Gerçek Derviş Olan Kişi

çelebiler

Kıdemli Üye
Kadın itiraf etmezse hiçbir şey yapamazsın.

Yahayy

Kıdemli Üye
yahayy bu sorunun altından kalkamadı, bakalım sen de yahayy gibi çamura mı yatacaksın?

bir İslam beldesinde kadılık yapıyorsun, huzuruna 4 şahit ile zina yaptığı söylenen bekar bir kadın getirildi. Ne yapman lazım Kuran'a göre?
Kocasından boşayıp sana nikahlarız kabul edersen olur mu, ben böyle bir çözüm buldum uyarsa whatsapp dan yaz bekliyorum, hemen sıcağı sıcağına halledelim meseleyi

çelebiler

Kıdemli Üye
yahayy bu sorunun altından kalkamadı, bakalım sen de yahayy gibi çamura mı yatacaksın?

bir İslam beldesinde kadılık yapıyorsun, huzuruna 4 şahit ile zina yaptığı söylenen bekar bir kadın getirildi. Ne yapman lazım Kuran'a göre?
@Yahayy sorunun altından gayet güzel kalkmı ama yine anlamak istememişsin.

lafons7275

Kıdemli Üye
İnsanlar birbirlerine kolayca iftira atamasın diye.

Namuslu kadınları zina ile suçlayıp, sonra da bu suçlamayı doğrulayıcı yönde, dört şahit getiremeyen kimselere gelince, böylelerine seksen değnek vurun ve artık onların şahitliğini, hiçbir zaman kabul etmeyin. Çünkü bunlar, gerçekten yoldan çıkmış kimselerdir.

Eeee ayet 4 şahit getiremeyene 80 sopa atın diyor. Zina ile suçlayıp 4 de şahit getiren ve buna rağmen suçlanan kadın ben bu fiili işlemedim derse bu 4 şahit yalancı şahit hükmünde midir?

Ne kadar da çabuk kendi hevanıza göre yeni bir din icad ettiniz.?

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Niye peygamberin sözünden çıkıp başkalarını dost ediniyoruz?

Soruya soruyla cevap vermek isterim.

Neden Allahü Teala'nın şeritına, Efendimizin (sav) sünnetini ihyâ eden kişiler dostum olmasın ?

Ben, dostuma, Tapıcı değilim, dostum bana Yaratıcı değil.

Hz.Musa Aleyhisselam ile Hz.Hızır Aleyhisselam niye dost oldu ?

Birbirlerine taptılar mı ?

çelebiler

Kıdemli Üye
Namuslu kadınları zina ile suçlayıp, sonra da bu suçlamayı doğrulayıcı yönde, dört şahit getiremeyen kimselere gelince, böylelerine seksen değnek vurun ve artık onların şahitliğini, hiçbir zaman kabul etmeyin. Çünkü bunlar, gerçekten yoldan çıkmış kimselerdir.

Eeee ayet 4 şahit getiremeyene 80 sopa atın diyor. Zina ile suçlayıp 4 de şahit getiren ve buna rağmen suçlanan kadın ben bu fiili işlemedim derse bu 4 şahit yalancı şahit hükmünde midir?

Ne kadar da çabuk kendi hevanıza göre yeni bir din icad ettiniz.?

Tabi adamlara dayak atılacağı için kimse şahit olmak istemez.

Böylece kimse kimseye haksızlık yapmaz.

lafons7275

Kıdemli Üye
Tabi adamlara dayak atılacağı için kimse şahit olmak istemez.

Böylece kimse kimseye haksızlık yapmaz.

Yani kadın zina da yapmış ise ama yapmadım diyerek yalan söylemişse 4 değil 44 şahit de getirsen kadının sözüne bakılır öyle mi?

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Cahiller anlamazsa neden ümmi peygambere vahiy geldi?

Efendimizi (sav) anlayabilmek için birçok kaynaktan siyer-i nebi okumak lazım geldiğini defaaten bildirdik.

