Kuran Dışında Vahiy Var Mıdır? Sünnet Vahiy Midir?

bi husben

Kıdemli Üye
Sünnet vahiydir. Saddakna. "Kitap ve hikmet" ifadeleri Kur'an'da geçer. Allah Teala, "Biz verdik" buyurur. Amenna. İman etmişiz.

Kur'an dışı vahiy vardır. Bunu Kur'an'la ispat etmek isteyenler:

Cüz 28 sf 561 (066) Tahrim 3. Ve iz eserrennebiyyu ila ba’di ezvacihi hadiysen felemma nebbeet bihi ve ezharehullahu 'aleyhi 'arrefe ba'dahu ve a'reda 'anba’din felemma nebbeeha bihi kalet men enbeeke haza kale nebbeeniyel' alimul habiyr. (3. Peygamber, eşlerinden birine gizlice bir söz söylemişti. Fakat eşi, o sözü başkalarına haber verip Allah da bunu Peygamber’e açıklayınca, Peygamber bir kısmını bildirmiş, bir kısmından da vazgeçmişti. Peygamber bunu ona haber verince eşi: “Bunu sana kim bildirdi? dedi. Peygamber: “Bilen, her şeyden haberdar olan Allah bana haber verdi” dedi.)

Bu mübarek Ayet-i Kerimenin tefsirlerine baksınlar.

Ben tefsire itibar etmem diyenler de Allah Teala'nın Rasulullah efendimize bildirdiği o gizli sözleri Kur'an-ı Kerim'den bulup göstersinler...

Fi emanillah.

Komik komik cevap verecekler bunlar sunnetı ınkar etmek ıcın kuranı bıle ınkar ederler başka anlam yuklerler yahudıler gıbı agızlarını bukmekten gerı kalmazlar

adams77

Kanalizasyoncu
Allah yazıyı koruyacağını yada bu arapça dili koruyacağını nerede hangi ayette ve hadiste bildirmiş!!!!

lafons7275

Kıdemli Üye
Allah yazıyı koruyacağını yada bu arapça dili koruyacağını nerede hangi ayette ve hadiste bildirmiş!!!!

Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin ona verdiği vesveseyi de biz biliriz. Çünkü biz, ona şah damarından daha yakınız.

adams77

Kanalizasyoncu
Andolsun, insanı biz yarattık ve nefsinin ona verdiği vesveseyi de biz biliriz. Çünkü biz, ona şah damarından daha yakınız.

Sözlüğünü getir!!! delil ve kanıtlarını getir!!
Tribünleri kendi seyircilerin ile doldurmuşsun beni yuhlatarak beni yıldıramazsın

kilicarslan

Kıdemli Üye

google amcaya :) yazinca cikiyor, bakiniz ..

Rabbinin sözü hem doğrulukça, hem de adaletçe tamamlanmıştır. O'nun sözlerini değiştirebilecek hiç kimse yoktur. O, işitendir, bilendir.(EN'AM/115)

Hiç şüphe yok ki, Kur'ân'ı biz indirdik, elbette onu yine biz koruyacağız. (HİCR/9)
Korunmuş bir kitaptadır. (VAKIA/78)

Ona ne önünden, ne de ardından batıl gelemez. O hüküm ve hikmet sahibi, öğülmeye layık olan Allah tarafından indirilmiştir. (FUSSİLET/42)

adams77

Kanalizasyoncu
google amcaya :) yazinca cikiyor, bakiniz ..

Rabbinin sözü hem doğrulukça, hem de adaletçe tamamlanmıştır. O'nun sözlerini değiştirebilecek hiç kimse yoktur. O, işitendir, bilendir.(EN'AM/115)

Hiç şüphe yok ki, Kur'ân'ı biz indirdik, elbette onu yine biz koruyacağız. (HİCR/9)
Korunmuş bir kitaptadır. (VAKIA/78)

Ona ne önünden, ne de ardından batıl gelemez. O hüküm ve hikmet sahibi, öğülmeye layık olan Allah tarafından indirilmiştir. (FUSSİLET/42)

Google amca bu sam uncle olmalı yani amerika kısaca usa!!!!

Rabbinin sözü!!! İnsanların ağızlarını eğip bükerek değiştirebileceği , anlam ayrımına sahip , kişilerin nefsini ve arzularına göre farklı algılayabileceği , bilgisi olmayanların hakkında bir şey düşünemeyeceği insanların üç beş kuruşa satabileceği bir şey olarak gösterdiğini algılayabiliyormusunuz?

kilicarslan

Kıdemli Üye
Google amca bu sam uncle olmalı yani amerika kısaca usa!!!!

Rabbinin sözü!!! İnsanların ağızlarını eğip bükerek değiştirebileceği , anlam ayrımına sahip , kişilerin nefsini ve arzularına göre farklı algılayabileceği , bilgisi olmayanların hakkında bir şey düşünemeyeceği insanların üç beş kuruşa satabileceği bir şey olarak gösterdiğini algılayabiliyormusunuz?

