Mevlid kutlamak Bid'at mıdır?

fakiri

Kıdemli Üye
ama sabırda gösterip bize zaman vermiyorsunuz ki hemen vurun abalıya diyorsunuz böylemi yapıyordu islam peygamberi taş atana gül atıyordu

Ha demek taş atana gül atıyordu ! Peki, bunu nerden biliyorsunuz ? Kuranda var mı böyle bir ayet ? Yani, Kuranda olmayan bir şeyi nerden biliyorsunuz ? Hadi diyelim, siyer veya hadisten öğrendin bu bilgiyi...Şu halde, bir tek hadisi, ahlâkı ve hayatı bu değil ki!.. Daha binlerce hadis-i şerifi var ... Neden bunlara sırt çeviriyorsunuz ?
Sizi gidi, sadece işinize gelen hususları dillendiren dilbazlar sizi !
Bakın, ben size birşey söylim mi?
Pygamberimizi ya tam olarak bütün hayatınıza hakim kılarsınız yahutta, iki arada bir derede kalıp, hangi dinden olduğunuz belli olmayan bir konumda demir atarsınız !

:rtfm:

adams77

Kanalizasyoncu

Saçlarının uzunluğu

Bazı rivayetlerde belirtildiğine göre, Hz. Peygamber (s.a.s.) hicretten sonra saçlarını, birisi Hudeybiye senesi ihramdan çıkarken, diğeri umre haccını kaza ederken, üçüncüsü de "Veda haccı"ndan sonra olmak üzere, üç defa kestirmişti.(3) Kesilen saçları asla zayi edilmemiş, ashâb tarafından alınıp muhafaza edilmişti. Nitekim Hz. Enes, "Hz. Peygamber'in saçlarını berberin kestiğini gördüm. Ashâb da etrafında dolaşıyor, bir telinin bile, yere değil, mutlaka bir adamın eline düşmesini arzuluyorlardı."(4) der. Bunların yanında, Muhammed b. Abdullah'ın ustura ile O'nun başını traş ettiğini görmekteyiz.(5)

Hayatında çok az kere kestiği saçlarının uzunluğu hakkında farklı görüşler olmuştur. Bu görüşleri özetleyelim:

Bir rivayette, "saçları kulaklarının yarısına ulaşırdı"(6) denirken, başka bir rivayette de, "... kulaklarının memesine (yumuşağına) inerdi..." (7) denir. Hz. Âişe (r.a.) "saçlarının omuzlarına değmediğini ama, kulak yumuşağını geçtiğini..." (8) beyan ederken Hz. Enes, "Omuzlarına indiğini nakleder..."(9). Bu arada Ümmü Hânî de "Mekke'ye teşrif etlikleri zaman saçlarının dört örgü halinde olduğunu..." (10) söyler.

Farklı görülen bu rivayetlerde te'lifi esas alanlar, başının önünün saçlarının kısa, arkalarının uzun olması sebebiyle, kısalığından bahsedenler, saçlarının ön kısımlarını; uzunluğundan bahsedenler de arkasındakilerini kastetmişlerdir, demişlerdir.(11) Ancak bu le'lif tenkid edilmiştir. Zira saçlarını tavsif edenler, saçlarının bir parçasını değil, hepsini birden tavsif etmişlerdir. Öyle ise, parça parça tavsif edilmiştir demek, doğru değildir.

Şöyle de denmiştir: Hz. Peygamber, (s.a.s.) bazı meşguliyetleri sebebiyle bazen saçlarını kesememiş, onlar da uzamış, hattâ omuzlarına bile değmiştir. Ancak, kestiği zaman kulaklarının yarısında görülmüştür. Bu zaman zarfında her râvi uzayan saçlarından kendi gördüğünü anlatmıştır. Bu sebeple de farklı rivayetler ortaya çıkmıştır.( 12)

Bütün bu rivayetler, erkeğin başında bîr miktar saç bırakmasının müstehab olduğunu gösterir.(13) Ancak bırakılan saçların kısa olmasının daha hayırlı olduğunu bir başka hadîsten öğrenmekteyiz. Nitekim Vâil b. Hucr, Hz. Peygamber'in, uzun olan saçlarını gördüğünde, bunun hayırsızlık olduğunu, kısalttığı sırada da, evvelki sözle kendisinin kastedilmediğinin anlaşılmasına rağmen, bunun daha iyi sayıldığını, nakleder.(14)

3- Ali el-Karî, Cemu’l-vesail, I, 99.
4- Müslim, Fezâil, 75 (IV, 1812, h. No: 2325). (1S5) el-Heysemî, Mecmeu'z-Zevâid, III, 261.
5- Ebû Dâvûd, Tereccül, 9 (IV, 407, h. No: 41S6).
6- el-Buhârî, Bed'u'1-Halk, 88 (IV, 165).
7- İbn Mâce, el-Libâs, 36 (II, 1200, h. No: 3635).
8- Müslim, el-Fezâil, 95 (IV, 1819, h. No: 2338).
9- el-Tirmizî, el-Libâs, 39 (IV, 246, h. No: 1781).
10-Ali el-Kârî, a.g.e.. I, 98-99.
11- Ali el-Kârî, a.g.e., I, 99.
12- eş-Şevkânî, Neylü'l-Evtâr, I, 145-146.
13- en-Nesâî, ez-Zîne, 10 (VIII, 117).
14- Ebu Dâvûd, et-Tereccül, 4 (IV, 395, h. No: 4163).

