Kitap Tavsiyeleriniz

Bîdâr

Aktifleşmemiş
Mesela hoca efendi kitaplari , risaleler bunun yanında da mehmet akar olsun..vehbi yıldız olsun muhammet bozdağ olsun.. bu tarz yeterli mi sizce?

BeHReM

Doçent
tek yönlü kitap okumamalı fikrine ben de katılıyorum...çokta abartmamak şartıyla(faydasız ilimden Rabb'imize sığınıyoruz) herşey,herkes hakkında az çok fikri olmalı insanın...

herkesin kendine göre okuduğu temel kitaplar vardır bunların yanında ufuk geliştiren kitaplar da okunmalı

içtenn

Üye
hikmet ve marifet

iz103.gif

Allah’ın hükmünü bilmeyen kimse, Allah’a tam anlamıyla kul olamaz, Allah’a tam ibadet edemez. Hiç kuşkusuz Allah, câhil bir kimseyi kendisine velî ittihaz etmez.

İşte bütün bunlar, Marifet’in babları ve fasıllarıdır. İnsan bu bilgileri tam anlamıyla öğrenip kendine mal edebilirse, o zaman “Ârif” olarak isimlendirilir. Ârifin Allah’la daimi bir ünsiyeti vardır. Kalbi Hak Tealâ için bir aynadır. Halim selimdir. Dünya ve ahiretten uzak durur. Dehşet ve hayret sahibidir. İşlerini, amellerini Allah’tan alır ve onları almak için Allah’a baş vurur. Belki karnı açtır, bedeni çıplaktır, fakat hiçbir şeye teessüf etmez, çünkü gözü Allah’tan başkasını görmez​

içtenn

Üye
insanın teveccühünü kazanan her şey insanın kendisini anlatır

hamza-t

Üye
Her Türk tarihini bilmelidir. Lakin yalnızca Türk tarihi Dünya tarihinin tamamına yakını etkilemektedir. İslam tarihi Türklerle birlikte kıtaları aşmış ve 700 yıl boyunca Türkler tek başına İslami sorumlulukla yaşayan tek ırktır. Dolayısıyla tarihimizi bilmeden hiçbirşeyi göremeyiz.

Tarih tekerrürden ibarettir

Benim naçizane önerim Kurtuluş savaşı yıllarını anlatan kitaplardır. Örnek vermem gerekirse Yakup Kadri Karaosmanoğlunun Yaban adlı romanı inanılmaz edebiyat kokmaktadır. Tarihi o kadar basit bir metodla anlatıyor ki herkes bu kitaptan birşeyler alabilir.

LeyL

Üye
İnsan kitap kurdu olmaya başladığı andan itibaren zaten kendi çizgisini çizmiş olur
ne tür kitapları okuması gerektiğini zamanla anlar
Ama bazı temel konular vardır ki bunların bence mutlaka okunması gerekir
Bu yüzden ağırlık olarak tarih kitapları diyeceğim :)

ruhulesrar

Üye
ben ce gündemle ilgili değişik kitaplar da okunmalı :)

HalidMesal

Paylaşımcı
Tavsiye Edeceğiniz Kitaplar

Tavsiye ettiğiniz kitapları bizimle paylaşabilirsiniz?
Faydalı olmak adına Şimdiden Allah Razı olsun.

İlk paylaşım benden olsun:

http://i16.tinypic.com/63kv3lv.jpg
Kitabın Adı :ÇAĞDAŞ MESELELERE FETVALAR
Yayınevi Adı :Mirac Yayınevi
Yazarı :prof. Dr. Yusuf El-Kardavi
Mütercim :Vesyel Bulut, Vahdettin İnce, Harun Ünal
Cilt adedi ve ebadı :7 cilt küçük boy (15x 20 cm)
Kağıt kalitesi :İthal Kitap Kağıdı
Perakende satış fiyatı :100 YTL

Prof. Yusuf El Kardavi'nin Çağdaş Meselelere Fetvalar isimli 7 ciltlik eseri Miraç Yayınları tarafından yayınlandı. Herhangi bir mezhebe taassup derecesinde bağlılığı değil, ümmet için daha kolay ve zorlanmadan uygulayabilecekleri bir yolda fetva verme yolunu benimseyen Kardavi, kitabının ilk cildinin önsözünde fetvaları nasıl bir yol izleyerek verdiğini şöyle anlatıyor: "Taassup ve taklide yer vermedim. Kolaylığı seçtim, zorluğu terkettim. İnsanlara, onların konuştukları çağdaş dil ile seslendim. Çünkü bu, Kur'an ve sünnetin yoludur. Halk için yararlı olmayan şeylerden uzak durdum. Hep orta yolu seçtim."

