Kardeşlerimizle Genel İslami sohbet

çelebiler

Kıdemli Üye
Oturduğumuz evi ellerimle yaptım.

Az önce içtiğim kahveyi de ellerimle pişirdim.

çelebiler

Kıdemli Üye
Yani mecazi manada mı?
Bak az önce de aynı cevabı vermiştim.

Kuran açık değilmidir? Neden Allah Arşa kuruldu diyor?

Ya sen de geldin başımıza çöreklendin.

Kafanı topla da bir düşün.

Sen de geldin başımıza çöreklendin cümlesinden kafamın üzerinde çörek haline geldiğini düşünmedin herhalde değil mi?

Kafanı topla düşün deyince de kafanı bir yerlerden alıp getirmeyi ya da kafanı bir oyun topuyla yanyana getirip düşünmeyi anlamadın sanırım değil mi?

Mecaz ya da hicaz fark etmez Allah ayetlerde elim var mı diyor da eli olduğunu düşünelim.İstiva ayeti de öyle.

İlim Talebesi

Yasaklı
Bak az önce de aynı cevabı vermiştim.

Kuran açık değilmidir? Neden Allah Arşa kuruldu diyor?

Ya sen de geldin başımıza çöreklendin.

Kafanı topla da bir düşün.

Sen de geldin başımıza çöreklendin cümlesinden kafamın üzerinde çörek haline geldiğini düşünmedin herhalde değil mi?

Kafanı topla düşün deyince de kafanı bir yerlerden alıp getirmeyi ya da kafanı bir oyun topuyla yanyana getirip düşünmeyi anlamadın sanırım değil mi?

Mecaz ya da hicaz fark etmez Allah ayetlerde elim var mı diyor da eli olduğunu düşünelim.İstiva ayeti de öyle.

Allah razı olsun.Diğer soruya geçeyim mi?

İlim Talebesi

Yasaklı

Önceki bir sorum cevapsız kaldığı için önce onu sorayım o zaman.

Bakara/256: Dinde zorlama yoktur.

Tevbe/5: Müşrikleri, puta tapanları bulduğunuz yerde öldürün

---

Dıştan bakan bir insan bu iki ayetin açıkça birbirine ters olduğunu görür.

?

çelebiler

Kıdemli Üye

Önceki bir sorum cevapsız kaldığı için önce onu sorayım o zaman.

Tevbe/5: Müşrikleri, puta tapanları bulduğunuz yerde öldürün

---

Dıştan bakan bir insan bu iki ayetin açıkça birbirine ters olduğunu görür.

?
Ona da cevap vermiştim.

Sorularınla tartışma isteğimi öldürdün dedim.

Öldürmek nedir?

çelebiler

Kıdemli Üye
Müşrikleri, puta tapanları bulduğunuz yerde öldürün

Bu ayet açık , mecazi bir ifadeyi kimse anlamaz ki .

Sanki zorlama bir yorum yapıyorsunuz gibi geldi :)

Tevbe suresini baştan oku orada anlaşma yapılanlardan anlaşmaya bağlı kalmayanlardan bahsediliyor da diyebilirdim ancak derdin Kuran'ı gerçekten anlamaksa bunu senin zaten akıl etmen gerekmezmiydi?

Bunu dahi akıl etmeden bu soruyu sorabiliyorsan alacağın cevap ile ben değil sen düşün.

İlim Talebesi

Yasaklı
Tevbe suresini baştan oku orada anlaşma yapılanlardan anlaşmaya bağlı kalmayanlardan bahsediliyor da diyebilirdim ancak derdin Kuran'ı gerçekten anlamaksa bunu senin zaten akıl etmen gerekmezmiydi?

Bunu dahi akıl etmeden bu soruyu sorabiliyorsan alacağın cevap ile ben değil sen düşün.

Ama oradaki öldürme , gerçek öldürmedir.Herşeyi mecaza çekmeye gerek yoktur :)

Zira ayetin devamı bunun mecaz olmadığını açıkça gösteriyor.

