Fethullah Gülen: "şehit olmaya gidiyoruz" retoriğine şiddetle karşı çıkıyor

korakademik

Ordinaryus
Sohbetimiz sırasında konu İsrail ve Mavi Marmara gemisine geliyor. Fethullah Gülen Mavi Marmara'da pek çok gönüllünün sürekli tekrar ettiği "şehit olmaya gidiyoruz" retoriğine şiddetle karşı çıkıyor. Böylesine bir şeyin şehitlik bile kabul edilemeyeceğini söylüyor

İsra haber konuyu ÇARPITMIŞTIR.

K

Kaçak

Guest
Retorik

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Retorik kelimesi Yunanca rhētorikos, (ῥητορικός) hitabet, söylevcilik kelimesinden türemiştir. Rhētōr (ῥήτωρ) ‘hatip, söylevci’, erô (ἐρῶ) ‘konuşmak’ demektir. En basit anlamda rhetorikos insana hitap etmedir. Retorik kelime anlamı olarak güzel söz söyleme, hitabet sanatı belagat anlamına gelmektedir. Dili ikna etmek için kullanan sanatlardan biridir. Antik Yunanda 5.yüzyılda Sokrates çevresindekiler tarafından kullanılmış olan bu kelime ilk kez Platon’un Gorgias adlı eserinde geçmiştir. Retoriğin olabilmesi için üç temel öğe: bir söylevci, bir dinleyici ve bunların düşündüklerini ve görüşlerini iletebilmelerine aracılık eden bir dil gereklidir.
Retorik, edebiyatta, siyasette, mahkemelerde, doğal dilde, bilim dışı akıl yürütmede, fikirde, güzel konuşmada, örtük unsur içinde, örtük olanın arkasındaki niyette ortaya çıkar. Dolayısıyla retorik kendini kısıtlamamış yayılmıştır.
Retorik bir konu üstünde bireylerin farklılığı tartışmalarıdır. Retorik aracılığıyla, benzerlik, farklılık, kendimizin veya başkasının benzerliği, bunları donduran toplum, bunları yasallaştıran ve kimi zaman sarsan siyaset, bunların içlerinde dalgalandığı psikoloji ve ahlak tartışılır.
Retorik bireyler arasındaki benzerlik ve farklılıklar üstünde durur ve mesleğini somutlaştıran özel, kesin sorular aracılığıyla bu sorunu işler. Retorikle insanlara, onların durumlarına, onlarda bulunduğunu sandığımız özelliklere, onlarda bulunmasını istediğimiz ya da reddettiğimiz özelliklere hitap ederiz.

korakademik

Ordinaryus
Retorik

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Retorik kelimesi Yunanca rhētorikos, (ῥητορικός) hitabet, söylevcilik kelimesinden türemiştir. Rhētōr (ῥήτωρ) ‘hatip, söylevci’, erô (ἐρῶ) ‘konuşmak’ demektir. En basit anlamda rhetorikos insana hitap etmedir. Retorik kelime anlamı olarak güzel söz söyleme, hitabet sanatı belagat anlamına gelmektedir. Dili ikna etmek için kullanan sanatlardan biridir. Antik Yunanda 5.yüzyılda Sokrates çevresindekiler tarafından kullanılmış olan bu kelime ilk kez Platon’un Gorgias adlı eserinde geçmiştir. Retoriğin olabilmesi için üç temel öğe: bir söylevci, bir dinleyici ve bunların düşündüklerini ve görüşlerini iletebilmelerine aracılık eden bir dil gereklidir.
Retorik, edebiyatta, siyasette, mahkemelerde, doğal dilde, bilim dışı akıl yürütmede, fikirde, güzel konuşmada, örtük unsur içinde, örtük olanın arkasındaki niyette ortaya çıkar. Dolayısıyla retorik kendini kısıtlamamış yayılmıştır.
Retorik bir konu üstünde bireylerin farklılığı tartışmalarıdır. Retorik aracılığıyla, benzerlik, farklılık, kendimizin veya başkasının benzerliği, bunları donduran toplum, bunları yasallaştıran ve kimi zaman sarsan siyaset, bunların içlerinde dalgalandığı psikoloji ve ahlak tartışılır.
Retorik bireyler arasındaki benzerlik ve farklılıklar üstünde durur ve mesleğini somutlaştıran özel, kesin sorular aracılığıyla bu sorunu işler. Retorikle insanlara, onların durumlarına, onlarda bulunduğunu sandığımız özelliklere, onlarda bulunmasını istediğimiz ya da reddettiğimiz özelliklere hitap ederiz.

herkesin anlıyacağı birşey yazsan.

K

Kaçak

Guest
açıklamadaki seninde koyu olarak belirtigin kelimenin anlamını yayınladım ..
Olurda bu ne demek diye merak eden olursa diye ...

korakademik

Ordinaryus
koyu birşey göremedim ve pek anlaşılır bir açıklama değil

hocaefendi hangi manada kullanmış ilgili kelimeyi açıklamanızda keşfedemedim.

