Hz. Ali (r.a)'a atfedilen bir söz..

zulk@rneyn

Profesör
@DostunDostu
böyle bir konu açmak için çokmu düşündün
yada bilinçli bir şekilde mi böyle davranıyorsun...

fitne çıkarmak ve fitneye su taşımak ağır vebaldir.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
@DostunDostu
böyle bir konu açmak için çokmu düşündün
yada bilinçli bir şekilde mi böyle davranıyorsun...

fitne çıkarmak ve fitneye su taşımak ağır vebaldir.
Nerden anladın?

Müslümanları birbirine nasıl düşürürüm diye geceler boyu kafa patlattım. Sonra bu mesele geldi aklıma. Bunu buraya yazarsam ümmet-i Muhammed sokaklara dökülür ve birbirini katletmeye başlar ve böylece tarih sahnesinden silinir dedim kendi kendime.

Hemen telefona sarılıp Mossad ve Cia'nın ortadoğu masasını aradım. Onlar da hayran oldular zekama. Biz bu meseleyi bir enine boyuna düşünelim sana bildiririz dediler. Aralarında uzun uzadıya istişare etmişler. Bilhassa Olbert ve Obama hayran olmuş benim bu fikrime. Geri döndüler bana ve yap dediler. Tamam da dedim bizim payımız nolacak? Hesap numaranı söyle hesabına 1 milyar dolar aktaralım dediler. Hatta şu anda bavulumu hazırlıyorum. Yarın Havai adalarında 20-30 havai güzelinin arasında elimde viski bardağı ve puro, önümde ki masada dağ gibi yığılı dolarların arkasında çekilmiş bir resmimi buraya eklerim.

Aa dur bi dakka seni hesaba katmamışlar. Şimdi geri aradılar beni. zulk@rneyn mi nedir birisi var seni açığa düşürdü dediler. Patlattın beni yani. Dediler ki; o gibi müslümanların yüzünden zaten hep başarısız oluyoruz. Napacağız böyle diye ağladılar telefonda bana. Şimdilik hayallerimi suya düşürdün. Sadece 100 dolar göndermekle yetinecekler. Nerden çıktın karşıma sen, resmen yıldızımı söndürdün be. Taktir etmek lazım. Helal olsun sana.

Fe sübhanallaaah. Ne diyim ben sana?!

zulk@rneyn

Profesör
kardeş...
müslümanla kafiri teraziye koyup
kafir daha ağır basıyor diye bir şeyler söylüyorsun.

kaynağı belli olmayan, söylenip söylenmediği belli olmayan,
bir sözü foruma taşıyıp tartışma yaratıyorsan...

bu fitnedir.
vebali senindir.

türkü

Kıdemli Üye
tümüyle bir kitap uydurulmuş olamaz daha önceden de metinlerden bir kısmı yazılı halde mevcuttu çünkü. mutezili kardeşi mi yazdı abisi mi, hz.ömere sövgü vardı, hz. aliye iftiralar içeriyordu diye müellif ve kitabı için uydurma ve yalanlama yapılmış ama bunu siyasi çekişme içinde değerlendirmek gerekir. insaf dahilinde ele alınması gerektiğini savunup elbetteki hz.alinin ağzından çıktığı haliyle de kayıt edilmiş bir kitap olmadığını ama ehl-i beytten olup dedesine ne diye bu iftiraları edeceğinin düşünülmesi gerektiğini not eder, kitabı istifadeye sunarlar..müşterisi vardır okunur yani.

lafons7275

Kıdemli Üye
Hz. Ali'ye atfedilen bir söz gelmiş karşımıza, müslümanın tepkisi ne olmalı:

O söylemişse doğrudur.

Biri derse ki: " Ya hu bu söz şeriate aykırıdır."

Ben de derim ki Allah cömert kuluna eni sonu iman nasip eder.

En doğrusunu Allah bilir.

Bana dua ediniz.

alı

Yeni
pek yardımcı olmadı..Nehcül belağada ki Haz. Aliye atfedilen sözlerin büyük kısmı uydurmadır...Şia dan başka bu kitaba müşteri bulmak imkansızdır..:)

kardeşim ister inan ister inanma beni ilgilendirmez. Ben her gece okuyorum.Bazende bu sözleri paylaşıyorum.Ve bu kitabın müşteriye ihtiyacı yoktur.Gerisi senin bileceğin.

Ahter

Kıdemli Üye
kardeşim ister inan ister inanma beni ilgilendirmez. Ben her gece okuyorum.Bazende bu sözleri paylaşıyorum.Ve bu kitabın müşteriye ihtiyacı yoktur.Gerisi senin bileceğin.

