Eliaçık: Osmanlı Padişahları halife değil zorbadır

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Bu Murat Yazıcı kadar sayfalar dolusu mugalata, kitap yüklü merkebin kitapla ilişkisi nispetinde çıkarımlarda bulunan bir şahıs daha görmedim. Bir de ilmii gözükme kisvesi altında yapıyor.
Daha önce bir konuşmadan hatırlıyorum paraflar dolusu yazıyor, güya dini bir iş, bir akademik çalışma alanı kesbetmiş kendine ama seçe seçe, tercih edilebilecek en batıl yolları seçmiş.
En galiz Tarikatçıları bile aklayabilmek için makalemsi görünümlü koca bir yığın laf posası çıkarmış ortaya. Çıkarmaya da devam

Tapatalklandı.

Bire bir resmini çıkarmışsınız, tebrikler...

O kadar da sinsiki, Ebubekir SİFİL de öyle, tarikatçilerin İslam noktasında en galiz ve en paçavra dökümanlarını İslam'la örtüştürme adına da, saatlerce takla atmaktan da geri durmazlar...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Mezhebsizleri, sapıkları övenlerden biri de Salih Ekinci'dir. Bu forumda daha evvel ele alınmıştı:

http://www.cevaplar.org/index.php?khide=visible&yazi_id=6210

http://www.ihvanforum.org/archive/index.php/t-53007.html

Yazı dikkatle okununca, Ekinci'nin bazı konularda bilgisizliği, bazılarında ise popülist yaklaşımı sırıtmaktadır. Bunun daha teferruatlı bir tahlilini yapıp blogumda neşretmeye çalışacağım.

İmam Azam Ebu Hanife kendi usulünün önderi, ondan mezhep kurduğuna dair bir rivayet bulunamadı...

Bu marjinal itikat, İmam Azam Ebu Hanife'yi dahi süpürüyor, O'nu kaale alınmamazlık kılıyor...

Çünkü bu marjinal itikat, önüne gelen her şeyi deviren, ters yüz eden bir itikattır...

Velev ki bu marjinal itikatın önüne Ebu Hanife çıksın hiç önemli değildir, onu çöpe atmak bu itikat sahipleri için çocuk oyuncağıdır..

Yahayy

Kıdemli Üye
Bire bir resmini çıkarmışsınız, tebrikler...

O kadar da sinsiki, Ebubekir SİFİL de öyle, tarikatçilerin İslam noktasında en galiz ve en paçavra dökümanlarını İslam'la örtüştürme adına da, saatlerce takla atmaktan da geri durmazlar...
Aynen Sifil style.
Adam eveliyor geveliyor saatlerce sonra saçmasapan bir te'ville ihaleyi atalarına bırakıp kaçıyor.
Bir çok te'vili şundan dolayıdır ki, şu delille dir ki değil, böyle inandılar, selef böyle yaptılar, böyle dediler le biter.
Bunun savunması da baştan hazırdır, ey falan sen bu yüce zatlardan daha mı iyi biliyorsun, daha mı iyi anlıyorsun.
Tezgah hazır, yersen.

Yetim

Kısıtlı Erişim
Yazıp yazıp sildim. Ne günlere kaldık ya Rabbi...

Aynen öyle Formda ceza almayayım diye yazdıklarımı sildim .

Atalarımıza düşmanca Uzanan diller kurusun atalarımıza düşmanca hakaret edenlerin soyu sopu kurusun Atalarmıza dil uzat Şeresizisin niye m.kemale bir hakreti yok...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Sağolasınız...

Anlamadığım, bu arkadaşların dillerine bakıyorsun, hoşnut da oluyorsun gibi, duru bir İslam arzediyorlar görüntüsü veriyorlar...

Lakin, "Yeni Asyacı Mantığı"nı sonuç olarak ortama boşaltıyorlar kaçıp gidiyorlar...

Ez azgın tefritçi toplum kesimleriyle nasıl bu kadar kelam ve düşünce arkadaşlığı içersinde de oluyorlar bu da manidar....

SİFİL cidden birikimli biri saatlerce dinliyorum, tesbit, düşünce ve eleştirileri hep havada kalıyor, ne dediği ne de demediği anlaşılıyor...

Tam bir Süleyman DEMİREL görüntüsü...

Bunların beğenmedikleri bunlardan tutarlı...

