Kur'an Anlaşılmaz Diyenler !

adams77

Kanalizasyoncu
tamam işte... gidersin bir ehli sünnet alime yani rehbere ilim irfan sahibi olursun veya talebe olursun...sen evvel öğrenen sonra öğreten olursun....

Yakın zamanda insanlık mektup ile iletişim kuruyordu şimdi internet var cep telefonu vs vs var. Yakın zamanda şehirleri gezmek için rehberler ihtiyaç duyulurdu belli bir ücret karşılığı rehberlik ederlerdi şimdilerde internette aradığını buluyorsun navigasyon ile istediğin yere gidiyorsun dünyanın en ucra yerindeki müzeleri gitmeden ziyaret etme şansına sahip oluyorsun ne büyük nimetler değil mi?

Karun 'u bilirsin hazinelerinin anahtarlarını güçlü kuvvetli bir bölük taşırmış bu kadar zengin olmasına rağmen en yakın mesafeyi bir günde alırmış deve sırtında ve sıcakta :( asgari ücret ile çalışan bir ücretli bugun dünyanın en ücra köşesin gidiyor bir günde ve sıcaktan etkilenmeden ne büyük nimet değil mi?

Zaman çok şeyi değiştirebiliyor

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Niye anlamayasın, elbette anlarsın.

Lâkin, ne kadar tatbik edersin, orası tartışılır.

Anlayıp, amel etmemek ile kitap yükü yüklenmiş eşşek gibi olmak var.

Anlayıp, amel edip, Cenab-ı Hakkın rızasını bolca kazanma muradı da var.

Anlayıp, amel edip, nefs-i islah çabasında ilerleyip, inşallah iman ile göçüp gitmekte var.

İlâhi ente maksudi, ve razâke matlûbi...

Nice alimler var, çok bilir, az amil...

Nice ümmiler var, az bilir, çok amil...

ömerusta

Kıdemli Üye
görülen o ki; ne ömar usta ne de maksut kuranı anlamıyor ve anlayan alimlerinlerin anladıklarını aktarıyor.
bu ne yaman çelişkidir,
merdi kıpti secaat arz ederken sirkatin söylermiş.
lafı eğip bükmenin anlamı yok beyler !!

her müslüman kurana göre yaşamak zorundadır ama her müslüman kurandan anlam ve hüküm çıkarmak zorunda değildir,
adam akıllı bir alimin/alimlerin kurandan anladığı ve anlattığı şekilde yaşamak zorundayız.
o sürekli caka satanlar varya yalancıların önde gideni,
eminim ki, eğer ellerinde internet olmasa, googledan istedikleri gibi meallere ulaşamasalar, ellerinde ya diyanet meali ya da hamdi yazar hocanın meali vardır,üşenmezlerse onlardan faydalanmak zorundalar,bize bütün mealleri hıfzetmiş, ayrıştırmış, en uygun olanıda ezberlemiş havası atıyorlar, ama sorun o da değil tabiki; hiç bir alime ihtiyaç duymadan kuranı arapçasından okuyarak anladıklarını savunuyorlar,
ula o alimler olmasa siz kuran bile okuyamazdınız, kurandaki bütün harekelendirmeler,işaretlemeler ne kadar sonra yapıldı haberleri bile yok,
vereceksin ellerine bu gün arabistanda krallığın bedava dağıttığı harekesiz kuranı, hadi oku ve bize anlat diyeceksin.afedersiniz ama okuzun trene baktığı gibi apışıp kalacaklar.
her bakanı baban zanetme olurmu?

ömerusta

Kıdemli Üye
en merdi kıpti sensin sanırım bu forumda....

illa hakaret edecek vede etirene kadar uğraşacak ondan sonrada sofu softa geçinecen değilmi ?
sen kurana uymayanlardanmısın ?bunun cevabını ver uyuyorum diyorsan bizde senin uyduğuna uyuyoruz yok uymuyorum diyorsan sapıksın kardeşim kurana gel diyoruz burada kusurumuz nerede deyinde anlayalım

ömerusta

Kıdemli Üye
Niye anlamayasın, elbette anlarsın.

Lâkin, ne kadar tatbik edersin, orası tartışılır.

Anlayıp, amel etmemek ile kitap yükü yüklenmiş eşşek gibi olmak var.

Anlayıp, amel edip, Cenab-ı Hakkın rızasını bolca kazanma muradı da var.

Anlayıp, amel edip, nefs-i islah çabasında ilerleyip, inşallah iman ile göçüp gitmekte var.

İlâhi ente maksudi, ve razâke matlûbi...

Nice alimler var, çok bilir, az amil...

Nice ümmiler var, az bilir, çok amil...

tut ağacı sana açık mektup gibi bir soru sen veya tabi olduğun şeyhin kurana uyuyormu uymuyormu ?_
uyuyorsa bizde kurana uyanlardanız uymuyorsa uymuyorsan uyaranlardanız bizden ne istiyorda bu kadar celali saldırıyorsunuz ?

lafons7275

Kıdemli Üye
tut ağacı sana açık mektup gibi bir soru sen veya tabi olduğun şeyhin kurana uyuyormu uymuyormu ?_
uyuyorsa bizde kurana uyanlardanız uymuyorsa uymuyorsan uyaranlardanız bizden ne istiyorda bu kadar celali saldırıyorsunuz ?