Bir kitabın müşteriye ihtiyacı yoksa, neye ihtiyacı olur??! Bu kitab göktende inse (haşa) , insanlar okusun, hayatlarında uygulasın diye iner!!!Kitab okuyucuya ihtiyaç duyduğu gibi insanlarda kitaba ihtiyaç duyar!! Bu kadar basit bir mantığı işletmemek, taassub girdabında olduğunuzu gösterir!! B u kitab bende de var!! Bir Rafizi(Şii) nolan İbnu Ebil-Hadid, Haz. Aliye isnad edilen Nehcul Belağa adlı kitabın şerhinde şöyle der: ''Şahısların faziletleri hakkındaki hadislerde bulunan uydurmaların temeli şialar tarafından atılmıştır.''Bu kitabda geçen rivayetlerin çoğu Haz. Alinin dilinden uydurulmuştur.Bunları uydurmakla itham edilen ler de iki rafizi kardeş olan er-Radi ve el- Murteza dır. İbnu Teymiye , Zehebi, ve Hafız ıbnu Hacer el askalani diyorki :'' İlim ehlinin çoğu bu kitabda (Nehcul Belağa) geçen hutbelerin çoğunun Haz. Alinin dilinden uydurulduğunu bilmektedir. Bundan dolayı bunlarıun büyük bir bölümüne herhangi bir eski kitabda rastlanmaz.Ve bunların bilinen bir senedi yoktur. Bu şuna benzer, biri_kendisinden önceki atalarının kesinlikle böyle bir iddia da bulunmadığı halde _ kalkıp haz. Alinin soyundan geldiğini iddia eder. İşte böylesi birinin yalancı olduğu anlaşılır. Ayrıca söz konusu hutblerde Haz. Alinin tam tersini söylediği biline şeyler vardır. (El Munteka 449),El Beyyinat fi reddi ala Ebatı lil Müracaat,ü 1,36-39, Lisanul <Mizan , ibnu Hacer el Askalani, 4/223 ve Mizanul İ'tidal (zehebi)

alı

Yeni
Bir kitabın müşteriye ihtiyacı yoksa, neye ihtiyacı olur??! Bu kitab göktende inse (haşa) , insanlar okusun, hayatlarında uygulasın diye iner!!!Kitab okuyucuya ihtiyaç duyduğu gibi insanlarda kitaba ihtiyaç duyar!! Bu kadar basit bir mantığı işletmemek, taassub girdabında olduğunuzu gösterir!! B u kitab bende de var!! Bir Rafizi(Şii) nolan İbnu Ebil-Hadid, Haz. Aliye isnad edilen Nehcul Belağa adlı kitabın şerhinde şöyle der: ''Şahısların faziletleri hakkındaki hadislerde bulunan uydurmaların temeli şialar tarafından atılmıştır.''Bu kitabda geçen rivayetlerin çoğu Haz. Alinin dilinden uydurulmuştur.Bunları uydurmakla itham edilen ler de iki rafizi kardeş olan er-Radi ve el- Murteza dır. İbnu Teymiye , Zehebi, ve Hafız ıbnu Hacer el askalani diyorki :'' İlim ehlinin çoğu bu kitabda (Nehcul Belağa) geçen hutbelerin çoğunun Haz. Alinin dilinden uydurulduğunu bilmektedir. Bundan dolayı bunlarıun büyük bir bölümüne herhangi bir eski kitabda rastlanmaz.Ve bunların bilinen bir senedi yoktur. Bu şuna benzer, biri_kendisinden önceki atalarının kesinlikle böyle bir iddia da bulunmadığı halde _ kalkıp haz. Alinin soyundan geldiğini iddia eder. İşte böylesi birinin yalancı olduğu anlaşılır. Ayrıca söz konusu hutblerde Haz. Alinin tam tersini söylediği biline şeyler vardır. (El Munteka 449),El Beyyinat fi reddi ala Ebatı lil Müracaat,ü 1,36-39, Lisanul <Mizan , ibnu Hacer el Askalani, 4/223 ve Mizanul İ'tidal (zehebi)

1) ibni ebil hadid şii değil mutezili dir.
2) Nehcül belağa yı Fahruddin Razi ile mektuplaşmalarından derlemiştir.
3) İki kaynağı da okudum. Mesela Hz Ali ye Atfedilen "Ey dokumacı oğlu dokumacılar" diye başlayan bir hutbe
rivayet eden ibni ebil hadid in bu hutbedeki bu hitap tarzı Hz Ali nin hitab etme şekli değildir.(yanlış hatırlamıyorsam ibni ebil hadid şerhi 103. hutbedir.) Bu hitab şekli cemaati küçük düşürmek için kullanılmıştır ve Hz Ali nin bu şekilde hitab ettiği bir hutbesi daha yoktur. Razi nin şerhi ile ters düşmwktedir ayrıca.
4) Razi nin rivayet ettiği bütün hutbelern yaklaşık 30 sayfa kadar bir kaynakçası kitabın en sonunda okurlara sunulur.
Eyvallah

Fethul-Bâri

Kısıtlı Erişim
1) ibni ebil hadid şii değil mutezili dir.
2) Nehcül belağa yı Fahruddin Razi ile mektuplaşmalarından derlemiştir.
Eyvallah

Kardeşim günümüzde bahsettiğin Nehcul Belağa çoğunlukla şii rivayetlerinden karma yapılarak oluşmuştur.