Yani hiç olmazsa düşüncelerini "aha budur" şeklinde ifade ederek noktalayabiliyorlar...

Yetim

Kısıtlı Erişim

Bunlar islama aykırı değil mi?

Evlat katli islamda caiz olmasada 600 yıl insanlığa hizmet etmiş insanlara ve yapıya düşmanca yaklaşmaya bizim tepkimiz.

Bu asıra bak Küfür şeytanın adamları abd ab israil yer yüzünde ateşe veriyor namuslar çiğneniyor soykırımlar yaplıyor SIKIYSA OSMANLI ZAMANINDA YAPSALARDI..

Murat Yazıcı

Ordinaryus
Vehhabiler ve şia taifesi Osmanlıyı sevmiyor. "Yalnız Kur'an" diyen zındıklar da bunlar gibidir. Hele halifeye karşı küffarla işbirliği yapanların, Osmanlı'yı sevmemesine şaşırmayız.

Prof. Dr. Büyükkara'nın kitabından şu pasajları bu forumda da birkaç sene önce aktarmıştım:

“İngilizlerin bölgedeki siyasi temsilcisi W. Shakespear, 1914 Şubatında Riyad’a gelmiş, bu vesileyle İngilizler ile Suudiler arasında sıcak yakınlaşmalar tesis edilmişti. I. Dünya Savaşı çıkınca bu dostluk daha da pekişti. Osmanlı’nın ittifak çağrısına red cevabı veren İbni Suud, bunun hemen arkasından, Osmanlı heyeti hala Riyad’da iken, İngilizlere ittifak teklifinde bulundu....Artık büyük savaşta Osmanlı’nın Necd valisinin safı belli olmuştu. Bu birliktelik, İbni Suud’a İngiltere-Hindistan İmparatorluğu’nun şövalyelik nişanı verilmesiyle pekiştirildi.” (s.46 )

“İbni Suud şunları söylemektedir:

(Eğer siz İngilizler, kızlarınızı karım olsun diye bana önerseniz kabul ederdim...Fakat Mekke Şerifi’nin veya Mekkelilerden ve diğer müslümanlardan müşrik saydıklarımızın kızlarını alamam. Hıristiyanların kestiği hayvanların etlerini sorgusuz sualsiz yerim.)

Bu duygularla yüklü olan İbni Suud, bir başka toplantıda da Hıristiyanlarla ilgili bazı Kur’an ayetlerini okumuş, sonra da Philby’e dönerek kendisini kuzeni saydığını, zira hıristiyanların İshak Peygamber, Arapların da İshak’ın kardeşi İsmail Peygamber evladından olduklarını, Türklerin ise Tatar kökenli evlad-ı İblis’ten olduklarını açık yüreklilikle ifade etmişti.” (s.48 )

Kaynak: Doç. Dr. M. Ali Büyükkara, İhvan'dan Cüheyman'a Suudi Arabistan ve Vehhabilik, Rağbet Yayınları, İstanbul, 2004.

Yahayy

Kıdemli Üye
Sağolasınız...

Anlamadığım, bu arkadaşların dillerine bakıyorsun, hoşnut da oluyorsun gibi, duru bir İslam arzediyorlar görüntüsü veriyorlar...

Lakin, "Yeni Asyacı Mantığı"nı sonuç olarak ortama boşaltıyorlar kaçıp gidiyorlar...

Ez azgın tefritçi toplum kesimleriyle nasıl bu kadar kelam ve düşünce arkadaşlığı içersinde de oluyorlar bu da manidar....

SİFİL cidden birikimli biri saatlerce dinliyorum, tesbit, düşünce ve eleştirileri hep havada kalıyor, ne dediği ne de demediği anlaşılıyor...

Tam bir Süleyman DEMİREL görüntüsü...

Bunların beğenmedikleri bunlardan tutarlı...