Zira Efendimiz'in (sav) asil ve şerefli, pak ve ahlaklı bir soydan geldiğini hepimiz biliriz, ama laftan biliriz.

Efendimizin (sav) okuma - yazma bilmediği doğrudur. Bunu Allahü Teala böyle istemiştir.

Bilseydi "Muhammed tüm bunları kafasından uydurdu, o yalancıdır, şairdir" dediler ve diyeceklerdi.

Okur yazar olmamak cahillik ise - size göre -, her okur yazar bilge midir güzel kardeşim ?

Okur yazar olmak cahilliği gideriyor mu ?

Efendimizin (sav) ahlakını, şerefini anlamak istiyorsanız, kendinden evvelki 20 dedesini, bu Efendimizin (sav) doğumundan 1000 yıl öncesi eder araştırınız.

Efendimizden (sav) önce, Sıla-i Rahim'i bile taşlara dedeleri tarafından nasıl kazındığını göreceksiniz.

çelebiler

Kıdemli Üye

Neden Allahü Teala'nın şeritına, Efendimizin (sav) sünnetini ihyâ eden kişiler dostum olmasın ?

Yaratıcı kabul etmesende,o kişiye taptığını söylemesen de fark etmez.
Kişinin söylediklerine Allah gerçekten böyle mi diyor demeden tabi olman o kişiye taptığını gösterir.Çünkü o kişiyi otorite kabul ediyorsun.

Zumer suresine bak.Allah onların yaptıklarını "ibadet etmek" olarak değerlendirdiğinde ne diyorlar.

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Kişinin söylediklerine Allah gerçekten böyle mi diyor demeden tabi olman o kişiye taptığını gösterir.Çünkü o kişiyi otorite kabul ediyorsun.

Zumer suresine bak.Allah onların yaptıklarını "ibadet etmek" olarak değerlendirdiğinde ne diyorlar.

Peki.

Allahü Teala'nın, Kur'an-ı Kerim'de çelişkili hiçbir beyanı yoktur. Eyvallah.

Asr suresindeki arkadaş, dost, hakkı ve sabrı tavsiye edenlerden ne anlıyorsun ?

çelebiler

Kıdemli Üye
Yani kadın zina da yapmış ise ama yapmadım diyerek yalan söylemişse 4 değil 44 şahit de getirsen kadının sözüne bakılır öyle mi?
Tabi temizlenmek istemeyeni zorla nasıl temizlersin?

Allah'a kalsın işi sen hata yapacağına kadın hata yapsın.

Kadının doğru söyleme ihtimali her zaman önemlidir.

çelebiler

Kıdemli Üye
Efendimizi (sav) anlayabilmek için birçok kaynaktan siyer-i nebi okumak lazım geldiğini defaaten bildirdik.

Zira Efendimiz'in (sav) asil ve şerefli, pak ve ahlaklı bir soydan geldiğini hepimiz biliriz, ama laftan biliriz.

Efendimizin (sav) okuma - yazma bilmediği doğrudur. Bunu Allahü Teala böyle istemiştir.

Bilseydi "Muhammed tüm bunları kafasından uydurdu, o yalancıdır, şairdir" dediler ve diyeceklerdi.

Okur yazar olmamak cahillik ise - size göre -, her okur yazar bilge midir güzel kardeşim ?

Okur yazar olmak cahilliği gideriyor mu ?

Efendimizin (sav) ahlakını, şerefini anlamak istiyorsanız, kendinden evvelki 20 dedesini, bu Efendimizin (sav) doğumundan 1000 yıl öncesi eder araştırınız.

Efendimizden (sav) önce, Sıla-i Rahim'i bile taşlara dedeleri tarafından nasıl kazındığını göreceksiniz.
Ümmi olması okur yazar olmadığını göstermez.Allah'ın bildirdiklerinden daha önceden habersiz olduğunu gösterir.

