iNCELEDİM: NEDEN 'HAYIR' DİYORUM.

agbi

Yasaklı
Anayasa değişikliğine evet'mi Hayır'mı
Bu anayasa değişikliği Türkiye cumhuriyetinde bazı tabuları yıkmak için ,yeni bir sistemin alt yapı çalışması ,diye düşünüyorum
asıl tartışılan konu ,anayasa mahkemelerinin şimdiki rolü ,artık bunların CHP nin arka bahçesi olmaktan kurtarılması,bu mahkemelerin milletin inançlarını dikkate alınmayıp laiklik ve atatürkçülük maskesi altında ataist davranışlar sergilemesinden milletin kurtulması
buraya kadar evet evet diyorum ,yanlız kafamızı kurcalayan bazı sorular aklımıza geldiğinde ,geçmişe baktığımızda mesela mayınlı bölgeyi israile vermek isteyenlerin ,topraklarımızı satmaya devam edenlerin bu isteklerinin anayasa mahkemesinden döndüğünü görüyoruz .
o zaman bu mahkemeler CHP nin arka bahçesi elbetde olmasın ancak AKP ninde ön bahçesi olmasın
hak ve hukukdan milletin çıkarlarından asla taviz vermesin ,sonra sütden ağzımız yandığı için yoğurdu üfleyerek içmek zorunda kalmayalım .....

VARSAYIMLAR ÜZERİNE GİTMEYELİM

Elimizdeki donesiolan temeller üzerinde gidelim.

Mayın lı arazi İsrail e verilecekmiş mişli bakın.

Topraklarınızı satmak yapmayın bu kanunu kim çıkardı.

Ayrıca öne sürdüğünüzlerle referandumun DEĞİŞİKLİKLERİN BİRBİRİ İLE İLİŞKİSİ YOK.

korakademik

Ordinaryus
ferudin bey yazıyı okudunuz mu?
merak ettim alıntınızı sanırım epey eksik
önümüze gelicek olan taslak bu değil.

yazınızı tekrar incelemenizi tavsiye ederim.

Turkbeyi

Ordinaryus
Kaf yıkamayla yol alınmaz kardeş zaten.... ama asker ocağı erkekler için olgunlaşmaya geçiş adımlarından biri o sebeple söyledim o olmamış sonraki adımları bekleyeceğiz gençlik işte diyerek :)

:) hehe enteresen bir yaklaşım abla be :) olgunluk derecem sizin evet dediğinize evet dememmi en azından saygı duymasını bilmek gerek seni alakadar eden yok birde tanımadan insanları olgun dolgun ham diye yorumlamayın neyse ... kolay gelsin.

23 eylül saat 9:30 istanbul olacağım...

Turkbeyi

Ordinaryus
O zaman imzanı değiştir. M.Akif kısaca değil RUHEN EVET derdi.

abi sen kişiliğini değiştirmedikden sonra ben imzamı değiştirmişim ne fayda yaşın yetmiş, torun torbalarını sev sen....

saygı istersen saygı duymasını bil.. tamam mı agbi. saygılar :))

Hikem

Kıdemli Üye
Feridun41'in kafasının karışık olması gayet doğal..Zira bu ergenekon işi ve ona karşı çıkan diğer ergenekon yapılanması işi karıştırıyor.Bu durumda meseleye

şöyle bakmak faydalıdır.Bu referandum maddeleri askeri vesayet açısından bir gerileme mi değilmi? Gerileme ise Evet demek gerekir.Bu evet çilerin içinde diğer ergenekon yapılanmasının olması ayrı bir

meseledir.Asrımız bütün gizli ,kirli işlerin açığa çıktığı, çıkacağı bir asır olması hasebiyle, diğer ergenekon benzeri oluşumlarda ortaya çıkacaktır.Merak olunmasın!Kökü dışarıda, dalları ülkemizde olan bütün oluşumlar, Mehdiyet ceryanı karşısında yok olacaklardır.Bu oluşumlar içerisindeki ,namazlı, niyazlı kimseler kafanızı karıştırmasın!!

