İslamoğlu'ndan Bediüzzaman Ve Mevlana'ya : Edep Ve Tevazudan Uzaklar

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
Mezhepleri tanımadığını beyan eden, Osmanlı aleyhinde sözleri ile tanınan, sünnet ve hadisleri şaibeli hale getirmeye çalışan Mustafa İslamoğlu şimdi de Bediüzzaman ve Mevlana'yı hedef aldı...

Din alimi olduğu iddiasıyla kendi cemaatini kuran Mustafa İslamoğlu, Çay Tv'de yayınlanan "Kur'an'la Yüzleşme" programında Bediüzzaman'ı ve Mevlana'yı tezyif eden (değersizleştiren) sözler sarf etti. Bu iki büyük İslam alimini "edep ve tevazudan uzak olmakla" suçlayan İslamoğlu, Risale-i Nur talebelerinin İslam'dan kopacağını iddia etti.

Mustafa İslamoğlu'nun, Çay TV'deki programında Bediüzzaman ve Mevlana hakkında kullandığı ifadeler aynen şöyle:

"Gelelim Said Nursi'ye. Said Nursi konusunda benim üç tane hutbem var "üç üstad" diye. Esma dersinde açıkça söyledim. Allah'ın bir ismi de Bedi'dir, Bedi' olan Allah'ın ismi bir insana verilemez. Mevla da Allah'ın ismi; gideceksin Allah'ın yarattığı bir kula Mevlana diyeceksin. Yani edep yahu demek lazım. Bu ne tevazu derler adama. Bir de bu ismi kendine koyana dönmek lazım: Hani mahviyet ayakları falan nereye gitti?

İSLAMDAN KOPARLAR

"Kur'an açısından ben Risaleleri ele alıp da baştan sona Kur'an'a vurmamıştım. Bunu "Kur'anı Anlama Yöntemi" isimli son eserimi yazarken yaptım. Ve Risalelerde korkunç şeyler gördüm ve eserimde de "Ebced, Cifir " diye bir başlık attım. Ve bu konuyu ciddi manada ele aldım ve dedim:

"Tüm Nurcu kardeşlerime sesleniyorum. Eğer bu gidişle giderse, bu ekol yüz seneye kalmadan islamdan kopmuş bir din halini almaya hazır görünüyor. Said Nursi risaleler için aynen Kur'an'ın indiği arştan indi diyor. Daha neler daha neler. Ben kitabımda bu konu ile alakalı iki sayfalık bir not düştüm."

DÜNYAYA FESAT YAYIYOR

Mustafa İslamoğlu'nun fikirlerine önemli bir alim olan babası de itiraz etmişti. Babası İslamoğlu için şu ifadeleri kullanmıştı:

Mustafa'yı şeytanım kadar sevmiyorum, dünyaya fesat dağıtıyor. Humeyni'nin birinci adamı! Dua edelim de Cenab-ı Hak hidayet eylesin. Yaşı 55 oldu, torun sahibi oldu ama İran kafalı, Humeyni kafalı, evinin her tarafı İranlıların kitabıyla dolu, o yüzden babasıyla da görüşemez."

http://www.sondevir.com/manset/235479/islamoglu-yine-haddini-asti.html

nurcu arkadaşlarım var biri ankarada biri sinopda risaleden başka kitap tavsiye ediyorum hediye ediyorum şeytanı görmüş gibi eüzü çekşyorlar anlamadım gitti risdaleden başka kitap okumak küfürmüdür ben hakikatın dışındaki kitapları da okuyorum sebil fazilet bedir vg kafir mi oldum sapıttım mı

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
Bide risalede bütün islami ilimler mevcutmudur sadece risalei nur okuyan dörtte dört islami ilimlere vakif islam alimi olurmu

Ahter

Kıdemli Üye
Bide risalede bütün islami ilimler mevcutmudur sadece risalei nur okuyan dörtte dört islami ilimlere vakif islam alimi olurmu

Bu soruyu sorabildiğine göre, sen hiç risalei nur okumamışsın! Risaleler Hangi ortamda yazılmış, amacı nedir..?Önce bu soruları araştır.

