Dünya düz mü?

Darul_Beka

Profesör
hocam gizem senin hayat tarzın olmuş bu bir psikoljik hastalıktır her şey göründüğü gibi değil her şeyi sadece ben görebiliyorum hastalığı
ancak
islama haksızlık ediyorsun
hak geldi batıl zail oldu
islamda boşluk yoktur gizem yoktur
islam hukuku islam iktiasadı ibadet akaid
ilimleri hiç bir dinde olmayacak şekilde açıktır
peygamber bu dini yaşamıştır o da mı senin gizemini haşa çözememiştir bu dini en iyi yaşayan peygamberin yaşantısında hayatta hiç bir boşluk olmamıştır
bırak bu boş gizem ayaklarını
islam hukukunu
islam iktisadını
araştır öğren
bu psikoloji ile hiç bir yeni şey öğrenemezsin
Mızraba değsin ateş, yansın ortam
Aleve doysun öz ay gibi gönlüm
Uzay kadar kalbim nefes kadar içten
Sular kadar berrak ceylan misli ürkek canımdan
Dünyanın bana getirdikleri de var alıp benden öteye götürdükleri de
Ben bile bana kalmıyorum hey sen sana kalır mısın?
Renkli dünyalara karşı siyah beyaz mısın?
Agâh mısın evvel?
Sonra sual edeyim hayattan
Berduş başını topla ayaklar altından
Ya da sal karıncaları ayaklarının altından
Yaşadığın kötü seni at hemen sırtından (hey)
Kaç oralardan
Görebildiklerinle yetin
İnsan oğlu cebi delik bir dilenci ne versen alır
Ne kadar koysan taşır
Haydi denizden su taşır (haydi)
Gücün yeterse benden daha uzağa bağır (hey hey)
Benim hayatım beni bağlar
Benim hayatım beni düğümler
Uzaktan konuşmak kolay
Ateş düştüğü beni yakar
Benim hayatım bir çizik ayna
Benim hayatım bir dolu şarkı
Sözümden anlamak kolay
Ateş düştüğü beni yakar

hemşerim ne güzel açıklamış herşeyi

maddenin kendisi gizem hayatın kendisi gizem ve gizem ne demek biliyormusun sahip olduğun bilgi ve birikime dair algına kapalı yada algılayamadığın bilginin kendisidir. Bu hayata bunun için geldin tüm gizemleri çözeceksin ki, kendini yukarı atabilesin.

Keşke herşey sizin söylediğiniz gibi basit ve kolay olsa idi. Bir okula başlıyorsunuz sınav olacaksınız, sınanacaksınız fakat siz diyorsunuz ki bize yardımcı kitap verildi benim çalışmama çabalamama gerek yok herşeyin cevabı burada var. Böyle bir dünya olsa herkes cennete girer :)

hayatın hiç bir alanında böyle birşey yok, bir meslek edinmek için bile üniversite okuman yetmiyor doktor olmak için kitabı okuman yetmiyor. Hayat deneyimler ve tecrübeler ile seni bilgi sahibi yapıyor. Hazır bilgi malesef yok :) herşey senin çaba ve becerine bağlı olarak sana sunulmuş ve bu sunuşta seni yanılsatacak çok şeyde oluyor.
Ben de tam onu diyorum işte
her şey gizemli bu gizemi sadece ben çözmeye çalışıyorum tavrından vazgeç
bir hristiyan yada yahudi olsan gizem içine girsen hak veririm
ancak
islama haksızlık yapma islam hayat alanında boşluk yad abüyük gizemler bırakmamıştır
yüzyılların birikimi ile muazzam bir medeniyete sahiptir
en önemlisi ise peygamberin yaşantısını biliyoruz ki onda gizem yoktur
oturup islam hukukunu islam iktisadını islam tarihini islam fıkhını çalış
gizem ayakları tembelliğe götürür

Hakperest

Kıdemli Üye
Dostum sen hayata zamansal ve kişisel olarak bakıyorsun. Yani sen senden öncekilerin anlattığına dair bir çizgi üzerinden zihninde görüntü oluşturuyorsun. Elindeki kitap süreki seni uyarıyor ataların diyor sakın diyor :) bu din kulaktan kulağa değil.

Eğer öyle olsa idi sana bu dini aktaranlar siyeri oluşturanlar, peygamberin ehli beytini ve halifelerini şehit etmezlerdi. Sen önce sana bu dini nakil edenlerin yaşantılarına bak, hayatlarına bak nasıl bir yaşam içindelerdi nasıl bir saltanatlık kurup dini nasıl aktartıdığına bak.

