Kitap Tavsiyeleriniz

reallife

Asistan
ÖNCELİKLE ÇOK ETKİLENDİĞİM VE BÜTÜN ARKADAŞLARIMA , ÖZELLİKLE DAHA 15-16 YAŞLARINDA OKUNMASINI TAVSİYE ETTİĞİM KİTAB; HUZUR SOKAĞI....
İLMİ KİTABLARDA HERKESİN ARADIĞI FARKLIDIR MUHAKKAK AMA BEN DAHA ZİYADE İNSANA RUH KATAN BAZI KİTABLARI ZİKREKMEK İSTİYORUM:
NAZAN BEKİROĞLU-YUSUF İLE ZÜLEYHA
TARIK TUFAN-KEKEME ÇOCUKLAR KOROSU
VE TABİKİ NECİP FAZIL KÜLLİYATI....
BU LİSTE UZAR GİDER AMA ÖNCE BUNLARI HAZMETMEMİZ LAZIM:)

sâlik

intifada
Mustafa İslamoğlu hocanın"Yahidileşme Temayülü" kitabını tavsiye ederim.çok istifade edeceğinizi sandığım bir baş yapıttır.

girdap

Ordinaryus
Herkesin seviyesi, ilgi alanı farklı olduğundan ortalıkta dolaşan her tavsiye kitap listesine balıklama atlamak pek doğru bir davranış değildir.Herkes kendisini iyi tanıyan bir büyüğüyle,hocasıyla falan konuşup ona göre kitap listesi hazırlasa daha fazla istifade edilir sanırım.

En önemlisi de dini kitapları seçerken yazarlarını çok iyi araştırıp sorgulamalıyız, çünkü ortalıkta ilahiyatçı olarak gezinen ama kafa bulandırmaktan ve insanları İslam'ın özünden koparmaya çalışmaktan başka birşey yapamayan yazarlar var.Seçerken dikkatli ve titiz olalım.

gamzedeyim

Asistan
Müslüman Kadının Kimliği

Arkadaşlar son okuduğum kitabı sizinle paylaşmak istedim,faydalı olacağını umuyorum

Kitabın adı: Müslüman Kadının Kimliği
Kitabın Yazarı: Abdulkadir TELİDİ
Mütercim: Ali NAR
Ravza Yayınları

Bîçâre

Profesör
Bunları tavsiye ederken, hepsini okuyupta mı tavsiye ediyorsunuz merak ediyorum?

Kitapları böyle basitleştiren, uzunca bir liste ile kelimeştiren kişileri asla tasvip etmiyorum. Tek tek, öze inerek, sindirerek, sindirilmesine yardımcı olarak tavsiye edilmesi gerekir. Zira okumayan (bu güruha "kitapsız" derim, diğer şekilde yorumlama gafletine düşülmez inşâallah) bir topluluğa tek kitap bile fazla gelirken, muhtevası binlerce sayfayı bulan bir liste alelade gelir...

kalan

Üye
Bunları tavsiye ederken, hepsini okuyupta mı tavsiye ediyorsunuz merak ediyorum?

Kitapları böyle basitleştiren, uzunca bir liste ile kelimeştiren kişileri asla tasvip etmiyorum. Tek tek, öze inerek, sindirerek, sindirilmesine yardımcı olarak tavsiye edilmesi gerekir. Zira okumayan (bu güruha "kitapsız" derim, diğer şekilde yorumlama gafletine düşülmez inşâallah) bir topluluğa tek kitap bile fazla gelirken, muhtevası binlerce sayfayı bulan bir liste alelade gelir...

Değerli kardeşim...
eleştirinde katıldığım yerler mutlaka var bir listeden ziyade belirli bir eğitim proğramı çereçevisinde kitap listesini uygulamak tabiki daha doğrudur..

Kendim adıma konuşursam kitaplığımda çok sevdiğim eğitici ve yapıcı bulduğum kadar bana zaman kaybettirdiğini emek israfına neden olduğuna inandığım kitaplarda var..
islami anlamda kendinin yetiştirmek isteyen insanlara verimlilik noktasında rehberlik etme amacı taşıyordu liste..

hepimiz kitap okuma serüveninde daha az dolanbaçlı yollardan gidersek bu kazanım ümmetin kazanımıdır bu kazanımın bir kişi için değil bir çok kişi için olduğunu düşünürsek bu durum ümmetin faydasınadır...

Tercübe edilmişi tercübe etmek herkesin için o kadar gerekli olmadığını düşünüyorum..

misak

Profesör
Değerli kardeşim...
eleştirinde katıldığım yerler mutlaka var bir listeden ziyade belirli bir eğitim proğramı çereçevisinde kitap listesini uygulamak tabiki daha doğrudur..

Kendim adıma konuşursam kitaplığımda çok sevdiğim eğitici ve yapıcı bulduğum kadar bana zaman kaybettirdiğini emek israfına neden olduğuna inandığım kitaplarda var..
islami anlamda kendinin yetiştirmek isteyen insanlara verimlilik noktasında rehberlik etme amacı taşıyordu liste..

hepimiz kitap okuma serüveninde daha az dolanbaçlı yollardan gidersek bu kazanım ümmetin kazanımıdır bu kazanımın bir kişi için değil bir çok kişi için olduğunu düşünürsek bu durum ümmetin faydasınadır...

Tercübe edilmişi tercübe etmek herkesin için o kadar gerekli olmadığını düşünüyorum..

eyvallah kardeş.
gereksiz yere okuduğum kitapları her zaman, zaman kaybı olarak hayatımın biyerine ekledim. keşke okumasaydım bunları dediğim çok kitap var... şükür ki okuduğum ve faydalandığım kitaplarda çok. listen gerçekten harika. inşaAllah faydalanabilenleden oluruz.
selam ve dua ile...

sır

Üye
bir kitab hakkında bilgi ?