Âwdil

Mim Lâmelif Vâv
Aslında bu ankete hayır diyen arkadaşlarımızın bir an bile olsa şöyle bir eylem yapmalarını salık veririm.Gözlerini kapatsınlar önlerine konulan,anayasal değişiklik paketini akp ve türevi partiler değil-de uzaylılardan alınmış bir tavsiye ve demokrasi martavalı kabul etsinler.Kati bir şekilde inaniyorum ki bir çoğu hatta hepsi yüksek bir nida ile "evet" diyeceklerdir.

Akp hükümeti meramını gayet şık bir dilemma ile ifşa ediyor,buna karşılık ebu cehil'in ıskalasında duran bir mantaliteye sahip olan chp ve akibindeki kendilerince demokrat ama aslında antisematik güruh'u hüccetlendirmeye çalıştığı veya iddia ettiği palavra kombinasyonunu kendilerine şiâr edindinmiş olmasından ve saltık argümanlarından anlaşılıyor ki,bu referandoma "hayır" demelerinin tek nedeni bu değişikliğin akp tarafından uygun görülüp oylamaya sunulmasıdır.

Bu referandum "evet" demek siyasi bir ideolojiden çok bir vatandaşlık görevidir.Zira "hayır" diyenlerin gerekçeleri ve dillerine pelesenk olan söylemleri gülünç duruyor karşımda.

ummuhan

Kıdemli Üye
:) hehe enteresen bir yaklaşım abla be :) olgunluk derecem sizin evet dediğinize evet dememmi en azından saygı duymasını bilmek gerek seni alakadar eden yok birde tanımadan insanları olgun dolgun ham diye yorumlamayın neyse ... kolay gelsin.

abi sen kişiliğini değiştirmedikden sonra ben imzamı değiştirmişim ne fayda yaşın yetmiş, torun torbalarını sev sen....

saygı istersen saygı duymasını bil.. tamam mı agbi. saygılar :))

Yalnızca bu iki mesaj dahi kişiliğiniz, karakteriniz, aldığınız eğitim, terbiye.... v.b. konularında çok net fikirler veriyor kardeş :)

Kalb gözüm açık değil maalesef ama buna tecrübe diyorlar :)

SeNoL

MUEYABYA
NEDEN HAYIR?

Değişikliklerle, Anayasa Mahkemesi ve HSYK ya siyasi iktidarların da belli sayıda üye sokması sağlanacak.

Kendin inceledim kendi yorumlarım diyorsun ama pek iyi inceleyememişsin. Siyasi iktidarın atadığı kimse yok anasayasa mahkemesi ve hsyk'ya. Bunu nereden çıkardın.

Bak bu HSYK ile ilgili değişiklik :

Mevcut durumda asıl ve yedek üyelerin 6’sı Yargıtay, 4’ü Danıştay tarafından aday olarak belirleniyor, her üyelik için belirlenen 3 kişi Sayın Cumhurbaşkanı’na arz ediliyor ve Sayın Cumhurbaşkanı 1’ini atıyor.

Değişiklikle asıl ve yedek üye sayısı 34’e çıkarılırken, Kurul’un 10’u Yargıtay ve Danıştay Genel Kurulları tarafından doğrudan seçilecek, geri kalan üyeliklerin 16’sı 1. kademe mahkemelerde görev yapan hakim ve savcılar tarafından, 2’si Türkiye Adalet Akademisi Genel Kurulu tarafından seçilecek, 4’ü ise doğrudan Sayın Cumhurbaşkanı’nca atanacaktır.
cumhurbaskani.png

Böylelikle mevcut uygulamada her üyelik için 3 aday seçilmesi ve bunlardan birinin Sayın Cumhurbaşkanı tarafından atanması söz konusu iken, Sayın Cumhurbaşkanı’nın atayacağı sayı yeni düzenlemede 8’de 1’e düşürülmüştür.
cumhurbaskani_tablo.png

Buda Anayasa mahkemesi için yapılan değişiklikler.

