Gerçek Derviş Olan Kişi

adams77

Kanalizasyoncu
ümmi elçinin vasıfları tevrat ve incil 'de yazılı gidip okuyun ve tanıyın.

adams77

Kanalizasyoncu
Allah 'ın indirdiği kitapları okumayan yada okumasını bilmeyen KURAN 'a temas edemez.

adams77

Kanalizasyoncu
yazılım bilmez isen program yazamazsın, yazamadığın gibi programcılıktan gelir elde edemezsin!!

dil bilmez isen iletişime geçemezsin, iletişime geçemediğin gibi derdinide anlatamazsın!!

tufan sizi bekliyor hazırmısınız?

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
"Var dediğine göre vardır" mantığıyla mı Allah birşeyleri kabul edip dost edinmemizi istiyor.Üstte konuştuklarımız neydi?

Bu söylediğin bize Kitaplar gönderen deliller sunan Allah'ın rızasına uygun mudur?

Söz konusu sohbeti duymadım yada okumadım diye hatırlıyorum. Arkadaş dinledim diyor. Dinlediğine göre vardır.

Veli kulları dost ve arkadaş edinmek, Cenab-ı Hakkın rızasına uygundur elhamdülillah :)

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Selam

Bildiğiniz üzere ''ümmi'' kavramı geniş anlam barındıran/birçok anlamı bulunan bir kavram...Buna dikkat etmek gerekir...

Sizin sorunuz ile alakalı olarak şu kaynaklara bakmanız yeterli olacaktır...

el-Buhârî, Sulh 6(III,168)

el-Buhârî, Meğâzi 43(IV, 84).

Ahmed b. Hanbel, Müsned, Müessesetü Kurtuba, Mısır, tsz. IV,298;

ed-Dârimî, Ebu Muhammed Abdullah b. Ebi Muhammed, Süneni’d-Dârimî, Thk. Fevvâz Ahmed - Halid es-Sebu’l-ilmî, Daru'l-Kütübi'l-Arabiyye, Beyrut 1407, Siyer, 64(II,310, Hadis no: 2507);

İbn Hibbân, Ebu Hâtim Muhammed et-Temîmî el-Busti, Sahîhu İbn Hibbân,Thk. ġuayb el-Arnaût, Müessesetü'r-Risâle, Beyrut 1993, XI,229 ( Hadis no: 4873).

İbn Mace Sadakat 19

İbn Hanbel 245-246

Not: Metni bulamaz iseniz buradan paylaşılır....

Selametle...

Buyur paylaş kardeşim.

lafons7275

Kıdemli Üye
İlim sahibi olursan anlarsın.

Mevzu anlaşılmıştır. Sıkıştım, beceremedimin kotarma cümlesi olmuş seninki. Ha bir de seni beğenen şahidin de var nasıl olsa.

Kuran ayetlerini bile Allahtan korkmadan nasıl da hevana göre eğip büktüğün akıl sahibi kişiler tarafından anlaşılmıştır. Üzerine yağan pislikleri temizle de gel.

çelebiler

Kıdemli Üye
Söz konusu sohbeti duymadım yada okumadım diye hatırlıyorum. Arkadaş dinledim diyor. Dinlediğine göre vardır.

Veli kulları dost ve arkadaş edinmek, Cenab-ı Hakkın rızasına uygundur elhamdülillah :)
Senin veli dediklerine göre değil ama dostluk.

Allah'ın kriterlerine uygun olanı dost edineceksin.

Yahayy

Kıdemli Üye
Mevzu anlaşılmıştır. Sıkıştım, beceremedimin kotarma cümlesi olmuş seninki. Ha bir de seni beğenen şahidin de var nasıl olsa.

Kuran ayetlerini bile Allahtan korkmadan nasıl da hevana göre eğip büktüğün akıl sahibi kişiler tarafından anlaşılmıştır. Üzerine yağan pislikleri temizle de gel.
[emoji123] en güçlü Lafons hepimizi döver, hepimizi sus pus ettin, herşey gün gibi açığa çıkmıştır. Lafons bu dinin bekçisi ve hamisidir o başımızdayken hiç bir zeval yok elhamdülillah. Dua edelim mübareğimize [emoji119]

çelebiler

Kıdemli Üye

Nasıl istersen.İlme hakaret ederek sınıfı geçemezsin.

lafons7275

Kıdemli Üye
[emoji123] en güçlü Lafons hepimizi döver, hepimizi sus pus ettin, herşey gün gibi açığa çıkmıştır. Lafons bu dinin bekçisi ve hamisidir o başımızdayken hiç bir zeval yok elhamdülillah. Dua edelim mübareğimize [emoji119]

Yıkan da gel.

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Senin veli dediklerine göre değil ama dostluk.

Allah'ın kriterlerine uygun olanı dost edineceksin.

Allahü Telanın dost edinmedeki kriterlerini lütfer sayar mısın ?

Kur'an-ı Kerimde belirtilen sadık, veli, salih, ihsan, muhsin ne demektir ?

Bu insanları toplumda nasıl ayırt ederiz, nasıl buluruz, yada nasıl bu sıfatlarla sıfatlanırız ?

Buyur kardeşim.

Yahayy

Kıdemli Üye

bak kardeş çok ciddi bir örnek verdim sana ama sorgulama ilişkin hiçbir kıpırtı yok yine de vardır bir bildikleri diyorsun, böyle şey olur mu?

Aslını araştırayım, doğru ise bu Allah'ın dini ile çatışır aslolan islamdır demen gerekmezmiydi. O zaman sen kayıtsız şartsız bir kula teslim olmuş olursun, işte bu Çelebilerin dediği veli edinmektir, kayıtsız şartsız ve dini argümansız bir teslimiyet ancak batıl doğurur.

Bana neden inanıyorsun, o sohbeti kendin dinleyip böyle bir şey olamaz demeli değilmiydin, bunu doğrulaman gerekmez mi? Çok ciddi bir iddia bu, eğer benim önderime böyle şey deseler ya aklarım, ya hayatımdan paklarım, yanlış mı düşünüyorum?

menzil5453

Doçent
Bunu ben de beğenirim ne var bunda güzel bir söyleyiş, kimsenin takvaya, Allah sevgisine bağlılığa itirazı yok, siz insanları anlamıyor musunuz?

İşte Kuran ve Sünnete bağlı taikatlerda da tamda Allah sevgisi ve bağlılığına yönelik çalışmalar yapılır. ;)

çelebiler

Kıdemli Üye
Allahü Telanın dost edinmedeki kriterlerini lütfer sayar mısın ?

Kur'an-ı Kerimde belirtilen sadık, veli, salih, ihsan, muhsin ne demektir ?

Bu insanları toplumda nasıl ayırt ederiz, nasıl buluruz, yada nasıl bu sıfatlarla sıfatlanırız ?

Buyur kardeşim.
Sadık olan kul neye sadık onu bile anlasan yeter sana.

Bak Kitaba Allah izah etmiş.

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
eğer benim önderime böyle şey deseler ya aklarım, ya hayatımdan paklarım, yanlış mı düşünüyorum?

İnsan babasından vaz geçmez :)

Aramızdaki fark da budur.

Mübareğin sözlerinin şirk olduğunda iddialı ve samimi isen, gel seninle Menzil'e gidelim, kendisine soralım, orada cevabımızı arayalım.

Var mısın ? Samimi misin ?

Malına yada canına zarar gelmeyeceğine yemin ediyorum.