Kardavi'nin 7 ciltlik eserinde İslam toplumlarında bu güne dek ele alınmış birçok konunun yanısıra bankalarda çalışmak, mason localarına kayıtlı olmak, organ nakli ve bağışı, piyango ve kuponlu çekilişlerin hükmü, İsrail ile barış yapmak, Filistin için intihar komandoluğu, anne ve rahim kiralamak, insan- hayvan kopyalamak, ev satın almak için bankadan kredi çekmek, kredi kartı kullanmak gibi modern toplumu yakından ilgilendiren pekçok tartışmalı konu hakkında fetvalar yer alıyor.

Kardavi kimdir?
Çağdaş İslam bilginlerinden olan Kardavi, 1927 yılında Mısır'da dünyaya geldi. Tüm eğitim ve öğretimini Ezher Üniversitesi'nde sürdüren Kardavi, İslam ve Batı dünyasında ilmiyle ve tavrıyla ağırlığını koruyan bir İslam alimi olarak tanınıyor. Kardavi, birçok dünya dilline çevrilen İslam'da Helâl ve Haram adlı eseriyle ün yapmış, eser üzerine üniversitelerde doktora çalışmaları yapılmıştır.

İÇİNDEKİ YÜZLERCE KONULARDAN BAZILARI
? Kadın ve din
? Ölünün arkasından ağlamak
? Kaza ve kader
? Ruh çağırma
? Nazarboncuğu, sihir, muska
? Namazı terketmenin hükmü
? Gusletmenin hikmeti
? Kilisede namaz kılmak
? İki namazı birleştirerek kılmak
? Farz namazlarıyla yetinmek
? İçki içen kişinin namaz kılması
? Zekat ve zekat ile ilgili mevzular
? Oruç
? Oruçlu kişinin ihtilam olması, gusletmesi
? Yaşlı hamile ve hastaların oruç tutmaması
? Oruçlu kişinin iğne yaptırması
? Namazı kılmayanın orucu kabul edilir mi?
? Günahın oruca etkisi
? Oruçlunun unutarak yiyip içmesi
? Kadın ve teravih
? Ramazanda aybaşı erteleme hapları kullanmak
? Yolculukta oruç
? Küçük çocuklar ne zaman oruç tutar?
? Fitre
? Kadının mahremi olmadan Haccetmesi
? Küçük yaşta Hac yapmak
? Taşlardan hayır bereket dilemek
? Başkasının yerine Haç yapmak
? KURBAN
? Kurban kesmek
? Kurban kesmenin hükmü
? KADIN ve AİLE
? Kadının her şeyi şer midir?
? Peruk takmak, kuaföre gitmek
? Nişanlılık dönemi ile ilgil ikonular
? Mihir
? Müslüman erkeğin Müslüman olmayan kadınla evlenmesi
? Eşler arasındaki cinsi ilişkiler
? Hulle nikahı
? MİRAS ve mirasla ilgili konular
? Nafaka
? Peygamberimizin dörtten fazla evlenmesinin hikmetleri
? Yemin ve adakla ilgili konular
? TOPLUMSAL İLİŞKİLER Bankalarda çalışmak
? İslam ve ticaret
? İslami kuralların uygulanmadığı bir ülkede Müslüman ferdin durumu
? Bira ve içki içmek, sigaranın hükmü
? Şarkı dinlemek
? Heykel ve fotoğrafçılık
? Tasavvuf
? Mason localarına kayıtlı olmak
? Ölümü temenni etmek
? Mezheplere uyma
? Fıkıh usulü
? Fal
? Adem (a.s.) ile Havva annemizin cennetten kovulması üzerine
? Kadının sesi üzerine
? İslam'da müzik
? Santranç oynama
? Organ nakli ve bağışı
? Hasta kadın ve erkeği ziyaretin hükmü
? Hastanın ölümü temenni etmesi
? İslam ve Demokrasi
? Yahudi ve Hristiyanlarda dostluk
? Hasta kadın ve erkeği ziyaretin hükmü
? Hastanın ölümü temenni etmesi
? İslam ve Demokrasi
? Yahudi ve Hristiyanlarda dostluk
? Hıristiyanlar kardeşimiz midir?
? Şefaat ve ilgili konular
? İslam davetinde kadının yeri
? Misyar evliliği
? Eşe kötü muamele
? Öfke halinde talak-boşama
? Kadının cinsiyet değiştirmesi
? Piyango ve kuponlu çekilişlerin hükmü
? İsrail ile barış yapmak
? Filistinli için intihar komandoluğu meşru mu?
? TIP VE SAĞLIK
? Anne ve rahim kiralamak
? Stres ve tadevisi
? İnsan kopyalamak caiz midir?
? Hayvan koplama
? Birden fazla evlilik
? Kadının İslami çalışmalara katılması
? Nikah mevzuuları
? Gayri müslim ile evlenmenin hükümleri
? Ev satın almak için bankadan kredi çekmek
? Kredi kartı caiz mi
?