Rahat koltuklarınızda kelam ediyorsunuz..Üstad kelle koltukta mücadele etmiş çilekeş bir islam alimidir..

İslami ilimleri okumak istiyorsan yolu yöntemi vardır..Allame leknevinin dediği gibi Allah her söz için bir makam, her iş için birisini yaratmıştır.Türkiyede de islam Deccalinin tahribatlarına karşı iman mücadelesi için Üstadı yaratmıştır.Nokta.

Yahayy

Kıdemli Üye
Said Nursi yi biraz okuyan biri ilimle filan alaksı olmadığını,
bir dava belirleyip o dava uğrunda mücadele için çalıştığını anlar.
İslam diye naklettiklerinin altına yaptığı edebiyatda büyük ölçüde kişisel çıkarımları ve felsefesinden ibaret.
Biz başka bir şey mi okuyoruz acaba risale okurken.
Bir mesele olur Said Nursi başlar, işte bu mes'elenin hakikati asliyesi şudur ki diye bir düzine felsefe yapar.
Bu ilim ise herkes alim.

Tapatalklandı.

Ahter

Kıdemli Üye
Said Nursi yi biraz okuyan biri ilimle filan alaksı olmadığını,
İslam diye naklettiklerinin altına yaptığı edebiyatda büyük ölçüde kişisel çıkarımları ve felsefesinden ibaret.
Bir mesele olur Said Nursi başlar, işte bu mes'elenin hakikati asliyesi şudur ki diye bir düzine felsefe yapar.
Bu ilim ise herkes alim.

Tapatalklandı.

Mesela zatı aliniz işaratül icazı okudunuzmu? veya mesnevi nuriyeyi..

Yahayy

Kıdemli Üye
Mesela zatı aliniz işaratül icazı okudunuzmu? veya mesnevi nuriyeyi..

Evet efendim işaretül icaz filan ilimle alakası yoktur,
tamamına yakını kişisel çıkarım, tahmin felsefe üzerine kurulu görüş kitabı babında kitaplar.
Peki Siz, mushafı şişle delerek kıtmir adını bulduğunu,
Ali Ra'ya özel suhuflar indirildiğini naklettiğini,
Acemlerin , zerdüştlerin dünürü olan Ali Ra yı kendilerine mal etmek için
düzdükleri kasideleri bu suhuflara dayandırdığını,
bu kasidelerdeki şifrelerden geleceğe dair kendine ve nur talebelerine işaret edildiğini,
sahabe ittifakları arasındaki felsefik yorumlarını vs vs okudunuz mu?

Tapatalklandı.

Ahter

Kıdemli Üye
Evet efendim işaretül icaz filan ilimle alakası yoktur,
tamamına yakını kişisel çıkarım, tahmin felsefe üzerine kurulu görüş kitabı babında kitaplar.
Peki Siz, mushafı şişle delerek kıtmir adını bulduğunu,
Ali Ra'ya özel suhuflar indirildiğini naklettiğini,
Acemlerin , zerdüştlerin dünürü olan Ali Ra yı kendilerine mal etmek için
düzdükleri kasideleri bu suhuflara dayandırdığını,
bu kasidelerdeki şifrelerden geleceğe dair kendine ve nur talebelerine işaret edildiğini,
sahabe ittifakları arasındaki felsefik yorumlarını vs vs okudunuz mu?

Tapatalklandı.

Şimdi bir iddiada bulunuyorsan altını doldurman gerekir ,değilmi? o halde lütfen, mesela işaratüül icazın ilimle alakasının olmadığını gösterin, bizde size teşekkür edelim , yok yapamıyorsan, lütfen özür dile kenara çekil!

