Mustafa İslâmoğlu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ahter

Kıdemli Üye
Hadi ordan, seni de bilgili sanırdım.

Bir kul Allahın emirlerini ihlas ile yapacak, yasaklarından kaçacak ve buna rağmen bu kul cehenneme girebilir diyen dinden çıkar.

Öyle çok emin konuşma sonra mahcub olursun...Herhangi bir ehli sünnet akaidi kitabını oku, dediğimi aynen görürsün.Bu konuda benim fikrim senin fikrin olmaz..Biz muhakkik akaid ulemasının beyanlarına tabiyiz seni bilmem.

ihvanistanbul

AkhenAton
Bir adam alnını secdeden kaldırmasa, zerre günah işlemese yine de Mevla Tealanın nimetlerinin şükrünü eda etmiş olamaz. Şükrü eda edememenin kefaretini ödeyecek olsa...

Neyse ne cennet garanti, ne cehennem. Giren de çıkartan da Allah. Kişiyi amelleri kurtaramaz ancak Allahın rahmetiyle cennete girer. Bu da hadisi şeriftir. Ameli salih olan umulur ki ilahi rahmeti üzerine çeksin.

Bu arada bir kaç mesajı sildim. Abiler, Ablalar üsluba dikkat edelim. Özellikle mübarek ramazan da ne hakaret yiyin, ne hakaret edin!

lafons7275

Kıdemli Üye
Öyle çok emin konuşma sonra mahcub olursun...Herhangi bir ehli sünnet akaidi kitabını oku, dediğimi aynen görürsün.Bu konuda benim fikrim senin fikrin olmaz..Biz muhakkik akaid ulemasının beyanlarına tabiyiz seni bilmem.

Ben maturidiyim. Okuduğum hiçbir akaid kitabında Allahın emirlerini yapan ve yasaklarından kaçan yine de cehenneme girebilir yazmıyor.

Senin okuduğun kitapları bilemem.

Ahter

Kıdemli Üye
Allame Taftazani şerhul akaid de diyorki: Cenabı Hakkın rahmetinden ümid kesmek KÜFÜRDÜR; cenabı hakkın gazabından emin olmakta KÜFÜRDÜR!! iTİKADINI TASHİH ET.TEVBE ET.

ihvanistanbul

AkhenAton
Hadi ordan, seni de bilgili sanırdım.

Bir kul Allahın emirlerini ihlas ile yapacak, yasaklarından kaçacak ve buna rağmen bu kul cehenneme girebilir diyen dinden çıkar.

Efendimiz Sav: “Sizden hiçbirinizin ameli sizi Cennet’e sokmaya yetmez” buyurdu. Sahabe efendilerimiz ”Sen de mi, ey Allah’ın Rasûlü?” dediler. O da (sav) ”Evet, ben de (amelimle kurtulamam); ne var ki Rabbim rahmetiyle sarıp sarmalarsa (o zaman başka)” buyurdu.

lafons7275

Kıdemli Üye
Allame Taftazani şerhul akaid de diyorki: Cenabı Hakkın rahmetinden ümid kesmek KÜFÜRDÜR; cenabı hakkın gazabından emin olmakta KÜFÜRDÜR!! iTİKADINI TASHİH ET.TEVBE ET.

Allahın rahmetinden ümit kesmemek ve gazabından emin olmamak zaten Allahın emridir. Bu emri yerine getiren yine de cehenneme girebilir diyen dinden çıkar.

lafons7275

Kıdemli Üye
Efendimiz Sav: “Sizden hiçbirinizin ameli sizi Cennet’e sokmaya yetmez” buyurdu. Sahabe efendilerimiz ”Sen de mi, ey Allah’ın Rasûlü?” dediler. O da (sav) ”Evet, ben de (amelimle kurtulamam); ne var ki Rabbim rahmetiyle sarıp sarmalarsa (o zaman başka)” buyurdu.

Ben amel cennete sokar dedim mi?

Ahter

Kıdemli Üye
@ lafons7275 hocalarına sor, Taftazaninin şerhul akaidi nasıl bir kitabdır, yüzyıllardır medreselerde okutulan muteber bir kitabmı?
Dinde nefsi mücadele olmaz.ben sana kitab ismi veriyorum.Sen muteber bir kitabla mukabele et, samimiysen dediğinde..Sonrada özür borcunu unutma?!

lafons7275

Kıdemli Üye
Yahu sırf bana karşı çıkmak için dini değiştirdiğinizin farkına varın.

Adamın biri ömrü boyunca Peygamberler gibi hayat yaşayacak, onlar gibi inanacak ve onlar gibi amel edecek ve o kişiye öldükten sonra cehenneme gir denecek. Böyle düşünen vallahi dinden çıkar.

ihvanistanbul

AkhenAton
Ben amel cennete sokar dedim mi?

Bence bi kafa karışıklığı var. Emirleri yapmak yasaklardan kaçmak salih amel olmuyor mu? Daha doğrusu amel olmuyor mu?

Mesele @Ahter in dediği gibidir. Biz kul olarak üstümüze düşeni yapar, Allahın rahmetini umarız. Şüphe yok ki bizler Allahın kullarıyız. Kulları konusunda tam tasarruf sahibi Allahtır. Dilediğine azab eder, dilediğine merhamet eder. Biz rahmetini ümid eder, gazabından korkarız.

Ahter

Kıdemli Üye
Allahın rahmetinden ümit kesmemek ve gazabından emin olmamak zaten Allahın emridir. Bu emri yerine getiren yine de cehenneme girebilir diyen dinden çıkar.

sen cidden ne dendiğini anlamıyorsun.Belki açlıktan olabilir.Allame Taftazani bu sözüyle garanti yok diyor..Allahın gazabından emin olmak ne demek? Yani azab bana hiç bir zaman dokunmaz demek..ayrıca sözü değiştirmişsin gazabından emin olmamak değil, emin olmak!!

lafons7275

Kıdemli Üye
sen cidden ne dendiğini anlamıyorsun.Belki açlıktan olabilir.Allame Taftazani bu sözüyle garanti yok diyor..Allahın gazabından emin olmak ne demek? Yani azab bana hiç bir zaman dokunmaz demek..

İtirazın var mı aşağıdaki cümlelere:

Adamın biri ömrü boyunca Peygamberler gibi hayat yaşayacak, onlar gibi inanacak ve onlar gibi amel edecek ve o kişiye öldükten sonra cehenneme gir denecek. Böyle düşünen vallahi dinden çıkar.

lafons7275

Kıdemli Üye
Allah ve Resulu adam kandırmaz. Onlar ne buyurduysa doğrudur. Allahın emirlerini yapan ve yasaklarından kaçan cennetliktir.

Ahter

Kıdemli Üye
İtirazın var mı aşağıdaki cümlelere:

Kimse cehenneme gir demiyor..Cennete girmesi umulur deniliyor, arada fark var.

adams77

Kanalizasyoncu
Korku ve ümit insanın noksanlığından gelen bir duygudur. Allah 'ın emir ve yasaklarını yerine getiren kişiye cennet vaad edilir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...