Kuran Dışında Vahiy Var Mıdır? Sünnet Vahiy Midir?

Kaptan

Mecra Yazarı

Burayi atis poliganina cevirmezseniz memnun olurum.

Biliyordum boyle olacagini, bosuna bastan ikaz etmedim.

Konu daha bitmedi ustelik son sozumuzu de soylemedik ama hemen arenaya cevirmissiniz.

i9703 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

çelebiler

Kıdemli Üye
sana cevabını yazmıstım ama silmişler
belki okumussundur okumadıysan tekrarlıyorum
Allah akıllarını çalıştırmayanların üzerine pislik yağdırırmış ve bu yağan pislikten hesabına fazlasıyal yazmışlar haberin olsun

Okudum tüm terbiyesizliklerinizi üzüldüm doğrusu müslüman olduğu iddiasında olan bir kişinin neden bu kadar tahammülsüz olduğunu anlayamadım.

Bu din senin benim değil Allah ın dinidir.Yanlış söylediğim birşey varsa bunu Allah ın kitabından delillendirerek anlatabilirsin ama Allah ın Kitabından delil bulamıyorsun.Öyleyse söylediklerimi iyi dinle anlamaya çalış değişiklik olur senin için.

Yönetici arkadaşlara o mesajını sildikleri için çok teşekkür ederim.Bu tip mesajları görmediklerini zannediyordum.Bu kuruntumdan dolayı da tüm yönetici arkadaşlardan özür dilerim.

kilicarslan

Kıdemli Üye

Biliyordum boyle olacagini, bosuna bastan ikaz etmedim.

Konu daha bitmedi ustelik son sozumuzu de soylemedik ama hemen arenaya cevirmissiniz.

i9703 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Güzel gidiyordun...

dizi dizi yazmanda iyi fikirdi, sindire sindire okuma firsati oldu. Fikir olarak güzeldi.

son olarak bi toparlasan, özet olarak , ana hatlarini iyi olur bence.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Okudum tüm terbiyesizliklerinizi üzüldüm doğrusu müslüman olduğu iddiasında olan bir kişinin neden bu kadar tahammülsüz olduğunu anlayamadım.

Bu din senin benim değil Allah ın dinidir.Yanlış söylediğim birşey varsa bunu Allah ın kitabından delillendirerek anlatabilirsin ama Allah ın Kitabından delil bulamıyorsun.Öyleyse söylediklerimi iyi dinle anlamaya çalış değişiklik olur senin için.

Yönetici arkadaşlara o mesajını sildikleri için çok teşekkür ederim.Bu tip mesajları görmediklerini zannediyordum.Bu kuruntumdan dolayı da tüm yönetici arkadaşlardan özür dilerim.

Allah'ın Kitabı bağlamında tereddütlü müslümanlar yoktur, kavga etmenize gerek yoktur ve de dalaşmanıza da ve de birbirinizin fikirlerini despotça sergilemenize de gerek yoktur,

Kur'an, Allah'ın kitabıdır ve vahiy'dir, amanne, ama O Peygamber'e inen bir Kitap'tır, Peygamber O'nu ezberlemiş, uygulamış ve muhataplarına da tebliğ etmiştir,

Bu tebliğ de, Peygamber muhatapların sıkıntısı ve duruma göre bazı ayetleri açıklamış ve bazı ayetlerin de uygulamasını, uygulanabilirliliğini öğretmiştir.

Bugün, şu anda Peygamber hayatta olsa idi, tartıştığınız bir sürü mes'eleyi şahsen ben O'na arzederdim, dahası burada dillendirmediğim bir sürü mes'eleyi de O'na dillendirirdim,

Herhalde O da beni azarlamaz, gerek Kur'an kaynaklı ve gerekse de tefsir, beyan ve öğreti ve uygulama kaynaklı bir şeyleri benimle paylaşırdı...

İşte Rasülüllah'ın Kur'an'ın herhangi bir kelimesini açıklaması ve beni bu hususta bilgilendirmesinin son derece önemli olduğunu düşünüyor,

Kur'an'ı vahiy kabül etsem de, Peygamber'in, Dini açıklamasını ve tesbitini de en az vahiy kadar önemli kılarım... Herhalde bu beni şirk'e, günaha götürmez...

Peygamber'in, açıklaması, bilgilendirmesi, öğretmenliği ve öğretmesi de "önemsiz" kabül edilecekse, buyurun edenler etsin,

Ben edemiyorum, korkuyorum ve çekiniyorum...

