İnandım diyen bir çok insan aslında içinde kocaman soru işaretleriyle yaşıyor ama soramıyor.M.İslamoğlu

lafons7275

Kıdemli Üye
İslamoğlunu bir kenara bırakalım şimdilik.

Sana şöyle bir soru sorayım, Allahu teala senin benim cennete mi cehenneme mi gideceğimizi ezeli ilmiyle biliyor mu bilmiyor mu?

ömerustaya da aynı soruyu soruyorum.

Çelebiler ve ömerusta lütfen bu sorumu cevaplayın.

ömerusta

Kıdemli Üye
İslamoğlunu bir kenara bırakalım şimdilik.

Sana şöyle bir soru sorayım, Allahu teala senin benim cennete mi cehenneme mi gideceğimizi ezeli ilmiyle biliyor mu bilmiyor mu?

ömerustaya da aynı soruyu soruyorum.

elbette biliyor o geçmişi vede geleceği bilendir
fakat sizin yanıldığınız nokta şu bizim kadermiz yazıldı biz rol modeliz diyorsunuz imtihanı tövbeyi ve ya tam tersi sapmayı ret ediyorsunuz
bu ayetleri inkardır

Yahayy

Kıdemli Üye
Allah için zaman kavramı yokken gelecek kavramından nasıl söz ederler anlamak mümkün değil.

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

adams77

Kanalizasyoncu
Sorun yok bunlar Allah zaman 'dan münezzehtir derler ama zamanın içine dahil ederler çünkü Allah dilerse diye bir kurguları var...

lafons7275

Kıdemli Üye
Sorun yok bunlar Allah zaman 'dan münezzehtir derler ama zamanın içine dahil ederler çünkü Allah dilerse diye bir kurguları var...
Zamandan münezzeh demek zamandan habersiz demek değildir. Zamana mudahale etmez demek de değildir.

adams77

Kanalizasyoncu
Yaratılış üzerine çok eskiğin lafson Allah kitabı indirmiştir ve Allah ne indiriğini çok iyi bilmektedir. Şimdi sen Allah 'ın şüphe ettiğini yada tereddüt ettiğini felan mı ima ediyorsun artık söz sahibi insandır..

Yahudiler Allah 'ın eli bağlıdır dediler..

Allah evreni 6 günde yarattı 7. günde dinlendir derken bu laflar salata değil bu sözlerin derinliğine inmen gerekiyor göreceğin çok şey var....

adams77

Kanalizasyoncu
Kişisel saldırılara, karşındakini aşağılayıcı yorumlara artık pirim vermiyoruz. Bunu yapanları dışlıyoruz. Adam gibi yazacaksanız buyrun. Yoksa başka kapıya.

ben adams gibi yazıyorum zaten halini hatırını sormak kötü bir şey mi ne var bunda iyimisin :)

adams77

Kanalizasyoncu
Kişisel saldırılara, karşındakini aşağılayıcı yorumlara artık pirim vermiyoruz. Bunu yapanları dışlıyoruz. Adam gibi yazacaksanız buyrun. Yoksa başka kapıya.

başka kapımız yok 2 bayat ekmeğim ile buradayım.... geriye götürme beni

cevap veremeyeceğin zaman olur anlarım ama bu davranış hiç hoş değil

lafons7275

Kıdemli Üye
@çelebiler kardeşim sana şöyle bir soru sorayım, Allahu teala senin benim cennete mi cehenneme mi gideceğimizi ezeli ilmiyle biliyor mu bilmiyor mu?

çelebiler

Kıdemli Üye
@çelebiler kardeşim sana şöyle bir soru sorayım, Allahu teala senin benim cennete mi cehenneme mi gideceğimizi ezeli ilmiyle biliyor mu bilmiyor mu?

Bunu Allah söylüyor zaten bana ne diye soruyorsun?

Âl-i İmrân/142 أَمْ حَسِبْتُمْ أَنْ تَدْخُلُوا الْجَنَّةَ وَلَمَّا يَعْلَمِ اللَّهُ الَّذِينَ جَاهَدُوا مِنْكُمْ وَيَعْلَمَ الصَّابِرِينَ Yoksa Allah içinizden cihad edenleri belli etmeden, sabredenleri BİLMEDEN cennete gireceğinizi mi sandınız?