Sen Kurana uymuyorsun:

Ey iman edenler! Bir topluluk bir diğerini alaya almasın. Belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Kadınlar da diğer kadınları alaya almasın. Belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Birbirinizi karalamayın, birbirinizi (kötü) lakaplarla çağırmayın. İmandan sonra fasıklık ne kötü bir namdır! Kim de tövbe etmezse, işte onlar zâlimlerin ta kendileridir.

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net

1- Yukarıda sıralı halde yaptığım yorumum, önce nefsime vurduğum gemdir Ömer Usta !

2- Kitap yüklü eşşek tabiri, ayet-i kerimede geçer.

3-Alemlerin Rabbine Hamd-ü Senalar olsun ki Menzil'de bağlı bulunduğum şeyh efendi, Kur'an-ı Kerim'e ve İki Cihan Serveri (sav) sünnetine harfiyyen uymaktadır.

4-Biz de elimizden geldiğince Cenab-ı Hakkın emir ve yasaklarını tatbik hususunda mücadele ediyoruz. Cenab-ı hak "ettim" dedirtmesin. Nefsimize, şeytana ve siyasete bulaştırmasın. Bir kimse "ben kemale erdim" derse, o, onun zevâli olur demişti Seyyid Saki Hâşimi. Elbette günahkarız, lakin, inşallah tövbe ediyoruz, umuyoruz ki kabul buyurur Cenab-ı Hak. O c.c. tevvâbdır...

cihad38

Profesör
illa hakaret edecek vede etirene kadar uğraşacak ondan sonrada sofu softa geçinecen değilmi ?
sen kurana uymayanlardanmısın ?bunun cevabını ver uyuyorum diyorsan bizde senin uyduğuna uyuyoruz yok uymuyorum diyorsan sapıksın kardeşim kurana gel diyoruz burada kusurumuz nerede deyinde anlayalım

usta; yukarda hakaret ettin zaten, babamıza öküz demeye getirdin,dedin de.. eyvallah, gereğini yaparsalar şikayette bulundum.
bize sanki hakaret etmeden konuşuyormuş gibi yazmana gerek yok.

(sen kurana uymayanlardanmısın ?bunun cevabını ver)
evet elimden geldiğince kurana uymaya çalışıyorum, ama sizin gibi kuranı hiç bir ilim elde etmeden anlarım diye yalan söylemiyorum.kuranı bize anlatacak ilime sahip alime ihtiyaç vardır diyorum.evet kuran apaçık bir kitaptır,buna inanıyorum,ama alimler olmasa bu ayeti dahi anlayamazdım diyorum.

(yok uymuyorum diyorsan sapıksın kardeşim) hayır, kurana uymuyorum demiyorum, kuranı anlayıp anlatacak alimlere ihtiyacım var diyorum, gerekli ilimleri tahsil etmedim diyorum, ve her müslümanında buna imkanı yok diyorum,hadis ilmini bilecen, arapça bilecen,rivayetleri bilecen, konuyu bilecen,vs. vs. eğer bilmiyorsan bilene soracan diyorum, yine alimler devreye giriyor.

(kurana gel diyoruz burada kusurumuz nerede deyinde anlayalım) bizde kurana uyun diyoruz, kuranda Allah buyuruyor, neden yapamayacağınız şeyleri söylüyorsunuz?

neden bu eksik ilmimizle,alimlere olan ihtiyacımızı yoksayıyorda, ben kuranı okur ve anlarım diye iddia ediyorsun,
evet okur ve anlarız,neyi okuruz meali değil mi, peki meali kim yazdı? alimler yazdı,
aldılar kuranı meal mi yazdılar, hayır? nasıl yazdılar, yıllarca süren eğitim ve tahsil hayatından sonra değil mi,buna evet diyorsanız, alimlere ihtiyaç olduğuna neden hayır diyorsunuz ?

ömerusta

Kıdemli Üye
1- Yukarıda sıralı halde yaptığım yorumum, önce nefsime vurduğum gemdir Ömer Usta !

2- Kitap yüklü eşşek tabiri, ayet-i kerimede geçer.

3-Alemlerin Rabbine Hamd-ü Senalar olsun ki Menzil'de bağlı bulunduğum şeyh efendi, Kur'an-ı Kerim'e ve İki Cihan Serveri (sav) sünnetine harfiyyen uymaktadır.

biz neye uyuyoruz bizde kurana uyuyor ona uyan hadislere yani sünnete uyuyoruz yukarda aştığımız konuda kuran anlaşılmaz değildir
pek iyi yukardan beri ne kafirliğimiz ne sapıklımız nede cahilliğimiz kaldı elbetteki kuranı okuyupta amel etmeyen kitap yüklü eşek gibidir

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
biz neye uyuyoruz bizde kurana uyuyor ona uyan hadislere yani sünnete uyuyoruz yukarda aştığımız konuda kuran anlaşılmaz değildir
pek iyi yukardan beri ne kafirliğimiz ne sapıklımız nede cahilliğimiz kaldı elbetteki kuranı okuyupta amel etmeyen kitap yüklü eşek gibidir

Bugüne kadar -tarikat düşmanları dahil- hiç kimseye kafir demedim. Demeyeceğim de inşallah.

