Müslüman Dünyasında Yaşananlar...

hirahos

Kıdemli Üye
Bn3AZ3rIYAAZdD4.jpg:large

Soma felaketiyle aynı anda Bosna'da sel felaketi... Lütfen dikkat edelim.

hirahos

Kıdemli Üye
Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner, Soma'daki maden faciasıyla ilgili soruşturma kapsamında şirketin yönetim kurulu başkanı dahil 25 kişinin gözaltına alındığını, 6'sının tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildiğini, bunlardan 4'ünün tutuklandığını bildirdi.

Şahiner'in açıklamalarından satırbaşları:

Kırkağaç ilçesine toplam 28 savcı yetkilendirildi. Ön muayene ve otopsi işlemlerinin yapılması ve ailelerine teslim edilmesi işlemi gerçekleştirildi.

PATLAMANIN NEDENİ

Bilirkişi heyeti tarfından yapılan inceleme sonunda olayın trafo patlaması olmadığı yönününde rapor hazırlanmıştır. İlk ön rapora göre kömürün oksijen almasıyla birlikte yandığı ve yangın nedeniyle çökme meydana geldiği tespit edilmiştir.

hirahos

Kıdemli Üye
Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner, Soma'daki maden faciasıyla ilgili soruşturma kapsamında şirketin yönetim kurulu başkanı dahil 25 kişinin gözaltına alındığını, 6'sının tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildiğini, bunlardan 4'ünün tutuklandığını bildirdi.

Şahiner'in açıklamalarından satırbaşları:

Kırkağaç ilçesine toplam 28 savcı yetkilendirildi. Ön muayene ve otopsi işlemlerinin yapılması ve ailelerine teslim edilmesi işlemi gerçekleştirildi.

PATLAMANIN NEDENİ

Bilirkişi heyeti tarfından yapılan inceleme sonunda olayın trafo patlaması olmadığı yönününde rapor hazırlanmıştır. İlk ön rapora göre kömürün oksijen almasıyla birlikte yandığı ve yangın nedeniyle çökme meydana geldiği tespit edilmiştir.

İçeriden canlı çıkan madenciler, bir süreden beridir kömürün sıcaklaştığını (kızıştığını), durumu bildirdiklerini; yönetici ve patronların bu uyarıya rağmen çalışmaya devam ettirdiklerini söylediler. Yöneticiler ve patronları bu felakette tamamen kusurlular gibi görünüyor. Bakalım, adli soruşturma sonucu ne çıkacak? İnşallah paralelin adamları soruşturmayı berbat etmezler....

hirahos

Kıdemli Üye
İçeriden canlı çıkan madenciler, bir süreden beridir kömürün sıcaklaştığını (kızıştığını), durumu bildirdiklerini; yönetici ve patronların bu uyarıya rağmen çalışmaya devam ettirdiklerini söylediler. Yöneticiler ve patronları bu felakette tamamen kusurlular gibi görünüyor. Bakalım, adli soruşturma sonucu ne çıkacak? İnşallah paralelin adamları soruşturmayı berbat etmezler....

VERİLEN İFADELERİ BİLGİSAYAR KAYITLARI YALANLADI! MEĞER GAZ ORANI YÜKSEK OLMASINA RAĞMEN İŞÇİLER ORAYA SOKULMUŞ... BU BİR KATLİAM MAALESEF....

BİLGİSAYAR KAYITLARI İFADELERİ REDDEDİYOR

Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında maden işletmesinin geriye dönük bir yıllık işlemleri dâhil tüm bilgi ve belgelerine el konuldu.

El konulan şirket bilgisayar kayıtları, kaza günü ile kazadan iki gün önce gaz sensörlerinin uyarı vermesine rağmen önlem alınmadığını ortaya çıkardı. Bu iki uyarıda da karbonmonoksit seviyesinin yüzde 50'nin üzerine çıktığı tespit edildi.

Bu, yangının küçük çapta da olsa başladığını ya da başlamasına uygun ortamın oluştuğu anlamına geliyor.

