Hadis Inkarcilarina : )

Kaptan

Mecra Yazarı
Kaptan hadi buyur cevap ver :)

ben sen miyim :)

Islami camiada prim yapmanin yolu birilerine satasmaktan gecer olmus maalesef. Ebubekir Sifil de bunu iyi kesfetmis önüne gelene laf atan bu azginlardan biri iste. Yoksa "Meal okumayin Kuran okuyun" diyen adamdan bir halt olur mu, olmaz.

Hayir gerekcesi de kendisi gibi sacma, neymis "meal okuyan kisi aslinda Kuran'i degil meal yazarinin Kuran'dan anlayip aktardigi seyi okuyormus" da ondan, ba ba ba ba Sifil'e bakin hele.

Ama ayni Sifil bir baska yerde "illa meal okuyacagim okuyacagim" diyenlere tavsiyem önce itikad konusunda saglam bir alt yapi edinsinler, kendilerini garantiye alsinlar da baskalarinin sözlerinin cazibesine kapilmasinlar" diyor. Cakaaaal, indiregandi yapacak. Yani diyor ki itikadinizi Kuran'dan degil Ehl'i Sünnetten alin, saglam alt yapi edinin dedigi bu. Hani Ilk cumlende meal okumak baskasinin anlayip aktardigiydi? Kisi itikadini Kuran'dan degil de senin makbul gördügün Ehl'i Sünnet alimlerinden alinca bu itikad kimin itikadi oluyor? Sefil seniiiii

Kim inanir? Kadir Inanir haa bir de lafons inanir :)

adams77

Kanalizasyoncu
ben sen miyim :)

Islami camiada prim yapmanin yolu birilerine satasmaktan gecer olmus maalesef. Ebubekir Sifil de bunu iyi kesfetmis önüne gelene laf atan bu azginlardan biri iste. Yoksa "Meal okumayin Kuran okuyun" diyen adamdan bir halt olur mu, olmaz.

Hayir gerekcesi de kendisi gibi sacma, neymis "meal okuyan kisi aslinda Kuran'i degil meal yazarinin Kuran'dan anlayip aktardigi seyi okuyormus" da ondan, ba ba ba ba Sifil'e bakin hele.

Ama ayni Sifil bir baska yerde "illa meal okuyacagim okuyacagim" diyenlere tavsiyem önce itikad konusunda saglam bir alt yapi edinsinler, kendilerini garantiye alsinlar da baskalarinin sözlerinin cazibesine kapilmasinlar" diyor. Cakaaaal, indiregandi yapacak. Yani diyor ki itikadinizi Kuran'dan degil Ehl'i Sünnetten alin, saglam alt yapi edinin dedigi bu. Hani Ilk cumlende meal okumak baskasinin anlayip aktardigiydi? Kisi itikadini Kuran'dan degil de senin makbul gördügün Ehl'i Sünnet alimlerinden alinca bu itikad kimin itikadi oluyor? Sefil seniiiii

Kim inanir? Kadir Inanir

Ne oldu soruya soru ile cevap verdin

hele bakın kaptan ben değilmişşşşşş ühüühüh

Kaptan

Mecra Yazarı
Yaw adamlar müctehid kabul etmiyor ki
imamın arkasında ikame olsunlar
sen de Kaptan bilmiyor gibi sormuşsun :)
İmam Azam üçüncü rekattan tabi olunup selamdan sonra konuşmadan yetişilmeyen rekatı vermek gerektiğini söyler
yanlış hatırlamıyor isem... Bu kişilere Mesbuk denilir..
Şimdi mesbuk ne demek Kurancıların Lügatinde ben bilmiyorum... :)

mesele o degil ki

Kuran "cemaatle namaza" vurgu yapar.
Biz de madem sadece Kuran diyorsunuz o halde cemaatle kilinan 4 rekatlik bir namazin 2. veya 3. rekatina yetisen kisinin yapmasi gerekeni Kuran'la ortaya koyun dedik. Ama arkadaslar cevap vermek yerine... neyse kalplerini kirmim simdi, iste siz de gördünüz

_SALİM ERDEM_

Asistan
50 sene meal okuyanın itikadı ile 50 sene ehl-i sünne alimlerinin kitaplarını okuyanın itikadı arasında ne gibi bir değişiklik vardır? Aradaki farkı ben anlayamadım? Anlayan varsa beni aydınlatsın? Şimdiden teşekkür ederim.

adams77

Kanalizasyoncu
mesele o degil ki

Biz de madem sadece Kuran diyorsunuz o halde cemaatle kilinan 4 rekatlik bir namazin 2. veya 3. rekatina yetisen kisinin yapmasi gerekeni Kuran'la ortaya koyun dedik. Ama arkadaslar cevap vermek yerine... neyse kalplerini kirmim simdi, iste siz de gördünüz

Kır kalbimi ver elime kaptan sorun ettiğin şeye bak :)

Dostum sen olayı başka mecralara çekiyorsun sadece kendi yazdıklarını görmek olmaz muhatabın ne dediğine bakarsan konuyu anlayıp kavrayabilirsin.

