Hadis öğrenelim...

onrat33

Üye
Sevdiğini Allah için seven, sevmediğini Allah için sevmeyen;
verdiğini Allah için veren, vermediğini de Allah için vermeyen kimse tam bir imana sahip olmuş olur.
(Tirmizi, Kıyame 60)
Sadakaların ve yardımların en hayırlısı, verilen kimsenin ihtiyacını giderendir.
Veren el, alan elden daha hayırlıdır.
Sadaka vermeye bakmakla sorumlu olduklarından başla.
(Nesei, Zekat 60)

arşivist

Profesör
Web sitesi
www.smf123.net
Tirmizî, Birr '77, (2019).

1649 - Nevvâs İbnu Sem'an (radıyallâhu anh) anlatıyor:

"Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a iyilik (birr) ve günah hakkında sordum. Bana şu cevabı verdi: "İyilik (birr), güzel ahlaktır. Günah da içini rahatsız eden ve başkasının muttali olmasından korktuğun şeydir."

Müslim, Birr 15, (2553); Tirmizî, Zühd 52, (2390).

Web sitesi
www.meryk.org
Süfyan İbnu Abdillah radıyallahu anh anlatıyor: "Ey Allah'ın Resûlü dedim, uyacağım bir amel tavsiye et bana!" şu cevabı verdi:
"Rabbim Allah'tır de, sonra doğru ol!"
"Ey Allah'ın Resûlü dedim tekrar. Benim hakkımda en çok korktuğunuz şey nedir?" Eliyle dilini tutup sonra: "İşte şu!" buyurdu."

onrat33

Üye
Ümmetimden bir grup, (hak üzere) galip olmaktan hiç geri kalmaz. Allah'ın emri (Kıyamet) gelince de, onlar galibtir.
(Buhari, Tevhid 29)

adonya

Üye
Bazı insan tipleri!!

Kardeşlerim, hadis yazarken kaynak belirtirsek daha doğru olur..İnşaallah sizinle hep okuduğum bir hadisi şerifi paylaşmak istiyorum.. ''Rahman bizi bundan daha doğru yola iletsin''
Ebu Musa el-Eşari (r.a)'den Rasulullah (s.a.s)'in şöyle buyurduğu rivayet olunmuştur:

«Şu bir halis mü'min ki: Kur'an okur ve onun gerekleriyle amel eder, o; tadı güzel, kokusu güzel turunç (meyvesi) gibidir. Şu bir mü'min de Kur'an okumaz» fakat gerekleriyle amel eder. Bu da tadı güzel, fakat kokusu olmayan hurma gibidir. Kur'an okuyan fakat gerekleriyle amel etmeyen münafıkın benzeri de kokusu güzel fakat acı reyhan otu gibidir. Kur'an okumayan ve gerekleriyle amel etmeyen münafıkın benzeri de tadı acı ve kokusu kötü Ebu Cehil karpuzu gibidir.»

(Buhari-Müslim)

arşivist

Profesör
Web sitesi
www.smf123.net
2158 - Said İbnu'l- Müseyyeb (rahimehullah) anlatıyor:

"Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Şeytan tek başına olanla, iki kişi beraber olana sıkıntı verir. Eğer üç kişi olurlarsa onlara sıkıntı veremez."

Muvatta, İsti'zân 36, (2, 978).

onrat33

Üye
Bizimle münafıklar arasında yatsı ve sabah namazlarında hazır bulunma farkı vardır. Onlar bu iki namaza muktedir olamazlar.

Muvatta, Salâtu'l-Cemâ'a 5

U

ummuhan

Guest
Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurdular: "Kim Allah`tan başka ilah olmadığına Allah`ın bir ve şeriksiz olduğuna ve Muhammed`in onun kulu ve Resulü (elçisi) olduğuna, keza Hz. İsa`nın da Allah`ın kulu ve elçisi olup, Hz. Meryem`e attığı bir kelimesi ve kendinden bir ruh olduğuna, keza cennet ve cehennemin hak olduğuna şehadet ederse, her ne amel üzere olursa olsun Allah onu cennetine koyacaktır."

onrat33

Üye
Cum'a namazı, dört kişi hâriç geri kalan her müslüman üzerine cemaat içinde yapması gereken vâcib bir hakk'dır. Cumadan istisna edilen bu dört kişi şunlardır: Köle, kadın, çocuk ve hasta.
(Ebu Davud, Salat 215)

arşivist

Profesör
Web sitesi
www.smf123.net
147 - İbnu Mes'ud (radıyallahu anh) anlatıyor:

"Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm) birgün yere çubukla, kare biçiminde bir şekil çizdi. Sonra, bunun ortasına bir hat çekti, onun dışında da bir hat çizdi. Sonra bu hattın ortasından itibaren bu ortadaki hatta istinad eden bir kısım küçük çizgiler attı.
Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) bu çizdiklerini şöyle açıkladı:

Şu çizgi insandır. Şu onu saran kare çizgisi de eceldir. Şu dışarı uzanan çizgi de onun emelidir. (Bu emel çizgisini kesen) şu küçük çizgiler de müsibetlerdir. Bu musibet oku yolunu şaşırarak insana değemese bile, diğer biri değer. Bu da değmezse ecel oku değer.

Buhârî, Rikak 3; Tirmizî, Kıyamet 23, (2456); İbnu Mace, Zühd 27, (4231).