1982 Anayasası bir ara dönem anayasasıdır. Yürürlüğe girdiğinden beri Anayasa’da yargı ile ilgili olarak kayda değer bir değişiklik yapılmamıştır.

Türkiye kabuk değiştirirken, her alanda ciddi demokratikleşme adımları atılırken, yargının bu sürecin dışında kalması düşünülemez.

Yargının da Anayasa Mahkemesi’nden başlayarak demokratik bir yapıya kavuşturulması kaçınılmazdır.

Mevcut halde Anayasa Mahkemesi 11 asıl 4 yedek üyeden oluşmaktadır. Bu üyelerin seçildiği kaynak ve dağılımlar şöyledir:
tablo1.png

Yukarıdaki tabloda görüleceği gibi Cumhurbaşkanı, değişik kurumlardan, her üyelik için kendisine arz edilen 3 aday arasından birini seçerek atamakta, kendisi doğrudan doğruya üst düzey yönetici ve avukatlardan 3 asıl 1 yedek üyeliğe atama yapmaktadır.

Mevcut durumda, Sayın Cumhurbaşkanı toplam (asıl ve yedek) 15 üyenin 4’ünü doğrudan atarken, 146. maddede yapılan değişiklikle aşağıdaki tabloda görüleceği gibi 17 üyeden yine 4’ünü doğrudan atamaktadır.

Yeni düzenlemede yedek üyeliğe yer verilmemiş ve tüm üyeler asıl üye olarak düşünülmüştür. Bu durumda toplamda üye sayısında 2 artış varken Sayın Cumhurbaşkanı’nın doğrudan atadığı üye sayısı yine 4 olarak kalmıştır.

Diğer bir ifadeyle, mevcut durumda Cumhurbaşkanı 15 üyenin 11’ini gösterilen adaylar arasından, 4’ünü doğrudan seçerken, getirilen düzenlemede 14 üyenin 10’unu gösterilen adaylar arasından, 4’ünü doğrudan seçmektedir. Cumhurbaşkanı’nın seçtiği üye sayısı 15’ten 14’e düşürülmüştür

146. maddedeki değişiklikle Anayasa Mahkemesi’nin yeni üye sayısı ve seçildikleri kaynaklar şöyle olacaktır.
tablo2.png

Her boş üyelik için kurumlar üçer kişiyi aday gösterecektir.

Senin anlattıkların nerede yazıyor.

reis

Kıdemli Üye
Dün Müjdat Gezen ... rastladım Tv'lerin birinde.
Spiker "neden hayır diyorsunuz, sebeplerini sırayla sayar mısınız?" diye sordu.
Müjdat Gezen...cevap verdi.
"Ben bu zihniyeti sevmiyorum, başka sebep saymaya gerek yok."

miradi

Üye
benim tek merak ettiğim şey..

Bu anayasa 82 anayasasından daha mı kötü?? Bence kimse buna evet diyemez.. Hatta bi zahmet demesin.. İşte ben bu kişilerin nereleriyle düşündüğünü çok merak ediyorum

reis

Kıdemli Üye
Zaman zaman Tv'lerde halkla yapılan röportajları izliyoruz.
"Evet" diyenlerin hemen hemen hepsinin mantıklı sebepleri var. Ama "Hayır" diyenler var ya kimse kusura bakmasın ama o kadar .
Sebeplere bak:

- Hükümet dinciymiş,
- Millet açlıktan kırılıyormuş,
- Ben Hükümete güvenmiyorum,
- Hükümeti sevmiyorum,
- Bunlar devleti ele geçirecekmiş

falan filan...

(İstisnaları bir kenara koyarak) Tekrarlayalım;

Sonuç "evet" çıksa da Türkiye halkı iyi yönetilmeyi hak eden bir halk değildir. Ak Parti gibi bir Hükümet bu halka çok lükstür. Bu halk hem zihniyet ve hemde tavır itibariyle Anasol-Meee hükümetlerine layık bir halktır.

Tayyip Bey ve Ak Parti Hükümeti bu halka gereğinden fazla güveniyor ve gereğinden fazla değer veriyor.