Yani hiç olmazsa düşüncelerini "aha budur" şeklinde ifade ederek noktalayabiliyorlar...
Kardeşim Sifil Ehl-i Sünnet müdafası için kılı kırk yaran bir tip. Bulabildiği en kılcal nakilleri bile kompozisyonlarına ustalıkla dahil ediyor.
Peki sonuç, aynen dediğin gibi.
O kadar konuşmadan sonra Allah-ü Alem Ves-selam, sonuç bu.
Sifilin en azgın güruhların söylemlerini bile ıslah etme çabasındaki nedenleri hareketlerinin bütününe bakıldığında bir kaç notadan anlayabiliyorsun.
Sen madem ilmi ve akademik olarak bu işin savunmasını yapacaksın, o halde çok satar mantığı ile ona reddiye, buna reddiye yazıp Cübbeli Ahmet gibi bir şer odağının kürsüden kar ortaklığı ile pazarlamasına neden izin veriyorsun.
Semerkand menşeili yayın gurupları ile ramazan programı, radyo programı vs çıkıp Tevhidi hunharca katletmelerine neden hahs hihi yaparak iştirak ediyor, katılıyorsun.
Bunların hepsini bağlayan bir düğüm var aslında onu da şurada çözebiliyorsun.
Bir programda sunucu bi hayli geç oldu, işe gidecekler için artık yavaş yavaş veda edelim diyince Sifil, evet haklısın tabi biz ulema sınıfı, yeaşesini yazıdan çiziden kazanan güruh için pek önem arz etmediğinden sıkıntı yok benim için dedi.

Bakın işte siz yeaşe parametresini verilere kattığınızda, bu pastanın başında oturup geçit verme, yol verme pozisyonunda olanlar için topladığınız bu nakilleri hep destekleme bakımından te'vil edersiniz.

Bende bu kanaat oluştu, bilmem anlatabildim mi meramı mı.

Yetim

Kısıtlı Erişim
nerde kelimesi mahlukat için ''yaratılan bir yer'' anlamını mündemiç olduğundan bunun cevabı bu yönüyle yoktur..ama düzgün verilmesi gereken cevab mekan ve zamandan münezzeh, ilmiyle her şeyi kuşatıcıdır..denmelidir..

Hz Ali k.v ye sormuşlar Allahu teala arşı yaratmadan önce neredeydi diye sorulduğunda şöyle cevab vermiştir nerede kelimesi mekan ifade Allah c.c mekandan münezzehtir diye cevab verir...

Allahu teala Hazretleri ARŞ üzerinde kendisinin beyan ve murat ettiği şekilde müstevidir ...

" İstiva" kelimeside iltilaf vardır bazılarına göre manası " istila" olup "kudret" sıfatına aittir bazılarına görede "kast" olup irade sıfatına taalluk eder .

Rahman ( O ÇOK ESİRGEYİCİ ALLAHIN EMRİ HÜKMÜ )arşı istiva ettmiştir .Taha 5 ayeti kerimesi Ehli sünnete göre buradaki istiva istila yani ALLAHIN kuvvet ve galebesi Arşı istila etmesi manasındadır...

Enes bin malik r.a istivanın manası meçhul değildir keyfiyetini idrak etmeyede akılın gücü yetmez bu şekilde iman etmek VACİP soru sormak ise HATADIR..demiştir.

Caferi sadık hazretleri Allahu tealayı bilmek 3 kelime ile olur o 3 kelimeyi şöyle açıklar .

Allah bir şeyden yaratılmadı

Bir şeyin içindede değildir

Bir şeyin üzerindede değildir

Çünkü bu sıfatlar kulların sıfatlarıdır ...

bi husben

Kıdemli Üye
ameller niyetlere göredir. Saltanat için yaptıysa ki bunu allah bilir, hesabını allah'a verir. Islam ümmetinin parçalanmaması için yaptıysa ki bunu da allah bilir o vakit bu ölümler caiz midir?

değildir hiç bir müslümanin öldürülmesi caiz değildir hele hele çucuktan korkup onu öldürmek hiç değildir

Yetim

Kısıtlı Erişim
mekandan munezzeh demek..doğru bir söz..ama anlayana..

Muratın savunduğu şeyhulekber k.s. da söylüyor..murat burada sukutta!!

Allah müminin kalbindedir müminin kabli la mekandır( mekansızdır ) ...

Yetim

Kısıtlı Erişim
değildir hiç bir müslümanin öldürülmesi caiz değildir hele hele çucuktan korkup onu öldürmek hiç değildir

Değildir ayrı mesele bizim Tepkimiz osmanlıya düşmanca dil uzatan şeefsizlere ... abdye israile abye bu kadar düşmanlık yapmıyor ...