U

ummuhan

Guest

Babası tarikiyle dedesinden şunu rivayet ediyor: "Dedim ki: Ey Allah`ın Resulü, ben sana gelirken, seni ve dinini benimsemiyeceğim diye şunların (ellerinin parmaklarım göstererek) adedinden fazla yemin ettim. Meğerse, Allah ve Resulünün öğrettiği dışında hiçbir şey anlamayan bir kimseymişim. Şimdi Allah rızası için senden soruyorum. Allah seninle bizlere ne gönderdi?" Hz. Peygamber (sav): "İslam`ı" dedi. "Pekala, dedim, İslam`ın alametleri nedir?" Şu cevabı verdi: "Kendimi Allah`a teslim ettim, başka şeyleri terkettim" demen, namaz kılman, zekat vermendir. Her Müslüman bir başka Müslümana haramdır. İki Müslüman birbiriyle kardeştir ve birbirlerine yardımcıdırlar. Bir kimse Müslüman olduktan sonra müşrikleri terkedip, Müslümanlara karışmadıkça hiçbir ameli (Allah katında) makbul değildir."

Liz

Asistan
"Allah-u Teala şöyle buyuruyor: "Kulum hakkımda nasıl düşünüyorsa ben öyleyim. Kulum beni zikredince ben onunla birlikteyim. Eğer o beni içinden zikrederse,bende onu içimden zikrederim. Eğer beni bir toplulukta zikrederse, bende onu daha hayırlı bir topluluk içinde zikrederim. O bana bir karış yaklaşırsa ben ona bir arşın yaklaşırım, o bana bir arşın yaklaşırsa ben ona bir kulaç yaklaşırım. O bana yürüyerek gelirse ben ona koşarak giderim."
Buhari, Müslim, Tirmizi

"Iki göz vardir ki onlara ates degmez: "Allah korkusundan aglayan göz ile Allah yolunda nöbet bekleyen göz"
Tirmizî, Fedâilu'l-Cihad, 12

Güzel söz sadakadır.
Buhârî, Edeb 34, VII, 79

İlim öğrenmek için yola çıkan kimse dönünceye kadar Allah yolundadır.
Tirmizi, İlim 2, 2649

Müslüman, insanların elinden ve dilinden emin olduğu kimsedir.
Tirmizî, Îmân, 12; Nesâî, Îmân, 8.

Nerede olursan ol Allah’a karşı gelmekten sakın; yaptığın kötülüğün arkasından bir iyilik yap ki bu onu yok etsin. İnsanlara karşı güzel ahlakın gereğine göre davran.
Tirmizî, Birr, 55.

Sizden biriniz mal ve halk (evlat) hususlarında kendisinden üstün olan kimselere baktığında bir de kendisinin üstün olduğu daha aşağı kimselere baksın.
Müslim, Zühd, 8 lll, 2275

Veren el alan elden hayırlıdır.Çünkü veren el, infak edici, alan el ise isteyici eldir.
Müslim, Zekat, 94, l,717

Zarar vermek ve zarara zararla karşılık vermek yoktur.
İbn Mâce, Ahkâm, 17; Muvatta’, Akdıye, 31.

Zenginlik mal çokluğuyla değildir. Bilakis zenginlik göz tokluğuyladır.
Buhari, Rikak 15

Zarar vermek ve zarara zararla karşılık vermek yoktur.
İbn Mâce, Ahkâm, 17; Muvatta’, Akdıye, 31.

seydi17

Üye
Allah, sizin kalıbınıza ve suretinize degil ,kalbinize bakar. (hadis_i şerif)

U

ummuhan

Guest

Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurdular: "Kim Allah`tan başka ilah olmadığına Allah`ın bir ve şeriksiz olduğuna ve Muhammed`in onun kulu ve Resulü (elçisi) olduğuna, keza Hz. İsa`nın da Allah`ın kulu ve elçisi olup, Hz. Meryem`e attığı bir kelimesi ve kendinden bir ruh olduğuna, keza cennet ve cehennemin hak olduğuna şehadet ederse, her ne amel üzere olursa olsun Allah onu cennetine koyacaktır."

Resulullah (aleyhissalatu sa) buyurdular ki: "benim üzerime söylenen yalan, bir başkası üzerine söylenen yalan gibi değildir. Öyleyse kim bile bile bana yalan nisbet ederse cehennemdeki yerine hazırlansın.

seydi17

Üye
Yatsı namazını(cemaat ile)kılan,gecenin yarısına kadar ibadet etmiş,sabah namazını cemaatle kılan ise gecenin tamamını ibadet ile geçirmiş sayılır. (hadis_i şerif ,sahih-i müslim)

onrat33

Üye
Himmet yönüyle insanların en yücesi hem dünya hem de ahiret işine himmet gösteren mü'mindir.
(Kütüb-i Sitte, 6622)

MaKBeR

Doçent
"kişinin malayaniyi terk etmesi onun islamının güzelliğindendir"
senedi veremeyeceğim kitap yanımda değil....

sadık78

Asistan
Web sitesi
www.gulturkiye.com
Hz. Ebu Bekr radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
"Ümmetimden birkısım insanlar Dicle denen bir nehir yanında. Basra denen geniş bir düzlüğe inerler. Nehrin üzerinde bir koprü vardır. Oranın halkı (kısa zamanda) çoğalır ve muhâcirlerin (müslümanların) beldelerinden biri olur. Ahir zamanda geniş yüzlü, küçük gözlü olan Beni Kantûra gelip nehir kenarına inerler. Bundan böyle (Basra) halkı üç fırkaya ayrılır:
-Bir fırka sığır ve kır develerinin peşlerine takılıp (kır ve ziraat hayatına dönerler, bunlar) helâk olurlar.
-Bir fırka nefislerini(n kurtuluşunu esas) alırlar (ve Beni Kantûra ile sulh yolunu) tutarlar. Böylece bunlar küfre düşerler.
-Bir fırka da çocuklarını geride bırakıp onlarla savaşırlar. İşte bunlar şehit olurlar."
Ebu Davud, Melahim 10, (4306).