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
"Evet" diyenin de "Hayır" diyenin de mantıklı bir sebebi yoktur. Nihayetinde bu bir dünya işidir ve dünya işinde söz ehil olanındır.

Biz halk olarak ehil değiliz ki oyumuz mantıklı olsun. Biz hukukçu değiliz.
Ama önümüze bir kilo üzüm , paylaşmak için konulsa her birimiz bir birimizi aldatabiliriz. Demek zekiyiz. O zaman düşünelim:

Hata başta "Hayırcılar" tarafından yapıldı.

Kemal Kılıçdaroğlu diyor, "Neden maddeleri tek tek oylatmıyorsun"

Biz de sormamız lazım "Peki madem bazı maddelerin iyi olduğunu düşünüyorsun, neden mecliste "evet" deyip o maddelerin Referanduma gitmesine mani olmadın?Sadece beğenmediğin madelerin referanduma gitmesini sağlayabilirdin. Böylece, halk bu kadar maddede boğulmayacak ve beğenmediğini söylediğin o maddeler çıplak kalacak, halka daha rahat anlatabilecektin. Yoksa halkın anlamasını istemiyenlerden misin? Hükümet gibi.."

İşte ortada bir oyun olduğu muhakkak. Halkız, ama aptal değiliz.

Hükümet, neyin ne olduğu iyice anlaşılmasın diye, kanun ile çözebileceği pek çok maddeyi referanduma götürdü. Oyun yaptı.

Muhalefet ise bu oyuna düştü. Mecliste topyekün bütün maddelere "hayır" dedi.

Peki muhalefet bu kadar aptal mı?

Elbette değil.

Peki, nedir?

Dedik ya bahçe süfyanın bahçesi.

O bahçe içinde kim oynasa muhakkak süfyanın kaidelerine uygun hareket etmek zorunda.

Al sana AKP.

Tektip askerlik çalışması yapan Ordu'ya destek veriyor.

Oysa bu askeri vesayetin devam ettiği manasına geliyor.

O zaman sorarım:

Sen anayasa değişikliğini güya cuntayı ve statükoyu bitirmek adına yapıyorsun. Ama vesayet altında kalıyorsun.

Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.

Kimse evetçiler mantıklı hayırcılar mantıksız veya tam tersini söylemesin.

Peki kimler mantıklı.

Evet der evetçi olmaz.
Hayır der hayırcı olmaz.

Süfyanın bahçesine girmez. Dışardan seyreder.

ummuhan

Kıdemli Üye
Zaman zaman Tv'lerde halkla yapılan röportajları izliyoruz.
"...........

Sebeplere bak:

- Hükümet dinciymiş,
- Millet açlıktan kırılıyormuş,
- Ben Hükümete güvenmiyorum,
- Hükümeti sevmiyorum,
- Bunlar devleti ele geçirecekmiş

.

Bunlar anıtkabir başı ezber nutukları fikir değil reis...

_Nihade_

Gafleti eyLe Heba
Ekranlarda olsun çevremde olsun şöyle bir etrafı gözlemledimde, hep aklı başında insanlar evet diyor.Ve hizmet istemeyip yeterki başımızda sol hükümet olsun diyen zihniyette hayır diyor....

kebîkec

İhvan Forum Üye
PKK yol kesip insanlara ''hayır'' deyin şeklinde propaganda yapıyor. CHP, MHP yandaşları büyük şehirlerde yolumuzu kesip hayır demezsek dövecek gibi propaganda yapıyorlar. Niye bu kadar gerginler ve aynı torbaya nasıl girdiler...

