İslamoğlu'ndan Bediüzzaman Ve Mevlana'ya : Edep Ve Tevazudan Uzaklar

Dua Nur

Kıdemli Üye
Mezhepleri tanımadığını beyan eden, Osmanlı aleyhinde sözleri ile tanınan, sünnet ve hadisleri şaibeli hale getirmeye çalışan Mustafa İslamoğlu şimdi de Bediüzzaman ve Mevlana'yı hedef aldı...

Din alimi olduğu iddiasıyla kendi cemaatini kuran Mustafa İslamoğlu, Çay Tv'de yayınlanan "Kur'an'la Yüzleşme" programında Bediüzzaman'ı ve Mevlana'yı tezyif eden (değersizleştiren) sözler sarf etti. Bu iki büyük İslam alimini "edep ve tevazudan uzak olmakla" suçlayan İslamoğlu, Risale-i Nur talebelerinin İslam'dan kopacağını iddia etti.

Mustafa İslamoğlu'nun, Çay TV'deki programında Bediüzzaman ve Mevlana hakkında kullandığı ifadeler aynen şöyle:

"Gelelim Said Nursi'ye. Said Nursi konusunda benim üç tane hutbem var "üç üstad" diye. Esma dersinde açıkça söyledim. Allah'ın bir ismi de Bedi'dir, Bedi' olan Allah'ın ismi bir insana verilemez. Mevla da Allah'ın ismi; gideceksin Allah'ın yarattığı bir kula Mevlana diyeceksin. Yani edep yahu demek lazım. Bu ne tevazu derler adama. Bir de bu ismi kendine koyana dönmek lazım: Hani mahviyet ayakları falan nereye gitti?

İSLAMDAN KOPARLAR

"Kur'an açısından ben Risaleleri ele alıp da baştan sona Kur'an'a vurmamıştım. Bunu "Kur'anı Anlama Yöntemi" isimli son eserimi yazarken yaptım. Ve Risalelerde korkunç şeyler gördüm ve eserimde de "Ebced, Cifir " diye bir başlık attım. Ve bu konuyu ciddi manada ele aldım ve dedim:

"Tüm Nurcu kardeşlerime sesleniyorum. Eğer bu gidişle giderse, bu ekol yüz seneye kalmadan islamdan kopmuş bir din halini almaya hazır görünüyor. Said Nursi risaleler için aynen Kur'an'ın indiği arştan indi diyor. Daha neler daha neler. Ben kitabımda bu konu ile alakalı iki sayfalık bir not düştüm."

DÜNYAYA FESAT YAYIYOR

Mustafa İslamoğlu'nun fikirlerine önemli bir alim olan babası de itiraz etmişti. Babası İslamoğlu için şu ifadeleri kullanmıştı:

Mustafa'yı şeytanım kadar sevmiyorum, dünyaya fesat dağıtıyor. Humeyni'nin birinci adamı! Dua edelim de Cenab-ı Hak hidayet eylesin. Yaşı 55 oldu, torun sahibi oldu ama İran kafalı, Humeyni kafalı, evinin her tarafı İranlıların kitabıyla dolu, o yüzden babasıyla da görüşemez."

http://www.sondevir.com/manset/235479/islamoglu-yine-haddini-asti.html

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Bir insanı iki kişi çok iyi tanır.

Biri ANASI, biri BABASI.

Babası bir insan hakkında bu şekilde konuşuyor ve değer biçiyorsa, biz o adama "alim" demeyiz.

Ki İslamoğlu'nun yazdıklarının - söylediklerinin ehl-i sünnet vel cemaat fırkasınca kabul görülmediği de aşikardır.

Forumdaki İslamoğlu talebeleri, her zamanki Tarikat Düşmanlıklarıyla bu başlığa da çullanacaklardır.

Çünkü İslamoğlu ve saz arkadaşlarının karşısında dimdik duran, saf, duru, temiz, pak, akıl karıştırmayan, miğde bulandırmayan Efendimizin (sav) sünneti üzere gidenlerdir...

Kıyamete kadar bu düzen devam edecektir inşallah.

kilicarslan

Kıdemli Üye
bu basligi bekliyordum dogrusu. Beni sasirtmadiniz .