Bu uyarılara rağmen hiçbir önlem alınmadan madende çalışma sürdürüldü. Üstelik karbonmonoksit miktarının deftere işlenmediği ve işletme müdürü tarafından da imzalanmadığı belirlendi.

VERİLEN İFADELER İSE ŞÖYLE:

El Cezire Türk'ten Turaç Top'un haberine göre, şüphelilerden Yalçın Erdoğan, Emniyet vardiya mühendisi olarak görev yaptığını belirtti ve ifadesinde şunları söyledi;

"Görevim gereği vardiya sırasında ocak içerisindeki gaz oranını tespit ediyorum. Bu olaydan önce daha önce de ocak içerisinde görevim gereği yapmış olduğum gaz ölçümlerinde olması gerekenden farklı bir gaz oranı ölçmedim."

Şüphelilerden teknik nezaretçi Ertan Ersoy ise madende ortaya çıkan fiziki aksaklıkları tutanak halinde işlediğini söyledi ve söz konusu gaz ölçümlerinde yapılması gerekenlerin kendi sorumluluğunda olmadığını açıkladı:

"Madendeki gaz ölçüm sensörlerinin olması gerekenden yüksek ölçüm yaptığında bu durumdan sorumlu olan ekip iş sağlığı güvenliği ekibidir. Benim gaz ölçümüne ilişkin herhangi bir sorumluluğum yoktur."

Şüphelilerin verdikleri bu ifadelerde de sık sık gaz ölçümlerinden bahsedilmesinin sebebi madende yapılan gaz ölçümlerinde oranın olması gerekenin çok üstünde çıkmasıydı.

"Geçen sene hatırlamadığım bir tarihte karbonmonoksit yoğunlaşması nedeniyle H2 yarı mekanize üretim durdu ayak külle doldurulmuştu. 6 ay sonra tekrar faaliyete başlandı. Yaklaşık 6-8 ay önce S panosunda benzer şekilde karbonmonoksit yoğunlaşması olmuştu. Kül basılarak iki ay üretim durdurulmuştu. Daha sonra tekrar üretime başlanmıştı diye hatırlıyorum. Bu kararlar iş güvenliği ile ilgili defterlerden görülebilir diye düşünüyorum. Bunlar sadece benim hatırladıklarım."

Sarı, bilirkişi raporunda yer alan ve madende yüksek ısı farkları tespit edildiğine dair rapor hakkında da şunları söyledi:

"Ben bilirkişi raporunda geçen gaz ölçümlemelerinin yüksek ivme yaptığından yüksek sıcaklık farklarından haberdar olmadığım için bu konuda iş güvenliği uzmanlarını herhangi bir tedbir alıp almadığını bilmiyorum."

"ELEKTİRİKLER ARA ARA KESİLDİ"

Vardiya amiri olarak çalışan Halil Sarı'nın ifadesindeki bir diğer çarpıcı nokta ise madende elektrik kesintilerinin daha önce de yaşanmış olması. Bu, hem madendeki elektrik sistemindeki soruna hem de madencilerin bir sorun olduğunu sezip hızlı hareket edememesine sebep olmuştu. Sarı ifadesinde şöyle dedi;

"Ben elektriğin neden kesildiğini bilemem ara ara kesildiği olmuştur. Sık aralıklarla olmasa da kesinti en fazla 30 dakika sürerdi. Uzun süreli elektrik kesintisi olacağında biz bilgilendirilirdik. Bu halde gerekli tedbirler alınarak faaliyetlere başlanır. Üretim yapılmazdı. Ekipleri ocak içerisindeki düzenlemeler için çalıştırırdık."