Büyük Osmanlı Tarihi , yazarı Joseph V. Hammer

Bu külliyatı okuyanınız var mı ? araştıranınız ?

hakkında bilgi edinmek istiyorum zira bu külliyatı alıp almamakta tereddutluyum.. 10 cilt...
Bir yabancı tarafsız ve doğru bir şekilde bizim tarihimizi yansıtmış olabilir mi ?
Ayrıca bir yabancı-- her ne kadar usta bir tarihçide olsa-- bizim içimizde yaşanmış bir süreci nasıl ince detaylarına kadar bilebilir ?...

öte yandan şahıs hakkında yaptığım araştırmalarda yazdığı eserlerin en ses getiren ve önemli olanının bu külliyat olduğunu ve halen kaynak olarak kullanıldığını beyan etmişler...

eser hakkında ,okumuş olan yahut elinden geçmiş olan kardeslerimiz var ise alınmaya değer-değmez (liği) hakkında malumat verebilirlerse memnun olurum...

elmnightmare

Profesör
Bazı yanlışlar olmasına rağmen faydalı bir kitaplardır...
Çoğu tarihçi onu kaynak göstererek yazmaktadır.
Tarihi biilgilere kesin nas gözüyle bakmadığın sürece okunmasında beis yok..Alıp almama konusunda söyleyebileceklerim bu kadar.
Yalnız okumadım...Sadece ondan alıntı yapan yazarlara dayanarak söylüyorum...

sır

Üye
peki muhterem.. teşekkürler bilgi için...

daha evvel bir iki külliyat aldım tarih konulu, inanın işkence çektim okurken .. Bu kadar mı sıkıcı ve alakasız anlatılır...
bu sebeble artık tarih dediğiniz zaman kitab konusunda tereddut ediyorum..
hatta okuduğum bir kitabta Fahin Sultan Mehmet Han'nın vampir avcısı olduğunu söylüyordu !!! (eflak'a binaen)

شكرا لك

elmnightmare

Profesör
Bence tarih okumak istiyorsan Yalan Söyleyen Tarih Utansın kitabını da oku...Eğer okumadıysanız çok şey kaçırırsınız

sır

Üye
bugun ikinci kez duyuyorum bu kitab ismini, bir arkadasımda aynı kitabı tavsiye etti....
biraz arastırayım inş.
elimde bazı tarih eserleri mevcut ancak parça parça, misal bir eser bir padişahı öteki birkaç padişahı (dönemlerini) anlatıyor..
istediğim toplu bir eser...
tesekkürler tavsiye için..
selam ve dua ile

dostluk

Kıdemli Üye
bu kitapdada Yavuz Sultan Selim döneminde 1512-1520 Avusturyalı tarihçi Joseph Hammer, bir Alevi-Bektaşi katliamında söz etmektedir.çoluk çocuk 40 bin kişi diye ,bazı yanlışlarından biride bu olsa gerek,

sır

Üye
Yalan söyleyen tarih utansın ..Eserin yayıncısı başak yayınları imiş ancak yayın evinin sitesi yok sanırım , herhangi bir bilgi, bulamadım, tel-e.mail gibi ..

Bîçâre

Profesör
Yerli eserler okunduğunda, "yalan/yanlış söylese de" yabancı göz faydalıdır. ne yanlış, ne doğru idraki kolaylaşır. Yahut yabancı gözlerin hangi konularda farklı düşündüğüne vakıf olunabilir. Tabi bunun için tarihe ciddi bir merak ve kıyas yapacak zinde bir zihin gereklidir.

Hammer'ı çokça işittim, tarih bölümünde okuyan ev arkadaşımda kitapları da mevcuttu, lâkin Ortaylı'dan ötesi galiba "ilgi" sınırlarımızı aşıyor.

elmnightmare

Profesör
Başak yayınları evet yazarı da Mustafa Müftüoğlu tüm muhafazakar kitapçılarda bulabilirsiniz..Ben 6 cildini okumuştum şimdi 12 cilt olmuş...

Aşiyân

Asistan
O seti bende aldım ama geri iade ettim..

Bir kaç kişi İslamdan bir hayli uzak yazıldığını söyledi.

Ben kitabın son basımındaki Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u Fethinden bir resim oluşturmasından çok etkilendim..

Ama kitaplığıma koyduğumda bana ordaki hoş görüntüsü değil içeriğindeki kaliteli bilgi lazım..

Ben tavsiye etmiyorum kardeşim..

Yavuz Bahadıroğlu, Asım Köksal, Ahmed Cevdet Paşa gibi İslamın içinden birebir Osmanlıyı kaleme alan değerli yazarlarımızdan faydalanalım inşAllah..

girdap

Ordinaryus
Tabi bir zan ve duyum üzerine bu konuda bir yorum yapmak ne kadar sıhhatlidir bilmiyorum:)

Ama Mustafa Müftüoğlu deyince tarihi olaylara sanki objektif bakamayan, bizim (İslami) kesimin kabullendiği isimlere toz kondurmamak için bazı tarihi gerçekleri gözardı edebilen bir isim aklıma geliyor. Bazı arkadaşlardan da bu yönde eleştiriler duymuştum.

Tarihi destanlaştırarak hamasi şekilde yazanlardan değil de, İlber Ortaylı, Halil İnalcık gibi genel kabul görmüş isimlerden okusak daha iyi olmaz mı?

Elmnightmare abi siz okuduğunuza göre daha iyi bilirsiniz, Mustafa Müftüoğlu'nun bu setinde gerçekten de yukarıda iddia edilenler gibi bir tutum gördünüz/farkettiniz mi?