İslam'ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar aciz bunlar

alanyali07

Kıdemli Üye
Aklıma gelmedi değil
Nisanın üretkenlik olup
Kadın erkek herkesi kapsadığını anlatsam
Hacettepe şok olur demeyeceğim
Çünkü gençler beni bara davet edebilecek kadar özgür -)

bar senin anladığın manada bar değildir. barın manasını bir anlasan dünyan değişirdi :D

spesifik

آزادی قید و بند
bar senin anladığın manada bar değildir. barın manasını bir anlasan dünyan değişirdi :D
Tabi tabi yersen ...
Aslında hususi davet almadım
Guruba atıldı davet
Kızlarda benimle geleceklerini söylemişler latife olsun diye
Bu konuda latife olmaz tabiki
Bi kaç cümleden sonra Guruptan çıktım -)
Katılacaklara şahit olmak istemiyorum
Hasılı çok farklı hedefleri var gençlerin
Hedefleri var mı ki oda tartışılır -)

Kaçak

Yeni
İslam kıyamete kadar güncel olduğu için mi farklı peygamberler geldi? Yenilenen ya da yozlaştırılanı düzeltmek tam olarak neydi?

Geldi ve bitti ...
arkası yok , peygamber yok , vahiy yok , güncelleme yok ...
ki zaten gerekte yok ...
şu anki sürüm güncel sürüm ...
son sürüm ...
kast olunan fıkıhtır , tartışılır , dövüşülür yapılır yada yapılmaz , olur yada olmaz ...
ama kast olunan , kast edilebilecek olan , kasten yapılacak olan şey fıhki hükümlerdir ki zaten kendisi insan mahsülüdür ...
yorumlanabilir ....
fıhki fıkıh alimleri yapmıştır ...

Kaçak

Yeni
Kadını neden dövdük sahi ??
Fazla varsa bende alabilirim , stresliyim bu ara , herkese iyi gelir ...

Verda

Gales
Geldi ve bitti ...
arkası yok , peygamber yok , vahiy yok , güncelleme yok ...
ki zaten gerekte yok ...
şu anki sürüm güncel sürüm ...
son sürüm ...
kast olunan fıkıhtır , tartışılır , dövüşülür yapılır yada yapılmaz , olur yada olmaz ...
ama kast olunan , kast edilebilecek olan , kasten yapılacak olan şey fıhki hükümlerdir ki zaten kendisi insan mahsülüdür ...
yorumlanabilir ....
fıhki fıkıh alimleri yapmıştır ...

Güncellenmesi peygamberani tebliğ modunda toplum cihetinden çıkarılıp içsel algıya devredilmiştir ki aslında en başından beri olan da budur; hanif olarak ona yönelme, bu noktada isim ve kavramların çokta bi önemi kalmıyor esasen, dolayısıyla kast ettiğin manada güncel bir sürüm yok hatta diğerleri gibi kültürleşen sürümü bugün için mevcut...Fıkıh mı? oraya değinmiyorum bile...

cemaliii

Kıdemli Üye
Erdoğanı yürekten tebrik ediyorum. Allah razı olsun. Her sözlerine her cümlesine katılıyorum bu konuyla ilgili. Şu konudaki sözleri erdoğanın birçok alim ve hoca gecinenden dini çok daha iyi bildiğini gösteriyor. Bu hocaların amacı gündeme gelelim reklamımızı yapalım da nasıl olursa olsundu. Erdoğan ağızlarının payını verdi.Teşekkür ederiz cumhurbaşkanım.

Kaçak

Yeni
:)
kişisel yorumun ...
sorun burada zaten , son söz söylenmiş ...
söz söyleyici gitmiş o iş bitmiş ...
bundan sonrası yorumdur ...
şöyledir böyledir budur şudur hepsi beyhude ..
insanları bağlamaz , şahsını bağlar sadece ...
insanları bağlayacak olan bağladı mevzuyu 14 asır önce ...
din Kemal’e erdi ve orda noktalandı ...
söz söyleyici olmadan kimse bir şeyi güncelleyemez ..
Hele ki içsel algı , bireysel bakış , kişisel gelişim tarzı
Hiç dinsel değil :)

Verda

Gales
:)
kişisel yorumun ...
sorun burada zaten , son söz söylenmiş ...
söz söyleyici gitmiş o iş bitmiş ...
bundan sonrası yorumdur ...
şöyledir böyledir budur şudur hepsi beyhude ..
insanları bağlamaz , şahsını bağlar sadece ...
insanları bağlayacak olan bağladı mevzuyu 14 asır önce ...
din Kemal’e erdi ve orda noktalandı ...
söz söyleyici olmadan kimse bir şeyi güncelleyemez ..
Hele ki içsel algı , bireysel bakış , kişisel gelişim tarzı
Hiç dinsel değil :)

Neden? Sen algınla, bireysel irade ve aklınla dinden sorumlu olursun. Kendinle çelişiyorsun dostum son söz tamamlandı diye güncel olmaz, olsaydı şu an bunları tartışmazdık zaten, sadece fıkıh değil genel olarak din dilinin güncellenmesi gerekiyor. Vurgulamaya çalıştığın mana ise bunda hemfikiriz zaten.

adams77

Kanalizasyoncu
Arkadaşlar zamanda yolculuk etmeyi bırakın ve AN 'ı yaşayın birşey arıyorsanız içinizde arayın.

din zamanla oluşan ve olgunlaşan bişey değil ki zaman içinde kemale ersin zamanla olgunlaşan ve oluşan insandır, din zaten insan yaratıldığında içindeydi ve onu dışarı çıkarması istendi bunun için hayat verildi yaşam oluştu.