TevekkuL

...
Web sitesi
mutevekkil.blogcu.com

ubeyd_el_turki

Doçent

http://i16.tinypic.com/63kv3lv.jpg
Yayınevi Adı :Mirac Yayınevi
Yazarı :prof. Dr. Yusuf El-Kardavi
Mütercim :Vesyel Bulut, Vahdettin İnce, Harun Ünal
Cilt adedi ve ebadı :7 cilt küçük boy (15x 20 cm)
Kağıt kalitesi :İthal Kitap Kağıdı
Perakende satış fiyatı :100 YTL

Maalesef Kardavi'nin eserleri hatalıdır, tavsiye etmek geri dursun, bilakis uzak durulması gerekir.Çünkü Kardavi "Şafii mezhebi hatalı idi ben düzelttim" diyebilecek kadar hata etmiş birisidir.Bu yüzden sözleri dinde kabul edilmez.
Ama maalesef rabbani,marifetullah sahibi alimlerin azlığından özellikle arab dünyasında ekol kabul edilir.

HalidMesal

Paylaşımcı
Maalesef Kardavi'nin eserleri hatalıdır, tavsiye etmek geri dursun, bilakis uzak durulması gerekir.Çünkü Kardavi "Şafii mezhebi hatalı idi ben düzelttim" diyebilecek kadar hata etmiş birisidir.Bu yüzden sözleri dinde kabul edilmez.
Ama maalesef rabbani,marifetullah sahibi alimlerin azlığından özellikle arab dünyasında ekol kabul edilir.

Kardeşim öncelikle hiçbir insan hatadan uzak değildir. Ancak Kardavi şu an sadece Arap dünyasında değil hemen hemen tüm islam dünyasında kabul gören ve fikirleri önemsenen bir alimdir.Ayrıca İsalam Alimler birliğinin kurucusu ve başkanıdır. Lütfen insanları eleştirmeden önce biraz eserlerini ve hayatını okuyup kendimiz değerlendirelim. Son olarak bir insanın bir sözünü örenek verip yazmış olduğu çoğu eserini ve islam için çektiği çileleri yabana atmayalım.
Allah Razı olsun...

dostluk

Kıdemli Üye
Tavsiye ettiğiniz kitapları bizimle paylaşabilirsiniz?
Faydalı olmak adına Şimdiden Allah Razı olsun.

