Muta nikahı ile İmam nikahı arasındaki fark nedir?

Muta nikahı ile İmam nikahı arasındaki fark nedir?

• Fikrim yok

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    28

ummuhan

Kıdemli Üye
İmam Nikahı diye bir nikah yoktur İslamda NİKAH vardır...

Yahayy

Kıdemli Üye
kim kıyar bunu...

Cübbeli ye sormak lazım, müt'aya bile gerek yok, kendi kendine de kıyılabiliyormuş, niyet ettim şuna göre, bunun içtihadı göre filan diyince, Allah'ı kandırabiliyor diye düşünülebilyor heralde...

"SİZİN ADALETİNİZE GÜVENİYORUZ"

Ünlü, "Sizin adaletinize güveniyoruz. Biliyoruz hakimlerimiz adildir. Hak yerini bulur" dedi.
Mahkeme Başkanının "Bayanlardan biri ön tarafından ameliyat izi var diyor" sözleri üzerine, Ünlü, "Herkes bilir bunu. By –pass ameliyatı olan birinde bu iz olur" diye konuştu.

-Mahkeme Başkanı: Kendi kendine imam nikahı oluyor mu?
- Ünlü: Oluyor. Onu özel konuşuruz. Öğretiriz
- Ünlü: (İkinci eş) Hanımla ne yapacağız bilmiyorum. Medyaya da çıkarsa...Gizlilik kararı da almadınız
- Mahkeme Başkanı: Eşiniz bilmiyor mu ikincisini? Ne yapar sizi döver mi?
- Ünlü: Biliyor ama çok kıskanç. Dövmesini gerek yok ki. Sabaha kadar konuş... Hapisten çıktın bir gece de öyle gitti hihi, hoho

Allah'ın hükmü ile hükmeteyen Hakimlerde sıkıya gelince hak ile hüküm veren adil hakimler oluyor demek ki.

MB860 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

alanyali07

Kıdemli Üye
kim kıyar bunu...
fıkhen usulünü erkanını bilen her müslüman kıyabilir şahitler huzurunda..
amma Osmanlı zamanında şeriye sicillerine kaydedildiği için resmi bir dini görevli kıyarmış genelde kadılar,kadı naibleri vb..
o sebepten imamların kıyması gelenek olarak kalmış..diye biliyorum..

ummuhan

Kıdemli Üye
İmanı olan herkes kıyabilir illa İmam lması gerekmiyor:)

Nikah'ın şartları

1. Siga ('aldım, verdim' veya 'eş olarak kabul ettim' ya da 'koca olarak kabul ettim).
2. Kadın
3. Erkek
4. Veli
5, İki şahit

abdullah birisi

Kıdemli Üye
fıkhen usulünü erkanını bilen her müslüman kıyabilir şahitler huzurunda..
amma Osmanlı zamanında şeriye sicillerine kaydedildiği için resmi bir dini görevli kıyarmış genelde kadılar,kadı naibleri vb..
o sebepten imamların kıyması gelenek olarak kalmış..diye biliyorum..

yani kimse sıradan birine nikahını kıydırmaz...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Cübbeli ye sormak lazım, müt'aya bile gerek yok, kendi kendine de kıyılabiliyormuş, niyet ettim şuna göre, bunun içtihadı göre filan diyince, Allah'ı kandırabiliyor diye düşünülebilyor heralde...

"SİZİN ADALETİNİZE GÜVENİYORUZ"

Ünlü, "Sizin adaletinize güveniyoruz. Biliyoruz hakimlerimiz adildir. Hak yerini bulur" dedi.
Mahkeme Başkanının "Bayanlardan biri ön tarafından ameliyat izi var diyor" sözleri üzerine, Ünlü, "Herkes bilir bunu. By –pass ameliyatı olan birinde bu iz olur" diye konuştu.

