Kur'an Anlaşılmaz Diyenler !

bi husben

Kıdemli Üye
her müslüman kurana göre yaşamak zorundadır ama her müslüman kurandan anlam ve hüküm çıkarmak zorunda değildir,
adam akıllı bir alimin/alimlerin kurandan anladığı ve anlattığı şekilde yaşamak zorundayız.

hayrola kuran sadece alimlere mi inmiştir onlar anlar biz anlamayız diye.Kuranın nersınde yazıyor bu kitap alimlerin anladığı şekilde yaşanacaktır ona göre yaşamayanlar cehenneme girecetir diye varmı boyle bir ayet

Arkadaş Kuran zaten açıklanmıştır en guzel beyanı peyfamber yapmıştır ve yaşamıştır tek gerçek budur o alımlerde buna uymak zorundadır vesselam

cihad38

Profesör
Yaratıcının kitabını okumak için insanların yazmış olduğu kitaplara yada harflere mi muhtacız.

masal aleminde yaşıyorsun adams efendi, boş konuşma, anandan doğalı mı biliyorsun bildiklerini !!

kimden öğrendi a-be-ce demeyi be adam,

doğdun ve kuranı anlamaya başlayacak ilime sahiptin he mi? yalancı!!

bir alimden,hocadan öğretmenden öğrenmedin hiç birşey öyle mi?

yaratıcının kitabını anlamak için insanların yazdığı kitap diyor, yahu sana o kitabı kim öğretti,

birgün bir kuran buldun okudun ve anladım mı diyorsun.yalancısınız kardeşim,birileri bize öğretmese,öğrenemezdik,birileri kuranı öğretmese okuyamazdık, o birileri bize arapçayı öğretmese anlayamazdık,
birileri bize grameri,incelikleri,arapça kelimlerin değişik anlamlarını, nerde nasıl hangi usülle çözebileceğimizi öğretmese hiç birşeyi anlayamazdık. biz bunu diyoruz,

kuranı anlayacak kadar arapça,hadis,tefsir gibi konularda eğitim aldınsa (tabi yine alimler var arada) kendin anlaya bilecek seviyeye geldinse, bir ayeti okuduğunda bu ayet şu sebepten dolayı, şurda,yaklaşık şu tarihlerde meydana gelen şu olaya binaen indirilmiştir, bu ayeti filan surenin bilmem kaçıncı ayeti şöyle açıklar diyecek ilime sahip oldunsa mübarek olsun, sen kuranı okursun anlarsın.

ama her müslüman bununla mükellef değildir.

cihad38

Profesör
hayrola kuran sadece alimlere mi inmiştir onlar anlar biz anlamayız diye.Kuranın nersınde yazıyor bu kitap alimlerin anladığı şekilde yaşanacaktır ona göre yaşamayanlar cehenneme girecetir diye varmı boyle bir ayet

Arkadaş Kuran zaten açıklanmıştır en guzel beyanı peyfamber yapmıştır ve yaşamıştır tek gerçek budur o alımlerde buna uymak zorundadır vesselam

bihusben bak bir soru soracağım delikanlıca cevap vereceksin !

hiç bir harekelendirme,işaretleme olmayan, ilk indiğinde aslında olduğu gibi olan kuranı, sen bihusben olarak;eline alıp bana anlamını ve tefsirini yapabilir misin?

soru sadece bu kadar, hiç uzatmadan evet yaparım veya yapamam diyeceksin.

adams77

Kanalizasyoncu
masal aleminde yaşıyorsun adams efendi, boş konuşma, anandan doğalı mı biliyorsun bildiklerini !!

