Hz. Ali (r.a)'a atfedilen bir söz..

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Arkadaşlar bir sorum olacak. Bundan 8-9 yıl kadar önce diyanetin takvim yaprağında bir söz okumuştum. Aklımda öylece kalmış. Geçenlerde bu sözü söyledim tartışma çıktı olmaz böyle şey dendi. Sonra google amcadan falan arattım böyle bir sözden eser yok. Kime sorsam yok öyle birşey diyor. Okuduğumdan eminim. Hatta parantez içinde kaynak bile vermişti de kaynak aklımda değil artık. Takvim yaprağını da bulmak imkansız. Bir de diyanet işkembeden atıp yazacak hali de yok.

Söz Hz. Ali'ye ait ve şöyle;

''Cömert kâfiri cimri müslümana tercih ederim.'' Hz. Ali (r.a)

Varmıdır böyle birşey? Kaynak varsa alalım inşallah.

ömerusta

Kıdemli Üye
olmaz öyle bir şey resmen küfür kokuyor nasıl yakıştırılır hz ali rah
müslümanın en günahkarı dahi kafir le kıyası bile yapılamaz
onlar ebedi cehennemliktir

mavikuş

Profesör
bu uydurma hadis olduğu besbelli. Hz Ali kim cömert kafir kim.uyduran tarafından aceleye gelmiş .belki onuda Ebu Hureyre ye mal etmişlerdir.

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
Arkadaşlar bir sorum olacak. Bundan 8-9 yıl kadar önce diyanetin takvim yaprağında bir söz okumuştum. Aklımda öylece kalmış. Geçenlerde bu sözü söyledim tartışma çıktı olmaz böyle şey dendi. Sonra google amcadan falan arattım böyle bir sözden eser yok. Kime sorsam yok öyle birşey diyor. Okuduğumdan eminim. Hatta parantez içinde kaynak bile vermişti de kaynak aklımda değil artık. Takvim yaprağını da bulmak imkansız. Bir de diyanet işkembeden atıp yazacak hali de yok.

Öyle bir şey yok.Müslümanın en kötüsü bile kafirden hayırlıdır.Müslüman zalimde olsa cehennemde cezasını çektikten sonra cennete girecektir.Kafirler Kur'an'da lanetlenmişlerdir.Lanetlenen bir kimse ebedi cehennemlik olur.

Her sözü kaalaya almayınız.SON YILLARDA SİNSİ VE AÇIK DİN DÜŞMANLARIN SAYISI ARTMIŞTIR.DİKKATLİ OLUNUZ...

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Peki diyanet bunu takvimine nasıl koyuyor?

Zülkarneyn-23

Doçent
Şöyle bir hadis var. Sahih mi değil mi, bilemem ama güzel söz:

"Müslümanın gerçeğini, akçeyle arasındaki münasebete bakarak anlarsınız"

İslamla ilgili lafa gelince üstüne toz kondurmayan niceleri, garibana yardıma gelince elini cebindeki meteliğe dahi uzatmıyor.

Allah bize, gerçek müslümanları ayırt edecek idrak bahşeder inşallah !:Cool:

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
GERÇEK MÜSLÜMANLARI AYIRT ETMENİN ÇEŞİTLİ YOLLARI VARDIR Kİ O DA ŞUNLARDIR.

1- Şeriat partisinin kurulmasını istiyor musunuz?
2- Miras taksiminde adaleti gözetir misiniz?
3- Tağuti sistemlerin tamamını red ediyor musunuz etmiyor musunuz?
4- Kalbinizde vehn hastalığından eser var mı?
5- Allah yolunda cihad etmeye hazır mısınız?
6- Ey camii imamlarına, "gerçekten mümin alimlerden iseniz camiilerde tağuti sistemleri anlatın ve bu ümmeti aydınlatın" desek kaç kişi sağlam ve şecaatli olarak aralarından çıkar?.
7- Allah'a kendini adadın mı adamadın mı?
8-Devlet ricalinin karşısına çıkıp da onlara karşı hak ve hakikati haykırmaya var mısınız?gibi sorular sorun bakalım muammalı mı, kaçamak mı, mırın kırınlı mı, ehüm ühümlü mü cevap alırsınız onu bilmem ama bu saydıklarımı yapın yaptırın bakalım gerçek müslüman sayısı kaç tane çıkacak?

fakiri

Kıdemli Üye
Böyle havada bir iddia ile millet ve kafalar meşgul edilemez! O takvim yaprağının hangi tüzel kişiliğe ve hangi tarihe ait olduğunu bilecek ve iddianı ona göre söyleyeceksin ! Öyle; "Okumuştum, aklımda öyle kalmış v.b."gibi masallarla siz ancak bühtan etmiş ve iftira atmış olursunuz !
Kendinize gelin diyorum kendinize !

fakiri

Kıdemli Üye
GERÇEK MÜSLÜMANLARI AYIRT ETMENİN ÇEŞİTLİ YOLLARI VARDIR Kİ O DA ŞUNLARDIR.

