğa olur olmaz nikahlanmıştır ama bizim kompleksi müslümanlar aişe annemizin yaşını 20'lere doğru çekiyorlar...

Helal olan evlenmeyi yerine getiren bir hanımefendinin yaşından dolayı komplekse giren, hem de,

- 18 yaşın altında bir kızın umumhaneye satılmasını, yine o kızın gelenin geçenin arzusuna köle olarak kullanılmasını, helal gören kafir bir sistem için -

Görüyor musunuz adiliği ve ********liği...

Kafirler hiç komlekse girmiyorlar 12 yaşındaki kızların zinaları için... Daha aşağı yaşar da var ama ben 12'de kalayım... Onlar gayet rahatlar... Hatta teşvik de ediyorlar...

Ama 12 yaşında bir kız helal olan nikahla evlenir aile yuvasını ve saadetini kurarsa, hemen müslümanlar komplekse giriyorlar,

Kime karşı???

Elbette 12 yaşındaki kızları zina yoluyla cinsellik kölesi yapan kafirlere karşı...

İşte bu sayfada dahi biraz var bunlardan...

Kelaynak kuşlarını andırıyorlar ama gene de varlar...

Allah sizlere akıl versin...

Kafirlerin oyuncağı olanlar olarak...
Bana diyorsan fikrimi daha sormadın bile, ben sadece arkadaş çıkıştığı için söyledim.
Yoksa benim götürmek istediğim alan çok farklı.

Yahayy

Kıdemli Üye
sana değil genele
Ok benim açımdan problem yok yazdığında ama genelde eleştiri anakronik hata ile yapılıyor, pratikteki bağlamda ayakkabısının bağının rengini de Allah cevaplamalı, cevaplamadı ise biz yerini din adına doldurulalımcı din tasarımcıları ile dolu bu tarih.
Sonuca ve olayın ana fikrine endeksli, hakça, kaliteli ve insancıl bir perspektif ile hüküm verilmediğini, yahudileşmiş zihinler ve Allah adına ahkâmların gırla gittiği bir düzeni, işte İslam, böyle inanır yaşarsanız kurtulan fırka, yoksa sapık fırkasınız diye yutturmaya çalışan akıl inlarcılarının eserleri bunlar.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Şuradaki arkadaşlara bakar mısınız,

"14 yaşından yukarı olursa sorun yok..."

Demek aile reisleri, baba, anne ve diğer kardeş büyükleri kızlarının evliliği için razı, kız da cani gönülden razı, evlilik hem "ruh" işi ve hem de "nefis" işi, erkek kız arzuluyor, kız da erkek arzuluyor, kimse kusura kalmasın, fıtrat bu,

Ama kızın yaşı 12,

Baba razı... Anne razı... Kardeşler razı... Kız da razı...

Ama olmazzzzzzzzzzzz.....

Menzil 1453'e danışmadan olur muuuu...???

Hele hele,

PUTKIRAN'a, asla olmaz...

Az daha unutuyordum bir de,

Mugalata'ya danışacaksın....

Ondan sonra, "kız verilecekkk, verr...."

Ankara misket dedikleri bu olsa gerek...

Adama demezler mi ki,

"Olum siz kimsiniz...???"