Eğer Peygamber, bir soru karşısında, mesela, Kur'an'da zekat ile ilgili ayetler var Ey Allah'ın Rasülü, zenginlik için bir kıstas var mı dediğimde;

O da bana: "Sığrda 30, davarda 40, devede 5, gümüşde 250, altında 86gr" diyorsa bunu ben Kur'an ayatinin açıklaması da olsa Kur'an ayeti gibi önemserim...

Ama Kur'an'ın orjinal ayetine Peygamberin açıklaması demem; Peygamberin açıklamasına da Kur'an ayeti demem, ikisini birbirinden elbet ayırırım ama, verdiğim önem bakımından birini diğerinden de önemsiz kılamam.

Sen benim gibi düşünmüyorsun, buyur nasıl düşünürsen düşün,

Ben de böyle düşünüyorum, bundan da asla taviz vermem,

Daha bağırıp çağırmanın bir anlamı var mı..?

Mesela burada bir sürü insanlar var, KUR'AN'a davet ettiğini söylüyorlar, yalandır, kendi usullerine davet ediyorlar aslında, ama bunu bilemeyecek kadar ya cahiller ya da hainlerdir... Hiç kusura bakmasınlar...

Benim ve müslümanların usulünde, Kur'an vardır amanne lakin Peygamber de O'ndan ayrı değil O'nunla bütüncüldür...

çelebiler

Kıdemli Üye
Allah'ın Kitabı bağlamında tereddütlü müslümanlar yoktur, kavga etmenize gerek yoktur ve de dalaşmanıza da ve de birbirinizin fikirlerini despotça sergilemenize de gerek yoktur,

Kur'an, Allah'ın kitabıdır ve vahiy'dir, amanne, ama O Peygamber'e inen bir Kitap'tır, Peygamber O'nu ezberlemiş, uygulamış ve muhataplarına da tebliğ etmiştir,

Bu tebliğ de, Peygamber muhatapların sıkıntısı ve duruma göre bazı ayetleri açıklamış ve bazı ayetlerin de uygulamasını, uygulanabilirliliğini öğretmiştir.

Bugün, şu anda Peygamber hayatta olsa idi, tartıştığınız bir sürü mes'eleyi şahsen ben O'na arzederdim, dahası burada dillendirmediğim bir sürü mes'eleyi de O'na dillendirirdim,

Herhalde O da beni azarlamaz, gerek Kur'an kaynaklı ve gerekse de tefsir, beyan ve öğreti ve uygulama kaynaklı bir şeyleri benimle paylaşırdı...

İşte Rasülüllah'ın Kur'an'ın herhangi bir kelimesini açıklaması ve beni bu hususta bilgilendirmesinin son derece önemli olduğunu düşünüyor,

Kur'an'ı vahiy kabül etsem de, Peygamber'in, Dini açıklamasını ve tesbitini de en az vahiy kadar önemli kılarım... Herhalde bu beni şirk'e, günaha götürmez...

Peygamber'in, açıklaması, bilgilendirmesi, öğretmenliği ve öğretmesi de "önemsiz" kabül edilecekse, buyurun edenler etsin,

Ben edemiyorum, korkuyorum ve çekiniyorum...

Eğer Peygamber, bir soru karşısında, mesela, Kur'an'da zekat ile ilgili ayetler var Ey Allah'ın Rasülü, zenginlik için bir kıstas var mı dediğimde;

O da bana: "Sığrda 30, davarda 40, devede 5, gümüşde 250, altında 86gr" diyorsa bunu ben Kur'an ayatinin açıklaması da olsa Kur'an ayeti gibi önemserim...

Ama Kur'an'ın orjinal ayetine Peygamberin açıklaması demem; Peygamberin açıklamasına da Kur'an ayeti demem, ikisini birbirinden elbet ayırırım ama, verdiğim önem bakımından birini diğerinden de önemsiz kılamam.

Sen benim gibi düşünmüyorsun, buyur nasıl düşünürsen düşün,

Ben de böyle düşünüyorum, bundan da asla taviz vermem,

Daha bağırıp çağırmanın bir anlamı var mı..?

Mesela burada bir sürü insanlar var, KUR'AN'a davet ettiğini söylüyorlar, yalandır, kendi usullerine davet ediyorlar aslında, ama bunu bilemeyecek kadar ya cahiller ya da hainlerdir... Hiç kusura bakmasınlar...

Benim ve müslümanların usulünde, Kur'an vardır amanne lakin Peygamber de O'ndan ayrı değil O'nunla bütüncüldür...

Güzel yazmışsın,çok doğru söylediklerin.Allah Resulü aramızda olsaydı başka türlüsü olmazdı elbetteki.