Bu eserde Hz.Ali'ye ait söz diye şöyle bir iftira atılıyor :

Güya Hz.Ali(ra) demişki : İlk üç halife hilafeti bir gömlek gibi üzerine giydi.Benim hakkımdır.(BU TAMAMEN UYDURMA Şİİ KAYNAĞIDIR.)

Sünni kaynaklarımızda Hz.Ali(ra) şöyle demiştir : EBUBEKİR VE ÖMER BU ÜMMETİN EN ÜSTÜNLERİDİR.KİM BENİ ONLARDAN ÜSTÜN GÖRÜRSE ONLARA HAD UYGULARIM(YANİ DEĞNEK CEZASI UYGULARIM) demiştir.

Velhasıl Ehli Sünnet Alimleri ''Nehcul Belağa'' gibi eserlere itibar etmez.Hz.Aliye iftira etmekten Allaha sığınırız.

alı

Yeni

Kardeşim günümüzde bahsettiğin Nehcul Belağa çoğunlukla şii rivayetlerinden karma yapılarak oluşmuştur.

Bu eserde Hz.Ali'ye ait söz diye şöyle bir iftira atılıyor :

Güya Hz.Ali(ra) demişki : İlk üç halife hilafeti bir gömlek gibi üzerine giydi.Benim hakkımdır.(BU TAMAMEN UYDURMA Şİİ KAYNAĞIDIR.)

Sünni kaynaklarımızda Hz.Ali(ra) şöyle demiştir : EBUBEKİR VE ÖMER BU ÜMMETİN EN ÜSTÜNLERİDİR.KİM BENİ ONLARDAN ÜSTÜN GÖRÜRSE ONLARA HAD UYGULARIM(YANİ DEĞNEK CEZASI UYGULARIM) demiştir.

Velhasıl Ehli Sünnet Alimleri ''Nehcul Belağa'' gibi eserlere itibar etmez.Hz.Aliye iftira etmekten Allaha sığınırız.

selamün aleyküm
Bahsettiğiniz söz değil hutbedir. Şıkşıkiye hutbesidir. Ve kaynaklarıyla aktarılmıştır.

müttaki

Profesör
dikkat ediyormusunuz konu hz.ali ile ilgili bir sözden gene çözülemeyecek
hususlara yönelmiş.

taassup gözlüğüyle bakanlar gerçekleri göremezler

bugün gelişmiş ülkelerde müslüman olmasalar bile ticarette, siyasette, eğitimde,
ve teknolojide az gelişmiş ülke insanlığına öncülük(imam) ediyor.

bu ülkelerin içinde de müslüman bir ülke bulamazsın.

bizimkiler doğru ile yanlışı taassup gözlüğü ile ayırt etmeye uğraşırken
elalem uzaya koloniler kuracak.

bırakın hz.ali'yi Allah bile cömert kafiri cimri müslümana tercih eder.

cimri müslüman akılsızdır, akılsız olanın da üstüne pislik yağar.
cömert kafir ise yanlış yolda olsa da doğruyu yapar, bu doğruluğu kendisine
fayda vermesede başkalarına fayda verir. başkalarına hidayet yolunu açar.
bu işler bizim kararımıza göre işlemez.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
@müttaki ilginç bir pencere açtın. Aslında bu manada hepimiz cömert bir kafiri cimri bir müslümana tercih ediyoruz da farkında değiliz. Hz. Ali bu hakikati dillendirmiş sadece.

Ben normalde soracaktım. Hz. Ali acaba amcası Ebu Talib'imi tercih ederdi yoksa Muaviye'yimi? Bu iki karakterin Hz. Ali için ne ifade ettğini enine boyuna anlatmaya gerek yok herhalde. Birisi cömertliği ile Ümmet-i Muhammede hayat vermeye vesile olurken diğeri cimriliği ile her şey benim olmalı edasıyla ümmeti birbirine kırdırmış.

Bu açılan yeni pencerede bir tarafta aklı ve zekasıyla buluş yapıp insanlığa sunan, paylaşan kafir, diğer tarafta ise cimrilerin en cimrisi olan Dubai ve Suud petrol şayhleri.