Errahmân(u) Rahman - 1
Alleme-lkur-ân(e) Rahman - 2
Ḣaleka-l-insân(e) Rahman - 3
Allemehu-lbeyân(e) Rahman - 4

Sen a b c ile okumayı tercih edebilirsin bunun için bir alime ihtiyaç duyabilirsin ama şunu bir düşün herkes dünyaya senin gözün ve aklın ile bakmıyor sen okumayı dar bir kalıpta a b c okumak olarak yorumlar isen sana diyeceğim yok malesef madem sen bu kuranı alimlerden öğrendin hadi buyur bu ayet ile beni aydınlat

Elleżîne kâlû inna(A)llâhe ‘ahide ileynâ ellâ nu/mine lirasûlin hattâ ye/tiyenâ bikurbânin te/kuluhu-nnâr(u)(k) kul kad câekum rusulun min kablî bilbeyyinâti vebilleżî kultum felime kateltumûhum in kutum sâdikîn(e) Al-i İmran - 183

İnnekum lete/tûne-rricâle şehveten min dûni-nnisâ-/(i)(c) bel entum kavmun musrifûn(e) A'raf - 81

Yes-elûneke ‘ani-l-ehille(ti)(s) kul hiye mevâkîtu linnâsi velhacc(i)(k) veleyse-lbirru bi-en te/tu-lbuyûte min zuhûrihâ velâkinne-lbirra meni-ttekâ(k) ve/tu-lbuyûte min ebvâbihâ(c) vettekû(A)llâhe le’allekum tuflihûn(e) Bakara - 189

Buyur meydan senin ben kara cahilim sen alimlerden öğrendin!!

adams77

Kanalizasyoncu

hiç bir harekelendirme,işaretleme olmayan, ilk indiğinde aslında olduğu gibi olan kuranı, sen bihusben olarak;eline alıp bana anlamını ve tefsirini yapabilir misin?

Vemâ erselnâ min rasûlin illâ bilisâni kavmihi liyubeyyine lehum(s) feyudillu(A)llâhu men yeşâu veyehdî men yeşâ(u)(c) vehuve-l’azîzu-lhakîm(u) İbrahim - 14

Rica etsem sende bunu açıklarmısın

erdemceerdem

Profesör
mealcilik bedavi kültürüdür cahilliğin ilme saygısızlığın doruk noktasıdır

Osmanlı döneminde de geri kalımcılığın bakış açısı...

Kuran'ın ne anlattığını anlamak isteyenlerin Türkiye de yaşayıp Türkçe bilenlerin başvurduğu bir metotdur. Arapça bilmeyenler ne yapacalar peki.

Türkiye ve Türkçeyi geçtik hadi, ya ingiliz, ispanyol, fransız veya bunlardan biri islamiyet ile nasıl tanışacak. ve bu nesillerin sahiplerinden sadece arapça bilenleri mi islamiyet ile tanışmaya şeref edilmiş seçilmiş kişiler mi olacaklardır.

Kur'an, tüm dile çevrilmeli ve tüm dil mensuplarına ulaştırılmalıdır ki merak edip içine bakanlar kendi dillerinde ve kendi mantıklarında anlamalıdırlar.

Değilse;

harf devrimi ile şu an kullandığımız ve Darul_Beka kardeşimizin de reddiye arz etmiş olduğu bu harfler ile yazmayı bilen bizler elimizdeki mevcut Kar'an'ları raflarımıza kaldırır ve arapçasını okur ve anlamaz bir şekilde asıl cahil oluruz.

Türkiyede yaşıyor ve Arapça bilmiyorsak, veya ingiliz veya ispanyol veya başta ırktan isek çeviriye muhtaçız.

çevirilerden okuduğum kur'anın bana bıraktığını Allah biliyor.

Namaz kılarken okuduğum sureler'in beynimde canlandırdıkları beni islama daha da aşık ediyor.

cihad38

Profesör
Errahmân(u) Rahman - 1
Alleme-lkur-ân(e) Rahman - 2
Ḣaleka-l-insân(e) Rahman - 3
Allemehu-lbeyân(e) Rahman - 4

Sen a b c ile okumayı tercih edebilirsin bunun için bir alime ihtiyaç duyabilirsin ama şunu bir düşün herkes dünyaya senin gözün ve aklın ile bakmıyor sen okumayı dar bir kalıpta a b c okumak olarak yorumlar isen sana diyeceğim yok malesef madem sen bu kuranı alimlerden öğrendin hadi buyur bu ayet ile beni aydınlat

Elleżîne kâlû inna(A)llâhe ‘ahide ileynâ ellâ nu/mine lirasûlin hattâ ye/tiyenâ bikurbânin te/kuluhu-nnâr(u)(k) kul kad câekum rusulun min kablî bilbeyyinâti vebilleżî kultum felime kateltumûhum in kutum sâdikîn(e) Al-i İmran - 183