Enfâl/70 يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِمَنْ فِي أَيْدِيكُمْ مِنَ الْأَسْرَىٰ إِنْ يَعْلَمِاللَّهُ فِي قُلُوبِكُمْ خَيْرًا يُؤْتِكُمْ خَيْرًا مِمَّا أُخِذَ مِنْكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ۗ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِيمٌ Ey Peygamber! Elinizdeki esirlere de ki: Eğer Allah kalplerinizde hayır olduğunu bilirse, sizden alınandan (fidyeden) daha hayırlısını size verir ve sizi bağışlar. Çünkü Allah bağışlayandır, esirgeyendir.

Tevbe/16 أَمْ حَسِبْتُمْ أَنْ تُتْرَكُوا وَلَمَّا يَعْلَمِ اللَّهُ الَّذِينَ جَاهَدُوا مِنْكُمْ وَلَمْ يَتَّخِذُوا مِنْ دُونِ اللَّهِ وَلَا رَسُولِهِ وَلَا الْمُؤْمِنِينَ وَلِيجَةً ۚ وَاللَّهُ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ Yoksa, Allah, sizden, cihad edip Allah, peygamber ve müminlerden başkasını kendilerine sırdaş edinmeyenleri ortaya BİLMEDEN bırakılacağınızı mı sandınız? Allah yaptıklarınızdan haberdardır.

وَلِيَعْلَمَ اللَّهُ Âl-i İmrân/140 إِنْ يَمْسَسْكُمْ قَرْحٌ فَقَدْ مَسَّ الْقَوْمَ قَرْحٌ مِثْلُهُ ۚ وَتِلْكَ الْأَيَّامُ نُدَاوِلُهَا بَيْنَ النَّاسِ وَلِيَعْلَمَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا وَيَتَّخِذَ مِنْكُمْ شُهَدَاءَ ۗ وَاللَّهُ لَا يُحِبُّ الظَّالِمِينَ Eğer siz (Uhud\da) bir acıya uğradınızsa, (Bedir\de de düşmanınız olan) o kavim de benzer bir acıya uğramıştır. O günleri biz insanlar arasında döndürür dururuz (zaferi bazen bir topluma bazen öteki topluma nasip ederiz.) Ta ki Allah, iman edenleri BİLSİN ve aranızdan şahitler edinsin. Allah zalimleri sevmez.

Âl-i İmrân/166 وَمَا أَصَابَكُمْ يَوْمَ الْتَقَى الْجَمْعَانِ فَبِإِذْنِ اللَّهِ وَلِيَعْلَمَالْمُؤْمِنِينَ 166,167.$ İki birliğin karşılaştığı gün sizin başınıza gelenler, ancak Allah\ın dilemesiyle olmuştur ki, bu da, müminleri ayırdetmesi ve münafıkları ortaya çıkarması için idi. Bunlara: "Gelin, Allah yolunda çarpışın; ya da savunma yapın" denildiği zaman, "Harbetmeyi bilseydik, elbette sizin peşinizden gelirdik" dediler. Onlar o gün, imandan çok, kafirliğe yakın idiler. Ağızlarıyla, kalplerinde olmayanı söylüyorlardı. Halbuki Allah, onların içlerinde gizlediklerini daha iyi bilir.

Âl-i İmrân/167 وَلِيَعْلَمَ الَّذِينَ نَافَقُوا ۚ وَقِيلَ لَهُمْ تَعَالَوْا قَاتِلُوا فِي سَبِيلِ اللَّهِ أَوِ ادْفَعُوا ۖ قَالُوا لَوْ نَعْلَمُ قِتَالًا لَاتَّبَعْنَاكُمْ ۗ هُمْ لِلْكُفْرِ يَوْمَئِذٍ أَقْرَبُ مِنْهُمْ لِلْإِيمَانِ ۚ يَقُولُونَ بِأَفْوَاهِهِمْ مَا لَيْسَ فِي قُلُوبِهِمْ ۗ وَاللَّهُ أَعْلَمُ بِمَا يَكْتُمُونَ 166,167.$ İki birliğin karşılaştığı gün sizin başınıza gelenler, ancak Allah\ın dilemesiyle olmuştur ki, bu da, müminleri ayırdetmesi ve münafıkları BİLMESİ için idi. Bunlara: "Gelin, Allah yolunda çarpışın; ya da savunma yapın" denildiği zaman, "Harbetmeyi bilseydik, elbette sizin peşinizden gelirdik" dediler. Onlar o gün, imandan çok, kafirliğe yakın idiler. Ağızlarıyla, kalplerinde olmayanı söylüyorlardı. Halbuki Allah, onların içlerinde gizlediklerini daha iyi bilir.

