müzik haram değil mi ?

&Ta-Ha&

Doçent
Web sitesi
hayattanizler.spaces.live.com
doğrusu ben azı haram olanın veya bazı bölümleri haram olanın tamamen terkedilmesi taraftarıyım... yani işin içine takva ve haramdan uzaklaşma ölçüsü girdiğinde bence dinlememek en iyisi... çünkü bazıları helal dediğinizde bu büyük bir su-i istimal oluşturacaktır... zaten ortada takva sahibi dediğimiz insanların bir çoğu bazı dar dairedeki cevazlara dayanarak haramları ve dinin hoşgörmediklerini de dinliyorlar... çünkü bu işte bir sınır yok.... o dinleniyorsa bu da dinlenir deniyor ve iş çığrından çıkıyor... bu yazıyı yazdım bende bazen hatalara düşüyorum ama hatalara düşmek hatanın hata olduğunu veya günah olduğunu gizlemeyi gerektirmez...dinleyenlerde kendilerine kılıf hazırlamasınlar günah işlemekle günahı inkar etmek çok farklıdır bu hataya düşmeyelim...

muhabbetle...

&Ta-Ha&

Doçent
Web sitesi
hayattanizler.spaces.live.com
doğrusu ben azı haram olanın veya bazı bölümleri haram olanın tamamen terkedilmesi taraftarıyım... yani işin içine takva ve haramdan uzaklaşma ölçüsü girdiğinde bence dinlememek en iyisi... çünkü bazılarına helal dediğinizde bu büyük bir su-i istimal oluşturacaktır... zaten ortada takva sahibi dediğimiz insanların bir çoğu bazı dar dairedeki cevazlara dayanarak haramları ve dinin hoşgörmediklerini de dinliyorlar... çünkü bu işte bir sınır yok.... o dinleniyorsa bu da dinlenir deniyor ve iş çığrından çıkıyor... bu yazıyı yazdım bende bazen hatalara düşüyorum ama hatalara düşmek hatanın hata olduğunu veya günah olduğunu gizlemeyi gerektirmez...dinleyenlerde kendilerine kılıf hazırlamasınlar günah işlemekle günahı inkar etmek çok farklıdır bu hataya düşmeyelim...

muhabbetle...

meyve

Asistan
Kardeş arayan bulurmuş ya buluyorlar...
Keyfiyet herşeye çare oluyor...

Bizim itirazımız "hakiki islam da " böyle bişi yok...
bugün ki light islamda var... onada bizim taraftarlığımz yok...
Selametle..

Hiç dikkat etmeden yazıyorsunuz. Hakiki İslam sizin bildiğiniz mi? Bugün bu işi yapan veya dinleyen bir çok halis insanı itham ediyor, yargılıyor, dolayısıyla hakka giriyorsunuz.

DJ MESNEVI

Doçent
Bakın islamveinsan nickli kardesim.. asla öyle bir düsüncem olmadı olmazda.

Simdi dikkat ettiysen Hepside sarkı yada mecaziyeti anlatan seyler icra etmis ve peygamber efendimiz bu yüzden tepki göstermis.. ama Bir hadis Paylastım diyorki (s.a.v)

Eer dinlenilen Şeyler Size Allahı Hatırlatıyorsa Caizdir..

Yani ne olursa olsun Dediğim gibi İsterseniz Bass la Bogun Parcayı Ama Yeterki Sizi Tevekküle Yöneltsin.. ne oldugu neyle yapıldıgı önemli değil genel bir ifade kullanılmıs bu hadis te Dinlenilen Şeyler diyor dikkat edin allaha emanet kalın..

Cümle Mühendisi

Ordinaryus
Web sitesi
muhammedesad.blogcu.com
Kadın sesinin kesinlikle haram olduğunu biliyoruz...

Kardeşimiz başta Mustafa Demirci falan demiş...

Mustafa abi Aynı zamanda ilahiyatçıdır ve kendisi tarikat ehl-i bir kişidir...

Bu şekilde bilinçli kişilerin yaptıkları işlerin haram olduğunu düşünmüyorum...

islamveinsan

Doçent
"İmam Kurtubi rahmetullahi aleyh buyurdu ki: Teganni etmek def ve dümbelek çalmak ve raks etmek icma ile haramdır. Ebu Hanife, İmam Malik, İmam Şafii ve İmam Ahmed bin Hanbel mezheblerinde haram olduğunda ittifak vardır...Teganni ile diğer çalgılar, saz, ney, zurna ve kaval aynı şeydir." (s.224)

“Ud [saz], Sanc [zil], Rebab [bir nevi telli çalgı], Berbed ve benzeri Irak çalgılarının hepsi yasak edilmiştir. Fakat bunlardan başka sarhoşların kullanması mutad olmayan ve sarhoşlukla alakası bulunmayan, vezinli güzel ses çıkaran davul ve benzeri çalgılar [düğünlerde, bayramlarda] yasak değildir.” (İhya, c.2, s.685).