Degisik medya organlarinda ayni basligi görme imkanimiz oldu, carpici olan "Islamoglu Said Nursi ye ve Mevlanaya hakaret etti" basligi oldu.

Asil bu baslikla, milleti nasil gaza getirip okuranlarinin Islamogluna yönelik hakaretlerine vesile olduklarini gördük Üstelik sosyal medyadaki sayfa yöneticileri bu hakaretlere göz yumdular, ses cikarmadilar.

Islamoglu´nun said nursi ve mevlanaya yönelik elestirilerini(ebced, cifir, Bedi Esmasi..) hakaret diye lanse etmek carpitmanin da alasi olsa gerek. Adeta futbol takimi holiganlari gibi, hiziplerinde holiganlarina sahid olduk. Gercekten cok Tuhaf bir durum.

Ahter

Kıdemli Üye
Yukardaki nakil doğruysa yanlış değerlendirme var.Bediüzzaman ismini kendisinin koyduğunu nerden çıkarmış..Bu isimle bilinen başka şahsiyetlerde var..İslamoğlunun Risaleleri değerlendirecek kadar Risaleleri okuduğıunu zannetmiyorum..Bir arada İmam Eş'ariye kafayı takmış, ...sanki eserlerini 1. elden tahkik etmiş gibi '2yakasından yapışacağım...''.gibi nahoş cümleler sarfetmişti..Diyeceğim oki, islamoğlunun güzel tesbitleri varsada, çoğu zaman ilminin kifayetsiz olmasından, nefsinin etkili olmasından , ayağı yere basmıyan sözleride var...Bendenizde bazı eserlerini okudum..ama faydalandığım birisi olmadı..

Yahayy

Kıdemli Üye

Degisik medya organlarinda ayni basligi görme imkanimiz oldu, carpici olan "Islamoglu Said Nursi ye ve Mevlanaya hakaret etti" basligi oldu.

Asil bu baslikla, milleti nasil gaza getirip okuranlarinin Islamogluna yönelik hakaretlerine vesile olduklarini gördük Üstelik sosyal medyadaki sayfa yöneticileri bu hakaretlere göy yumdular, ses cikarmadilar.

Islamoglu´nun said nursi ve mevlanaya yönelik elestirilerini(ebced, cifir, Bedi Esmasi..) hakaret diye lanse etmek carpitmanin da alasi olsa gerek. Adeta futbol takimi holiganlari gbi hiziplerinde holiganlarina sahid olduk. Gercekten cok Tuhaf bir durum.
Zaten bir çoğuna göre din, o şahsa doğumuyla birlikte hediye edilmiş bir hazine sandığı, doğumundan ölümüne kadar bayrağını sallayacağı bir fanatizm unsurundan başkası değil.

Atalarını taklit genele şamil bir hastalık olmasa hindu dünyası budist, japonlar ruhperest, hristiyanlar hristiyan, yahudiler yahudi, şii ler şii, sünniler sünnii olarak bir toprak diliminde toplanmaz homojen bir dağılım olurdu.

Ama maalesef geçmişimizden günümüze tüm insanlar için gerçeği kabul etmek yerine atalarını haklı çıkarma ve aklama, üzerinde bulunduğu yolu muhafazakâr olarak fanatikçe savunma hastalığı son bulmadı, bulmayacak.

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net

Asil bu baslikla, milleti nasil gaza getirip okuranlarinin Islamogluna yönelik hakaretlerine vesile olduklarini gördük Üstelik sosyal medyadaki sayfa yöneticileri bu hakaretlere göy yumdular, ses cikarmadilar.

Islamoglu´nun said nursi ve mevlanaya yönelik elestirilerini(ebced, cifir, Bedi Esmasi..) hakaret diye lanse etmek carpitmanin da alasi olsa gerek. Adeta futbol takimi holiganlari gibi, hiziplerinde holiganlarina sahid olduk. Gercekten cok Tuhaf bir durum.

http://www.ihvanforum.org/showthrea...arşıtı-İmam-Efendi-ile-Sohbet-!&highlight=

Şu başlıktaki hoca İSLAMOĞLU'nun TALEBESİ :)

talib

Kıdemli Üye
Nurculara göre Bediüzzaman'a Mehdi demeseniz bile hakaretten sayılır :D Ondan çok takılmamak lazım onlara.