......

hirahos

Kıdemli Üye
Patron ve Adamları, Soma'da gözleri göre göre katliam yaptılar. 301 kişiyi öldürdüler... Yüzlerce ailenin tam ortasına ateş düşürdüler! ... Bütün bir milletin ciğerini bile bile yaktılar. Bütün Müslümanların canını acıttılar!

hirahos

Kıdemli Üye
31 Mayıs 2010 tarihinde Mavi Marmara'ya yapılan baskın sonrası ağır yaralanan ve hastanedeki tedavisinin ardından evinde bitkisel hayatta yaşayan Uğur Süleyman Söylemez, hayatını kaybetti. Mavi Marmara'da şehid olanların sayısı 10'a yükseldi...

Allah Teala, şehadetini kabul buyursun...

hirahos

Kıdemli Üye
Barzani'den Maliki'ye Göz Dağı!

Irak'ta kılıçlar çekiliyor

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Irak Başbakanı Maliki'nin üçüncü dönem de aynı görevi üstlenmesi durumunda Irak'tan ayrılmak için referanduma gitme tehdidinde bulundu.

28 Mayıs 2014

Barzani'nin liderliğini yaptığı Kürdistan Demokrat Partisi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, IKYB Başkanı, "Maliki üçüncü kez de başbakan olursa, Kürdistan'da halk referandumuna gidilecek ve Bağdat'la ilişkilerimize yeni formül bulacağız" dedi.

hirahos

Kıdemli Üye
Kuzey Irak; Musul ve Kerkük, Türkiye'ye bağlanacak inşallah. Gelişme bunun habercisi... :)

hirahos

Kıdemli Üye
28 Şubat'ın sembol ismi serbest bırakıldı

28 Şubat sürecinde tutuklanan ve 2007 yılından bu yana cezaevinde hükümlü bulunan Zekeriya Şengöz, Denetimli Serbestlik Yasası kapsamında tahliye edildi.

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Barzani'den Maliki'ye Göz Dağı!

Irak'ta kılıçlar çekiliyor

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Irak Başbakanı Maliki'nin üçüncü dönem de aynı görevi üstlenmesi durumunda Irak'tan ayrılmak için referanduma gitme tehdidinde bulundu.

28 Mayıs 2014

Barzani'nin liderliğini yaptığı Kürdistan Demokrat Partisi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, IKYB Başkanı, "Maliki üçüncü kez de başbakan olursa, Kürdistan'da halk referandumuna gidilecek ve Bağdat'la ilişkilerimize yeni formül bulacağız" dedi.

İşte Türkiye'de başkanlık sistemini bu yüzden istemiyorum.

Güneydoğu'daki sekiz il birleşip, Türkiye'den ayrılıyoruz, istemiyoruz, Kuzey Irak ile birleşecez derse

Ne olacak ? Yada bunu kim garanti edebilir ?

ABD - Dingiltere ?

hirahos

Kıdemli Üye
İşte Türkiye'de başkanlık sistemini bu yüzden istemiyorum.

Güneydoğu'daki sekiz il birleşip, Türkiye'den ayrılıyoruz, istemiyoruz, Kuzey Irak ile birleşecez derse

Ne olacak ? Yada bunu kim garanti edebilir ?

ABD - Dingiltere ?

Şifre: Başbakanın "cetvelle çizilen bu sınırlar kalkacak" sözünde muhterem. Ümidvarız. Ümidvar olunuz. Fi emanillah.

hirahos

Kıdemli Üye
Mason Alp'in sahibi olduğu Soma Holding'in 3. ocağı da kapatıldı!

Soma'daki facianın yaşandığı madenin sahibi Soma Holding'e ait üçüncü maden de müfettişlerin incelemesi sonrasında kapatıldı.

hirahos

Kıdemli Üye
İKİ MÜFETTİŞE ADLİ SORUŞTURMA

Öte yandan facianın yaşandığı madene olumlu rapor veren iki müfettiş hakkında, idari soruşturmanın ardından adli soruşturma da başlıyor. Cumhuriyet Savcılığı iki müfettişin soruşturulmasına izin verilmesi için Çalışma Bakanlığı'na başvurdu.

hirahos

Kıdemli Üye
SİSİ'NİN SEÇİM KAMPANYALARI İŞE YARAMADI

Geçtiğimiz Pazartesi günü başlayan seçimlerin ilk günü çok sakin geçti. Sisi yönetimi, katılımın yüksek olmasını beklerken ilk günden şoku yaşadı. Seçimlerin üçüncü gününe girilmesine rağmen Mısır halkının yüzde 63'sı cumhurbaşkanlığı seçimi için oy kullanmadı. Bazı bölgelerde bulunan sandık başındaki gözlemciler, oylamaya katılımın neredeyse hiç olmadığını belirtti.

hirahos

Kıdemli Üye
Eğitimde görünen işçiler öldü!