:) ne diyim her yol bağdat 'a çıkıyor

adams77

Kanalizasyoncu
Ha demek taş atana gül atıyordu ! Peki, bunu nerden biliyorsunuz ? Kuranda var mı böyle bir ayet ? Yani, Kuranda olmayan bir şeyi nerden biliyorsunuz ? Hadi diyelim, siyer veya hadisten öğrendin bu bilgiyi...Şu halde, bir tek hadisi, ahlâkı ve hayatı bu değil ki!.. Daha binlerce hadis-i şerifi var ... Neden bunlara sırt çeviriyorsunuz ?
Sizi gidi, sadece işinize gelen hususları dillendiren dilbazlar sizi !
Bakın, ben size birşey söylim mi?
Pygamberimizi ya tam olarak bütün hayatınıza hakim kılarsınız yahutta, iki arada bir derede kalıp, hangi dinden olduğunuz belli olmayan bir konumda demir atarsınız !

:rtfm:

Sen hiç kuran okumaz mısın ?

Febimâ rahmetin mina(A)llâhi linte lehum velev kunte fazzan ġalîza-lkalbi lenfaddû min havlik(e)(s) fa’fu ‘anhum vestaġfir lehum veşâvirhum fî-l-emr(i)(s) fe-iżâ ‘azemte fetevekkel ‘ala(A)llâh(i)(c) inna(A)llâhe yuhibbu-lmutevekkilîn(e)

Allah'tan bir rahmet dolayısıyla, onlara yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın onlar çevrenden dağılır giderlerdi. Öyleyse onları bağışla, onlar için bağışlanma dile ve iş konusunda onlarla müşavere et. Eğer azmedersen artık Allah'a tevekkül et. Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever. al-i imran - 159

Peygamberin hakkında neler dedikleri ile ilgili ayetleri asmama gerek varmı?

lafons7275

Kıdemli Üye
oooo hoş gelmişsin ahmet hoca hazretleri bu çocukların gözleri yollarda kaldı neredeydin biraz şeref ver bunlara yoksa yok gidecekler

buraya gelmeden kendine gel akıllı ol bizler kuran yolcuları kuran halkaları olarak inandığımıza delilleriyle inanır inanmadığımıza delilleriyle inanmayız tüm delillerimiz kurandır ya senin delilin nedir
gelir ken bir şey vermeyi bile bilmiyorsun selamsız sabahsız hadis inkarcıları falan
her getirdiğin hadis kurana uymazsa sende dışardasın kuranın dışında

Ömerusta yeni gelmiş bir kardeşimize böyle mi ev sahipliği yapılır?

ömerusta

Kıdemli Üye
Ömerusta yeni gelmiş bir kardeşimize böyle mi ev sahipliği yapılır?

yeni gelmiş bir misafir önce bir selam verir hoş geldim der şöyle bir yazılanı çizileni okur terazi tutar adamına göre yorumunu yapar
hadis inkarcıları na ders vereceğim falan hokkabazlığı yapmaz edep yahu edep
edep edepsizden öğrenilir derlerde inanmazdım bize edebi öğretti be

lafons7275

Kıdemli Üye
yeni gelmiş bir misafir önce bir selam verir hoş geldim der şöyle bir yazılanı çizileni okur terazi tutar adamına göre yorumunu yapar

Kardeşim ahmet selamını verdi, alan aldı. Almayan açıkta kaldı.

lafons7275

Kıdemli Üye

Ahmed kardeşim Ömer'in canı başka şeye sıkkın, normalde iyidir, onun adına ben özür dilerim.

ömerusta

Kıdemli Üye
kuran dışı yozlaşmış tüm adet anane hikaye lere karşı savaşım vardır
ant içmişim ya ben ölünceye kadar yada her hadis din adına yapılan herşey kurana uyuncaya kadar savaşım var işim yobazlaşmalarla savaşmaktır

KUZAT

Profesör
kuran dışı yozlaşmış tüm adet anane hikaye lere karşı savaşım vardır
ant içmişim ya ben ölünceye kadar yada her hadis din adına yapılan herşey kurana uyuncaya kadar savaşım var işim yobazlaşmalarla savaşmaktır

Sen ölünceye kadar savaş bizde dua edelim bi an önce gazan mübarek olsun diye

Fethul-Bâri

Kısıtlı Erişim
boşluktaki yazı cevabını aldı sizde alın

Bak gülüm ben sana birşey söyliyeyim mi?

Ben senden daha beterler inkarcıları gördüm.Cürmün kadar yer yakarsın.derdim ama bunuda yapamazsın.Hiçbirşey yapamazsın.Sen istediğin kadar savaş sen öleceksin.Ama bu din,bu ehli sunnet ayakta kalacaktır.Ne senin tahriflerine ne de inkarcılara kalır bu dünya..

Ant içmişsin,Tövbe et,keffaretini ver.Ehli Sünnete dön.

Tüm bunlarada hayır mı diyorsun.

Ben de sana diyorum ki :

Sen ister usta ol , ister hoca ol , ister ne olursan ol , ama adam olamazsın bu kafayla.

ömerusta

Kıdemli Üye
Hakaret ve iftiralardan boşluk bulup birde cevapmı yazabiliyorsun? ilginç

size olan hakaret vede iftiramı yazarsanız sizden kat kat özür dilerim vede tüm hakaret vede iftiram kendi üzerimedir derim
sizde diyecek misiniz ?
ehli tarık kardeşim