Hele ayet getir :) sadece yazıyorsun sen sadece kuranı kabul ediyormusunuz ki böyle bir soru çıkarabiliyorsun kurandan hadi buyur ben sadece kuran diyorum de ve bende sana cevap vereyim.

Kaptan

Mecra Yazarı
50 sene meal okuyanın itikadı ile 50 sene ehl-i sünne alimlerinin kitaplarını okuyanın itikadı arasında ne gibi bir değişiklik vardır? Aradaki farkı ben anlayamadım? Anlayan varsa beni aydınlatsın? Şimdiden teşekkür ederim.

ben aydinlatmaya calisayim

Müslümanin itikadini belirleyen sadece Kuran'dir. Cünkü imana taalluk eden meseleler insanin kendiliginden ortaya koyabilecegi meseleler degildir cünkü iman-itikad tevkifidir;ilahidir. Ve peygamber dahi olsa beserin buraya herhangi bir mudahili (eksiltme veya artirma) söz konusu degildir.

Yok siz bunu böyle kabul etmez, bu sekilde sinirlandirmaz cikar alimlere müracaat ederiz derseniz, biri cikar itikadda maturidiyim der digeri cikar es'ariyim der bir baskasi da harici, selefi, ehli sünnet, sia, mutezile seklinde itikadini tanimlamaya baslar. Böyle olursa n'olur? N'oldugunu acin mezhepler tarihini okuyun ve günümüze yansimalarini görün.

spesifik

آزادی قید و بند
mesele o degil ki

Cemaat :)
sorsan cemaatin tanımını
ben soru sormak istemiyorum
kavramları tercüme edişimiz farklı
manalandırmak çeviri yapmak analiz ister Kaptan :)

adams77

Kanalizasyoncu
öyle bir zaman gelecek ki koltugunda rahatca oturup bize sadece... :)

saka saka uydurma bir rivayet bu

Dostum buyur ayet getir senin tabirin ile biz sadece kuran diyoruz ya neyi senin gibi anlamadığımızı bize göstermeni istiyoruz. Neden bunu farklı anlayıp başka yöne çekiyorsunuz ki? sordun soruyu bilemedik göster belki biliriz.

Yahu önümüzde mühtiş bir yaratılış var ve siz diyorsunuz ki bu mühtiş ve mucize yaratılışı biz kabul etmeyiz yada bizi ilgilendirmez. Biz bizden öncekiler bize ne nakil etti ise ona sıkı sıkı sarılırız yaratılışmış evrenmiş yasalarmış kanunlarmış bizi ilgilendirmez Allah dilerse gökten sofrada indirir aç karnımızı doyurur isterse koç indirir kurban ederiz dersiniz hele diyi ver kaptan sizin sarıldığınız nakilleri delil ve kanıtları nedir ne değildir?

Seni bu kadar tarihi inandıran şey nedir? Korkumu ? yoksa aklını kullanamıyor olman mı?

bu işlerin şakası olmaz güzel kardeşim siz daha kendi aranızda tutarlı değilsiniz önce bunu bir çözün sonra

Kitap ile Kuran arasındaki farkı çözümleyerek soru hazırlayı ver bir daha ki sefere canım oldu mu?

spesifik

آزادی قید و بند
ben aydinlatmaya calisayim

Müslümanin itikadini belirleyen sadece Kuran'dir. Cünkü imana taalluk eden meseleler insanin kendiliginden ortaya koyabilecegi meseleler degildir cünkü iman-itikad tevkifidir;ilahidir. Ve peygamber dahi olsa beserin buraya herhangi bir mudahili (eksiltme veya artirma) söz konusu degildir.

Yok siz bunu böyle kabul etmez, bu sekilde sinirlandirmaz cikar alimlere müracaat ederiz derseniz, biri cikar itikadda maturidiyim der digeri cikar es'ariyim der bir baskasi da harici, selefi, ehli sünnet, sia, mutezile seklinde itikadini tanimlamaya baslar. Böyle olursa n'olur? N'oldugunu acin mezhepler tarihini okuyun ve günümüze yansimalarini görün.