Bir şeyin hak veya bâtıl, faydalı veya zararlı, iyi veya kötü olduğunu bilen, o konudaki kitabı niçin okusun? Bilmiyorsa, bâtılı hak, kötüyü iyi, zararlıyı faydalı zannedebilir. Pisliğin içinde faydalı şey ararken, üstüne necaset bulaşmasa bile, en azından kokusundan zarar görür. Bunun için mezhepsizlerin hadis inkarcılarının kitaplarını okumak çok zararlıdır. Dinimiz noksan değil ki, bir mezhepsizin kitabına ihtiyaç duyulsun. İslam âlimleri her meseleyi halletmiştir. Yenilik, reform âdetlerde olur, ibadetlerde yenilik olmaz...

kardavinin çıkardığı yazdığı bu kitap çok sakıncalı bir kitaptır...allah korusun bileyen kişiyi küfre sokar hatta dinden bile çıkarabilir...

selametle...

dostluk

Kıdemli Üye
Kardeşim öncelikle hiçbir insan hatadan uzak değildir. Ancak Kardavi şu an sadece Arap dünyasında değil hemen hemen tüm islam dünyasında kabul gören ve fikirleri önemsenen bir alimdir.Ayrıca İsalam Alimler birliğinin kurucusu ve başkanıdır. Lütfen insanları eleştirmeden önce biraz eserlerini ve hayatını okuyup kendimiz değerlendirelim. Son olarak bir insanın bir sözünü örenek verip yazmış olduğu çoğu eserini ve islam için çektiği çileleri yabana atmayalım.
Allah Razı olsun...

iyi güzel hoş söylüyorsunuzda...

imamı gazali... imamı rabbani...mevlana...mezhep imamlarımız...ilmihal yazarlarımız...vs...bu alimlerimizin sözlerine güvenmeyipte mezhapsiz birinin fetvalarına güvenmek dahamı doğru...kardaviden önce yaşamış kaynakları daha sağlam olanlan alimlere ittimatsizlik yapan ,kişilerin kafasında soru işareti bırakan biridir...yukarıdaki yazımdada yazdım islamda çağdaşlık olmaz...islam tam gelmiştir...alimlerimizde bize şimdiye kadar bildirmiştir...

selametle...

HalidMesal

Paylaşımcı
Biraz insaf.....

Kardeşlerim bakınız paranın bir yazı birde tura tarafı vardır. Siz yazı tarafı ile meşgulsünüz diğerleri Tura.Neden kardaviyi veya onun gibi alimleri sürekli eleştirip yargılıyorsunuz.Hatta hiçbir eserini okumadan...
Bunu genelde sofiler yapar. Sebep bu konuda bazı şeyler söylediklerindendir.
Eleştiri yapıcı olmalı bir amacı olmalı, eleştirirken haddi/maksadı aşmamalı,
bir insanın hep eğri yanlarını konuşmak onu küllü eğri gibi göstermek insafsızılıktır, vebaldir.
Kul yaptığı iyilikler kadar Allah'a yaklaşır, işlediği cürüm kadarda uzaklaşır.
Ama bu ecrin ve cürmün değerini siz biçemezsiniz.
Ayrıca lütfen kardevinin bu eserindeki mezheplere ve alimlere bakış açısına bakmanızı tavsiye ederim...
Son olarak lütfen bu alimimizin dünyada şu an mazlum müslümanlara(Filistin,Irak Lübana,Çeçenistan...) karşı verdiği mücadeleye bakalım. Bu anlamda İsraile karşı boykot eylemini ilk başlatan ve bunu islam alemine yayan kişi odur...
Biraz insaf ......

ubeyd_el_turki

Doçent
Güzel kardeşim, alimlerin hataları ayrı bir meseledir ancak ilmi usüle aykırı tenkidi

1- şer'an hatadır ve de o hatası ile insanlarıda bidat yoluna sevkeder.
2- edepsizliktir
3- islam aleminde bölücülüktür.

Kendi eserinde açıkca okuduk ve ağzından duyduk "Şafii mezhebinin görüşü hatalıydı ben düzelttim" .... Bu ne demektir ?

"İmam Şafii ve bugüne kadar Şafii Müctehidleri hatalıydı ben düzelttim."