K

Kaçak

Guest
Sohbetimiz sırasında konu İsrail ve Mavi Marmara gemisine geliyor. Fethullah Gülen Mavi Marmara'da pek çok gönüllünün sürekli tekrar ettiği "şehit olmaya gidiyoruz" retoriğine şiddetle karşı çıkıyor. Böylesine bir şeyin şehitlik bile kabul edilemeyeceğini söylüyor

İsra haber konuyu ÇARPITMIŞTIR.

F.Gülen ne demek istemiş sen tevil et ...

korakademik

Ordinaryus
ilmim yetişmiyor
hocama söylemediği lafları isnat edenlere sor

asıl soru şu
isra haber niye çarpıtıyor.

haberin kaynağını sorgulamadan üstelik

elcevaz13

Profesör
Web sitesi
www.herkul.org
Çanakkale'de dedelerimiz bile bile ölüme gitmişti, onlar da mı şehid değildi Sayın Fethullah Gülen?

Muhterem kardeşim inşaAllah onların hepsi şehittir de mevzuyla ne alakası var Hocaefendi Mavi Marmara şehitlerine de şehit diyor zaten karşı çıktığı ve çarpıtılan mesele ise ''biz şehit olmaya gidiyoruz'' gibi ifadelerdir ki buna karşı takdir Allaha aittir, kul şehit olmayı arzular ama kesin şehit olacağını bilemez.İfade de sanki şehit olmak garantiymiş gibi algılanıyor.Röportajla ilgili CNNTürkü izlerseniz Bejan Matur, Cüneyt Özdemirin verdiği bilgiyi şöyle tashih ediyor:
Bejan Matur:Şehadetle ilgili olarak siz hani kurup bir yola çıkıp ben şehit olmak üzere gidiyorum diyemezsiniz dedi.Bunun takdiri Allaha aittir ve hani ordaki kurguda bir yanlışlık olduğunu ve bunu eleştirel baktığını ifade ettiler.

K

Kaçak

Guest
Kanımca bir çarpıtma yok ...
Konu mavi marmara ve söylenmiş bir söz ..
Söz konudan bagımsız olmadıgına göre anlam bütünlüğü var ...
Başka bir konuda söylenmiş söz olsa ve buraya montajlanmış olsa anlarım ama konu ve söz bu yorumu getirir ...

korakademik

Ordinaryus
yapma kaçak

yorum başak birşey
hocaefendi:(ikinokta) şunuşunu söyledi demek başka birşey

K

Kaçak

Guest
Hiç bir haberde bunu göremezsin ...
Der der der sonra haberci yorumunu koyar ...
Konuşmayı , belagatı , vaaz etmeyi çok iyi bilen birinin bunu safca söyledigine inanmakta zor zaten ...
Kastolunanın söz konusu haberdekiyle aynı olduguna inanıyorum bende ...
Benim önüme gelse sanırım bende aynı şekilde yorumlardım ...
Kanımca haddi aşan , kastı zorlayan , çarpıtılan bir şey yok ...
Velev ki F.Gülen kast edilen bu değildi , şu şekilde demek istedim , yanlış anlaşıldı diye bir açıklamaya yaparsa o zaman durum degişir ...
Yok yapmayıp sukutu tercih ederse bence kabul etmiş olur ...
Ki kendi Türkiye kamuoyu tarafından doğru anlaşılmak için çaba sarfeden biri olduğunu ifade ediyordu hatırladıgım ...
Doğru anlaşılması için bir fırsat ona işte ...
Zaman ( gazete ve kavram anlamıylada ) ortaya çıkartacak herşeyi ...

elcevaz13

Profesör
Web sitesi
www.herkul.org
Kanımca bir çarpıtma yok ...
Konu mavi marmara ve söylenmiş bir söz ..
Söz konudan bagımsız olmadıgına göre anlam bütünlüğü var ...
Başka bir konuda söylenmiş söz olsa ve buraya montajlanmış olsa anlarım ama konu ve söz bu yorumu getirir ...

Sizin adınıza yapacak birşey yoktur o zaman zira siz hükmünüzü vermişsiniz halbuki Müminin en önemli vasıflarından biri başka bir Mümin hakkında hüsn-ü zan etmektir.Dediğim gibi roportajla ilgili programın konuyla ilgili kısmını izlerseniz belki faydası olur.

korakademik

Ordinaryus
pes yani kaçak hocaefendi ile alakalı yazıları tek yönlü irdeliyorsunuz.

isra haber hocamın söylemediği birşeyi başlığa atmıştır.
bu konu da onun üzerinden devam ediyor
hocamın söylemediği bir söz üzerine yargılıyorsunuz.

söylediğini ise hocamızın resmi sitesinde zaten yayınladık
utanılacak konu olsaydı orda yayınlanmazdı.

