Kitap Tavsiyeleriniz

kardem

Asistan
Siyah Süt

kultur2.jpg

Yazar Elif Şafak, biraz uzun süren bir sessizlikten
sonra, bu kez ilk otobiyografik romanı 'Siyah Süt' ile çıktı okurlarının karşısına. Bir anlamda, annelikle yazarlığın bir arada yürüyebileceğini kanıtlama kitabı bu.

Yeni Başlayanlar İçin Postpartum Depresyon' altbaşlığıyla Doğan Kitap'tan yayınlanan kitapta Elif Şafak, anneliği anlatıyor. Aynı zamanda Sinik Entel Hanım, Can Derviş Hanım, Pratik Akıl Hanım, Saten Şehvet Hanım ve Hırs Nefs Hanım adlı kahramanlar üzerinden kendi iç dünyasının kapılarını okuyucusuna açıyor.
Elif Şafak, kitapta Türk ve dünya edebiyatının kadın yazarlarının annelikle ilgili duyumlarını anlatıyor ve analiz ediyor. Bilgiyle mizahı, sezgi ile hakikati harmanlamaya çalışıyor. Kimi zaman alay ediyor, kimi zaman da çok ağır eleştiriler getiriyor kendisine.
Zor bir süreç yaşadığını sık sık ifade ediyor. Şafak'ın önsözünde, "Anneliğin sadece pozitif yanlarından bahsedilmesinde yanlış, yanıltıcı bir şeyler var. Zira annelik aynı zamanda çetrefil, karmaşık ve kimi zaman hayli zor." dediği Siyah Süt, tüm kadınları kendileriyle yüzleşmeye davet ediyor. Şafak, romanda kendisiyle ve yazarlıkla da yüzleşiyor.

Yazar Selim İleri, roman için, "Siyah Süt, cesur, şaşırtıcı, tılsımlı bir roman. Bunca kötülüğün ortasında, bize umut veriyor Elif Şafak, dayanabilmek, direnebilmek ve sonra hayata, bir mucize gibi, yeniden başlayabilmek için."
ifadelerini kullanıyor.
Siyah Süt'te Şafak'ın kaleminden çıkan metinlere Latif Demirci'nin çizimleri eşlik ediyor. Kitaptaki kadın kahramanlar Demirci tarafından çizgiye dökülmüş... Yazar, bu çizgilerin kitaba ruh kattığını söylüyor

AMMAR

Yeni
Gelin tacı

Arkadaşlar ataullah el iskenderi nin "Gelin tacı" isimli kitabını arıyorum.çok aradım ama bulamadım.nerde bulabileceğim hakkında fikri olan varmı acaba?

Edibe Ziyâi

Agâh ol ey nefsim..
biraz daha açık yazsan kardeşim...biraz karışık olmuş

fakiri

Kıdemli Üye
Her zaman olduğu gibi YİNE;
Sapla-saman karıştırılmış ve LAHMÖİ yapıalrak milletin önüne konulmuş !

Bir Uyarı
OKUDUKLRINIZA VE ÖĞRENDİKLERİNİZE , yed,ikelrinizden ve içtiklerinizden öçok dahah fazal dikkat ediniz !
Çünkü, yenilenlerde ve içilenlerde yapılan hata fani ömürmüzü; diğer,nde yapılan hata ise ebedi ömürmüzü mahveder.

Online Kitap Satış Merkezleri

S.A.

Online kitap satışı yapan sitelerden "UYGUN" bir site önerebilir misiniz? Uygundan kasıt firma sahiplerinin kafa yapısı.;)

benim bildiğim sadece site ismi.. Uygun mudur onu bilmiyorum açıkçası..

Anladım teşekkür ederim ancak dediğim gibi benim için önemli olan uygunluk, uygunluk derken de adamların kafa yapısı çünkü piyasada verdiğiniz para size düşman olarak geri dönebiliyor. Fikirlerim(iz)e uygun firmalardan alışveriş yapılmasından yanayım.