Emevi ve abbasileri araştır tarih oku elindeki mushafın harekelenmesini araştır. Tarih üzerinde şuanki lisani arapçanın nasıl ortaya çıktığını ve nasıl kullanıldığını öğren, eski türklerin destanlarını onların yazıtlarına bak yani dünya üzerinden senden önce nice nesiller gelip geçti bunların nasıl bir hayat nasıl bir inanış içinde olduğunu sorgula

sen özel bir varlık değilsin bu dünyaya zengin bir babanın oğlu olarak gelip hayatı lüks içinde yaşayamazsın o zaman bu coğrafya dışındaki insanların suçu ne :) Senin sınavın onlardan daha zor.
atalar illa yanlış anlatır diye bir şey yok araştırın, düşünün diyor

Hz. Muhammed sav kitabı en iyi okuyan ve iletip tebliğ eden kişidir, dolayısıyla o ve periferisi, sünneti dini anlama konusunda vazgeçilmezdir
geriye kalan okumalar ise belki anlaşılması çok zor bazı ikincil yada anlaşılması çok zor bilgi, hikmet vs. dir

aklı öne almak sesi peygamberin üzerine almaktır, kuranı kerim bunu yasaklar
aklı devreden çıkarmak ise dini raydan çıkarır, hariciliğe yol açar
hocam gizem senin hayat tarzın olmuş bu bir psikoljik hastalıktır her şey göründüğü gibi değil her şeyi sadece ben görebiliyorum hastalığı
ancak
peygamber bu dini yaşamıştır o da mı senin gizemini haşa çözememiştir bu dini en iyi yaşayan peygamberin yaşantısında hayatta hiç bir boşluk olmamıştır
islam hukukunu
islam iktisadını
araştır öğren

ancak
islama haksızlık yapma islam hayat alanında boşluk yad abüyük gizemler bırakmamıştır

sadece dinde değil tüm evrende bilmediğimiz nice sır ve gizem vardır
peygamber efendimiz bu yitikleri bulup faydalı bir hikmete çevirmemizi buyurur

dinin temeli ve binası ise dediğin gibidir çoğunlukla açık ve tartışılmazdır
ama bu aklı devreden çıkarma tehlikesine sebep değildir
ortaçağdaki doğmatik hristiyanlık ile
bilim ve hikmete açık islamı karıştırma

Darul_Beka

Profesör

Hz. Muhammed sav kitabı en iyi okuyan ve iletip tebliğ eden kişidir, dolayısıyla o ve periferisi, sünneti dini anlama konusunda vazgeçilmezdir
geriye kalan okumalar ise belki anlaşılması çok zor bazı ikincil yada anlaşılması çok zor bilgi, hikmet vs. dir

karıştırma mı
bunu bana mı diyon
neyse anlaşılan sıcak kafana vurmuş
bir duş al

Hakperest

Kıdemli Üye
karıştırma mı
bunu bana mı diyon
neyse anlaşılan sıcak kafana vurmuş
bir duş al
tanımladığın din anlayışın ile ortaçağ hiristiyanları ile aynı
"felsefe yapmayın(!)
her şeyi din izah etmiş akla ve hikmete, felsefeye gerek yok(!)"

bunlar kurani ilkelere zıt şeyler
aklını kullanmayanca pas tutar
bir porçöz al bimden
pasını alsın

Darul_Beka

Profesör
tanımladığın din anlayışın ile ortaçağ hiristiyanları ile aynı
"felsefe yapmayın(!)
her şeyi din izah etmiş akla ve hikmete, felsefeye gerek yok(!)"

bunlar kurani ilkelere zıt şeyler
aklını kullanmayanca pas tutar
bir porçöz al bimden
pasını alsın
hocam malesef okuduğunu anlamama sorunun var
aklı kullanma mı dedim tam tersi ilimden söz ediyorum özellikle hukuktan iktisattan söz ediyorum bunlar ilimle mantıkla kendini fikrini geliştirme ile direkt alakalı
önce anla sonra yaz
acele etme

Darul_Beka

Profesör
hem sana da demedim
sen niye cevap veriyon arkadaşın özel problemi var onu çözmeye çalışıyom

adams77

Kanalizasyoncu
ancak
islam hukukunu
islam iktisadını
araştır öğren

ancak

gizemi ben çözeceğim zaten kim çözecek :)
bu benim hayatım bana gizemli olanı çözmek için burdayım sizin gibi oturup herşeyi olduğu kabul edecek değilim.

elindeki kitabı okumayıp anlayamıyorsan ve sana benim söylediklerim farklı geliyor ise bu senin sorunun sonuç olarak hesabımı sana vermiyorum.
sen yanlış yolda isen bendemi yanlış yola gireyim, gördüğümü ve anladığımı inkar mı edeyim

adams77

Kanalizasyoncu

Dostum senin din anlayışın gerçekten hayal ürünü :)
algı dünyası ve yanılgılar dünyası burası
sana kimse doğruları söylemeyecek sen doğru olanı bulacaksın
bugün gerçekten insanlar doğru yolda olsa yada sizler doğru yolda olsaydınız bu dünyanın düzeni şuan böyle olmaz ve gazzede bu olaylar ve dünyanın diğer bölgelerinde bu tarz olaylar yaşanmazdı.

senin algın tarih ve kulaktan aktarılanlara duyarlı olarak çalışıyor. Senin görmediğin ve duymadığın şeyleri gerçekte olmuş gibi kabul ediyorsun.
bir düşün ya yanılıyorsan daha öncekilerin yanıldığı gibi :)

adams77

Kanalizasyoncu
hem sana da demedim
sen niye cevap veriyon arkadaşın özel problemi var onu çözmeye çalışıyom

bu dünyada özel problemi olmayan insan var mı?