Nahl/39 لِيُبَيِّنَ لَهُمُ الَّذِي يَخْتَلِفُونَ فِيهِ وَلِيَعْلَمَ الَّذِينَ كَفَرُوا أَنَّهُمْ كَانُوا كَاذِبِينَ Hakkında ihtilaf ettikleri şeyi onlara açıklaması ve kafir olanların da kendilerinin yalancılar olduklarını bilmeleri için (Allah onları diriltecek).

Hac/54 وَلِيَعْلَمَ الَّذِينَ أُوتُوا الْعِلْمَ أَنَّهُ الْحَقُّ مِنْ رَبِّكَ فَيُؤْمِنُوا بِهِ فَتُخْبِتَ لَهُ قُلُوبُهُمْ ۗ وَإِنَّ اللَّهَ لَهَادِ الَّذِينَ آمَنُوا إِلَىٰ صِرَاطٍ مُسْتَقِيمٍ Bir de, kendilerine ilim verilenler., onun (Kur\an\ın) hakikaten Rabbin tarafından gelmiş bir gerçek olduğunu bilsinler de ona inansınlar, bu sayede kalpleri huzur ve tatmine kavuşsun. Şüphesiz ki Allah, iman edenleri, kesinlikle dosdoğru bir yola yöneltir.

Hadîd/25 لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِالْبَيِّنَاتِ وَأَنْزَلْنَا مَعَهُمُ الْكِتَابَ وَالْمِيزَانَ لِيَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ ۖ وَأَنْزَلْنَا الْحَدِيدَ فِيهِ بَأْسٌ شَدِيدٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَلِيَعْلَمَ اللَّهُ مَنْ يَنْصُرُهُ وَرُسُلَهُ بِالْغَيْبِ ۚ إِنَّ اللَّهَ قَوِيٌّ عَزِيزٌ Andolsun biz peygamberlerimizi açık delillerle gönderdik ve insanların adaleti yerine getirmeleri için beraberlerinde kitabı ve mizanı indirdik. Biz demiri de indirdik ki onda büyük bir kuvvet ve insanlar için faydalar vardır. Bu, Allah\ın, dinine ve peygamberlerine gayba inanarak yardım edenleri belirlemesi içindir. Şüphesiz Allah kuvvetlidir, daima üstündür.

نَعْلَمَ Bakara/143 وَكَذَٰلِكَ جَعَلْنَاكُمْ أُمَّةً وَسَطًا لِتَكُونُوا شُهَدَاءَ عَلَى النَّاسِ وَيَكُونَ الرَّسُولُ عَلَيْكُمْ شَهِيدًا ۗ وَمَا جَعَلْنَا الْقِبْلَةَ الَّتِي كُنْتَ عَلَيْهَا إِلَّا لِنَعْلَمَ مَنْ يَتَّبِعُ الرَّسُولَ مِمَّنْ يَنْقَلِبُ عَلَىٰ عَقِبَيْهِ ۚ وَإِنْ كَانَتْ لَكَبِيرَةً إِلَّا عَلَى الَّذِينَ هَدَى اللَّهُ ۗ وَمَا كَانَ اللَّهُ لِيُضِيعَ إِيمَانَكُمْ ۚ إِنَّ اللَّهَ بِالنَّاسِ لَرَءُوفٌ رَحِيمٌ İşte böylece sizin insanlığa şahitler olmanız, Resul\ün de size şahit olması için sizi mutedil bir millet kıldık. Senin (arzulayıp da şu anda) yönelmediğin kıbleyi (Kabe\yi) biz ancak Peygamber\e uyanı, ökçeleri üzerinde geri dönenden ayırdetmemiz için kıble yaptık. Bu, Allah\ın hidayet verdiği kimselerden başkasına elbette ağır gelir. Allah sizin imanınızı asla zayi edecek değildir. Zira Allah insanlara karşı şefkatli ve merhametlidir.