“Ud, harp ve sazın satışı batıldır. Çünkü bunların faydası haramdır.” (Kimya -yı Seadet, s.231; Kesb ve Ticaretin Edebleri)

Ebu Bekir Sıddık Radıyallahu Anh, iki küçük cariyenin tef çalıp şarkı söylediklerini gördü ve onları azarlayarak “Rasulullah’ın yanında şeytanın çalgısını mı çalıyorsunuz?” dedi. Rasulullah (S.A.V.)’de bunu ikrar etti. (Buhari)

İmam Ebu Hanife Radıyallahu anh, şarkı ve müziğin haram olduğunu oldukça sert bir şekilde savunuyor ve onu dinlemeyi günah sayıyordu. (İbni’lCevzi, “Teblisu’l-İblis’)

YORUMSUZ...!

Müziğe hala helal diyenler, mustafa abi tariktalıdır o dinliyorsa helaldir mantığını güdenler, içerisinde Allah geçiyor yada ALlah ı hatırlatıyorsa olur diyenler yukaridaki hadis ve tevilleri incelememişler....

Bir fetvada benden; "Türkiyenin en büyük cemaati, Türkiyenin yetiştirdigi son alimlerden olan, bundan önceki asrın aliminin de mirasçıları olan cemaat in bankası var...
* Banka helaldir... Haram olsa onlar yapmazlar...

halimselim

Paylaşımcı

Bizim itirazımız "hakiki islam da " böyle bişi yok...
bugün ki light islamda var... onada bizim taraftarlığımz yok...
Selametle..

konuştuğun konu İSLAM, ve sen bu ulvi kelimenin önüne ne idüğü belirsiz sıfatlar eklemekten haya etmiyormusun...birilerinin düşüncelerine saldıracaksın diye kılıktan kılığa girip duruyorsun...denksiz herif..

meyve

Asistan
Yaf bi siz mi inceliyorsunuz şu forumda hadisleri? Bakın bir an önce dininizi öğrenin derim ben size. Kaybediyorsunuz....

apo_sefa

Üye
AHMED BUKHATIR DİNLEYİN ARKADAŞLAR
HEM HİÇ MÜZİK ALETİ KULLANMAZ HEM DE ALLAH CC MUHTEŞEM Bİ SES VERMİŞ...

Risale-i Nur Talebesi

Diyar-ı Bekirli
Bakınız islam ve insan kardeşim.Bu müzik konusu fıkıhçılar tarafından çok tartışılmış bazısı fetva vermiş bazısı vermmeiş şiafii mezhebi eğer şehvani ve yetiman his vermiyorsa muvakkaten dinlenilebilir demiş.Yani uzun lafı kısası bazı islam alimlerininde içtihatta farklı düşündüğü bir konuda direk haram demeyin.Ve
üstat bediüüzzamanda
eğer müzik yetimane ve şehvani tarzadysa haram olur demiş.Mutlak haram dememiş bölmüş yani...
Peygamberimizin dediği kısımda bu olsa gerek
Selametle..

ikabey

Üye
Arkadaşlar Hadisi Şerifler Neden Yetmiyor Size Cevap Olarak!!..
Daha Güzel Bir Cevabınız Olduğunu mu Düşünüyorsunuz!!!! Şüphesiz ki Yanılıyorsunuz Şeytanın ve Nefsinizin isteklerini Hoş Göstermesine Aldırmayın LÜTFEN! Şimdi Dersiniz ki Bunlar ZAYIF! hadis??? Bende Derim ki madem ki şüphelisin TERK ET?? velhasılkelam Müzik Dinlemek şüpheli Kabul Edip Dinlememeye özen gösterelim ALLAH yardımcımız Olsun...
Ayrıca ALLAHı Hatırlatıyorsa caizdir lafı size inandırıcı geliyor olabilir ama ben derimki günah olduğunu kabul edip dinleyin caiz ise herhangi bir yükle sorumlu olmazsınız.. ama caiz deilse günahkar olursunuz (en azından..)
s.a.

islamveinsan

Doçent
konuştuğun konu İSLAM, ve sen bu ulvi kelimenin önüne ne idüğü belirsiz sıfatlar eklemekten haya etmiyormusun...birilerinin düşüncelerine saldıracaksın diye kılıktan kılığa girip duruyorsun...denksiz herif..

Sözlerine dikkat et gardasım... Ne demek kılıktan kılığa ?
Denksiz ne demek oluyor ?
Hoşuna mı gidiyor ?