1- Şeriat partisinin kurulmasını istiyor musunuz?
2- Miras taksiminde adaleti gözetir misiniz?
3- Tağuti sistemlerin tamamını red ediyor musunuz etmiyor musunuz?
4- Kalbinizde vehn hastalığından eser var mı?
5- Allah yolunda cihad etmeye hazır mısınız?
6- Ey camii imamlarına, "gerçekten mümin alimlerden iseniz camiilerde tağuti sistemleri anlatın ve bu ümmeti aydınlatın" desek kaç kişi sağlam ve şecaatli olarak aralarından çıkar?.
7- Allah'a kendini adadın mı adamadın mı?
8-Devlet ricalinin karşısına çıkıp da onlara karşı hak ve hakikati haykırmaya var mısınız?gibi sorular sorun bakalım muammalı mı, kaçamak mı, mırın kırınlı mı, ehüm ühümlü mü cevap alırsınız onu bilmem ama bu saydıklarımı yapın yaptırın bakalım gerçek müslüman sayısı kaç tane çıkacak?

Bir defa insan büyük lokma yemeli ama büyük sözler sarfetmemeli !
Bu maddleri sıralayan kendi nefsine sormuş ve müsbet cevap almış mı acaba ?
Örneğin, bugüne kadar hangi devlet ricaline karşıhakve hakik ati haykırmış ? Olayın günü ve devlet ricalinin ismini yazıversin!
Allah'ımıza kendini adadığını bize müşahhas olarak isbat etsin !
Bugüne kadar hangi cami cemaatine tagut isistemi anlattın, tebliğ ettin de sana hak veren oldu mu veya hiç tokat yiyip, itilip-kakıldın mı? Olay zamanı ve Caminin bulunduğu yer neresiydi?
Allah yolunda cihad etmeye hazır olduğunu millet nasıl bilecek?
Parti ve pırtı ile şeriatin geleceğine inanmak su üstünde bina yapmaya çalışmak gibi bir şeydir. Hiç böyle bir şey olabilir mi ? Parti ile bugüne kadar şeriata kavuşan bir ülke var mı?

LAF OLSUN, TORBA DOLSUN!
NASIL OLSA,KLAVYENİN ÖNÜNDE KİMSE BİZİ SORGULAMIYOR VE HESABA-SIGAYA ÇEKMİYOR!
YATARAK DESTEKSİZ AT, ATABİLDİĞİN KADAR !

Kaptan

Mecra Yazarı
Benim bildiğim o sözün doğrusu;

"Cimri olan bir alime, İslamı fazla bilmeyen ama cömert sıradan bir insanı ya da Müslümanı tercih ederim"

olacaktı. Ama sözün Hz Ali'ye ait olup olmadığını bilmiyorum.

Konuyla paralel olarak, malum Bakara suresi ilk ayetleri muttaki/korunmuşların vasıflarını sayarken, işte onlar; gayba iman ederler, namazı ikame ederler-dosdoğru kılarlar ve kendilerine verdiklerimizden İNFAK ederler diye bahseder ve sonunda; "İşte onlar doğru yol üzeredirler ve kurtuluşa erenler de onlardır" buyuruyor ya demek ki buradan anlıyoruz ki bu üç nitelik yani, gayba iman-namaz ve İNFAK muttaki (Allah'ın emirlerini yerine getiren ve yasaklarından sakınan) olmanın zorunlu hasletleridir.

Belki bu gerçek üzerinden bu söz söylenmiş olabilir, bilemem benim kanaatim böyle, Allah-u Alem.

alı

Yeni

selamün aleyküm
Sözün doğrusu şöyledir;
"Cömert düşman, cimri dosttan daha sevimlidir."
Nehcül Belağa hikmet bölümü (seyyid razi)
Tuhef ul ukul( akılların hediyesi) (Hasan ibn el harrani)

Bu söz ya kasıtlı veya çarpıtılarak altarılmıştır Hz Ali nin söylediği söz yukarıda zikrettiğim sözdür.
Selametle...