Kavramlarin icini bosaltmadan bahsediyorsun galiba, yada Kuran in orjinalinden kopuk yorumlarindan .
Dogru mu anladim ?

Ayetlerde gecen KURAN ´in kendisi, Allah in ayetleri. Korunan bunlar, korunan zihinler degil. Insan algisi elbett yanila bilir. Ancak ilahi mesaj indigi sekliyle günümüze kadar gelmis durumda.

adams77

Kanalizasyoncu
Kavramlarin icini bosaltmadan bahsediyorsun galiba, yada Kuran in orjinalinden kopuk yorumlarindan .
Dogru mu anladim ?

Ayetlerde gecen KURAN ´in kendisi, Allah in ayetleri. Korunan bunlar, korunan zihinler degil. Insan algisi elbett yanila bilir. Ancak ilahi mesaj indigi sekliyle günümüze kadar gelmis durumda.

Şöyle kainatı bir göz önüne getir ve düşün lütfen...

Bu evren 'de neler değişiyor neler değişmiyor.
Allah 'ın yaratmasını değiştirebilecek bir güç geliyor mu aklına böyle bir şey gördün mü Allah 'ın koymuş olduğu kanun ve yasaları değiştirebilen gördün mü var mı böyle bir güç
ancak ve ancak Allah 'ın ayetlerinin üstünü örtebilirler ama buda bir işe yaramaz
Kardeş YARATMA 'yı kimse değiştiremez ve korunun da budur yaratılış incele araştır biraz bunu göreceksin

korunan zihinler değil ise bu insanlar nasıl doğru olana ulaşacak...

kilicarslan

Kıdemli Üye
ya arkadaslar birbirimizle sanki düsmanla konusur gibi konusmasak.

Imanin hatiri diye bir sey var ..
Allah kitabinda " ... münakasa ederken en güzel bicimde/ seviyede yapin" diyor ."

kilicarslan

Kıdemli Üye
Şöyle kainatı bir göz önüne getir ve düşün lütfen...

Bu evren 'de neler değişiyor neler değişmiyor.
Allah 'ın yaratmasını değiştirebilecek bir güç geliyor mu aklına böyle bir şey gördün mü Allah 'ın koymuş olduğu kanun ve yasaları değiştirebilen gördün mü var mı böyle bir güç
ancak ve ancak Allah 'ın ayetlerinin üstünü örtebilirler ama buda bir işe yaramaz
Kardeş YARATMA 'yı kimse değiştiremez ve korunun da budur yaratılış incele araştır biraz bunu göreceksin

korunan zihinler değil ise bu insanlar nasıl doğru olana ulaşacak...

biraz felsefi olmaya baslati..

niye yaratma ya gittin, anlamadim. Nereye varacaksin merak ettim simdi. Neyse..

Zihinler dis etkenlere her zaman acik, bir insanin düsüncelerini degistirmek hicde zor degil.Seneler boyu belli bir takim yollarla insanlar ve toplumlar dönüstürebilir. Bundan 100 yil önce anormal olan bugün normal görülebiliniyor.
Bunu kavramlarla oynarak, aliskanliklari degistirerek yavas yavas yapabilirsin ve yapildi zaten.
Zihinlerin korunmadigina örnek olsun diye verdim bunu.

Dogru yolu bulmak icin, insana bir rehber gereklidir her zaman. YOksa insanbasi bos dolanir durur, kendince bir seyler yapmaya calisir ondan bundada basarili olamaz, bir yerini yapar diger yani dökülür. Avrupaya bak,dini güncel yasamdan cikarttilar, bu teknik ve bilimde ilerlemeyi gertirdi, ancak buna karsin ahlaki ve insani degerler yolda kaldi.

Peki rehber ne olacak, bu rehber elbette ilmi herseyi kapsayan, bilge bir kisi tarafindan hazirlanabilir ve rehber diye nitelendirilebilir. ISte bu rehber, ilahi mesaj, ALLAH in hikmet, kerem dolu sözleridir, KURAN dir.

Dedikki zihinler, mesaji algilamakta zorluk ceker, zihinleri cahiliyye fikirleriyle dolu ve bozuk oldugu icin. Bu nasil olacak dersen, ki bunun yasanmis örnegi var. YIne vahiy bu zihni yeniden asama asama insaa etmistir. Kuranin yavas yavas indirilmesinin hikmetlerinden birisi de bu olsa gerek.

Ne diyor ilk inen ayet:
OKU !
Benim bu ayetten anladigim sudur : Oku , oku ki karanliktan aydinliga cikasin, oku ki bilmedigini ögrenesin , oku ki dogru yu yanlistan ayirt edesin. Oku ki, tasavvurunu ALlahin hikmetli kelamiyla insaa edesin.

fakiri

Kıdemli Üye

Ne yapacaksın bu bilgiyi ki ?
Ayeti göstersek ne olur,göstermesek ne olur ?
Sen önce abdest almayı öğren bi hele !

adams77

Kanalizasyoncu
biraz felsefi olmaya baslati..

niye yaratma ya gittin, anlamadim. Nereye varacaksin merak ettim simdi. Neyse..