Mâide/113 قَالُوا نُرِيدُ أَنْ نَأْكُلَ مِنْهَا وَتَطْمَئِنَّ قُلُوبُنَا وَنَعْلَمَ أَنْ قَدْ صَدَقْتَنَا وَنَكُونَ عَلَيْهَا مِنَ الشَّاهِدِينَ Onlar "Ondan yiyelim, kalplerimiz mutmain olsun, bize doğru söylediğini (kesin olarak) bilelim ve ona gözleriyle görmüş şahitler olalım istiyoruz" demişlerdi.

Kehf/12 ثُمَّ بَعَثْنَاهُمْ لِنَعْلَمَ أَيُّ الْحِزْبَيْنِ أَحْصَىٰ لِمَا لَبِثُوا أَمَدًا Sonra da iki guruptan (Ashab-ı Kehf ile hasımlarından) hangisinin kaldıkları müddeti daha iyi hesap edeceğini görelim diye onları uyandırdık.

Sebe’/21 وَمَا كَانَ لَهُ عَلَيْهِمْ مِنْ سُلْطَانٍ إِلَّا لِنَعْلَمَ مَنْ يُؤْمِنُ بِالْآخِرَةِ مِمَّنْ هُوَ مِنْهَا فِي شَكٍّ ۗ وَرَبُّكَ عَلَىٰ كُلِّ شَيْءٍ حَفِيظٌ Halbuki şeytanın onlar üzerinde hiçbir nüfuzu yoktu. Ancak ahirete inananı, şüphe içinde kalandan ayırdedip BİLELİM diye (ona bu fırsatı verdik). Rabbin gerçekten her şeyi koruyandır.

Muhammed/31 وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ حَتَّىٰ نَعْلَمَ الْمُجَاهِدِينَ مِنْكُمْ وَالصَّابِرِينَ وَنَبْلُوَ أَخْبَارَكُمْ Andolsun ki içinizden cihad edenlerle sabredenleri BİLİNCEYE ve haberlerinizi açıklayıncaya kadar sizi imtihan edeceğiz.

lafons7275

Kıdemli Üye
Bunu Allah söylüyor zaten bana ne diye soruyorsun?

.

Kardeşim ramazandan dolayı cevabını tam anlayamdım. Kusura bakma. Bana net ve kısa bir cevap verir misin?

Allahu teala senin benim cennete mi cehenneme mi gideceğimizi ezeli ilmiyle biliyor mu bilmiyor mu?

Evet biliyor ya da hayır bilmiyor demen yeterli.

çelebiler

Kıdemli Üye
Kardeşim ramazandan dolayı cevabını tam anlayamdım. Kusura bakma. Bana net ve kısa bir cevap verir misin?

Allahu teala senin benim cennete mi cehenneme mi gideceğimizi ezeli ilmiyle biliyor mu bilmiyor mu?

Evet biliyor ya da hayır bilmiyor demen yeterli.

Pardon yaa senin Kuran'dan anlamadığını unutmuşum Ramazandan değildir o senin her zamanki zihin yapından kaynaklanıyor Ramazandan sonra da aynı olacaksın.Rahat ol.

Bir de bu ne böyle yalandan yere kibarlaşmalar yakışmıyor sana başkası olma kendin ol.

Allah bilmek istediğini söylüyorsa Allah bilmiyor demektir kardeşim bak bunu da söylüyor.İstese bilir ama bilmediğini söylüyor.Bu kadar basit.

Kader senin anladığın gibi Allah'ın bize yazdığı senaryoyu oynamamız değildir.

lafons7275

Kıdemli Üye
Allah bilmek istediğini söylüyorsa Allah bilmiyor demektir kardeşim bak bunu da söylüyor.İstese bilir ama bilmediğini söylüyor.Bu kadar basit.

Samimi cevabın için teşekkür ederim.
@ömerusta bak bu kardeşimiz Allahın bilmediğini söylüyor.