Eğer bilgisi olan varsa yine cevaplarınızı bekliyorum.:)

kadirhzr

Üye
selamun aleyküm öncelikler kardeş emeğine sağlık ,

istemeden yaptın herhalde ama yüklediğin siteden indirince, arkada hiç hoş olmayan bir site açılıyor.

kitap listesinde de mezhebler konusunda kendisi tartışma konusu olmuş yazarlar var. kesin bilgim olmadığı için bir şey yazamadım.

Müslümanlar kardeştir, bir duvarı oluşturan tuğlalar gibidir. Yanlış anlama, müslüman müslümanın iyiliğini ister, kendisi için kötü olabilecek bir şey görürse onu uyarır. selamun aleyküm.

misak

Profesör
Tavsiye kitap listesi

kitap yazar yayınevi

1 huzur sokağı şule yüksel şenler timaş y.,

2 bize nasıl kıydınız emine şenlik oğlu mektup der. Y.

3 İdamlık genç emine şenlik oğlu

4 gençliğin imanını sorularla çaldılar emine şenlik oğlu

5 cumali- mehmet alagaş insan derg. Y.

6 alnımdaki ışık mehmet alagaş

7 gelin müslüman olalım mevdudi pınar y.

8 gençlere tevhid dersleri mehmet göktaş istişare y.

9 alim ve tağut yusuf kadavi çıra y.

10 niçin namaz vehbi karakaş timaş y.

11 hayatın içinden 1-2-3 cüneyt suavi zafer y.

12 ahirert bilinci bilinç serisi düşün y.

13 kulluk bilinci

14 şehadet bilinci

15 ümmet bilinci

16 kuran bilinci

17 tavsiyeler 1-2

18 mekke dönmi ve cahiliye ve işkence ihsan süreyya sırma beyan y.

19 mezar notları mehmet alagaş insan dergisi y.

20 cumaya beş kala mehmet alagaş

21 tutsak mehmet alagaş

22 şafak meltupları mehmet alagaş

23 20. y.y tevhid ve şirk mehmet alagaş

24 din gerçeği ve islam mehmet alagaş

25 Aynalar ve insanlar mehmet alagaş

26 kimlik tercihi mehmet alagaş

27 dünden bugüne şeytan ve dostları mehmet alagaş

28 biz müslümanlmıyız muhammet kutup hilal y.

29 fık hus siyre muhammet gazali risale y.

30 Mekke rasüllerin yolu ali ünal pınar y.

31 tevrttan kırk sure metin attam neva y.

32 peygamber kıssaları ebu hasan el nedvi

33 adayış risalesi mustafa islamoglu düşün y.

34 yürek devleti mustafa islam oglu

35 hayatımn yeniden inşası mustafa islam oglu

36 kişiye özel mehmet alagaş ins derg.

37 müslümanca düşünce. Üzr. denemeler rasim özden ören iz y.

38 müslümanca yaşamak üzr. Denemeler rasim özden ören

39 yoldaki işaretler 2 seyyid kutup dünya y.

40 taş mehmet alagaş ins derg.

41 kadının onuru mehmet alagaş

42 yoldaki musibetler mehmet alagaş

43 temel kaynağımız kuran yönelirken mehmet alagaş

44 kalemle öğreten adına mustafa islamoğlu düşün y.

45 fıkhus siyre ramazan el buti gonca y.

46 özgürlük peygamberi apdullah şarkavi

47 vahiyle doğrulmak ramazan kayan çıra y.

48 imamlar ve sultanlar mustafa islam oglu düşün y.

49 yolları ayrılış noktasında islam muhammet eset

50 siyaset bilinci bilinç serisi düşün y.

51 kültür bilinci

52 tarih bilinci

53 işaret yazıları

54 yürekfethi

55 davet yolunda engeller- dökülenler-hazırlık fethi yeken ravza y.

56 çağdaş kavramlar ve düzenler 2 ali bulaç iz y.