Ben yaratmadım, imanını da ben vermedim. İman edip etmediğini de bilemem.

Siz de bir tarikatçının sapık olduğunu, şirk içinde olduğunu bilemezsiniz :)

ömerusta

Kıdemli Üye
usta; yukarda hakaret ettin zaten, babamıza öküz demeye getirdin,dedin de.. eyvallah, gereğini yaparsalar şikayette bulundum.
bize sanki hakaret etmeden konuşuyormuş gibi yazmana gerek yok.

(sen kurana uymayanlardanmısın ?bunun cevabını ver)
evet elimden geldiğince kurana uymaya çalışıyorum, ama sizin gibi kuranı hiç bir ilim elde etmeden anlarım diye yalan söylemiyorum.kuranı bize anlatacak ilime sahip alime ihtiyaç vardır diyorum.evet kuran apaçık bir kitaptır,buna inanıyorum,ama alimler olmasa bu ayeti dahi anlayamazdım diyorum.

(yok uymuyorum diyorsan sapıksın kardeşim) hayır, kurana uymuyorum demiyorum, kuranı anlayıp anlatacak alimlere ihtiyacım var diyorum, gerekli ilimleri tahsil etmedim diyorum, ve her müslümanında buna imkanı yok diyorum,hadis ilmini bilecen, arapça bilecen,rivayetleri bilecen, konuyu bilecen,vs. vs. eğer bilmiyorsan bilene soracan diyorum, yine alimler devreye giriyor.

(kurana gel diyoruz burada kusurumuz nerede deyinde anlayalım) bizde kurana uyun diyoruz, kuranda Allah buyuruyor, neden yapamayacağınız şeyleri söylüyorsunuz?

neden bu eksik ilmimizle,alimlere olan ihtiyacımızı yoksayıyorda, ben kuranı okur ve anlarım diye iddia ediyorsun,
evet okur ve anlarız,neyi okuruz meali değil mi, peki meali kim yazdı? alimler yazdı,
aldılar kuranı meal mi yazdılar, hayır? nasıl yazdılar, yıllarca süren eğitim ve tahsil hayatından sonra değil mi,buna evet diyorsanız, alimlere ihtiyaç olduğuna neden hayır diyorsunuz ?

biz alimiz falan demedik gösterin utanalım özür dileyelim iki yukarda kuran anlaşılmaz bir kitap değildir başlığını ben atmadım altına bir alimin vidosunuda koydum neden anlayamadığımızı izah etsin diye biz kuran ışığında her alimi her hadisi kabul ederiz fakat hadis diye uydurulan kurana uymayan ları vede o yalanları savunan alim geçinen leri ret ediyoruz sizleride uyarıyoruz pekiyi niyeki bize hakaret ediyor öküz diyorsunuz bizde sizden gelen kötün şeyleride iyi şeyleride iyade ediyoruz siz bana selam verdinizde karşılık vermedimmi ?
önce karşındakine saygı duyacaksın saygı bekleyeceksin unutma

lafons7275

Kıdemli Üye
biz alimiz falan demedik gösterin utanalım özür dileyelim iki yukarda kuran anlaşılmaz bir kitap değildir başlığını ben atmadım altına bir alimin vidosunuda koydum neden anlayamadığımızı izah etsin diye biz kuran ışığında her alimi her hadisi kabul ederiz fakat hadis diye uydurulan kurana uymayan ları vede o yalanları savunan alim geçinen leri ret ediyoruz sizleride uyarıyoruz pekiyi niyeki bize hakaret ediyor öküz diyorsunuz bizde sizden gelen kötün şeyleride iyi şeyleride iyade ediyoruz siz bana selam verdinizde karşılık vermedimmi ?
önce karşındakine saygı duyacaksın saygı bekleyeceksin unutma

Alim değilsen Kuran ışığında Kurana uymayan hadisleri nasıl anlıyorsun?

ömerusta

Kıdemli Üye
Alim değilsen Kuran ışığında Kurana uymayan hadisleri nasıl anlıyorsun?

bak yukarda büyük bir alimin vidolarını onlarcasını koydum anlıyamadığımız yerleri ona vede onlara sorarak öğreniyoruz sizede tavsiye ediyoruz sizde onların yalan veya yanlışlarını ayetle bulun çıkarın sizi doğruluyalım fakat sizler ayet yerine hadis diye uyduruklarla iftira atıyorsunuz buna yüzlerce örnek veririz
isa as gelme meselesi bir tane ayet gösterin başımızı eğiyelim yok gösteremezsiniz çünki yok o inanç islam inancı değil
gelmiyecek gelmiyecek ha bunu kabul edersiniz etmezsiniz bu sizi bağlar bizim iddamız inancımızda bizi bağlar

şimdi soruyorum kuran anlaşılmaz bir kitapmı?