Allah Resulü aramızda olmasa da Onun bizlere bildirdiği mesaj aramızda.Biz de bu mesaja uyarak Allah Resulüne tabii olmuş oluruz.

Allah'a ve Resulüne uymak için Kuran'dan başka bir şeye tabii olamayız.Çünkü dünyadaki Kuran dışında hiçbir sözün Allah'tan geldiğine emin değiliz.

Ben de böyle düşünüyorum.Ne güzel kimse kimseye bağırıp çağırmadı.Eminim böyle devam edebiliriz.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Gayet makul...

Lakin bendeniz:

"Biz şurada idik, şunlarla beraber bulunuyorduk, Allah'ın Rasülü de şunları şunları ifade etti" gibi rivayetleri kabül ediyorum, ne bileyim Allah ve Peygamber adına bilerek yalan konuşacak kadar ümmetin alimlerinin çıldırdığını sanmıyorum...

Bunlar yalancılardır gibi ithamlardan da Allah'a sığınırım, amannn....

çelebiler

Kıdemli Üye
Gayet makul...

Lakin bendeniz:

"Biz şurada idik, şunlarla beraber bulunuyorduk, Allah'ın Rasülü de şunları şunları ifade etti" gibi rivayetleri kabül ediyorum, ne bileyim Allah ve Peygamber adına bilerek yalan konuşacak kadar ümmetin alimlerinin çıldırdığını sanmıyorum...

Bunlar yalancılardır gibi ithamlardan da Allah'a sığınırım, amannn....

Bu yaptığınız hadisi tahlil etmektir değil mi?Bunun sonucunda bir karara varıyorsunuz.Anladığım kadarıyla vardığınız kararı kesin delillerle değil,zan ile veriyorsunuz.Çünkü "alimlerin çıldırdığını sanmıyorum." diye bitirmişsiniz cümlenizi.

Benim hadisleri dine delil kabul etmememin sebebi de budur.Hiçbir hadis için kesin doğru olduğunu,bu hadislerin Allah Resulünden çıktığını söyleyemeyiz.

Sadece hadisleri Allah Resulünün söylediğini zan ederiz.Zan doğruluğu kesin ve net olan bilgi değildir.Onun için Kuran'da zan hep yerilmiştir.

Ben de zamanımızdan yüzyıllar önce yaşamış insanlar için yalancı diyemem elbetteki.Ancak onların söyledikleri bugün beni bağlayıcı değildir.Çünkü bizim uymakla yükümlü olduğumuz söz sadece Allah'ın sözleridir.

En'am 116
Yeryüzündekilerin çoğuna uyarsan seni ALLAH'ın yolundan saptırırlar. Onlar ancak zanna uyuyorlar ve onlar sadece tahminde bulunup saçmalıyorlar

abdullah birisi

Kıdemli Üye
hep cahilane hep cahilane....fayda vermeyen açıklamalar, kendini dinden çıkartan inançlar......

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Bundan seneler evvel yaşamış birinin söylediklerini alırsın ya da almazsın, bu sadece senin için geçerli değildir, benim için de onun için de geçerlidir. Lakin, bu söylem, öğreti, bilgilendirme ve tesbit Allah'ın Rasülü'nün lisanından sadır oluyorsa, bununla amel etmem, bu bir zann'dır, bu bir hikayedir ve vahiy değildir ve anlamı yoktur da diyebilirsin, bu senin anlayışın olur, seni öldürecek de değiliz, buyur deriz,
Ama ben, Allah'ın Rasülü'nden lisanından tezahür etmiş, hiç bir öğretiyi, tesbiti ve beyanı "zann" olarak ifade edemem, "vahiy" kadar onu önemserim. Başka da bir şey yapamam.
Allah Rasülü Din'de zann'ı ifadecek beyanlarda bulunursa varın gerisini siz düşünün.
Ve şunu da söyliyeyim,
Peygamberimiz, "Allah'ın ayetlerini insanlara okurken ve tebliğ ederken haşa Allah'ı da "SOMUT" ve "GÖRÜNÜR" olarak yanında bulundurmamıştı.
Rasül, Allah'ın ayetlerini lisanıyla insanlara ifade etmişti.
Yani, senin gibi düşünürsem "Peygamber Allah'a yalan isnat etmiştir" derim, "Rasül bir yalancıdır" derim ve bu hükmü kabül ederim.
Netice:
Kur'an ve Peygamber "İslam"ın ayrılmaz bir bütünüdür... Peygamber'in lisanından tezahür edenlerin tamamı Kur'an'dan bir anlamda farksızdır. Uygulama ekseninde. Birinin diğerinden farklılığı, vahiy'le alakalıdır. Lakin şurası önemli;
Vahiy de Sünnet de Peygamber'in lisanından muhataplara duyrulmuştur.
Peygamber'in lisanından aktardığı "zann" olacak, Kur'an da Peygamber'in lisanından aktarıldı, O da "zann" herhalde.
Gayet iyi yoldasınız, Şeytan bile yaya kalır sizden... Tebrikler...