O haram olan aylar (Zilhicce, Muharrem, Safer, Rebiul'evvel) çıktığı zaman, artık o müşrikleri nerede bulursanız öldürün; onları yakalayıp esir edin, onları hapsedin ve onların geçit yerlerini tutun. Eğer tevbe ederler, namaz kılıp zekâtlarını verirlerse, kendilerini serbest bırakın. Gerçekten Allah Gafûr'dur, Rahîm'dir.(Tevbe suresi)

çelebiler

Kıdemli Üye

O haram olan aylar (Zilhicce, Muharrem, Safer, Rebiul'evvel) çıktığı zaman, artık o müşrikleri nerede bulursanız öldürün; onları yakalayıp esir edin, onları hapsedin ve onların geçit yerlerini tutun. Eğer tevbe ederler, namaz kılıp zekâtlarını verirlerse, kendilerini serbest bırakın. Gerçekten Allah Gafûr'dur, Rahîm'dir.(Tevbe suresi)
[/FONT][/SIZE]

Haram ayları sen eklemişsin oraya.Kuran'da haram ay diye ay bildirilmez değil mi?

Herşryi mecaz ile açıklayamazsın diyorsun ama Kuran'da olmayan bir bilgiyi meale eklemişsin ya da eklemişler sen de hiç düşünmeden kabul etmişsin.

Senin yaptığın eklemedense senin mecaz sandığın gibi açıklarım.

Açıkladıklarım mecaz da değil.

çelebiler

Kıdemli Üye

[/FONT][/SIZE]
Ne fark ediyor?Sen yine ayeti anlamak için okumuyorsun.

İlim Talebesi

Yasaklı
Haram ayları sen eklemişsin oraya.Kuran'da haram ay diye ay bildirilmez değil mi?

Herşryi mecaz ile açıklayamazsın diyorsun ama Kuran'da olmayan bir bilgiyi meale eklemişsin ya da eklemişler sen de hiç düşünmeden kabul etmişsin.

Senin yaptığın eklemedense senin mecaz sandığın gibi açıklarım.

Açıkladıklarım mecaz da değil.

Tevbe/5: Müşrikleri, puta tapanları bulduğunuz yerde öldürün.

Bunlar birbirine ters değil midir?
--

Kısaca bunun cevabı şöyledir : Dinde zorlama olmaz.Diğer ayette belirtilen hususlar ise Mekke Müşrikleri hakkında inmiştir.Yoksa şimdi bugün Müşrikleri öldürelim manasında değildir.

çelebiler

Kıdemli Üye

--

Kısaca bunun cevabı şöyledir : Dinde zorlama olmaz.Diğer ayette belirtilen hususlar ise Mekke Müşrikleri hakkında inmiştir.Yoksa şimdi bugün Müşrikleri öldürelim manasında değildir.
Kardeş burası ilkokul değil böyle cevap bekleme.

Zaten bu ayırımı gördüğünü farz ederek cevap veriyorum.

çelebiler

Kıdemli Üye

--

Yanlız bu cevabın da yanlış.

İlim Talebesi

Yasaklı

Bunlar birbirine ters değil midir? diye sormuştum.
--

Çelebilerde ikinci ayetin mecazi manada olduğunu söyledi.

Fegtulul Muşrikine (Müşrikleri öldürün) diye geçmektedir.

--

Siz ne dersiniz?

fakiri

Kıdemli Üye
Şüphesiz ki öte alemde de herkes, kardeş kabul ettikleriyle birlikte haşrolacaktır ! Herkese kardeşleri hayırlı – uğurlu olsun diyoruz !

Yahayy

Kıdemli Üye
  • siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

Bunlar birbirine ters değil midir? diye sormuştum.
--

Çelebilerde ikinci ayetin mecazi manada olduğunu söyledi.

Fegtulul Muşrikine (Müşrikleri öldürün) diye geçmektedir.