İnnekum lete/tûne-rricâle şehveten min dûni-nnisâ-/(i)(c) bel entum kavmun musrifûn(e) A'raf - 81

Yes-elûneke ‘ani-l-ehille(ti)(s) kul hiye mevâkîtu linnâsi velhacc(i)(k) veleyse-lbirru bi-en te/tu-lbuyûte min zuhûrihâ velâkinne-lbirra meni-ttekâ(k) ve/tu-lbuyûte min ebvâbihâ(c) vettekû(A)llâhe le’allekum tuflihûn(e) Bakara - 189

Buyur meydan senin ben kara cahilim sen alimlerden öğrendin!!

yahu sen gerçekten laf anlamaz mısın,aptala mı yatıyorsun ??

ben ne diyorum sen ne diyorsun, sana bildiklerini kim öğretti efendi!! damdan düşer gibi kafanın içine ilimmi doldu,

bunları kimden öğrendiğini yaz ilk önce,

verdiğin ayetlerin hangi surede olduğunu yazmasan ben hengi sureye ait olduğunu dahi bilemem,

o ayetleri meal yazmış olanla alimlerin yazmaları olmasa anlayamam,

sen türkçe yazdığım yazıyı anlayamıyorsun daha,.

cihad38

Profesör
Vemâ erselnâ min rasûlin illâ bilisâni kavmihi liyubeyyine lehum(s) feyudillu(A)llâhu men yeşâu veyehdî men yeşâ(u)(c) vehuve-l’azîzu-lhakîm(u) İbrahim - 14

Rica etsem sende bunu açıklarmısın

ben kuranı okur ayete anlam veririm mi dedim ki sen bana bu ayeti açıkla diyorsun,

öyle diyen sensin,
internetten kopyala yapıştır yapmadan yazsana ayeti, ve bakmadan yazsana anlamını ve anlatılmak isteneni,

sonrada bunları yaptığında sana kimden öğrendin diyecem ??

adams77

Kanalizasyoncu
yahu sen gerçekten laf anlamaz mısın,aptala mı yatıyorsun ??

ben ne diyorum sen ne diyorsun, sana bildiklerini kim öğretti efendi!! damdan düşer gibi kafanın içine ilimmi doldu,

bunları kimden öğrendiğini yaz ilk önce,

verdiğin ayetlerin hangi surede olduğunu yazmasan ben hengi sureye ait olduğunu dahi bilemem,

o ayetleri meal yazmış olanla alimlerin yazmaları olmasa anlayamam,

sen türkçe yazdığım yazıyı anlayamıyorsun daha,.

Senin ilk önce bir terbiye alman gerekiyor sanırım kusura bakma kardeşim
Hiddetin benim sana ne yazdığımı anlamana engel oluyor önce hiddetine sahip çıkmasını öğren
Rahman suresini aç ve oku
Lafı eveleyip geveleyip kişiselliğe getirme ayetleri sure ismi ve numaraları ile verdim madem öğrendin alimlerden burada bize ahkam kesebiliyorsun işte klavye işte ihvanforum anlat bize manalarını

adams77

Kanalizasyoncu
ben kuranı okur ayete anlam veririm mi dedim ki sen bana bu ayeti açıkla diyorsun,

öyle diyen sensin,
internetten kopyala yapıştır yapmadan yazsana ayeti, ve bakmadan yazsana anlamını ve anlatılmak isteneni,

sonrada bunları yaptığında sana kimden öğrendin diyecem ??

Kardeş beni batıl ile suçluyorsun sen ise hak yoldasın alimlerden öğrendiğini bize de göster ki belki bizde senin yoluna gireriz.