ArafSuresi 155 ''İçimizden birtakım beyinsizlerin işlediği yüzünden hepimizi helâk edecek misin?''

garip70

Ordinaryus
Hayır diyenlere dikkat edin. Büyük çoğunluğu, kesinlikle AKP çıkardı bunu diye hayır diyorlardır. Parti fanatikliği yüzünden.
Eğer aynı anayasa kendi partilerince çıkarılsa evet derlerdi...
Hatta sandığa bir gün kala partileri hadi evet diyelim dese, hepsi evet der...
----------
Parti üstü düşünün.. Bırakın fanatikliği. Tayyip düşmanıysan eğer, onu bir gün yargılamak istiyorsan eğer, evet demen lazım.
---------
Şu an ülkemizde devlet yönetmeye kalkan kaç kurum var???????
Herkes devlet yönetmeye kalkıyor.
---------
Yargı anayasayı çiğniyor... Hiç birşey yapamıyorsun.
Ordumuz bizim canımız kanımız. Birkaç vatan haini askerlerimiz şehit olurken canlı yayından izleyip hiç birşey yapmıyor... Yargılayamıyorsun.
Teröristlerin ne yaptığını anlık izleyip rapor veren Heronları düşürün diyenler, maalesef bizim!!!!! komutanlarımız. Yargılayamıyorsun.
-----------
Eğer bu padişahlıksa ben ülkemde bir tane padişah isterim. Bir sürü padişah değil.
Bu devlet bir gemiyse, geminin dümenini yüzlerce el tutmuş, herkes bir tarafa çeviriyor.
Nereye gittiğimizi bilen yok.
-------------
Tayyibi hatalı buluyorsan seneye oy vermezsin olur biter. Onu gönder başkası gelsin.
Ama bu anayasanın değişmesi için bir yerden başlamak lazım. Şimdi olmazsa, bundan sonra hiç bir zaman bu anayasa değişmez.
--------
Ak Partili değilim ama aklı selim düşünecek olursak Evet demek en doğrusu.
--------
Hayır da hayır vardır diyenler. Hayır da hayır varsa nikah masasında niye hayır demediniz.
Demek ki her zaman hayır da hayır olmayabilir.
--------
Atatürk zamanında bu ülke hızla yatırımlar yapmış ve kısa zamanda büyük ilerlemeler kaydetmişti.
Neden?
Çünkü tek bir lider vardı.
Fatih kardeşini niye öldürttü?
Çünkü ülkeyi iki kişi yönetirse yönetilemez de ondan.
-----------
Hayır diyenlere saygım vardır. İstediklerini diyebilirler.
Ama ben tekrar ediyorum.
Ülkemi tek bir kişi yönetsin, onlarca yüzlerce kişi değil.
-------------

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
Ekranlarda olsun çevremde olsun şöyle bir etrafı gözlemledimde, hep aklı başında insanlar evet diyor.Ve hizmet istemeyip yeterki başımızda sol hükümet olsun diyen zihniyette hayır diyor....

Bir şey sormak istiyorum:

O aklı başında olup(!) evet diyenler, acaba Hukuk İliminin ehli midir?

Böyle saçma bir ifade olabilir mi? Yahu, niye evet diyoruz "demokrasi için"

Peki, sen evet dediğin halde böyle antidemokratik bir cümleyi nasıl söylersin? Bu samimiyetsizlik olmaz mı? Bölücülük olmaz mı?

Birileri de dese; "evet, diyenlerden aklı başında olanı görmedim" iyi midir? (Ki ben çok hayırcı tanıyorum evetçiler için aynı ifadeleri kullanıyorlar)

Peki senin ve yandaş olduğun cenahın bu tavırları, mücadele ettiğinizi iddia ettiğiz zihniyetten bir farkı var mı?

Onlar, kendi ideolojileri adına bunu yapınca batıl, sen din adına yapınca hak mı oldu?
....
Bu referandumda halka büyük bir kazık atıldı. Ehil olmadığı bir meselede kararı danışıldı. Bu ehli dünyanın kavlince, işin doğasına aykırıdır.

Evvela, en büyük problem buradır ve hal böyle olunca ne evetçiler ne hayırcılar makul insanlar değildir.

Duha

Profesör
Web sitesi
www.risaletalim.com
Ben görüyorum ki Hayırcılar ve Evetçiler tam bir köle olmuşlar. Karşı cenahın hiç bir sözüne prim vermiyorlar, kendi cenahları ne dese mutlak doğru kabul ediyorlar.