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
bu soruyu sorabildiğine göre, sen hiç risalei nur okumamışsın! Risaleler hangi ortamda yazılmış, amacı nedir..?önce bu soruları araştır.

Rahat koltuklarınızda kelam ediyorsunuz..üstad kelle koltukta mücadele etmiş çilekeş bir islam alimidir..

Islami ilimleri okumak istiyorsan yolu yöntemi vardır..allame leknevinin dediği gibi allah her söz için bir makam, her iş için birisini yaratmıştır.türkiyede de islam deccalinin tahribatlarına karşı iman mücadelesi için üstadı yaratmıştır.nokta.
nokta ile virgül

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Yaw beyler,

İnsanların gerçek niyetlerini bir türlü ya anlamak istemiyorsunuz , yahutta anlayamıyorsunuz !

M.İ.oğlu adındaki şahıs “mevlâna” kelimesinin ne manâya geldiğini ve gelebileceğini belki de bütün dünyadaki insanlardan daha iyi bilir ve anlar ! Bunu kesin olarak biliniz. Ama, Onun bu absürd eleştirisinin gerçek sebebi bu anlamama değildir. Gerçek sebep Mevlâna Hz.lerinin edinmiş olduğu sevgi, saygı, ve itibar’ın beyimiz tarafından henüz edinilmiş olmaması ve asla da edinilecek olamayacağıdır. Buradak, eleştirini özü budur. Bu şahsın Üç Muhammed adlı kitabını da okuyanlar çok iyi bilirler ki, orada da asıl amaç Peygamberimizi anlatmak değildir ! O kitapta hassaten eleştiri okları “Şifa-ı Şerif” kitabının müellifi Kadı İyaz’a ve “Hasais” kitabının müellifi İmam Suyûti’ye çevrilmiştir. M.İ.Oğlu’nun “Üç Muhammed” adlı k,itabı yazmadaki asıl hedefi İslâm Aleminde çok sevilen ve itibar gören bu iki isme salvo atışlarda bulunmaktır. Yani, herif-çolu bütün-işini gücünü bırakmış İslâm Dünyasında ne kadar itibar yapmış ve saygı ve sevgi görmüş isim varsa onları çekememezlik yapmaktadır. Meselenin özü budur diye düşünüyorum.

İSLAMOĞLU bir sohbetinde "Mevlana gibilerine de acıyorum" demişti...

Sebebi de şundan,

"Kabirleri ziyaret sünnettir. Ziyaretlerin nasıl yapılacağına dair hükümler O'nun (Peygamber'in) sünnetinde bellidir. Kabirleri ziyaret eder, oradakilere dua ederiz. Rabb'im ölenlerimize rahmet eyle... Merhamet eyle... Onları bağışla... Rabb'im! Günahlarını, kusur ve hatalarını affeyle vs.." şeklinde...

Lakin,

"Mevlana'nın kabrini ziyaret edenler bu dualardan beridirler.. Çünkü Mevlana'nın türbesini ziyaret edenler, ona dua etmezler ondan bir şeyler bekleyerek dua ederler. "Bize şefaat eyle... Bize medet eyle... Bize himmet eyle.." şeklinde...

Doğruya doğru...

Çünkü tasavvuf, reel anlamda, Kur'an ve Sünnet üzerine bina edilmiş bir tarz değildir...

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
bu soruyu sorabildiğine göre, sen hiç risalei nur okumamışsın! Risaleler hangi ortamda yazılmış, amacı nedir..?önce bu soruları araştır.

Rahat koltuklarınızda kelam ediyorsunuz..üstad kelle koltukta mücadele etmiş çilekeş bir islam alimidir..