K

Kaçak

Guest
Zaten kimse yazılan yorum değil , F.Gülenin sözüdür demiyor ...
Dediğim gibi bende aynı konu üzerine aynı sözü işitsem , sözün sahibi kim olursa olsun çıkartacağım sonuç aynı olurdu ...
Biz sözün vardığı yer ile değerlendiriyoruz ...
Ve yorum demek , nerden baktığınla alakalıdır ...
Sizin pencerenizdende bu bakışı işin doğrusu çok görmüyorum bu anlamda ...
Nihayetinde kamuoyunda bu yorum yankı bulur da F.Gülen buna bir açıklık getirmezse yorumu kabul etmiş olur ..
Ama bu yorum bu sitede 3-5 kişi arasında tartışılır kalırsa da , buna açıklık getirmemesi çok görmemek lazım ...
Bakışım budur ..

Cümle Mühendisi

Ordinaryus
Web sitesi
muhammedesad.blogcu.com
Muhterem kardeşim inşaAllah onların hepsi şehittir de mevzuyla ne alakası var Hocaefendi Mavi Marmara şehitlerine de şehit diyor zaten karşı çıktığı ve çarpıtılan mesele ise ''biz şehit olmaya gidiyoruz'' gibi ifadelerdir ki buna karşı takdir Allaha aittir, kul şehit olmayı arzular ama kesin şehit olacağını bilemez.İfade de sanki şehit olmak garantiymiş gibi algılanıyor.Röportajla ilgili CNNTürkü izlerseniz Bejan Matur, Cüneyt Özdemirin verdiği bilgiyi şöyle tashih ediyor:
Bejan Matur:Şehadetle ilgili olarak siz hani kurup bir yola çıkıp ben şehit olmak üzere gidiyorum diyemezsiniz dedi.Bunun takdiri Allaha aittir ve hani ordaki kurguda bir yanlışlık olduğunu ve bunu eleştirel baktığını ifade ettiler.

Son açıklamaları ile önceki açıklamaları çelişmiyor mu? Önce şehid dedi; şimdi de şehid sayılamayacağını söylüyor? "Şehid olmayı Yüce Allah'tan samimi olarak dileyen kimseyi, Allah, rahat yatağında vefat etse bile, şehidlerin derecesine eriştirir" (Müslim, İmâre, 156, 157; Ebû Davud, İstigfâr, 26; Neseî, Cihâd, 36; ibn Mâce, Cihâd, 15)

arifan yolcusu

Profesör
Gülen: Mavi Marmara'dakiler şehid değil

Çarşamba, 29 Eylül 2010 06:36

ABD'de yaşayan Fethullah Gülen'den ilginç açıklamalar. Cüneyt Özdemir bir grup gazeteciyle Pensilvanya'ya gitti ve Fethullah Gülen ile bir kahvaltıda buluştu.
Özdemir'in yanı sıra Ferhat Boratav, Serdar Turgut ve Bejan Matur'un da hazır bulunduğu o buluşmada, Mavi Marmara gemisine düzenlenen saldırı ve şehidler de gündeme geldi. Gülen hocaefendi, gazetecilere Mavi Marmara gemisindekilerin şehid değil bile bile ölüme giden insanlar olduğunu söyledi.
Özdemir, 5N1K programında, Fethullah Gülen hocaefendinin Mavi Marmara şehidlerine ilişkin yaklaşımını şöyle anlattı: "Mavi Marmara gemisine binenler "Biz orada şehid olmaya gidiyoruz" demişler ve İslami bir motif üzerine hareket ediyordu. Fethullah Gülen bunun şehidlik bile sayılamayacağını, bile bile ölüme gitmek" olduğunu söyledi.
5N1K'ya konuk olan Ferhat Boratav da "En azından The Wall Street Journal röportajında Türkiye'de yankı uyandıran açıklamasının, bu işin yanlış olduğu yönündeki açıklamasının bir değerlendirme hatası ya da dil sürçmesi olmadığını, aynı düşüncesini savunduğu ortaya çıktı. Yani dil sürçmesi ya da öylesine söylenmiş değil bilerek ve düşünülerek söylenmişti" dedi.
Bejan Matur ise "Siz, 'ben şehid olmak istiyorum' diyerek yola çıkamazsınız. Bunun takdiri Allah'a aittir" demişti. 'Oradaki kurguda hata olduğunu ve eleştirel baktığını' söylemişti" dedi.
Haber 5

bu haberde itibarhaberden alınmıştır...
bizim için isra haber,haber5,itibarhaber gibi kurumlar muteberdir...
kaldı ki gülenin kendi sitesinde geçtiği şekli de bu başlığa ekledik,
bundan sonrası sizin vicdanınıza kalmıştır....
hocamız bu hususta yanılmıştır demek zor olmasa gerek...

korakademik

Ordinaryus
Gülen: Mavi Marmara'dakiler şehid değil

lafını ben hiçbir yerde göremedim.
senin alıntılarında ve başlıklardaki haberler çarpıtma yollu haber
oraya giden 4 kişi var.
4 kişiden birinin açıklamasını okudum bu konuda
o da sizin başlığı içeren birşey yazmamış
ne yazdığını ekledik

sizin muteber dediğiniz haber siteleri hata yapmıştır.
yakında özür dilerler