İslamoğlu ise, bazı görüşlerinden dolayı zaten eleştirilen birisidir.

kilicarslan

Kıdemli Üye
Ebced ve Cifr ile ilgili forum da konu acilmis, bunlarin islamda yeri olmadiginin altida cizilmis. Simdi bunu elestirince, hakaret etmis mi oluyor ?

Ebced ve Cifr e yönelik bir cok alimin elestirisi olmustur, buna arka cikan ise hic sasirmadigimiz sekilde mistik seylerle ugrasmaktan geri durmayan tasavvuf erbabi olmustur.

Konu :
Ebced Hesabı caizmi, Günahmı:
http://www.ihvanforum.org/showthread.php?101346-Ebced-Hesabı-caizmi-Günahmı

talib

Kıdemli Üye
İkinci bir husus, sanmıyorum ki Mevlana kendisi için bu lakabı kullanmış olsun. Kendisinden sonra gelenler söylemişlerdir. Yani Mevlana hazretlerini kendisi için bu lakabı kullanmış gibi konuşmasa imiş iyimiş.

Yahayy

Kıdemli Üye
Said Nursi özellikle, şahsi görüşümdür çocukça oyunlar oynarcasına bu işlerle uğraşmış. Hatta Kıtmir isminin Kuranda işaret edildiğini tespit ettiği bir yöntem var akıllara zarar. İnsanları anlamak çok güç, oyun eğlence arıyorlar sanırım.

fakiri

Kıdemli Üye
Allahımızın ve Peygamberimizin ismi, zikrolunduğunda "celle - celâluhu demeyen ve salâtu selâm getireyen birinin, bir başkasına dair edeb sorgulaması yapma hakkı asla yoktur ve olamaz diye düşünüyorum.

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Allahımızın ve Peygamberimizin ismi, zikrolunduğunda "celle - celâluhu demeyen ve salâtu selâm getireyen birinin, bir başkasına dair edeb sorgulaması yapma hakkı asla yoktur ve olamaz diye düşünüyorum.

Seni şiddetle tebrik ediyor, başarılarının devamını Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyorum dedeciğim.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Mevla ile Mevlana arasındaki farkı bilerek çarpıtan, islamsızoğlu, evvela kendisini sapıklıktan kurtarsın, sonra kendisi edep sahibi olsun, sonra mertebesini, Mevlana Celaleddini Rumi Hz.lerinden yukarı çıkartsın, sonra gelip konuşsun....ki O mertebeye gelse zaten öyle konuşmaz....edepsizer edep dersi veremez...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
İslamoğlu, Said-i Nursi ve Mevlana için ne demiş...???

Onun konuşmasını ben de dinledim..

Normal olağan şeyleri konuşuyor... Yani, öyle heyacanlı ve tepkili bir dil kullanıyorsunuz ki, sanki İSLAMOĞLU onları öldürmüş, parçalamış, ciğerlerini yemiş gibi...

O da bir insan, İSLAMOĞLU, Mevdudi ya da KUTUB nasıl tenkit ediliyorsa cem'an buna alkış tutuyorsanız,

O da Said-i Nursi'yi tenkit etmiş, eleştirmiş, ya da Mevlana'yı...

Bunlar olağan şeyler...

Yani, seferberlik oynamayınız...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
İSLAMOĞLU'nu,

Babası tasvip etmiyormuş...
Ailesi veto etmiş...
Çocukken ya da gençlik yıllarında şöyleymiş, böyleymiş...
İrancıymış...
Evinde Humeyni'nin resimleri varmış...
Sapıkmış...

Konuyla bunun ne alakası vardır anlamadım..?