Allah "önceden dalaletteydin" demiyor mu?

Yahayy

Kıdemli Üye

Güzel kardeşim bir örnek vereceğim sadece sana.

Gavsi Sani diye nitelendirdiğiniz Abdulbaki Erol bir sohbetinde;

"Biz istiyoruz ki sofilerimiz hesap yüzü görmesin, Allah'ın huzuruna çıkmasın, utanmasın, onlar Allah'ın huzuruna çıkmadan biz onların işlemlerini yapalım, evraklarını tamamlayalım cennetteki makamlarına yerleştirelim"

Diyor... Daha da uzun,devamı var dinledim. Peygamberin böyle bir vasfı yok, en sevdiğine, kızına Ey Fatıma kendi derdine yan, babana güvenme diyor, o gün kimseden kimseye hayır olmaz, diyor.
Onu geçtim peygamber algısını Allah'ü teâlânın bize bak nasıl aktarıyor:

Bismillahirrahmanirrahim.

AHKAF - 9

De ki:- Ben, peygamberlerin ilki değilim. Bana ve size neler yapılacak bilmiyorum. Ben, ancak bana vahyedilene tabi oluyorum. Ben, apaçık bir uyarıcıdan başka bir şey değilim.

Sizin şeyhiniz nasıl böyle bir vaadde bulunur, bu hakkı nerden elde eder, hesap görmeyen kulu Allah nerede zikretmiştir, Peygamber dahi hesaba çekilecektir, sizin şeyhinizin özelliği ne ki, peygamberler hesaba çekilirken kendileri çekilmemeyi garanti etmişler bir de sofilerini hesaptan kurtarıyorlar.

Buyur açıkla, pek öyle senin söylediğin gibi Kur'an sünnet gitmiyor işler.

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net

Keyf Suresi Mealinden

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]65 - Nihayet kullarımızdan bir kul buldular ki, biz ona katımızdan bir rahmet vermiş ve tarafımızdan bir ilim öğretmiştik.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]66 - Musa ona: "Allah'ın sana öğrettiği ilim ve hikmetten bana da öğretmen için sana tabi olabilir miyim?" dedi. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]67 - (Hızır) dedi ki: "Doğrusu sen benimle asla sabredemezsin.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]68 - "İçyüzünü kavrayamadığın şeye nasıl sabredeceksin?"[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]69 - Musa: "İnşaallah beni sabırlı bulacaksın ve senin hiçbir işine karşı gelmeyeceğim" dedi. [/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]70 - (Hızır) dedi ki: "O halde bana tabi olacaksın; ben sana sırrını anlatmadıkça, hiçbir şey hakkında bana soru sorma!"[/FONT]

çelebiler

Kıdemli Üye
Peki.

Allahü Teala'nın, Kur'an-ı Kerim'de çelişkili hiçbir beyanı yoktur. Eyvallah.

Asr suresindeki arkadaş, dost, hakkı ve sabrı tavsiye edenlerden ne anlıyorsun ?
Hak nedir sabır nedir bunları anladığımızda Allah'ın dosyluk yapmamızı istediği kişileri bulabiliriz.

Bizim hazırda bulduğumuz evliya dediğimiz kişilerin bu özelliklere sahip olduğunu Allah'ın delilleriyle bizzat kendimizin görmesi gerekir.Gözlerimizi boyayanların söylediklerine hemen kanmamalıyız.

Yahayy

Kıdemli Üye
:)

Efendimiz (sav) "okumam bilmem" diye niye söylemiş ?
Bu pek öyle kurgulandığı gibi Cebrail sıktı, şöyle böyle yerine müthiş ince bir anlatım var dinlemek, tefekkür etmek lazım, Kuran anlamak isteyenler için kolaylaştırılmıştır ama bu basit ve lap diye ilk okuduğun Allah'ın muradı demek değildir, ince ve tefekkür ederek bir okuma, kıraat gerektirir.