57 din ve modernizm ali bulaç iz y.

58 gizli dünya devleti milli gazete milli gazete

59 gözetim altında özgürlük-eşim ali şeriati puran şeriati ekin y.

60anne baba biz suçluyuz ali şeriati bilge adam yayınları

61 insanın dört zindanı ali şeriati

62 dine karşı din ali şeriati

63 hac ali şeriati

64 medeniyet ve modernizm ali şeriati

65 ibrahim ile buluşma ali şeriati

66 rabbni yol sünnnetullah 2 said hakim ins derg.

67 bireysel ve toplumsal değişimin yasaları celalettin vatandaş

68 modern dünya gelenekse islam seyid hüseyin nasr

69 hayatüs sahabe 1.-2. m.yusuf kandehlevi ışık y.

70 iman mustafa islamoğlu düşün y.

71 yahudileşme temayülü mustafa islamoğlu

72 Üç muhammet mustafa islamoğlu

73 nefsi mutmaine hüseyin destgayp insan

74 özün özü irfan dersleri aleme tabatai

75 İslam inancının temelleri (akaid) ömer nefesi bayrak y.

76 islam davası malik bin nebi

77 müsl. gerilemesi ile dünya ne kaybetti ali muhammet nakavi kitabevi y.

78 kuranı nasıl anlayalım mevdudi kitabevi y.

79 kuranı nası okuyalım muhammet kutup kitabevi y.

80 kuran anlamaya giriş celalettin vatandaş pınar

81 kuran ve hayat celalettin vatandaş pınar

82 kuranda kıyamet sahneleri seyyit kutup

83 er rasül ve islamda nefs tezkiyesi said havva

84 mevdudinin 3 cilt siyeri mevdudi pınar y.

85 kurana gre Hz. Muhammedin hytı 3.cild İzzet derveze ekin y.

86 fizilalil kuranda davet yolu. 3 cild seyyid kutup ravza y.

87 kırk hadsi şerhi imam humeyni kevser y.

88 Baş makaleler 1-2-3 esat coşan server iltşm

89 emri maruf ve neyhi münker üstat muhsin kırati kevser y.

90 hz. Ali nehcül belağa hz. Ali beyan y.

risale i nur külliyatı bedüzzaman said nursi

fizilal kuran tefsiri seyyit kutup dünya yaıncılık

listedeki birkaç kitabı birden fazla defa okumanız gerekir. Okunmuş yüzlerce kitabın içinden derlenmiş bir listedir ; para zaman ve emek isrfı yapmak istemiyorsanız , kitaplık ve okuma seriveniniz için nitelikli seçme kitaplardır. Mutlaka daha başka faydalı kitaplarda vrdır. bu listeyi 2. kanaldan takip edin 1. kanalda kuranı kerim ve meal okuması olmalı ilerleyen aşamada 3. kanal açın ordanda Risale-i nur okumalarını başlatmanızı tavsiye ederim. hadda bir okuma gurubu oluşturup okuduklarınızı harmanlama yapabilirsiniz. tabii bu benim tavsiyem ... unutmadanda diğer kanaat kitaplarındanda

Allah razı olsun kardeş bu kitapların büyük bi çoğunluğunu okudum ve bende tavsiye ederim

kalan

Üye
kardeşim burdaki liste islami bir bilinç ve kişilik oluştırmak üzere derlenmi bir listedir....
bir çok okunan kitabın içinden derlenip oluşturulmuş bir listedir.
Yılların yorgunluğuna kısaca sen bu liste ile kestirmeden ulaşabilirsin.....
para zaman ve emek israf etmemiş olursun selametle.
mutlaka tavsiyemdir......

http://rapidshare.com/files/93752514/tavsktblist.rar

talib

Kıdemli Üye
Dinî ve tasavvufî mevzularla alakalı Osman Nuri Topbaş Hocaefendi’nin kitapları, tarihî mevzularla alakalı Kadir Mısıroğlu’nun kitapları, edebî sahaya müteallik olarak Necip Fazıl külliyatı gençlerimize temiz Türkçe ve sağlam bir zihniyet inşası için tavsiye edebileceğimiz önemli eserlerdir.