Bunu kabul etmek zorundasınız.... Bugün dünyanın her yerinde ve özellikle Türkiyede "light islam" yada "arındırılmış islam" yada adına ne derseniz deyin ;
"ehli sünnet çizgisinin" çook daha uzakta yeni ve modern bir islam anlayışı sürmekte ve buna iman edilmektedir... Numuneleri sitemizde mevcud dur...

Ben şahsım adına bu tür tartışmalara girmek istemiyorum, daha ne haramlar var.... Benim kimsenin muhabbetine ve sevgisine ihtiyacım yok...

Sözlerimiz bizim değil Ehli sünnet alimlerinin sözleridir, Ayetlerdir, Hadislerdir...
Keyfiyetimiz yok, nefsimizi karıştırmıyoruz, heva ve heveslerimizi din e yormuyor ve yeni bir anlayış taşımıyoruz... Ne hanif iz ne hafif...

Sloganimiz da bu........SENE; 1400 SENE ÖNCE....
Bulmak isteyen hakikat i orda bulacak...
Bugünde yaşadığımızı din zannedenler aldanıyor, bu garibe saldırıyor...
Haklarımı helal ediyorum, ama harama helal demeyin dayanamıyorum...
Ayet ve hadisleri kendi reylerinize göre yorumlamayın kafir oluyorsunuz...

evet....SENE; 1400 SENE ÖNCE....
Selametle...

halimselim

Paylaşımcı
bak kardeşim müslümansın. islamı kendi dilinle basitleştirme.. ben şöyleyim ben böyleyim lafları senin kullandığın sözleri temize çıkarmaz. mahalle ağzıyla islamı sıfatlandıramazsın. hakiki islam şu islam bu islam gibi tabirler beyhudedir. Allah indinde din islamdır. sadece islam. sıfat ekleme islama.
biraz öncede kullandığım sözler için özürdilerim. o an o kelimeyi islamın önünde görünce dellendim. ama ne yazıkki sen ikinci mesajında da aynı davranmışsın.. ben uyardım.. selametle

islamveinsan

Doçent
Son Hak ve Tek olan din; İSLAM'dır...

Bu kavramlara senin kadar bende kızıyorum, (light, ılımlı, hafif, hanif) bugün gelinen nokta bu... .

Bizimde maksadımız şu;
-İslam; bugün yaşanılansa, Hz Muhammed sas ve sahabe döneminde yaşanılan neydi ?
-Sahabi ve tabiin in yaşadığı islam ise bizim ki ne?

İslam Son Hak ve Tek dindir...
ama bugün yaşadığımız kusura bakmayın onlarla örtüşmüyor....
Yaşamıyoruz, yaşanmış olan a saygılı olalım, taraftar olalım, velhasıl iman edelim... Haramları savunmuyoruz ki..!

Haram a helal deme yetisi Hz Muhammed sas de yok iken; hocalar kim abiler kim ? Ne oluyor ?

Haram a helal demek kafir olmak için yeterliyken, haram ı işlemek dinden çıkmaya yetmiyor...Hassasiyetimiz sadece budur...

"iman mücadelesi" hepsi bu:shake2[1]: tamam mı gardaşım:friends:

Selametle...

ikabey

Üye
@halimselim Kardeşim Bencede islamveinsan arkadaşımız Düşüncelerinde ve yorumlarında haklı ama bu demek değil ki sen haksızsın! inan Sen de sonuna Kadar haklısın islam sıfatlarla özdeşleştirilemez ancak bu gün gelinen nokta bu! fazla taviz verilince olan bu aslına bakarsak bence islama sıfat yakıştırmıyoruz sadece bugünlerde yaşananın ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz bence ve bir ad koymak için bu yola başvuruyoruz Hernekadar YANLIŞ olsada... :(

selametle

islamveinsan böyle bir cevap verip uzatmamanı beklerdim
Ve keza ''ve ala sem'ihim'' kelimesiyle, küfür sebebiyle kulağa ait pek büyük bir nimeti kaybettiklerine işaret edilmiştir. Hatta kulaktaki zar, nur-u iman ile ışıklandığı zaman, kainattan gelen manevi nidaları işitir. Lisan-ı hal ile yapılan zikirleri, tesbihatları fehmeder. Hatta o nur-u iman sayesinde rüzgarların terennümatını, bulutların naralarını, denizlerin dalgalarının nağamatını ve hakeza yağmur, kuş ve saire gibi her neviden Rabbani kelamları ve ulvi tesbihatı işitir. Sanki kainat, İlahi bir musiki dairesidir. Türlü türlü avazlarla, çeşit çeşit terennümatla kalblere hüzünleri ve Rabbani aşkları intiba ettirmekle kalbleri, ruhları, nurani alemlere götürür, pek garip misali levhaları göstermekle o ruhları ve kalbleri lezzetlere, zevklere garkeder.
Fakat o kulak, küfürle tıkandığı zaman, o leziz, manevi, yüksek savtlardan mahrum kalır. Ve o lezzetleri iras eden avazlar, matem seslerine inkılap eder. Kalbde, o ulvi hüzünler yerine, ahbabın fıkdanıyla ebedi yetimlikler, malikin ademiyle nihayetsiz vahşetler ve sonsuz gurbetler hasıl olur.
Bu sırra binaendir ki, şeriatça bazı savtlar helal, bazıları da haram kılınmıştır. Evet, ulvi hüzünleri, Rabbani aşkları iras eden sesler helaldir. Yetimane hüzünleri, nefsani şehevatı tahrik eden sesler haramdır. Şeriatın tayin etmediği kısım ise, senin ruhuna, vicdanına yaptığı tesire göre hüküm alır.