İctihad ictihad'ı nakzedemez, bir müctehid bir diğerini HATA ile suçlayamaz...
Bu yüzden bizim gibi sıradan bir kul bile çıkar kardavinin İmam ŞAFİİ Rh.A'e karşı yaptığı saygısızlığı kolaylıkla KARDAVİ'ye yapma hakkına sahip olur...

"Bir kötü söz adamı mahveder" buyurur Ebu Hureyre RA aynen Kardavi'nin söylediği gibi bir sözü söyleyen dindar Yahudi'nin cehenneme gitmesini anlatan hadis-i şerif'i anlatırken...

Bütün iyi yönleri fesada götürür, biz şahsına bir şey demeyiz ancak eserlerini kimseye tavsiye EDEMEYİZ...

Birde "İslam için çektiği çileler" edebiyatımız var...
Efendim şu İslam için çileler çekti bu çekti, Muhammed İkbal yattı, Seyyid Kutub yattı, Mevdudi böyle Kardavi şöyle...

Bunların çektiği sıkıntılar şu veya bu nedenle olsun, İslam adına bir davayı savunuyor olsunlar, ÇEKTİKLERİ ÇİLELER ONLARIN TÜM DAVRANIŞ VE SÖZLERİNİN, FİKİRLERİNİN VE ESERLERİNİN DOĞRULUĞUNU GÖSTERMEZ..

Geçenlerde bir arkadaş Bir Arap mücahidin 3-4 yaşındaki çocuğa silah talimi yaptırdığı, at bindirdiği, kan akıtmayı öğrettiği, kafire karşı kinle büyüttüğü vs vs... nasıl çocuk değil adeta ölüm makinası yetiştirdiğini nasıl büyük alim olduğunu Allah dostu büyük veli evliya asfiya olduğunu ballandıra ballandıra anlattı...

İslam bu değildir, güzel dost, bu değil...

Bir de Mahmud İbn Refii R.A'ın daha 5-6 yaşlarında Resulullah AS'a abdest suyu tutarken, Resulullah AS'ın ağzına su alıp yüzüne püskürttüğü aklımıza geldi...

ubeyd_el_turki

Doçent
Kardeşlerim bakınız paranın bir yazı birde tura tarafı vardır. Siz yazı tarafı ile meşgulsünüz diğerleri Tura.Neden kardaviyi veya onun gibi alimleri sürekli eleştirip yargılıyorsunuz.Hatta hiçbir eserini okumadan...
Bunu genelde sofiler yapar. Sebep bu konuda bazı şeyler söylediklerindendir.

Biz bunları yaparken tasavvuf hakkındaki değerlendirmelerini değil İLMİ BİR MESELEDEKİ bir hatasından yola çıkarak konuştuk.Hiçbir eserini okumadan sözünüz bizim için doğru olmaz.

Eleştiri yapıcı olmalı bir amacı olmalı, eleştirirken haddi/maksadı aşmamalı,bir insanın hep eğri yanlarını konuşmak onu küllü eğri gibi göstermek insafsızılıktır, vebaldir. Kul yaptığı iyilikler kadar Allah'a yaklaşır, işlediği cürüm kadarda uzaklaşır.Ama bu ecrin ve cürmün değerini siz biçemezsiniz.Ayrıca lütfen kardevinin bu eserindeki mezheplere ve alimlere bakış açısına bakmanızı tavsiye ederim...

Bir hata insanı mahveder, o hatayı düzeltmek için binbir fedakarlık gerekir, ancak fitne ve fesad bir kere yayıldımı önünü almak çok zor olur.Kardavi böyle bir hata yaptı ve büyük bir coğrafyadada bu hatasıyla bilinmektedir.

Son olarak lütfen bu alimimizin dünyada şu an mazlum müslümanlara(Filistin,Irak Lübana,Çeçenistan...) karşı verdiği mücadeleye bakalım. Bu anlamda İsraile karşı boykot eylemini ilk başlatan ve bunu islam alemine yayan kişi odur...
Biraz insaf ......

Aynı şeyi tekrarlıyorsunuz,acaba bu çabası bütün fikirlerinin TEK DOĞRU DEĞİŞMEZ GERÇEK mi olduğunu ortaya koyuyor ?
Ayrıca Filistin,Irak,Lübnan ve Çeçenistan'a verdiği mücadelelerde acaba başarılı mı ya da doğru mu ? Bu da tartışma konusu...