Yahayy

Kıdemli Üye
İnsanı zorla konuşturuyorsunuz he valla
Kadının dövüleceği tek kusuru vardır
O da en son badire
Yahu kadın bi iffetsizlik yapsın bakim sağ bırakırlar mı
Ölmektense dayak iyi değil mi
Yani hafsalam almıyor neyi bekliyorsunuz ben anlamıyorum ...
Kadınlarınız sizi aldatsın gül verin gülüverin ne deyim !!

Bunu nerden çıkardınız acaba?
Nisa 34 Ayetinden bahsediyorsanız orada nüşuz, serkeşlik, itaatsizlik ten örnek veriyor,
tefsirlerde bol bol örneği de mevcut,
kendinden izinsiz dışarı çıkıp gezen eşi Ebu Bekr'in kızı Esma nın kocası Zübeyr
tarafından saçları bağlanarak bir güzel dövüldüğünü, babasına şikayet ettiğini babasının kızına sabrı tasviye ettiğine kadar örnekler mevcut.
Sizin dediğiniz hadiseye kalsa kusura bakmayın ona dayak değil islam fıkhına göre hâd gerekir.
Mahmud efendisinden, en koyu selefisine kadar hiç reddeden görmedim, şimdi reis beyefendiye yaranmak için hemen tabi canııım(!)cı yalakalar türeyecektir tabi,başta pısırık emireri diyanet,
Bu dayak mevzuunun ne kadar büyüklükte sopa ile döveceğinden neresine vurup vurmayacağına kadar
herşey kayıtlı, yazılıdır, selef tayfası da iyi bilir bu işleri, sopa misvak kadar mı olsun, benzeri mi, ağırlığı ne olsun, malûm meşhurdur detaycılıkları.
Neden objektif olmak yerine hep bi taraflardan kurtarma derdindesiniz anlayamıyorum,
Cumhurbaşkanının dediği de budur, 15 asıl önce hizaya getirilmeye çalışılan bir Arap topluluğu ile günümüz toplumsal ve ahlaki dinamikleri aynı mıdır?
O Toplumun en iyisi dediğiniz Hz Ömer'in kadınlara karşı elinden kırbacının düşmediğini yazıyor kitaplar,
siz aynı davranış serbestisini Kurana göre hakkın var diye günümüz erkeğine verirseniz Ömer'den daha mı naif olacak günümüz
müslüman erkekler, daha mı sevecen, yumuşak davranacaklar,ya da davranıyorlar?

Nasıl kabul edebiliyorsunuz böyle şeyleri,
erkek olsun kadın olsun, birey bireydir yahu,
Neden özgür bir birey olduğunuzu vurgulamıyorsunuz,
neden varlığınızı aidiyetlerle açıklamak zorunda hissediyorsunuz,
cinsiyeti farketmez neden bir cinsiyetin diğeri üzerindeki tahakkümünü,
onun standartlarını, sınırlarını belirleme yetkilerini olağan görebiliyorsunuz şaşırıyorum.

ihvanistanbul

AkhenAton
Sensin yahayy sensin. Hz omerden de digerlerinden de ahlakli ustun muhtesem bir bireysin. Keske seni gorup ornek alabilselerdi!!!...

Kaçak

Yeni
Konu şahsım adına bitmiştir , çoktan mecrasından çıkmıştır ...

adams77

Kanalizasyoncu
Sensin yahayy sensin. Hz omerden de digerlerinden de ahlakli ustun muhtesem bir bireysin. Keske seni gorup ornek alabilselerdi!!!...

Reis mesele üstün ahlaklı olmak değil, ayetleri en doğru ve en güzel şekilde anlayarak hayata yansıtmaktır. İçinde yaşadığımız sistemi azıcık tarafsız bir şekilde analiz ettiğimizde kadına bırak fiske vurmayı erkek erkeğe bile vuramaz vurursa adalet sistemi devreye girer. Adalet sistemi herkes eşit davranım ve kimseye vurma yada üstünlük hakkı vermez.

Tarih üzerinden ve zamanla oluşan algılar üzerinden elindeki kitabı çok farklı anlıyorsun. Ayetler zaman ve mekan gözetmeksizin ilk anlamı ve manası neyse şimdi ve sonrasında da aynı olacaktır. Hırsızın elini kesmeyi ikimizde çok farklı algılıyoruz neden farklı algıladığımızı hiç sorguladın mı yada araştırdın mı?

talib

Kıdemli Üye
Dini yaşamak istedik de nerede bir sıkıntı oldu da şimdi güncelleştirme istiyoruz. telefon mu bu, her gün bir programa güncelleştirme geliyor olsun.

ilke

Paylaşımcı
Aşağıdaki ayet meali herkesin durumunu ortaya koymaktadır ! Artık kim "ben neyim, neciyim, ne durumdayım?" diye sormasına gerek yok! Çünkü hepinizin hali KABAK gibi meydanda , meydanda !

***** Bu misakı kabul eden sizler yine birbirinizi öldürüyor, aranızdan bir zümreyi yurtlarından çıkarıyor, onlara karşı günah ve düşmanlıkta birleşiyorsunuz. Eğer esir düşüp gelirlerse (kurtulmaları için) fidyelerini veriyorsunuz. Oysa onları yurtlarından çıkarmak size haram kılınmıştır. YOKSA SİZ KİTABIN BİR KISMINA İNANIP, BİR KISMINI İNKAR MI EDİYORSUNUZ ? Sizden bunu yapanların cezası dünya hayatında rezil olmaktan başka bir şey değildir. Kıyamet gününde ise en şiddetli azaba çarptırılacaklardır. Allah yaptıklarınızdan aslâ gâfil değildir. ***** ( BAKARA Suresi 85. ayet meali )

adams77

Kanalizasyoncu
yani ne demek istiyorsun ? açık konuşta anlayalım