Mezhep taassubiyetini kabul etmez islam
velakin kişi kafasına buyruk bir hükme tabi olamaz
zaman mekan ve kişilerin durumları fıkhi hükümlerin çıkmasına neden olur
bunların hükmü metodlarla belirlenir
yanlış olan hükmü net konulara tevil uygulanmasıdır.
Faiz helal demek gibi
Namaz sadece duadan ibarettir demek gibi
Tesettür yoktur demek gibi
Hükmü belli olup nasıl yapılacağını Sahih sünnet çerçevesinde tayin edegelen alimlerden öğreniyoruz..

Kaptan

Mecra Yazarı
itikaddan bahsediyoruz fikihtan degil

bugün hava da cok sicak ya :)

adams77

Kanalizasyoncu
ömrümü yedin adams ömrümü

Güzel kardeşim sende ömrünü yedirme kurallara uyarak hareket et bu alemde yalnız sen yoksun kurgu senin istediğin gibi olacak diye bir kural ve kaide yok

Senin işin sadece kendini serinletmek tamam havalar sıcak fakat dayanmasını bileceksin çevrendeki ayetlere bakı ver ve SECDE etmenin ne demek olduğunu anla artık alının toprağa değemesi ile secde ettim denilmez bu kafirlerinde Allah BİR 'dir demeleri gibi bir şeydir. Dışarıdan değil içeriden canım benim tamam hadi al ömrümü kat ömrüne

adams77

Kanalizasyoncu
Mezhep taassubiyetini kabul etmez islam
velakin kişi kafasına buyruk bir hükme tabi olamaz
zaman mekan ve kişilerin durumları fıkhi hükümlerin çıkmasına neden olur
bunların hükmü metodlarla belirlenir
yanlış olan hükmü net konulara tevil uygulanmasıdır.
Faiz helal demek gibi
Namaz sadece duadan ibarettir demek gibi
Tesettür yoktur demek gibi
Hükmü belli olup nasıl yapılacağını Sahih sünnet çerçevesinde tayin edegelen alimlerden öğreniyoruz..

Faiz ne zaman haram olur? Yani su haram mı? değil peki su ne zaman haram olur :)

Tesettür yok mu? :) Yahu vahiy size yetmiyor mu? Allah yetersiz bir kitapmı indirmiş. Hangi ayette Sahih sünnet çerçevesinde tayin edegelen alimlerden öğrenin diyor? Yada kitabın hangi ayetinde elçinin sünnetinden bahsediyor ?

Kaptan

Mecra Yazarı
Güzel kardeşim sende ömrünü yedirme kurallara uyarak hareket et bu alemde yalnız sen yoksun kurgu senin istediğin gibi olacak diye bir kural ve kaide yok

Senin işin sadece kendini serinletmek tamam havalar sıcak fakat dayanmasını bileceksin çevrendeki ayetlere bakı ver ve SECDE etmenin ne demek olduğunu anla artık alının toprağa değemesi ile secde ettim denilmez bu kafirlerinde Allah BİR 'dir demeleri gibi bir şeydir. Dışarıdan değil içeriden canım benim tamam hadi al ömrümü kat ömrüne

haaa tamam simdi anladim, yahu neden acik acik yazmiyon da kivraniyon

desene ben namazi senin dedigin gibi anlamiyorum, senin kildigin sekilde kabul etmiyorum, öyle rukuydu secdeydi falan böyle birsey yok

spesifik

آزادی قید و بند
Faiz ne zaman haram olur? Yani su haram mı? değil peki su ne zaman haram olur :)

Tesettür yok mu? :) Yahu vahiy size yetmiyor mu? Allah yetersiz bir kitapmı indirmiş. Hangi ayette Sahih sünnet çerçevesinde tayin edegelen alimlerden öğrenin diyor? Yada kitabın hangi ayetinde elçinin sünnetinden bahsediyor ?

Faiz küllen haram ..her durumda..helal olduğu yer yok..var mı ?
Allah elbette yetersiz kitap indirmez.. Teslimiyetimizi sınıyor olamaz mı..
Güvenimizi..Peygambere ittiba edip etmediğimizi
Peygamberin hayatının evreleri hiç mi önemli değil
Onlarda sizler için misaller vardır
Kıssalar önemli olmasa bahsi geçmezdi değil mi
soruyu yanlış sorduğunuzu düşündünüz mü hiç..