^diyar^

susss gönlüm!!!
eskiden çalıştığım bir huzur evinde nedenini bilmediğim bir sıkıntı vardı içimde
90 yaşını geçmiş bir tezenin dikkatini çekmiş bu halim yanın açağırdı beni
nedir sıkıntın diye sordu bilmediğimi söyledim sadece boğazımda birşeylerin düğümlendiğini söylemiştim kendisine,beni odasına götürdü
sonra bir kitap çıkarttı rafından bana uzattı ne zaman ruhum sıkılsa içimde bişeyler kopsa rastgele bir sayfa açarım okurum sanki beni anlatır satırlar ve ne yapmam gerektiğini öğütler dedi...

AbdülKadirGeylani: Fütuhul Gayb (gizliden sesler)

3 yıl geçti o günlerin ardından ne zaman içim sıkılsa ne zaman ruhum daralsa
rastgele bir sayfa açıyorum ve kendimi buluyorum satırlarda

okumamış olan arkadaşlarıma tavsiyemdir...

HalidMesal

Paylaşımcı
Biz kadı değiliz Davetçiyiz...

Zilzal Suresi
1- Yer dehşetle sarsıldıkça sarsıldığı,
2- Yeryüzü ağırlıklarını dışarı çıkardığı,
3- Ve insanın "Buna ne oluyor" dediği zaman,
4- İşte o gün yer haberlerini söyler,
5- Çünkü Rabbin ona vahiy ile herşeyi bildirmiştir.
6- O gün insanlar ayrı ayrı gruplar halinde, ilahi divana çıkarlar ki, yaptıkları işler kendilerine gösterilsin.
7- Artık kim zerre ağırlığınca hayır yapmışsa onu görür,
8- Ve kim zerre ağırlığınca şer yapmışsa onu görür.

İslamın iki temel kaynağı vardır:Kuran ve Sünnet Kardavi bütün görüşlerinde bunları ölçü alır.Eserlerini okursanız bunu görürsünüz.
Biz kadı değiliz Davetçiyiz...

HalidMesal

Paylaşımcı
eskiden çalıştığım bir huzur evinde nedenini bilmediğim bir sıkıntı vardı içimde
90 yaşını geçmiş bir tezenin dikkatini çekmiş bu halim yanın açağırdı beni
nedir sıkıntın diye sordu bilmediğimi söyledim sadece boğazımda birşeylerin düğümlendiğini söylemiştim kendisine,beni odasına götürdü
sonra bir kitap çıkarttı rafından bana uzattı ne zaman ruhum sıkılsa içimde bişeyler kopsa rastgele bir sayfa açarım okurum sanki beni anlatır satırlar ve ne yapmam gerektiğini öğütler dedi...

AbdülKadirGeylani: Fütuhul Gayb (gizliden sesler)

3 yıl geçti o günlerin ardından ne zaman içim sıkılsa ne zaman ruhum daralsa
rastgele bir sayfa açıyorum ve kendimi buluyorum satırlarda

okumamış olan arkadaşlarıma tavsiyemdir...

Allah razı olsun...

^diyar^

susss gönlüm!!!
r.ederim okuyanlar bilirler ne güzeldir o satırlar ne güzeldir hitap şekli
bazen okudukça silkelenirsin bazen okudukça ağlarsın
çok olmuştur elime aldığımda kafamda ki soruların cevabını bulmuşluğum

ondan beri'dir ne zaman sevdiklerime hediye almayı düşünsem aklıma ilk gelen şık'tır en son Rabbimin nasibiyle bu ortam da tanıştığımız ve birbirimizi
dünya ahiret dost bildiğimiz arkadaşıma aldım ama vermek henüz nasip olmadı daha

bu yararlı başlığı açtığınız için ayrıca Rabbim rağzı olsun tavsiye edilen kitapların tanıtımının yapılması da bir o kadar güzel olmuş çünkü insan gerçekten ihtyaç duyuyor zaman zaman ...