-Mahkeme Başkanı: Kendi kendine imam nikahı oluyor mu?
- Ünlü: Oluyor. Onu özel konuşuruz. Öğretiriz
- Ünlü: (İkinci eş) Hanımla ne yapacağız bilmiyorum. Medyaya da çıkarsa...Gizlilik kararı da almadınız
- Mahkeme Başkanı: Eşiniz bilmiyor mu ikincisini? Ne yapar sizi döver mi?
- Ünlü: Biliyor ama çok kıskanç. Dövmesini gerek yok ki. Sabaha kadar konuş... Hapisten çıktın bir gece de öyle gitti hihi, hoho

Allah'ın hükmü ile hükmeteyen Hakimlerde sıkıya gelince hak ile hüküm veren adil hakimler oluyor demek ki.

MB860 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

sen evvel Ahmet Hocamızın bastığı yer ol... ondan sonra belki kaale alırız....

Yahayy

Kıdemli Üye
sen evvel Ahmet Hocamızın bastığı yer ol... ondan sonra belki kaale alırız....

Sizin tepenizde geziyor zaten bize ne gerek var, sırtınıza basmış mal mülk firavun gibi hayat sürüyor, ensenize.
Ayrıca cevap olmayınca genelde siz tuttuğunuz takımın sloganını atarsınız ederiniz bu, hayatınız slogandan ibaret, dinle imanla Kur'anla alakanız futbol taraftarlarının takımıyla ilgisi kadar.

Tapatalklandı.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Sizin tepenizde geziyor zaten bize ne gerek var, sırtınıza basmış mal mülk firavun gibi hayat sürüyor, ensenize.
Ayrıca cevap olmayınca genelde siz tuttuğunuz takımın sloganını atarsınız ederiniz bu, hayatınız slogandan ibaret, dinle imanla Kur'anla alakanız futbol taraftarlarının takımıyla ilgisi kadar.

Tapatalklandı.

geziyorsa bizim tepemizde geziyor, size ne...

dinlen alakan olduğu vakit doğru yoldaymışsın, yoldan çıkmışsın, hala kendini yolda sanıyorsun....

Yahayy

Kıdemli Üye
geziyorsa bizim tepemizde geziyor, size ne...

dinlen alakan olduğu vakit doğru yoldaymışsın, yoldan çıkmışsın, hala kendini yolda sanıyorsun....

"Dinlen" değil "Din ile" sen önce doğru düzgün konuşmayı, noktalama işaretlerini kullanmayı öğrenmekle başla.
Doğru söylüyorsun,

Benim "Peygambere Cebarilden vahiy almak yakışmaz" diyen,
"Allah eşittir muhammed, eti kemiği var farklı olarak" diyen
"Allah'ı ete kemiğe büründürüp şeyhi diye gözüktürenlere"
" Gavs diye Allah'ın ortağına iman edip ona dua edenlerle"
"Kur'an eksiktir bir ayetini keçi yedi ama olsun biz gene de o ayete iman ediyoruz"

denilen küfür ve şirk dini ile zerre kadar alakam olamaz, Allah etmesin zaten, sen kendi derdine yan bunlara vereceğin cevapları hazırla şimdiden. Zira bana hocam dedi demen seni kurtarmayacak, aklın yokmuydu, sen geri zekalımıydın da inandın sorusu ile karşılaşacaksın çünkü

Tapatalklandı.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
"Dinlen" değil "Din ile" sen önce doğru düzgün konuşmayı, noktalama işaretlerini kullanmayı öğrenmekle başla.
Doğru söylüyorsun,

Benim "Peygambere Cebarilden vahiy almak yakışmaz" diyen,
"Allah eşittir muhammed, eti kemiği var farklı olarak" diyen
"Allah'ı ete kemiğe büründürüp şeyhi diye gözüktürenlere"
" Gavs diye Allah'ın ortağına iman edip ona dua edenlerle"
"Kur'an eksiktir bir ayetini keçi yedi ama olsun biz gene de o ayete iman ediyoruz"

denilen küfür ve şirk dini ile zerre kadar alakam olamaz, Allah etmesin zaten, sen kendi derdine yan bunlara vereceğin cevapları hazırla şimdiden. Zira bana hocam dedi demen seni kurtarmayacak, aklın yokmuydu, sen geri zekalımıydın da inandın sorusu ile karşılaşacaksın çünkü

Tapatalklandı.

bozuk plak gibisin... bektaşi bile bu kadar yarım yamalak almaz...