Kafirlerin zenginleri buluş yapan bilim adamlarından istifade ederek ortaya birşey koyarak biryerlere gelmeye çalışırken bizim cimrilerimiz ise petrolün varil fiyatını takip etmekten başka birşey yapmamaktalardır. Tam bir cimri tavrı içindeler. Bunun adıda müslüman. E bu durumda ve bu manzara karşısında cömert kafirlerin elinden gecelerimiz aydınlanmakta, ayağımız çamura değmemekte, çarığımızın içine su sızmamakta, birbirimizi arayıp sesimizi duymaktayız. Öğle namazımızı İstanbul'da kılıp ikindi namazımızı Mekke'de kılabiliyoruz. Allah'a hamdu senalar olsun ki bu bereketi verdiği kafirler bizimkiler gibi cimri değil. O vallahi işini biliyor. Hayrın ve Şerrin hikmeti hakkında boşuna ''Ben bilirim siz bilemezsiniz'' dememiş.

Bütün bunları görmek ve fark etmek hususunu da kafirleri methetmek olarak algılamak ta ayrı bir cimriliktir. Zira Allah'ın verdiği feraset niğmetini bırakın başkaları ile paylaşmayı kendisi bile kullanmıyor. Bundan âla cimrilik mi olur?

alı

Yeni
Bir kaç yıl önce yahudi bir aktivist(adı aklıma gelmiyor ve google a danışmaya gerek duymuyorum) israil tanklarının önünde durup israil askerleri tarafında katledilmişti. Birde israil işgaline destek veren yada sesini çıkarmayan müslüman ülkeleri göz önüne getirince bu yahudi aktivistin cömertliğini, sesini ve tepkisini esirgeyen müslümanlara tercih etmek lazım gelmezmi?

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Burnumuz koku almaz olmuş.

Bir köpeğin gizli bir şeyi bulmak için o oynak burnuyla nasıl havaya ve temas edilen yerlere adapte olduğunu bir düşünün. Vücudunun her zerresi burnunun ucunda ki o siyah noktayanın emrindedir. Ta ki aradığı şeyi bulsun. İşte biz bunu yitirdik.

Allah ''ben bir gizli hazineyim, bulunmayı murad ettim'' der. Etrafımıza o kadar ip uçları bırakmış ki, o kadar kırıntılar bırakmış ki gelin bulun hikmetleri araştırın diyor ama nafile. Yerimizde oturuyoruz. Her şeyi tamamlamışız bulmuşuz muradımıza ermişiz gibi yerimizde sayıyoruz. Burnumuz koku almaz olmuş. İç dürtülerimizi köreltmişiz. Bunu da üstelik İslam adına yapıyormuşuz edası ise bizi tam çirkinleştiriyor. Kendi nezdimizde çirkinleşsek sorun değil. O'nun katında çirkinleşmişiz. Nerden biliyorsun sordun mu derseniz sormaya gerek yok. Havayı hafif bir koklarsanız anlarsınız. Ümmetin içinde bulunduğu manzara başka bir ilahın şerri değildir bunu bilelim.

O her an ve her daim yaratma halindedir. Yarattıklarının içinde de bir yaprak onun muradı olmadan kıpramaz. Şayet umumi manzara bizi rahatsız ediyorsa bu bir başlangıç demektir. Hemen burnumuzu havaya dikip koklamaya başlayalım. Bir koku alır almaz da vücudumuzun bütün azalarını burnumuzun emrine verelim. O bizi doğru yola götürecektir. Gördüklerinize ve duydukarınıza aldanmayın. Hikmetler koklana koklana bulunur.

Kuran'dan delil istiyorsanız buyrun. Hz. Yakubun gözlerini açan Yusuf'un kokusu. Öldü dediler, delil istedi. Kanlı gömleği gösterdiler. Gözleri kanlı gömleği gördü. Buna inandı. Aslında o an kör oldu. Çünki gözlerine güvendi. Yıllar sonra başka bir gömlek geldi. Onu kokladı ve gözleri açıldı. Yusuf'um yaşıyor diye haykırdı.

Burnumuz koku almaz olmuş. Gözlerimiz kör olmuş.

Muhtacız. Gözlerimizi açacak kokulara muhtacız. İt gibi köpek gibi muhtacız.

Verda

Gales
Hüküm verildi zaten. Sırf muhalefet etmek adına konuşma. Ayetle hadisle konuşun. Hz. Muaviyeye ben laf ettirmem.

Diğer başlıkta sen getirmiştin delilleri Lafons! Kur'an düşünenler ve sakınanlar için bir öğüt ve yol göstericidir..