Soma'da hayatını kaybeden 301 madenciden 14'ünün işe 3 gün önce başladığı ve eğitimdeymiş gibi gösterilerek çalıştırıldığı ortaya çıktı.

hirahos

Kıdemli Üye
"İSRAİL İÇİN KIRMIZI BÜLTEN ÇIKARTILDI"

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, ‘rabia’ işaretinin anlamını açıklayarak başladığı konuşmasında Mavi Marmara'nın zafere giden yolda ilerlediğini vurgulayarak, "Mavi Marmara zafere giden yolda büyük bir aşamayı daha geçti. Şimdi biz çok mutluyuz, mutsuz olan İsrail. Şimdi Allah hepsini utandırdı. Mahkeme bir karar verdi; bu karar bu savaşı kazandığımızın adıdır. Ne dedi biliyor musunuz mahkeme, bu cesur savcılar, bu cesur hakimler İsrail hakkında yakalama ve tutuklama kararı verdi. Şimdi ise kırmızı bülten çıkarma kararı verdi" şeklinde konuştu.

hirahos

Kıdemli Üye
Ayasofya meydanında sabah namazı

Anadolu Gençlik Derneği, "Seccadeni al da gel" sloganıyla "Sabah Namazında Ayasofya Camii'nde buluşuyoruz" etkinliği düzenledi.

31 Mayıs 2014

İstanbul'dan ve çevre illerden otobüslerle gece yarısından itibaren Ayasofya meydanında toplanan grup, burada sabah namazı vaktinin girmesini bekledi. Toplanan kalabalığa meydana kurulan platformdan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Hadis Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Halil İbrahim Kutluay dua etti. Ardından hafız Bayram Genç Kur'an-ı Kerim tilaveti okudu.

Polis de Ayasofya'nın bahçesine girilmemesi için barikatlar oluşturarak, güvenlik önlemi aldı.

Namaz vaktinin girmesiyle Kabe imamlarından Şeyh Abdullah Basfar alana geldi. Basfar platforma çıkarak topluluğu selamladı. Meydanda toplanan erkeklerin arka tarafında kadınlar namaz için saf tuttu. Daha sonra cemaate sabah namazı kıldıran Basfar, namaz sonrası dua yaptı. Dua okurken ağlayan imam Basfar'ı görmek isteyen topluluk izdiham oluşturdu.

Daha sonra platforma çıkan AGD Genel Başkanı Salih Turhan, namaz kılmaya gelen cemaate teşekkür etti. Kabe imamlarından Basfar ile birlikte platforma çıkan Dünya Kur'an-ı Kerim okuma birincisi Güney Afrikalı hafız Abdurrahman Sadien, Kur'an-ı Kerim okudu.

Kutluay'ın duasının ardından grup, "Zincirler kırılsın, Ayasofya açılsın" sloganları atarak dağıldı.

hirahos

Kıdemli Üye
Türkiye, Sellerle Boğuşuyor!

Devlet alarm durumuna geçti

Farklı bölgelerde etkili olan sağanak yağışların neden olduğu sel ve su baskınları nedeniyle devletin tüm birimleri alarm durumuna geçti.

06 Haziran 2014

AFAD'ın, saat 17.00'ye kadar Türkiye genelinde meydana gelen su baskınları ve kurtarma faaliyetleri ilgili verdiği bilgiler özetle şöyle:

http://www.haber7.com/guncel/haber/1166323-devlet-alarm-durumuna-gecti