Zihinler dis etkenlere her zaman acik, bir insanin düsüncelerini degistirmek hicde zor degil.Seneler boyu belli bir takim yollarla insanlar ve toplumlar dönüstürebilir. Bundan 100 yil önce anormal olan bugün normal görülebiliniyor.
Bunu kavramlarla oynarak, aliskanliklari degistirerek yavas yavas yapabilirsin ve yapildi zaten.
Zihinlerin korunmadigina örnek olsun diye verdim bunu.

Dogru yolu bulmak icin, insana bir rehber gereklidir her zaman. YOksa insanbasi bos dolanir durur, kendince bir seyler yapmaya calisir ondan bundada basarili olamaz, bir yerini yapar diger yani dökülür. Avrupaya bak,dini güncel yasamdan cikarttilar, bu teknik ve bilimde ilerlemeyi gertirdi, ancak buna karsin ahlaki ve insani degerler yolda kaldi.

Peki rehber ne olacak, bu rehber elbette ilmi herseyi kapsayan, bilge bir kisi tarafindan hazirlanabilir ve rehber diye nitelendirilebilir. ISte bu ilahi mesaj, ALLAH in hikmet, kerem dolu sözleridir, KURAN dir.

Dedikki zihinler, mesaji algilamakta zorluk ceker, zihinleri cahiliyye fikirleriyle dolu ve bozuk oldugu icin. Bu nasil olacak dersen, ki bunun yasanmis örnegi var. YIne vahiy bu zihni yeniden asama asama insaa etmistir. Kuranin yavas yavas indirilmesinin hikmetlerinden birisi de bu olsa gerek.

Güzel kardeşim sen benim dediğimi anlamaz ise ben senin dediğine neden kulak kabartayım ki!!! Bu bizim yazışarak anlaşamadığımız gösterir

Temiz akıl sahipleri için Allah 'ın ipine sarılmış kişiler için güzel yol vardır korunmuş bir yol vardır Allah kullarını böyle yanlız ve çaresiz bırakmamıştır.

Anlam ayrımı diye bir şey vardır , müteşabih kelimeler vardır , atalarında gördüğün doğru ve yanlışlar vardır eğer doğruya ulaşmak istiyor ise Allah 'ın kelimelerini doğru okumalısın Alak - 1 Yaratan rabbin ilmi ile oku diye başlayan kitabı okumalısın insanın bilgiye nereden ulaştığına bakmalısın düşünmeden akıl etmeden hiç bir şeye ulaşamazsın zihnini serbest bırak bu felsefe değil doğruya ulaşmak için sorgulamaktır.

Kainat senin algılayabileceğin okuyabileceğin ve kavrayabileceğin bir kitap olarak dizayn edilmiştir. Allah 'ın yaratmasındaki gücünde bir sınır yoktur O bu dünya 'yı daha farklı da yaratabilirdi ama bizim okuyup anlayabileceğimiz ve bize mübin olan en güzel şekilde yaratmıştır. Yarattıklarına bakarak hikmetini görüp bize sunulan mesajı anlamalıyız görebildiğin ve hissedebildiğin her şey senin için bir kitaptır ve bu kitabı nefsini işin içine sokmadan okuyabilecek kapasitede yaratıldığını fark et ve okumaya başla çok şeyi fark edeceksin

Anlamların ve kavramların için boşaltılmış ve farklılaştırılmış hiç düşünüyormusun ya hatalı adım atarsam ya hatalı okuma yapar isem hatalı formül kullanırsan sonuç hüsran olur önce anlam ve kavramlarını gözden geçirmelisin iman delil ve kanıt ister sorgulamadan delil ve kanıta ulaşamazsın işte benim delil ve kanıtım diyeceksin ben bu yüzden bu şekilde iman ettim diye sunacaksın kitabını sakın sunduğun kitapta farklı şeyler yazıyor olmasın

Selametle

adams77

Kanalizasyoncu

Ne yapacaksın bu bilgiyi ki ?
Ayeti göstersek ne olur,göstermesek ne olur ?
Sen önce abdest almayı öğren bi hele !

Ben gördüklerimi ve bildiklerimi yazdım daha bunu dallandırıp budaklandırmanın bir anlamı yok
Siz bildikleriniz ve gördükleriniz ile amel edin ben sizin suyunuzu kesmiyorum ki iski 'de çalışıyorum ama kanalizasyon bölümü :) atık su yani

fakiri

Kıdemli Üye
Ben gördüklerimi ve bildiklerimi yazdım daha bunu dallandırıp budaklandırmanın bir anlamı yok
Siz bildikleriniz ve gördükleriniz ile amel edin ben sizin suyunuzu kesmiyorum ki iski 'de çalışıyorum ama kanalizasyon bölümü :) atık su yani[/QUellizaten !OTE]

Senin lağım mahlûku olduğun her yazından belli zaten !