müzik haram değil mi ?

Murat Yazıcı

Ordinaryus
şimdi Sen Bu Destani Millet Okuyacakmi Saniyorsun,arkadaşim Sizin Kendi Fikirleriniz Yokmu Kes Yapiştir Yapmayalim Ben Bir Soru Sordum,,neden Günah Hadis Böyle Diyor Diye Değil Cami Imamina Soruyorum Bu Niye Böyle Sünnettir Deyip çikiyor Işin Içinden:)sabep Olarak,bir Insan Bara Pavyona,gitmiyorsa,metal Falan Değilde,türkhalk,türk Sanat,ilahi Dinlemesi Neden Günahtir Hadis Değil Ana şöyle şeylere Yol Açacaği Için Deyin Mesela.

Senin için yazmamıştım. Arzu edenler okurlar, istifade ederler.

Müzik konusunda muteber kitaplardaki bilgileri daha evvel aktarmıştım. Yazılarımın muhatabları, kendini Ehl-i sünnet olarak gören, sünnete, mezhebe inanan ve ilme, alimlere hürmet eden insanlardır.

Her şeyi kendi aklına uydurmaya çalışan, yani kendi aklına uyanı kabul edip uymayanı inkar eden Müslüman değildir. Çünkü, böyle bir kişi Peygambere (aleyhisselam) değil, kendi aklına inanmıştır. İtikad ve iman esaslarını bilmeyenlere önce bunların anlatılması lazım. Müzik konusu daha sonra ele alınabilir.

eslem gül

Paylaşımcı
herkes neyin haram olacağını sanırım biliyor...

Z

zümra

Guest
1- İslam, fıtrat dinidir ve selim (bozulmamış) fıtrata muhalif olmayan hiçbir şeye karşı çıkmaz. Bu nedenle yaratılışın derinliklerinde yatan hisleri harekete geçiren ve sahibini ruhen lahuti alemlere götüren ahenkli, ölçülü güzel seslere yani musikiye haram demenin imkanı yoktur. Zaten bu anlamda böyle bir hüküm, İslami kaynaklarda mevcut değildir.
sa sormak istiyorum
islam ve insan kardeşim bütün mezheb imamlarımızın görüşlerini bildirdikten sonra bu yazıyı nasıl kaleme aldınız acaba bir mezheb mi kurmalısınız zannediyorum bayağıda bağlılarınız olur
selametle
:crying:

size teşekkür etmiştim lakin geri alıyorum teşekkürümü... sebebini merak edersen düşün elbet bulursun...selametle

özzlem

Üye
Müzik Niye Haram Olsun Ya Tabii Burda Bazi Müzikleri çikartrmamiz Lazim çünkü Bu Bazi Müzikler Allah'i Inkar Ediyor Ama Geri Kalanlari Için Dinleyebiliriz çünkü Ne Demişler Müzik Ruhun Gidasidir

bu kadar kaynağa rağmen hala müzik ruhun gıdasıdır diyorsunuz,ALLAh dostlarının isimleri geçiyor hiç birine inanmıyor musnuz

müzik nefsin gıdasıdır,kendinize göre fetva veriyorsunuz

cypermethrin

Asistan
Müziğin Haram olduğuna dair kuranda hiç bir Ayet yok ki. Kim neye göre haram ediyor. Peygamber Efendimiz bile kendisine vahiy gelmeden hüküm veremiyor. Kim nasıl müziği haram ediyor anlamıyorum.

UBEYDUN

Ordinaryus
Müziğin Haram olduğuna dair kuranda hiç bir Ayet yok ki. Kim neye göre haram ediyor. Peygamber Efendimiz bile kendisine vahiy gelmeden hüküm veremiyor. Kim nasıl müziği haram ediyor anlamıyorum.
23 sayfa sonunda anlamıyorum demeyip okumuyorum deseniz:(
hem dinin ahkamını kitabla sınırlandırırsanız efendimizede haksızlık yapmış olursunuz. umarım şu efendimiz aleyhisselama postacı muamelesi yapanlardan değilsinizdir

cypermethrin

Asistan
Ubeydun eski mesajlara bakarsan okuduğumu anlıyosundur :)

kul emir

Profesör
müzik haram değildir. Haram olamaz Allahü Teala bize müzik dinlemeyi haram etmiş olsa idi bunu mutlaka Kitabımız Kuran-ı Kerim de belirtirdi. Allahtan başka kimse! söz konusu Peygamber Efendimizde olsa Allahın bize haram etmediği birşeyi haram etme yetkisine sahip değil. Hadis ve Kuran-ı Kerim birbiri ile çelişmez çelişiyorsa eğer o hadis zaten sahih bir hadis değildir. ve Kuran-ı Kerim i ele aldığımızda böyle bir şey söz konusu değildir. Müziğin haram olduğunu gösteren diğer işaretler ise Tamamen uydurmadan ibarettir. Sözümü bir Ayet-i Kerime ile bitirmek İstiyorum.

Ey iman edenler! Allah'ın size helal kıldığı iyi ve temiz şeyleri (siz kendinize) haram kılmayın ve sınırı aşmayın. Allah sınırı aşanları sevmez. (Maide Suresi 87. Ayet)

süper açıklanmış başka söze ne hacet