Islami ilimleri okumak istiyorsan yolu yöntemi vardır..allame leknevinin dediği gibi allah her söz için bir makam, her iş için birisini yaratmıştır.türkiyede de islam deccalinin tahribatlarına karşı iman mücadelesi için üstadı yaratmıştır.nokta.
değildir mahkeme tutanaklari var bir bölümü mahkeme savunmasindan bahsediyor tohumdam bitkiden meyveden bahsediyor

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
said nursi yi biraz okuyan biri ilimle filan alaksı olmadığını,
Islam diye naklettiklerinin altına yaptığı edebiyatda büyük ölçüde kişisel çıkarımları ve felsefesinden ibaret.
Bir mesele olur said nursi başlar, işte bu mes'elenin hakikati asliyesi şudur ki diye bir düzine felsefe yapar.
Bu ilim ise herkes alim.

Tapatalklandı.
said nursi islam alimi değil büyük bir filozof ve düşünürdür sokrat gibi platon gibi

Ahter

Kıdemli Üye
değildir mahkeme tutanaklari var bir bölümü mahkeme savunmasindan bahsediyor tohumdam bitkiden meyveden bahsediyor

Değildir derken, ne peki? mahkeme savunmalarını okudunmu?Okumadığın mesele hakkında duyduklarınla veya netten aslı astarı olmayan şeyleri okumakla bu yargıya nasıl varıyorsun?

Önce oku, sonra kararını verirsin.

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
değildir derken, ne peki? Mahkeme savunmalarını okudunmu?okumadığın mesele hakkında duyduklarınla veya netten aslı astarı olmayan şeyleri okumakla bu yargıya nasıl varıyorsun?

önce oku, sonra kararını verirsin.
4 yil nurcular arasinda kaldim risale i nurun çoğunluğunu okudum yillarca sohbetlerine gittim

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim
değildir derken, ne peki? Mahkeme savunmalarını okudunmu?okumadığın mesele hakkında duyduklarınla veya netten aslı astarı olmayan şeyleri okumakla bu yargıya nasıl varıyorsun?

önce oku, sonra kararını verirsin.
kurtoğlu cemaatine gittim yazicilarin gittim

Ahter

Kıdemli Üye
kurtoğlu cemaatine gittim yazicilarin gittim

Evet gitmişsin ama hiç bir şey anlamadığın şu cümlenden belli:''said nursi islam alimi değil büyük bir filozof ve düşünürdür sokrat gibi platon gibi''

Senin bu yargıya varabilmen için islami ilimleri okuman gerekir.Nerden bildin islam alimi olmadığını? Mesela İşaratül İcaz okudunda , orda ilmi olmayan ne buldun?

Ahi Evran

Profesör
bu arada ahi evranın 72 fırkanın cennetlik olduğunu söyleyen hadisi hala getiremediğini belirtelim.

:) Sana kaynak verdiğim kitabı sipariş verdim, bekliyorum, kitap gelince gerekli bilgileri alacaksın...

Lakin, işin ilginç yanı, ahkam keseceğine, biraz araştır, ağa babalarına git sor, onlardan öğren...

lafons7275

Kıdemli Üye
:) Sana kaynak verdiğim kitabı sipariş verdim, bekliyorum, kitap gelince gerekli bilgileri alacaksın...

Lakin, işin ilginç yanı, ahkam keseceğine, biraz araştır, ağa babalarına git sor, onlardan öğren...

Alıntılama yaparken neden herkes gibi nik adı ile beraber alıntılamıyorsun? Bu şekilde karizman mı artıyor?

Ahi Evran

Profesör
Lafolsun7275: Alıntılama yaparken neden herkes gibi nik adı ile beraber alıntılamıyorsun? Bu şekilde karizman mı artıyor?

bir daha öyle yaparım... @lafons7275

Dua Nur

Kıdemli Üye
nurcu arkadaşlarım var biri ankarada biri sinopda risaleden başka kitap tavsiye ediyorum hediye ediyorum şeytanı görmüş gibi eüzü çekşyorlar anlamadım gitti risdaleden başka kitap okumak küfürmüdür ben hakikatın dışındaki kitapları da okuyorum sebil fazilet bedir vg kafir mi oldum sapıttım mı

Her oluşumun içinde fanatikler vardır.