Gerçek hayatta çevrem -malesef- hep hayırcı, onları yeterince eleştirdim. Bu forum -malesef- ekseri "evetçi". Bu sebeble "evetçilere" sormak isterim? (aklıma geleni, sırasız, soruyorum=

1)Neden referandum maddelerinden ekserisi salt çoğunluk gerektiren kanun veya kanun değişiklilkeri kafi iken anayasa değişikliği yaparak çözme yoluna gitti? Çerez maddeleri referanduma götürmenin manası nedir? Niye kalabalık yapıldı? Gizlenmek istenen nedir?
O çerez maddelerin yerine daha can alıcı yasalar konulmamasının sebebi nedir? AKP'nin gücü mü yok, canı mı istemedi? Gücü yoksa cuntacıların yargılanacağı söylenen maddeleri değiştirme gücünü nerden buldu. AKP'nin eğer gücü yoksa demek cuntacılar hala güçlüdür.Ne yani, hala güçlü olan cuntacılar intihar mı etti?

2) Bu anayasa paketi eğer 12 Eylülcüleri yargılayabiliyorsa, 28 Şubatçıları ve E-Muhtıracıları yargılayamaz mı?

3) Başbakan değişiklik ile 12 Eylülcülerin ve diğer darbecilerin yargılanmasının ve ceza almasının mümkün olduğunu bizzat kendi ağzı ile ve net ifadeler ile söyledi mi? (Dikkat "dava açılabilir" başka, yargılanabilir ve ceza alabilir başkadır)
4)Bugün AKP'li bir vekil veya bir yönetici "Hayır" derse ne olur?

5)Anayasa paketinde hedef demokrasiyi tesis etmek mi? Eğer öyle ise neden "hayır" diyeceklere pislik muamelesi yapılıyor.

6)AKP Anayasa değişiklik paketini neden alel acele yaptı? Alelacele yapılan bir şey geç kalma korkusunu gösterir. Madem bir şeyler geç kalma tehlikesi içinde , neden anayasayı referanduma götürmeden değiştirme şansı varken - o zamanlar- denemesi ve çalışması dahi hiç yapılmadı?

7) Değişen maddelerin ne içerdiğini gerçekten ehil olarak biliyor musunuz? Yoksa yandaş olduğunuz cenaha itimat ettiğiniz için mi "evet" diyorsunuz?
Eğer öyle ise, AKP'ye ve sizin yandaş olduklarınıza itimat etmemek cehennemi bir kabahat mıdır ki, birisi hayır dediği zaman onu akılsızlık ile itham ediyorsunuz?

8) Hayırcılar en çok şöyle itiraz ediyor: "Neden meddeleri tek tek oylatmıyorlar. Demek AKP bir oyun oynuyor. Düzeni değiştirecek maddeleri çerez maddeler ile kamufle ediyorlar"
Bunun manası şu değil midir? "Demek hayırcılar bazı maddeleri beğeniyor, ama bir iki madde yüzünden hayır, diyor. Peki, size soruyorum: Madem hayırcılar bunun AKP'nin bir oyunu olduğunu iddia ediyorlar, neden güzeline gelen maddelere mecliste evet diyerek oyunu bozmadılar. Sizce bunu o zaman düşünemediler mi?
Peki, bu durum muhalefet ve iktidar işbirliğini akla getirse, kabahat o akıl sahibinin midir?

Daha çok var. Bu kadar kafi.

reis

Kıdemli Üye
(...)
Hayır diyenlere saygım vardır. İstediklerini diyebilirler.
(...)
Bizim "hayır" diyenlere zerre kadar saygımız yoktur.
Hatta "hayır" diyenler şahsıma ve çocuklarıma karşı alenen cinayete teşebbüs etmiş gibidirler. Bu iş çocuk oyuncağı değil, bir hayat memat meselesidir.
"Hayır" diyenler bizi despotizmin kucağında yaşamak zorunda olan köle yapmaya teşebbüs etmiş demektirler.
Hiç bu kadar kesin ve kararlı olmamıştım şimdiye kadar.
"Hayır" diyenler katilimizdir, bize ve çocuklarımızın geleceğine kastetmiştir.
Bu kadar...