Yahayy

Kıdemli Üye
bozuk plak gibisin... bektaşi bile bu kadar yarım yamalak almaz...

Cevap olmayınca hemen takımın bayrağını açıyorsun.
Önemli olan bu bir kaç küfür sözü değil, bunlar Iceberg'in görünen yüzü.
Görünmeyen tarafnda tamamıyla müşriklerin yaşadığı batıl dine indirgenip, topukları üzerine şirk dinine çevrilmiş bir din algısı söz konusu. Bu dinde Kur'an sadece gizlenen, üzerinde ikiyüzlülük yapılan bir formaliteye indirgenmiş.

Tapatalklandı.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Cevap olmayınca hemen takımın bayrağını açıyorsun.
Önemli olan bu bir kaç küfür sözü değil, bunlar Iceberg'in görünen yüzü.
Görünmeyen tarafnda tamamıyla müşriklerin yaşadığı batıl dine indirgenip, topukları üzerine şirk dinine çevrilmiş bir din algısı söz konusu. Bu dinde Kur'an sadece gizlenen, üzerinde ikiyüzlülük yapılan bir formaliteye indirgenmiş.

Tapatalklandı.
anlamayacağın şeyin açıklamsınımı bekliyorsun...

Yahayy

Kıdemli Üye
anlamayacağın şeyin açıklamsınımı bekliyorsun...

:) Doğru ben şirkten, küfürden, küfrün te'vilinden anlamam, o işi müşrik ve kadirlere bırakmak lazım.
Sonuç hep şudur, müşriklerin iddiaları da budur, böyledir hep.
Biz onlara ilah oldukları için değil, bizi Allah'a yakınlaştırsınlar diye dua, ibadet, rabıta vs yaparız,
Biz onlara seğil, onların temsil ettikleri ruha insnıyoruz.
Biliyoruz ki en büyük ilah Allah'tır, ama bir takım yetki verdiği özel kulları vardır, biz onlar aracılığı ile ondan isteririz, onların kaninat üzerinde tasarruf hakları vardır.

bu iddialar yeni değil ki kardeş, bunlar insanlık var olduğu süredir var, sadece form değiştiriyorlar.
Onun için bu açıklamaların ancak küfürbazların küfrünü artırır, iman ehline bir tesiri olmaz

Tapatalklandı.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
:) Doğru ben şirkten, küfürden, küfrün te'vilinden anlamam, o işi müşrik ve kadirlere bırakmak lazım.
Sonuç hep şudur, müşriklerin iddiaları da budur, böyledir hep.
Biz onlara ilah oldukları için değil, bizi Allah'a yakınlaştırsınlar diye dua, ibadet, rabıta vs yaparız,
Biz onlara seğil, onların temsil ettikleri ruha insnıyoruz.
Biliyoruz ki en büyük ilah Allah'tır, ama bir takım yetki verdiği özel kulları vardır, biz onlar aracılığı ile ondan isteririz, onların kaninat üzerinde tasarruf hakları vardır.

bu iddialar yeni değil ki kardeş, bunlar insanlık var olduğu süredir var, sadece form değiştiriyorlar.
Onun için bu açıklamaların ancak küfürbazların küfrünü artırır, iman ehline bir tesiri olmaz

Tapatalklandı.

sen konuşmayan, görmeyen, karışmayan, duymayan, irade sahibi olmayan haşa bir Allah inancı geliştirmişsin, yalnız sen değil senin gibilerde... bu bir nevi putçuluk gibi bir şey.... bunu sizde çok rahat görebiliyoruz.... gülünç olan, bunu tevhid diye bize sunmanız... biz puta tapmıyoruz....Allah inancını gözden geçir...