Fetekabbelehâ rabbuhâ bikabûlin hasenin veenbetehâ nebâten hasenen vekeffelehâ zekeriyyâ(s) kullemâ deḣale ‘aleyhâ zekeriyyâ-lmihrâbe vecede ‘indehâ rizkâ(an)(s) kâle yâ meryemu ennâ leki hâżâ(s) kâlet huve min ‘indi(A)llâh(i)(s) inna(A)llâhe yerzuku men yeşâu biġayri hisâb(in) Al-i İmran - 37

cihad38

Profesör
Rahman suresini aç ve oku
Lafı eveleyip geveleyip kişiselliğe getirme ayetleri sure ismi ve numaraları ile verdim madem öğrendin alimlerden burada bize ahkam kesebiliyorsun işte klavye işte ihvanforum anlat bize manalarını

halen aptala yatıyorsun, bak açıkca yazıyorum,

kişiselleştirmekle ne alakası var, iddia sahibi sensin, benim bir iddiam yok, sadece yalan konuştuğunuzu yazıyorum,

rahman suresini internetten açacağım, ve kuranı anlayacak kadar ilim sahibi olmuş bir alimin verdiği anlamı size kopyalayıp getireceğim , ben bunu siz de yapıyorsunuz diyorum,

eğer kimse rahman suresinin anlamını bize öğretmeseydi biz anlayamazdık diyorum, farkımız ben bunu diyebiliyorum, siz diyemiyor,anlkamazlığa vuruyorsunuz,

olay basit, diyeceksin ki, bize birşey öğretilmeseydi biz anlayamazdık.bu öğretenlere de alim deniyor.

cihad38

Profesör
Kardeş beni batıl ile suçluyorsun sen ise hak yoldasın alimlerden öğrendiğini bize de göster ki belki bizde senin yoluna gireriz.

Fetekabbelehâ rabbuhâ bikabûlin hasenin veenbetehâ nebâten hasenen vekeffelehâ zekeriyyâ(s) kullemâ deḣale ‘aleyhâ zekeriyyâ-lmihrâbe vecede ‘indehâ rizkâ(an)(s) kâle yâ meryemu ennâ leki hâżâ(s) kâlet huve min ‘indi(A)llâh(i)(s) inna(A)llâhe yerzuku men yeşâu biġayri hisâb(in) Al-i İmran - 37

daha kaç defa yazacağım bilemiyorum,

bak yine yazayım, ali imran suresi 37. ayetin latin harflerle yazılışını kopyaladın yapıştırdın,

ben de gidip bir alimin bu ayete verdiği anlamı,meali alıp gelecem, bu anlamı ben vermiyorum, sadece açıklayan alimin açıklamasından faydalanacağım, sen de böyle yapıyorsun değil mi?

hayır böyle yapmıyorum diyorsan, sahip olduğun ilimi nerden elde ettin diye soruyorum ?

adams77

Kanalizasyoncu
halen aptala yatıyorsun, bak açıkca yazıyorum,

kişiselleştirmekle ne alakası var, iddia sahibi sensin, benim bir iddiam yok, sadece yalan konuştuğunuzu yazıyorum,

rahman suresini internetten açacağım, ve kuranı anlayacak kadar ilim sahibi olmuş bir alimin verdiği anlamı size kopyalayıp getireceğim , ben bunu siz de yapıyorsunuz diyorum,

eğer kimse rahman suresinin anlamını bize öğretmeseydi biz anlayamazdık diyorum, farkımız ben bunu diyebiliyorum, siz diyemiyor,anlkamazlığa vuruyorsunuz,

olay basit, diyeceksin ki, bize birşey öğretilmeseydi biz anlayamazdık.bu öğretenlere de alim deniyor.

Kardeşim tamam benim ne yaptığımı bir kenara bırak ve sen öğrendiğini bana göster verdiğim ayetlerden ne anlıyorsun bana anlat ben ne anlatsam sen bana zaten inanmıyorsun

Kardeşim sen Rahmanın ayetlerini çevrende görmüyormusun? Sen onları harflere mi sıkıştırıyorsun. Senin ayetten anlatığın yazılı kağıt mı?

adams77

Kanalizasyoncu
daha kaç defa yazacağım bilemiyorum,

bak yine yazayım, ali imran suresi 37. ayetin latin harflerle yazılışını kopyaladın yapıştırdın,

ben de gidip bir alimin bu ayete verdiği anlamı,meali alıp gelecem, bu anlamı ben vermiyorum, sadece açıklayan alimin açıklamasından faydalanacağım, sen de böyle yapıyorsun değil mi?

hayır böyle yapmıyorum diyorsan, sahip olduğun ilimi nerden elde ettin diye soruyorum ?