bi husben

Kıdemli Üye

pnce kendine dön bir bak durup duruken deve idrarını bıze içirmeye çalışan terbıyesız sen değilmisinz akılsız olduğumuz ıdaa eden sen değilmisin
ne diye san sataşmayana hakaret edersin.

çelebiler

Kıdemli Üye
Gayet iyi yoldasınız, Şeytan bile yaya kalır sizden... Tebrikler...

Ben de size tebrik ederim.Yine sözünüzü tutmadınız.Kuran da ve hadislerde kimler sözünü tutmuyor diye tarif ediliyor bir bakın.Allah korusun bir ömür bu karakterde yaşayıp ôlmek çok acı.İnşallah kendinizi düzeltirsiniz.

Ben size ve sizin gibilerin hakaret ve terbiyesizliklerine rağmen, belki akledersiniz yada bu yazıyı okuyan konuyu daha iyi anlar umuduyla şunu söylemeliyim.

Ben Allah Resulünün sözlerine itiraz etmiyor tamamını kabul ediyorum.Bu sözler Resulün Kurandaki sözleridir.Benim kabul etmediğim sözler Resulün söylediği var sayılan hadislerdir.Hadislerin temeli zandır.Zan ile amel olmaz.

fakiri

Kıdemli Üye
Forumartıkkendisini İslâm Dinine ve ehl-isünnetitikad ve inancına sürekli küfür ve hakareteden bu pislik ve safralardan temizlemelidir diyorum ! Aksi takdirde forum bunlar vasıtasıyla bunyesine aldığı kanser mikrobu kendisini bitirecektir. Vesselâm.

Necib Fazıl'dan forum için bir beyit:

Binada mukavemet hesabı var bilmezler,
"Önün uçurum" dersin eğil bak eğilmezler !

çelebiler

Kıdemli Üye
pnce kendine dön bir bak durup duruken deve idrarını bıze içirmeye çalışan terbıyesız sen değilmisinz akılsız olduğumuz ıdaa eden sen değilmisin
ne diye san sataşmayana hakaret edersin.
Sana ilk yazdığım mesaja bak.Orada hakaret yok.Yaptığın büyük yanlışa dikkat çekme var.

Sonraki mesajda da kabahat senin hadisi farz kılamazsın. Bir şeyi sadece Allah farz kılar.Hadis e vahiy dersen farz olur.Hastalanınca deve sidiği içmek zorunda kalırsın

Bu sölediklerimi dikkat çekici bir şekilde söylemişim.Haline bakılirsaişe yaramış.

bi husben

Kıdemli Üye
Sana ilk yazdığım mesaja bak.Orada hakaret yok.Yaptığın büyük yanlışa dikkat çekme var.

Sonraki mesajda da kabahat senin hadisi farz kılamazsın. Bir şeyi sadece Allah farz kılar.Hadis e vahiy dersen farz olur.Hastalanınca deve sidiği içmek zorunda kalırsın

Bu sölediklerimi dikkat çekici bir şekilde söylemişim.Haline bakılirsaişe yaramış.

sen kendi işine bak hadıslerın farz olduğunu idaa eden oldumu hadısler farzdır dıye bısey soyledımmı neden iftira atıyorsunz neden soylenmemiş şeyleri soylemişiz gibi lanse ediyorsun Allahtamn korkun yokmu senin

Sen bazı olayları anlayamıyorsa suç sesin bız kuranda delilleriyel sunuyoruz sizin verebıleceğiniz tek cevap deve sıdığı cevabıdır
sen önce git kurana ıman et Allah bu kıtabı resulune ındırdı ve beyan görevunıde resule verdi bu beyan esnasında resulu yonlendıren yıne Allahtır cebraıl vasıtasıyla olsun ruyada olsun kalbe inme şeklinde olsun bu beyanı Allah resulune bıldrımiştir

