Hadis öğrenelim...

POYRAZ_38

Paylaşımcı
el Mer'u Meamen Ehabbe

kişi Sevdiği Ile Beraberdir!!!

emmargah

Profesör
"kişinin faydasız şeyi terk etmesi imanındandır"

B

.BeYzA.

Guest
Resulullah (sav) şöyle buyurmuştur: "Mü`min kişiye bir ağrı, bir yorgunluk, bir hastalık, bir üzüntü hatta ufak tasa isabet edecek olsa, Allah onun sebebiyle mü`minin günahından bir kısmını mağrifet buyurur."

U

ummuhan

Guest
Resulullah (sav)`ın şöyle söylediğini haber verdi: "Kim Lailahe illallah der ve Allah`tan başka mabudları reddederse, Allah onun malını ve kanını haram kılar. (Samimi olup olmadığı) meselesi Allah`a aittir." (Yine Müslim`in bir başka rivayeti "Kim Allah`ı birlerse" diye başlar ve yukarıdaki şekilde devam eder (38. hadis).)

zühd

Profesör
Web sitesi
www.why-islam.net
Hz. Osman b. Affan'dan (r.a.) nakledildiğine göre:
"Osman b. Affan abdest almak için su istedi ve abdesti şöyle aldı: Üç defa ellerini yıkadı. Sonra ağzını çalkaladı ve burnuna su verip çıkardı. Sonra üç kere yüzünü yıkadı. Sonra üç kere dirseğe kadar sağ elini yıkadı. Sonra sol elini aynı şekilde yıkadı. Sonra başını meshetti. Sonra üç kere topuklara kadar sağ ayağını yıkadı. Sonra bu şekilde sol ayağını da yıkadı. Sonra şunu söyledi: Allah Resulü'nün (a.s.) şu benim abdest alışım gibi abdest aldığını gördüm." Sonra Allah Resulü (a.s.) şöyle buyurdu: "Her kim şu abdestim gibi abdest alır, sonra kalkar, içinde kendi kendine namazla ilgisi olmayan şeyler konuşmaksızın iki rekât namaz kılarsa, geçmiş günahları bağışlanır."
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 331

arşivist

Profesör
Web sitesi
www.smf123.net
6618 - Mikdam İbnu Ma'dikerb ez-Zübeydi radıyallahu anh anlatıyor:

"Resulullah aleyhissalatu vesselam buyurdular ki: "Kişi elinin emeğiyle kazandığından daha temiz bir kazanç elde etmemiştir. Kişinin nefsine, ailesine, çocuğuna ve hizmetçisine harcadığı sadakadır."

U

ummuhan

Guest
Hz. Peygamber (sav) buyurdu ki: "Mü`min, mütemadiyen rüzgarın eğici tesirine maruz bir bitkiye benzer. Mü`min, devamlı belalarla başbaşadır. Münafığın misali de çam ağacıdır. Kesilip kaldırılıncaya kadar hiç ırgalanmaz."

U

ummuhan

Guest
Abbas İbnu Abdilmuttalib:
Hz. Peygamber (sav)`in şöyle söylediğim işittim: "İmanın tadını, Rabb olarak Allah`ı, din olarak İslam`ı, peygamber olarak Muhammed`i seçip razı olanlar duyar"

Gülzar-ı İrfan

..............
İmrân İbnu Husayn (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: "Biz Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) 'ın yanında iken bir adam gelerek selamı verdi ve:

"Esselâmu aleyküm!" dedi. Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) selamına mukabele etti. Adam da oturdu. Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm);

"On (sevap kazandı!)" dediler. Sonra birisi daha geldi.

"Esselâmu aleyküm ve rahmetullâhi!"dedi. Aleyhissalâtu vesselâm onun selamına da mukabele etti. Adam oturdu. Aleyhissalâtu vesselâm.

"Yirmi!" dediler. Sonra biri daha geldi ve:

"Esselâmu aleyküm ve rahmetullâhi ve berekâtuhu" dedi. Resulullah, selamına mukabele etti, adam da oturdu. Hz. Peygamber bu sefer:

"Otuz!" buyurdular."

eylül

Veled-i kalbî
Şeddâd ibn Evs (radıyallahü anh) hazretlerinin naklettiği bir hadis-i şerifte, Efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) şöyle buyuruyor:

Akıllı kimse, sürekli kendi nefsini sorgulayan
ve durmadan ölüm ötesi hayat için çabalayandır.
Nefsini hevâsının peşinde koşturan
ve buna rağmen Allah Teâlâ’dan beklentileri olan kimseye gelince o zavallının tekidir.