Hamit Haksever

Bir_Gun

Üye
,Ben kitapyurdu nu tavsiye ederim. Fiyatları uygun, güvenilir.

Bir de ucuz fiyata olsa iyi olur ikinci el olabilir derseniz gittigidiyor daki kitaplara bakabilirsiniz... İkisiyle de alışverişim oldu. Hiç bir sorunum olmadı.

misak

Profesör
kardeş bi forumdan alıntı

Üç Muhammed (Mustafa İSLAMOĞLU)

Eğer bir gün Peygamber Efendimiz ziyaretinize gelse,yalnızca birkaç günlüğüne aniden çalsa kapınızı neler yapardık acaba?
Yukarıdaki soruyu ne zaman kendime yöneltsem garip bir duygu kaplar içimi. Bir gün çıkıp geliverse Allah’ın Resulü, ne yaparım, ne söylerim ona? Tahayyül ettikçe gerçekten çok heyecanlanıyorum.
Günümüzde televizyonlarda yapılan tartışmaları, dine şaşı bakan bir takım insanların din adına ahkam kesmelerini görünce karamsarlığa kapılıyorum. Ortalıkta din adına söylenen o kadar çok şey var ki? Ve savlarını ortaya döken herkes bu savlarını desteklemek için bir hadis veya bir ayet atıveriyor ortaya.
Belli bir zaman, bulunduğum toplantılarda bana doyurucu cevap vereceğini düşündüğüm pek çok kişiye “Kimin İslam'ı?” diye sorardım. Aldığım cevaplardan pek tatmin olduğum söylenemez. Bu kimselerden hemen hemen hepsi Kur’an ve onu bize ulaştıran Hz. Peygamber’in uygulamalarından teşekkül eden İslam'ın gerçek İslam olduğunu anlatıyorlardı. Ama bu herkesin ortak söylemi idi. Asıl sorun burada başlıyordu. Herkes bu ortak söylemden yola çıkıyor fakat farklı farklı davranışlar sergiliyordu.
Ne yapacağımı bilemeden karamsarlığa kapıldığım zamanlarda bilseniz ne kadar çok istiyorum bir gün Hz. Peygamber’in çıkıp gelmesini. İnsanların üzerine saatlerce konuştukları konuları bize teker teker anlatmasını ne kadar arzuluyorum. Aynı zamanda o din adına ahkam kesenlerin o geldiğinde neler yapacaklarını çok merak ediyorum.
Ne güzel olurdu değil mi bir gün çıkıp gelse ve yaşanan tüm tartışmalara son noktayı koyuverse? İnsanların onun ve misyonunun hakkında söylediklerine açıklık getiriverse?
Ancak, maalesef tüm söylediklerimiz, içinde bulunduğumuz karamsar tablonun bizi sürüklediği fantezilerdir. O Allah'ın son peygamberiydi; geldi, aldığı mesajı iletti, insanlara doğru yolu gösterdi ve her beşer gibi ebedi aleme göçtü.
O vefat ettikten sonra milyonlarca insan onun getirdiği mesaja kulak verdi ve Müslüman oldu. Her milletten her renk ve ırktan insanlar İslam'a girdiler. İslam'a giren herkesin ortak istediği bir şey vardı: Hz. Peygamber gibi yaşamak. Onun gösterdiği yoldan gitmek. Aslında herkesin istediği bu olmasına rağmen insanlar çok farklı taraflara meylettiler. Bu karışıklık içerisinde ise onun misyonu ve görevi unutulmaya başlandı. O konuşan ve Müslümanların sorunlarını çözüme kavuşturan Allah’ın Resulü durumundan çıkıp her insanın kendi düşüncesini tasdik eden o insanın söylediklerine arka çıkacak hadis üreten biri konumuna düştü. Veyahut hiçbir şeye karışmayan bir problemle karşılaştığında bazı olağanüstülükler göstererek sorunları çözen bir “tasavvur”a büründü. Acaba gerçek olan peygamber düşüncesi neydi?