Yok ben senin yaptığın gibi yapmıyorum. Neden öyle yapayım ki bunun için bana bir neden göster

adams77

Kanalizasyoncu

Canım kardeşim sen ayette geçen kelimeleri okuduğunda anlamıyormusun bu kelimelerin kök araştırması yapıyormusun bunların farklı manaları olabileceğini düşünmüyormusun?

Kimin kitabını okursan onun çizdiği yola düşersin!! Peki sen kimin kitabını okumayı tercih edersin?

Darul_Beka

Profesör
Osmanlı döneminde de geri kalımcılığın bakış açısı...

Kuran'ın ne anlattığını anlamak isteyenlerin Türkiye de yaşayıp Türkçe bilenlerin başvurduğu bir metotdur. Arapça bilmeyenler ne yapacalar peki.

Türkiye ve Türkçeyi geçtik hadi, ya ingiliz, ispanyol, fransız veya bunlardan biri islamiyet ile nasıl tanışacak. ve bu nesillerin sahiplerinden sadece arapça bilenleri mi islamiyet ile tanışmaya şeref edilmiş seçilmiş kişiler mi olacaklardır.

Kur'an, tüm dile çevrilmeli ve tüm dil mensuplarına ulaştırılmalıdır ki merak edip içine bakanlar kendi dillerinde ve kendi mantıklarında anlamalıdırlar.

Değilse;

harf devrimi ile şu an kullandığımız ve Darul_Beka kardeşimizin de reddiye arz etmiş olduğu bu harfler ile yazmayı bilen bizler elimizdeki mevcut Kar'an'ları raflarımıza kaldırır ve arapçasını okur ve anlamaz bir şekilde asıl cahil oluruz.

Türkiyede yaşıyor ve Arapça bilmiyorsak, veya ingiliz veya ispanyol veya başta ırktan isek çeviriye muhtaçız.

çevirilerden okuduğum kur'anın bana bıraktığını Allah biliyor.

Namaz kılarken okuduğum sureler'in beynimde canlandırdıkları beni islama daha da aşık ediyor.

ya gerçekten öyle düşünüyorsun ya da köylü kurnazlığına vuruyorsun
ben
meal okunmasına karşı değilim
tam tersi dünyanın tüm dillerine kuranın çevrilmesi ve
herkesin okuması gerekiyor
çünkü mesaj tüm insanlığadır
benim asıl söylediğim şey
mealcilik adı altında şuan türkiyede
ortaya konan BEDEVİ KÜLTÜRÜDÜR
meal okuyarak fakih olup fetva veremezsiniz
meal okuyarak islam hukukçusu olup hüküm çıkaramazsınız
bu ilme saygısızlıktır
bin yıllık islam kültürünü birikimini yok sayarak
alim olamazsınız
sadece okuma yazma bilen cahil olursunuz
cahil derken yanlış anlamayın
mealciği savunan profösörler var hemde bir sürü
bedevi pröfösör :)

bi husben

Kıdemli Üye

elbetteki yapamam
kuranın beyanı peygambere aittir ayetle sabittir.

adams77

Kanalizasyoncu
İnnehu lekur-ânun kerîm(un) Vakı-a / 77
Fî kitâbin meknûn(in) Vakı-a / 78
Lâ yemessuhu illâ-lmutahherûn(e) Vakı-a / 79

Bana bu ayetleri açıklayacak arkadaş var mı?

cihad38

Profesör
@adams77 ; arkadaşım sen benim yazdığım yazıları anlamıyorsun,
zamanımı boşa harcatıyorsun,

bana sadece şunu söyle ; sen ilimi kimden öğrendin ? hiç kimseye ihtiyaç duymadan öğrendim yazmayacaksan,

benim anlatmaya çalıştığım şeyi yazman gerekiyor, yani bir öğreten olmadan öğrenemezdin,

bunu yazmamak için sürekli çamura yatıyorsun,.

ve bizim vaktimiz senin gibilerle uğraşmayacak kadar değerli.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Kur an ı Kerim anlaşılmaz değildir.... lakin akılları iğfal edilmiş insanlarmı anlayacak sorun burda.... yalnız Kur an demek zaten dinsizliğin alameti farikasıdır.....