aslında herkes bi şekilde tarz tutturmuş mesela artık bizim kesimimizin de bi tarzı var yeşil popçular sözleri sanki bi sevgiliye yazılmış.yeşil pop için ne diyosunuz arkadaşlar?

yazık ya Peygamber efendimiz vefatından önce diyor ki size iki şey bırakıyorum onlara sımsııkı sarılın..kur'an ve sünnetim...
şuan islamveinsan kardeşin verdiğide resulallahın bıraktığı mirastan sahabe,tabiin,etbauttabiin'e ait kaynaklar ama hala tartışılıyor..pes diyorum başkada birşey demiyorum...
size daha rahat anlıyaabileceğiniz bir kitap tavsiye edeyim belki bakarsınız.."islami açıdan müzik"(abdulllahb.abdulhamid el-Eseri) islamveinsan kardeşim Allah razı olsun..

meyve

Asistan
Müziğin haram olup olmama durumunu, hangi şartlarla haram, hangi şartlarla mubah olduğunu Bedîüzzaman, her an şehit olma ile yüz yüze bulunduğu Pasinler savaş cephesinde at sırtında yazdığı İşârâtü’l-İ’câzda özetleyivermiş.

Bedîüzzaman Hazretleri orada der ki: “Kulaktaki zar nûr-u îmân ile ışıklandığı zaman, kâinâttan gelen mânevî nidâları işitir. Lisan-ı hal ile yapılan zikirleri, tesbihatları fehmeder. Hattâ o nur-u iman sayesinde, rüzgârların terennümatını, bulutların na’ralarını, denizlerin dalgalarının nağamatını ve hakeza yağmur, kuş ve saire gibi her nev’den Rabbanî kelâmları ve ulvî tesbihatı işitir. Sanki kâinat, İlahî bir musikî dairesidir. Türlü türlü avazlarla, çeşit çeşit terennümatla kalblere hüzünleri ve Rabbanî aşkları intıba’ ettirmekle kalbleri, ruhları nuranî âlemlere götürür, pek garib misalî levhaları göstermekle, o ruhları ve kalbleri lezzetlere, zevklere garkeder. Fakat o kulak, küfür ile tıkandığı zaman, o leziz, manevî yüksek savtlardan mahrum kalır. Ve o lezzetleri îras eden avazlar, matem seslerine inkılab eder. Kalbde, o ulvî hüzünler yerine, ahbabın fıkdanıyla ebedî yetimlikler, mâlikin ademiyle nihayetsiz vahşetler ve sonsuz gurbetler hasıl olur. Bu sırra binaendir ki, şeriatça bazı savtlar helâl, bazıları da haram kılınmıştır. Evet ulvî hüzünleri, Rabbanî aşkları îras eden sesler, helâldir. Yetimane hüzünleri, nefsanî şehevatı tahrik eden sesler, haramdır. Şeriatın tayin etmediği kısım ise, senin ruhuna, vicdanına yaptığı tesire göre hüküm alır.”36

yozgadi

Paylaşımcı
selamun aleyküm ameller niyetlere bağlı ise ve senin niyetinde bir şekilde Allah'ı(cc) anmak ise acaba mesele ne yapılana değil niyete bak şimdi yazacaklarımı yanlış yöne çekmeden okuyun lütfen art niyet yok herkesi itham etmiyorum çeşitli basın yayın organlarında haberleri izliyoruz tesettürlü kadınlar şu suçu işlediler böyle yaptıkar diye şimdi onların kapalılığı suçlarını affettirebilir mi yoksa onlar o suçu işlediler diye tüm kapalılar suçlu mu bizim yaptığımız sadece yorum çünkü doğrusunu ancak Allah (cc) bilir o nedenle benim düşünceme göre yoruma açık konularda lütfen fetva vermeyelim Ebu Bekir (ra )tef çalan iki kız çocuğunu şeytanın çalgısını peygamberin yanında mı çalıyorsunuz diye azarlamış Peygamberimizde Onu 'bırak bugün onların bayram günü 'diyerek sakinleştirmiştir diye bir hadis okumuştum doğrusunu Allah (cc)bilir saygılarımla