ucmuhammed.jpg
İşte bu sayıda ele alacağımız Mustafa İSLAMOĞLU’nun ÜÇ MUHAMMED –İki Tasavvur, Bir Gerçek- adlı kitabı gerçek peygamber anlayışını ortaya koymaya çalışıyor. Hz. Peygamber hakkındaki iki “tasavvur”u Kur’an ekseninde irdeleyerek gerçek Hz. Peygamber düşüncesini yakalamaya çalışmış.

Mustafa İSLAMOĞLU kitabın giriş bölümünde mevcut Peygamber anlayışını şu şekilde dile getiriyor:

“Şu bir gerçek ki, bir peygamber iki tür yaşar: Birincisi Fiziki varlığıyla, ikincisi misyonuyla. Bir peygamber iki kez öldürülebilir: Birincisi fiziki varlığını ortadan kaldırarak, ikincisi misyonunu ortadan kaldırarak.
Eğer peygamberin fiziki varlığı ortadan kaldırılmış fakat misyonu yaşıyorsa, o gerçekte yaşıyor demektir. Çünkü peygamberi peygamber yapan bedeni değil mesajıdır. Fakat, eğer ortadan kaldırılan misyonu ise, işte peygamber asıl o zaman ölmüş ve öldürülmüş demektir.
Birincisini genellikle peygamber düşmanları yapar, fakat ikincisini peygambere dost olduğunu söyleyenler yaparlar. Bu nasıl dostluktur ki, dost oldukları peygambere onun düşmanlarından daha beter fenalık ederler?”
Hemen ardından da kitabı kaleme alış sebebini dile getiriyor.
“ Bu kitabı kaleme almaktaki amacımız, Hz. Peygamber’in edebi risaletinin doğru anlaşılmasına kakıda bulunmaktır. Bunun için yapılması gereken ilk iş, mevcut peygamber anlayışlarını Kur’an ekseninde sorgulamaktı. Bu sorgulama yapıldığında ortaya çıkan manzara , ne yazık ki hiç de iç açıcı görünmüyor. Zaten bu gerçek, ona ümmet olma iddiasındaki dev bir kitlenin mevcut halinden de anlaşılabilir.
O, tarihin ender şahit olduğu insanlık hamlelerinden birini gerçekleştirmişti. Onun misyonunu sürdürme yükümlülüğü ise, İslam Ümmeti’ne ait bir yükümlülüktü. Fakat İslam Ümmeti, mevcut durumuyla bu sorumluluktan ne kadar da uzak görünmektedir! Bu tür çabaların bu uzaklığı bir nebze de olsa gidermeye yardımcı olması, en büyük temennimizdir.”
Kitabın ilerki sayfalarında derin bir çalışma ve çabanın ürünü olan yazılara rastlamaktayız. Öncelikle aşırı yüceltmeci peygamber tasavvurunu ele alan yazar hemen ardından da indirgemeci peygamber tasavvuru üzerinde duruyor. Bu iki tasavvuru açıkladıktan sonra ise Kur’an’ın peygamberini açıklamaya çalışıyor.
Eğer bir Hz. Peygamber çıkıp gelse onu layıkıyla ağırlamamız, şimdi söylediklerimizi o gelince de yüzüne rahatlıkla söyleyebilmemiz, “İyi ki geldin ya Resulullah!” diyebilmemiz için onu ve misyonunu çok iyi idrak etmemiz gerekiyor. İşte Mustafa İSLAMOĞLU’nun bu kitabı Hz. Peygambere bakışımızı sağlamlaştırması veya düzeltmesi açısından çok önemli olduğu kanısındayım.