Ayrıca asrı saadetten sonra 4 X4 lük bir yönetim beklemek mesele değil asrı saadet ne kadar örnek alınırsa o kadar iyidir

Murat Yazıcı

Ordinaryus
Bazılarının "çocukların öldürülmesi" konusundaki hassasiyeti göz yaşartıcıdır. Demek "evlat katli" sebebiyle Osmanlı'ya karşıymışlar. Yeni bir şey öğrendik.

Tarihçi ilim adamlarına göre, Vehhabiler çocukları da katlediyordu. Osmanlı'nın alternatifi, Haçlılardı, Moskof gavuruydu, Rafızilerdi ve son zamanlarda Vehhabi eşkiyası ile Filistin'i çalmayı kafaya koymuş olan Siyonistlerdi.

Biz bu alternatiflere karşı tereddütsüz Osmanlı'yı tercih ediyoruz.

Prof. Dr. Z. Kurşun şunları yazıyor [1]:

“İbn Suud'un, kendilerine uymayan Mekke ve Medine ahalisini "mezhebi muktezasınca şirk ile ittiham ederek tecdid-i imana davet ettiğini" kaydeden Harem-i Nebevî müderrisi Abdurrahman, daha sonra "Yapılan münazara ve görüşmelerden elde edilen bilgilere göre; Vehhabîler, bu mezhebe mensub olmayan diğer ehl-i İslâm'a müşrik nazarıyla bakmakta ve bunların mezheblerine girmeleri için zorlanmalarını kendilerine vacib görmektedirler. Ayrıca, davetlerine uymayanların katlinin de gerekliliğine inanmaktadırlar"demektedir.”

Doç. Dr. M. A. Büyükkara'nın kitabından [2]:

“Kendilerinden olmayan veya kendileri gibi olmayan insanlar, Vehhabî ulema ve İhvan açısından kafir veya en azından kınanmayı haketmiş mücrim ve fasık kişilerdir.” (s.66)

“Önlerine çıkan kadın, erkek, yaşlı, çocuk, kim olursa olsun genellikle sağ kurtulamazdı. Esir alma adetleri yoktu.” (s.78)

Prof. Dr. Erman Artun da şu bilgileri veriyor [3]:

“Vehhabîler, pek çok sünni ve şii ulemayı, halktan binlerce kişiyi kılıçtan geçirdiler. Kur'an ve Hadisler dışındaki kaynakları bid'at kabul ettikleri için dini, tarihi ve edebi eserleri parçaladılar, İslam büyüklerinin ve ashabın mezarlarını yıktılar. ... Kerbela, Taif, Mekke, Medine ve Hicaz’ı alıp yağmaladılar.”

[1] Doç. Dr. Zekeriya Kurşun, Tarih ve Medeniyet, Sayı 30.
[2] Doç. Dr. M. Ali Büyükkara, İhvan'dan Cüheyman'a Suudi Arabistan ve Vehhabîlik, Rağbet Yayınları, İstanbul, 2004.
[3] Prof. Dr. Erman Artun, 19. Yüzyıl Osmanlı Dönemi Ortadoğu’nun Sosyal Tarihine Bir Kaynak : Aşık Esrari’nin Vehhabî Destanı. (Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü.)

lafons7275

Kıdemli Üye
Maturidilikte hilafet babadan oğula mı geçiyormuş?
Hani Osmanlı İslam devleti, devlet başkanı da halife ya o bakımdan soruyorum

Güzel soru, bu konuda Kurandan ayet ile bana cevap verir misin babadan oğula hilafetin geçemeyeceğini, halifenin taşıması gereken şartları ve nasıl seçileceği ile ilgili Kuran ayetlerini bekliyorum.

fakiri

Kıdemli Üye

Syn. @bi husben

Konu sizin bir-iki cümle ile basite indirgediğiniz bir konu değildir maalesef… Bizce üzerinde biraz daha fazla araştırırsanız hakikati bulma veya anlama şansınız olacaktır.

Yahayy

Kıdemli Üye
Yine Murat Yazıcı yine saçmasapan bir bakış açısı ve acınası bir analiz örneği.
Osmanlı'nın taht ihtiraslarına kurban ettiği çocukları eleştirenler vehhabiymiş, hem de onların çocuk öldürmelerini eleştirmiyorlarmış (!)
Yazıdaki acizliğe bakarmısınız, ne kadar ilkel bir bakış açısı.