(Tirmizi, Kıyame,25; İbn Mace, Zühd, 21; Müsned, 4/124)

NehiR

mütebessim :)

"Kadınların en hayırlısı odur ki, kocası ona sevgiyle bakıp iltifat ettiğinde sevinir. Birşey rica ettiğinde, bu ricasını yerine getirir. Namusunda ve malında kocasının hoşlanmayacağı bir harekette bulunmaz" (Tac)

Gülzar-ı İrfan

..............
-.......Abdullah ibn Mes'ûd (R) şöyle demiştir: Ben hastalığı sırasında Peygamber'in yanına geldim ve vücûduna elimle dokundum. Peygamber şiddetli bir humma ile yanmakta idi. O'na:

— Sen elbette çok şiddetli bir humma ile yanmaktasın. Bu şid*detli yanmanın şübhesiz Sen'in için iki kat ecri vardır, dedim.

Peygamber (S):

— "Evet, bir müslümâna herhangi bir ezâ isabet ederse, muhak*kak günâhları ondan, ağaç yapraklarının dağılması gibi dağılır" bu*yurdu

simurg

Asistan
KİM BENİM BİR VELİ KULUMA DÜŞMANLIK EDERSE ONA HARP İLAN EDERİM:hadis-i kutsi

mûsemma

Üye
"Hz. Peygamber (sav) buyurdular ki: "Sizler yardım görecek, ganimetler elde edecek ve birçok memleketleri fethedeceksiniz. Sizden kim bu vakte ererse, Allah`tan çekinsin, ma`rufu emredip, münkerden de nehyetsin. Kim de bile bile bana yalan nisbet ederse, ateşteki yerini hazırlasın."

Gülzar-ı İrfan

..............
1. (1669)- İbnu Mes'ud (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm): "Allah'tan hakkıyla hayâ edin!" buyurdular. Biz: "Ey Allah'ın Resûlü, elhamdülillah, biz Allah'tan hayâ ediyoruz" dedik. Ancak O, şu açıklamayı yaptı: "Söylemek istediğim bu (sizin anladığınız hayâ) değil. Allah'tan hakkıyla hayâ etmek, başı ve onun taşıdıklarını, batnı ve onun ihtivâ ettiklerini muhâfaza etmen, ölümü ve toprakta çürümeyi hatırlamandır. Kim âhireti dilerse dünya hayatının zinetini terketmeli, âhireti bu hayata tercih etmelidir. Kim bu söylenenleri yerine getirirse, Allah'tan hakkıyla hayâ etmiş olur." [Tirmizî, Kıyâmet 25, (2460).

ALLAHA EMANET OLUN

Gülzar-ı İrfan

..............
Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

"Sizden biri, mal ve yaratılışça kendisinden üstün olana bakınca, nazarını bir de kendisinden aşağıda olana çevirsin. Böyle yapmak, Allah'ın üzerinizdeki nimetini küçük görmemeniz için gereklidir." [Buhârî, Rikak 30; Müslim, Zühd 8, (2963); Tirmizî, Kıyamet 59, (2515).]

ALLAHA EMANET OLUN

Web sitesi
www.islamportali.net
İbret dolu bazı hadis-i şerifler
Allah Rasulü s.a.v. buyurdu ki:

- "Kadınlarınız azdığı, gençleriniz isyana daldığı ve sizler de cihadı terk ettiğiniz zaman haliniz ne olacak?"

Sahabiler :
- "Böyle bir şey olacak mı ya Rasulallah?" diye sorunca, Rasul-i Ekrem s.a.v .:

- "Evet . Varlığımı kudret elinde bulunduran Allah'a yemin olsun ki, bundan daha kötüsü de olacaktır." buyurdu. Sahabiler :

- "Bundan daha kötüsü nedir ya Rasulallah?" dediklerinde Rasul-i Ekrem s.a.v .:

- "Bâtıl ve fenalıklar (münker) emredilecek, hak ve hayır (ma'ruf)' dan men edilecek. O zaman haliniz nice olur?" buyurdu.

Ashab-ı Kiram:
- "Böyle bir şey de olacak mı ya Rasulallah?" dediklerinde, Allah Rasulü s.a.v. buyurdu ki:

- "Evet. Varlığımı kudret elinde bulunduran Allah'a yemin olsun ki, bundan daha kötüsü de olacaktır. Allah Tealâ şöyle buyurur: Zatıma kasem olsun, onlara öyle bir fitne veririm ki, onların halim ve akıllı olanları dahi şaşırır kalır."

-----"İnsanlara mutlaka öyle bir zaman gelecek ki, malı helâl yolla mı, haram yolla mı aldıklarına aldırış etmez."

----"Nefsim kudret elinde bulunan Zât-ı Ecell-ü A'lâ'ya yemin ederim ki, ya iyilikle emreder kötülükten men edersiniz, yahut çok sürmez Allah kendi katından üzerinize bir azap gönderir. Sonra O'na duâ edersiniz de duânız kabul olunmaz."

-----"Ümmetim içinde açıktan kötülükler işlenirse, o zaman Allah-u Teâlâ katından hepsine birden azap eder.
- Ya Rasulallah! Onların içinde sâlih insanlar yok mudur?
- Evet vardır.
- O halde onlara bunu nasıl yapar?
- İnsanların başına gelen onarın da başına gelir. Sonra Allah'tan bir bağışlanma ve hoşnutluğa ulaşırlar."