Ahi Evran

Profesör
Merhum Said Nursi bir yerde kendisini Bidatuz Zaman olarak nitelemiştir, risalelerinde harika tesbitler olduğu kadar, yaşadığı hayatın acı-tatlı meyveleri olarak da problemli metinleri vardır...Muttaki bir alimdir...Ömrü mücadele ile geçmiştir...Hakkını yememek gerek, nursuzlara bakıpta Said Nursi'yi ve nurunu görmemek insafsızlık olur...Kusurları kendine, hakikatleri bize...

Murat Yazıcı

Ordinaryus
Mevla da Allah'ın ismi; gideceksin Allah'ın yarattığı bir kula Mevlana diyeceksin. Yani edep yahu demek lazım. Bu ne tevazu derler adama. Bir de bu ismi kendine koyana dönmek lazım: Hani mahviyet ayakları falan nereye gitti?

Hadis-i şerif:

Ben kimin mevlası isem, Ali de onun mevlasıdır.

مَنْ كُنْتُ مَوْلاَهُ فَعَلِىٌّ مَوْلاَهُ

Murat Yazıcı

Ordinaryus
Sonra ayet-i kerime var. Mealen:

(Onun dostu ve yardımcısı Allah, Cebrail ve salih müminlerdir. Bundan başka melekler de, onun yardımcılarıdır.) [Tahrim 4]

Burada da Cebrail aleyhisselam ve salih müminler için "mevlâ-hu" ("mevlâsı", mealen "dostu, velisi ve yardımcısı") kelimesi geçmektedir.

Görüldüğü gibi, mevlâ kelimesinin değişik ma'nâları vardır.

Hindistan kıtasında "mevlâna = efendimiz" kelimesi ile anılan çok sayıda âlim mevcuttur. İslamoğlu bu kadar kültürsüz olabilir mi?

hirahos

Kıdemli Üye
Ebced ve Cifr e yönelik bir cok alimin elestirisi olmustur, buna arka cikan ise hic sasirmadigimiz sekilde mistik seylerle ugrasmaktan geri durmayan tasavvuf erbabi olmustur.

Ebced, cifr ve cümmel işlerine en başında yahudiler, sonra müşrik araplar, tarihte şiiler ve günümüzde nurcular pek önem vermekte.

Ulema genel olarak ebced hesaplarıyla Kur'an ve Hadis'ten bilgi çıkarmaya çalışmanın batıl olduğunu belirtirler. Fakat ebcedin, edebiyat ve tarih düşmede kullanılması caizdir. Mesela ölüm tarihini beyit ile yazmak gibi... Beyitteki harflerin ebced değeri ölüm tarihini verir.

Tasavvuf ehli içinden de gaybdan bilgi alıp onu taşlama manasında ebced hesaplarıyla uğraşan muteber bir alim ve kaynak yoktur.

Muhyiddin İbnu Arabi Hz.leri gibi büyük alimler, Harflerin manası ilmi üzerinde durmuşlarsa da Ebu Cad'ın hesaplarından farklıdır bu ilim.

Ebced'in muteber olabilmesi için edille-i şeriyye ile ispat edilmesi lazımdır; yani en başından bugüne, hayırlı nesillerin, ilmi kaynakların, muteber ulemanın, delillerin, kitapların onu temize çıkarması gerekir. Bugüne kadar ki müzakerelerde ebced hesaplaması ile malumat edinme işlerinin sahih olduğunu, bu vurguladığımız yöntemle gösterebilen olmadı. Zan ile ilim tahakkuk etmez. Aksine, pekçok ulemadan ebced hesaplamalarını tenkid eden nakiller gördük.

Lütfen dikkat ediniz, emin olmadığınız meselelerde en azından sorarak fikir beyan ediniz.

hirahos

Kıdemli Üye
Hem kitabi hem de kalbi ilimlerde üstad olanlara "Mevlana" denir. Yalnız kalb ilimlerinde bahir olanlara ise "Hace" (hoca) denir. İlim sahibine "alim" dendiği gibidir.

İslamoğlu'nun Mevlana Hz.lerine dil uzatması şaşırtmadı. O ki Rasulullah efendimizi haşa küçültme uğruna kitaplar döşenmiş bir dall ve mudill... Mevlana Hz.lerine hakaret etmiş çok görmeyiz.