Verda

Gales
Keşke Ahmed1 gitmeden sorsaydınız =)

mavikuş

Profesör
yav olmadı tam ahmet1 i kıvama getirmiştim.Ama eminim ki şimdi kendi kendini hesaba çekiyordur.Bakmışsınız tekrar gelir sıkı bir akılcı olur Olurmu? olabilir.Kulağına kar suyu kaçtı artık iflah etmez.:D

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Böyle havada bir iddia ile millet ve kafalar meşgul edilemez! O takvim yaprağının hangi tüzel kişiliğe ve hangi tarihe ait olduğunu bilecek ve iddianı ona göre söyleyeceksin ! Öyle; "Okumuştum, aklımda öyle kalmış v.b."gibi masallarla siz ancak bühtan etmiş ve iftira atmış olursunuz !
Kendinize gelin diyorum kendinize !
Bu bir iddia değil bir soruydu. Yani okuduğum bir şeyin aslını, kaynağını soruyorum. Biliyorsan cevap ver bilmiyorsan sus.

ibrahimi

Has Uşak
Pek mantıklı gelmiyor böyle bir söz söylesin o yüce şahsiyet...

alı

Yeni
selamün aleyküm
Sözün doğrusu şöyledir;
"Cömert düşman, cimri dosttan daha sevimlidir."
Nehcül Belağa hikmet bölümü (seyyid razi)
Tuhef ul ukul( akılların hediyesi) (Hasan ibn el harrani)

Bu söz ya kasıtlı veya çarpıtılarak altarılmıştır Hz Ali nin söylediği söz yukarıda zikrettiğim sözdür.
Selametle...

sözün aslı yukarıda zikrettiğim sözdür. Umarım yardımcı olur.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Sözün aslı çarpıcı olduğu için bu şekilde kalmış aklımda ama ona benzer bir söz buldum internette. Lakin kaynak vermiyor. Kaynak olmadan da tam itibar edilemiyor malesef.

Aslı varmı yokmu bilemem fakat ya aslı var da biz ''demez, söylemez, saçma, uydurma'' gibi laflarla vebal alırsak! Onun için bu tip meselelerde sormayı tercih ediyorum. Bulana kadar araştıracağım. Bulamasamda yok demem fakat nakletmem o kadar. Uydurma demeye hicab ederim. Çünki bu tavır boşluğa bir ok atmak gibidir. Adetim değildir.

http://www.incemeseleler.com/riste-i-cevahir.html

Bu sitede 142 numaralı söz de şöyle diyor;

Cömert kâfir, cennete girmeye, cimri Müslüman'dan daha ümitlidir. (Hz. Ali)

Bu daha da yukarı kaldırmış çıtayı lakin benim okuduğum söz bu şekil değildi. Bu söz benim okuduğuma benziyor o kadar. Birde ''...tercih ederim.'' demek başka üstündür demek başka. Mübarek üstündür demiyor, tercih ederim diyor. Arada fark var..

alı

Yeni

Sözün aslı çarpıcı olduğu için bu şekilde kalmış aklımda ama ona benzer bir söz buldum internette. Lakin kaynak vermiyor. Kaynak olmadan da tam itibar edilemiyor malesef.

Aslı varmı yokmu bilemem fakat ya aslı var da biz ''demez, söylemez, saçma, uydurma'' gibi laflarla vebal alırsak! Onun için bu tip meselelerde sormayı tercih ediyorum. Bulana kadar araştıracağım. Bulamasamda yok demem fakat nakletmem o kadar. Uydurma demeye hicab ederim. Çünki bu tavır boşluğa bir ok atmak gibidir. Adetim değildir.

http://www.incemeseleler.com/riste-i-cevahir.html

Bu sitede 142 numaralı söz de şöyle diyor;

Cömert kâfir, cennete girmeye, cimri Müslüman'dan daha ümitlidir. (Hz. Ali)

Bu daha da yukarı kaldırmış çıtayı lakin benim okuduğum söz bu şekil değildi. Bu söz benim okuduğuma benziyor o kadar. Birde ''...tercih ederim.'' demek başka üstündür demek başka. Mübarek üstündür demiyor, tercih ederim diyor. Arada fark var..

aslında Resulullah saa nin hayatından örnek verecek olur isek Habeşistan kralı Necaşi iyi bir örnek olur. Necaşi bilindiği gibi hristiyan bir hükümdardır ama adaleti ve mertliği ile nam salmıştır. Resulullah, dolaylı yoldan küfür ehli olan hükümdara ashabını emanet ediyor. Şimdi necaşi nin bu mertliğini bugünün müslüman katliamlarına göz yuman alimlere kıyasladığımız zaman Necaşi nin mertliği, alimlerin namertliğinden daha güzel değilmi?

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Peygamberimizin amcası Ebu Talib ile cimri bir müslüman arasında siz kimi tercih ederdiniz? Mesele bu dünyada ümmete faydalı olma meselesidir. Bu pencereden bakmak gerek.

Ahter

Kıdemli Üye

pek yardımcı olmadı..Nehcül belağada ki Haz. Aliye atfedilen sözlerin büyük kısmı uydurmadır...Şia dan başka bu kitaba müşteri bulmak imkansızdır..:)