Şimdi siz ne karışıyorsunuz Allah bu beyan gorevını sünnet munkirlerine mi bırakacaktı size bıraksaydı Namazı takla atarak mı kılacaktınız

hadi bakalım cevabın varsa cevap ver hiç bir sünnet munkirinin veremediği cevabı verebılecekmısın acaba

ayetler indirildiği sırada hangi ayetın hangı süreye ait olduğuna karar veren kim? hadi sadece bu soruyu cevapla bakalım cevaplayabılecekmısın

fakiri

Kıdemli Üye
Yaw,Kurandan başka vahiy olup-olmadığını siz kime anlaytıyorsunuz-anlatacaksınız? İslâm Dışı inanış içindekilere mi ? Henüz müslüman olmamılara mı ? Sizin başka işiniz-gücünüz kalmamış anlaşılan ! Yalnız Kuran diyen bir sapığa böyle bir şey anlatılır mı ? Ey müslümanız diyenler ! Sizin ne zaman akıllanacaksınız?
Kafanız duvara çarpınca mı?

çelebiler

Kıdemli Üye
sen kendi işine bak hadıslerın farz olduğunu idaa eden oldumu hadısler farzdır dıye bısey soyledımmı neden iftira atıyorsunz neden soylenmemiş şeyleri soylemişiz gibi lanse ediyorsun Allahtamn korkun yokmu senin

Senin Allah'tan korkun yok mu?Ben sana "hadisler farzdır dedin" dedim mi? Bak ne demişim

Hadisleri vahiy olarak kabul edersen tüm hadisler senin için farz hükmünde olur.

Sen bazı olayları anlayamıyorsa suç sesin bız kuranda delilleriyel sunuyoruz sizin verebıleceğiniz tek cevap deve sıdığı cevabıdır
sen önce git kurana ıman et Allah bu kıtabı resulune ındırdı ve beyan görevunıde resule verdi bu beyan esnasında resulu yonlendıren yıne Allahtır cebraıl vasıtasıyla olsun ruyada olsun kalbe inme şeklinde olsun bu beyanı Allah resulune bıldrımiştir

Yanlış biliyorsun beyan ın ne olduğunu araştır.

Şimdi siz ne karışıyorsunuz Allah bu beyan gorevını sünnet munkirlerine mi bırakacaktı size bıraksaydı Namazı takla atarak mı kılacaktınız

hadi bakalım cevabın varsa cevap ver hiç bir sünnet munkirinin veremediği cevabı verebılecekmısın acaba

Çok cevap verdim bu sorulara araştırırsan bulursun.

ayetler indirildiği sırada hangi ayetın hangı süreye ait olduğuna karar veren kim? hadi sadece bu soruyu cevapla bakalım cevaplayabılecekmısın

Allah.

ebkem

Baş Yücelik
Uzadıya okumadım ama başlığa karşın fikrim. Evet sünnet de nassdır, ayettenden ayete haşiyedir. Çünkü Allah der ki "la yentıgu anil heva" O hevasından konuşmaz." Dağılın şimdi :)

hirahos

Kıdemli Üye
Sünnet vahiydir. Saddakna. "Kitap ve hikmet" ifadeleri Kur'an'da geçer. Allah Teala, "Biz verdik" buyurur. Amenna. İman etmişiz.

Kur'an dışı vahiy vardır. Bunu Kur'an'la ispat etmek isteyenler:

Cüz 28 sf 561 (066) Tahrim 3. Ve iz eserrennebiyyu ila ba’di ezvacihi hadiysen felemma nebbeet bihi ve ezharehullahu 'aleyhi 'arrefe ba'dahu ve a'reda 'anba’din felemma nebbeeha bihi kalet men enbeeke haza kale nebbeeniyel' alimul habiyr. (3. Peygamber, eşlerinden birine gizlice bir söz söylemişti. Fakat eşi, o sözü başkalarına haber verip Allah da bunu Peygamber’e açıklayınca, Peygamber bir kısmını bildirmiş, bir kısmından da vazgeçmişti. Peygamber bunu ona haber verince eşi: “Bunu sana kim bildirdi? dedi. Peygamber: “Bilen, her şeyden haberdar olan Allah bana haber verdi” dedi.)

Bu mübarek Ayet-i Kerimenin tefsirlerine baksınlar.

Ben tefsire itibar etmem diyenler de Allah Teala'nın Rasulullah efendimize bildirdiği o gizli sözleri Kur'an-ı Kerim'den bulup göstersinler...

Fi emanillah.

hirahos

Kıdemli Üye
O gizli sözü bilseler, .... bütün mezheblerinden vazgeçerlerdi...

Noktalı yeri söyleyip ipucu vermiyoruz ki Sünnet vahiydir diyenler kopya çekmesinler. :)