--

Siz ne dersiniz?
Bunlar savaş ayetleri, ayetler bağlam kapsamında öncesi sonrası ile etraflıca okunur değil mi.
Burada atladığın bir şey var kurtubi sen arapça bilen birisin,
İngilizce'deki The artikeli yani belirteç arapçada 'El' yani belli bir zümreyi ifade eder.

Allah burada "el müşrikine" dediğine göre belirli bir müşrik grubundan bahsediyor demektir, kelime oyunu yapıyorsun.

Ben sana size her hangi bir zararı olmayan kafir yada müşrik toplulukları ile güzelce geçinin şeklinde onlarca ayet getiririm.

Sen siyak sibak dikkat etmeden bir ayeti cımbızla çekerken, peygamber her konuştuğunu vahiy ile konuşur da dersin, müşrikleri bulduğunuz yerde öldüründe dersin.
Kuranı etraflı okuyup üzerinde tefekkür etmeden ne anlaşılabilir.
İzledikleri bir diziye daha fazla kafa yoruyor insanlar.
Özet olarak İslam ilk saldırı karşıdan gelmeden, yerinden yurdundan çıkarılma tehdidi, ırz, namus tehdidi olmadan bir millete durduk yere savaş açılmasını ya da farklı inanıştaki insanları öldürmeyi, savaşmayı kesinlikle emretmez.
Bunlar böyle görmek isteyen, kaliteli bir şekilde islamı yaşayarak tebliğ edemeyen acizlerin kendilerine buldukları kılıf.

İlim Talebesi

Yasaklı
Bunlar savaş ayetleri, ayetler bağlam kapsamında öncesi sonrası ile etraflıca okunur değil mi.
Burada atladığın bir şey var kurtubi sen arapça bilen birisin,
İngilizce'deki The artikeli yani belirteç arapçada 'El' yani belli bir zümreyi ifade eder.

Allah burada "el müşrikine" dediğine göre belirli bir müşrik grubundan bahsediyor demektir, kelime oyunu yapıyorsun.

Ben sana size her hangi bir zararı olmayan kafir yada müşrik toplulukları ile güzelce geçinin şeklinde onlarca ayet getiririm.

Sen siyak sibak dikkat etmeden bir ayeti cımbızla çekerken, peygamber her konuştuğunu vahiy ile konuşur da dersin, müşrikleri bulduğunuz yerde öldüründe dersin.
Kuranı etraflı okuyup üzerinde tefekkür etmeden ne anlaşılabilir.
İzledikleri bir diziye daha fazla kafa yoruyor insanlar.
Özet olarak İslam ilk saldırı karşıdan gelmeden, yerinden yurdundan çıkarılma tehdidi, ırz, namus tehdidi olmadan bir millete durduk yere savaş açılmasını ya da farklı inanıştaki insanları öldürmeyi, savaşmayı kesinlikle emretmez.
Bunlar böyle görmek isteyen, kaliteli bir şekilde islamı yaşayarak tebliğ edemeyen acizlerin kendilerine buldukları kılıf.

İstediğim cevabı çelebiler veremedi siz verdiniz Allah razı olsun kardeşim.

Bahsedilen ayete -mecazi- mana vermesinin yanlış olduğunu ifade etmiştim.Bununla beraber bu ayetin Mekke Müşrikleri hakkında indiğini de ayrıca belirtmiştim.

Yahayy

Kıdemli Üye

İstediğim cevabı çelebiler veremedi siz verdiniz Allah razı olsun kardeşim.

Bahsedilen ayete -mecazi- mana vermesinin yanlış olduğunu ifade etmiştim.Bununla beraber bu ayetin Mekke Müşrikleri hakkında indiğini de ayrıca belirtmiştim.
Verdi veremedi meselesi değil kardeşim, Çelebiler daha insani açıdan, temiz bir bakış açısı ile bakıyor, sonuca öyle varıyor.
Ama hak bir tanedir Allah Bozgunculuk yapıp sizinle savaşanlar haricinde, savaş açmayı saldırmayı filan emretmiyor, O'da aynı şeyi söyler, ben de.