bu problem bana has ve özel değil genelin problemi
sizler oturduğunuz yerden hiç bir şey ve fedakarlık yapmadan burada iki satır kelime yazarak cennete girmeyi hayal ediyorsunuz
bu açıdan bakarsanız sizin durum benden daha problemli

Hakperest

Kıdemli Üye
Dostum senin din anlayışın gerçekten hayal ürünü :)
algı dünyası ve yanılgılar dünyası burası
sana kimse doğruları söylemeyecek sen doğru olanı bulacaksın
bugün gerçekten insanlar doğru yolda olsa yada sizler doğru yolda olsaydınız bu dünyanın düzeni şuan böyle olmaz ve gazzede bu olaylar ve dünyanın diğer bölgelerinde bu tarz olaylar yaşanmazdı.

senin algın tarih ve kulaktan aktarılanlara duyarlı olarak çalışıyor. Senin görmediğin ve duymadığın şeyleri gerçekte olmuş gibi kabul ediyorsun.
bir düşün ya yanılıyorsan daha öncekilerin yanıldığı gibi :)

yok sadece bu değil
kendim de hayal ürünü olabilirim
senin okuduğunu sandığın kitap da hayal ürünü olabilir
yada rüyadan henüz uyanmadın nereden bilecen

hislerimiz de bize ait olduğunu sanıyoruz
belki de damarlarımıza zerkediliyor

sadece tarih mi bizi yanıltıyor
hiç sanmıyorum adamsıncım

adams77

Kanalizasyoncu
Allah-u Teala belirttiğiniz sistemin sahibi değil midir ?...

Tanımlamalara yada bizim zikrettiğimiz isimlere takılmıyorum yada üzerinde durmuyorum.

Fatiha 1. Ayet aslında çözüme ulaşsa anlaşılabilse çok şeyin anlaşılabileceğini düşünüyorum. Bu yüzden İbrahim paygamber gibi rabbül alemine teslim olmak sonrası için daha mantıklı geliyor bana, çünkü bizim tanım ve nitelik belirtecek bir bilgimiz yada denk ve eşit olmadığımızdan anlama yada algılama konusunda yetersiz kalıyoruz. Aslında bize anlatılanları en baştan ele alarak tekrar tefekkür etmemiz gerekiyor. Herşeyin bir yanılsama olma ihtimali olabilir.

Biz şuan kendimizi tanıma ve bilme aşamasındayız bu yüzden bizi aşan sorular için kafa yormaya gerek görmüyorum. Ben mushafı okuyunca çok farklı algılıyorum özellikle Ali İmran suresi 7. Ayet bana göre şuan aktarılan hiç bir aktarıma göre uymuyor tabi sadece bu ayet değil genel olarak çok fazla benim bakışım ve algım çok farklı ama erken konuşmak doğru değildir. Bu konuları buradan konuşmak daha zor.

adams77

Kanalizasyoncu
yok sadece bu değil
kendim de hayal ürünü olabilirim
senin okuduğunu sandığın kitap da hayal ürünü olabilir
yada rüyadan henüz uyanmadın nereden bilecen

hislerimiz de bize ait olduğunu sanıyoruz
belki de damarlarımıza zerkediliyor

sadece tarih mi bizi yanıltıyor
hiç sanmıyorum adamsıncım
Bu yüzden kendi altını ve özündeki bilgiye açıl kimsenin aktarımına bakma :)

Hakperest

Kıdemli Üye
Bu yüzden kendi altını ve özündeki bilgiye açıl kimsenin aktarımına bakma :)
peki bana ait olduğunu sandığım şeylerin, düşünce, duygu, algı, kaygı, inancın bana iradem dışında yüklenmediğini nasıl bilebilirim... peki ya asıl tarih ve başkalarının düşünceleri, öğretileri beni kurtaracak şey ise ne olacak edımsın.. neye güvenecen? Muhammed sav peygambere mi yoksa 4 yaşından beri içime akıtılan kültürel öğelere mi?

adams77

Kanalizasyoncu
peki bana ait olduğunu sandığım şeylerin, düşünce, duygu, algı, kaygı, inancın bana iradem dışında yüklenmediğini nasıl bilebilirim... peki ya asıl tarih ve başkalarının düşünceleri, öğretileri beni kurtaracak şey ise ne olacak edımsın.. neye güvenecen? Muhammed sav peygambere mi yoksa 4 yaşından beri içime akıtılan kültürel öğelere mi?
Sana ait olduğunu sandığım ve sana aktarınlar bir yanılsama ise herşey bunun içine girer güzel kardeşim o zaman özüne dön içindeki cevheri bul herşeyin sana aktarıldığından farklı olduğunu görmek zor değil

adams77

Kanalizasyoncu

Dostum, sen iraden dışında seni yanıltabilecek şeylerin olduğunu düşünüyorsun. Peki böyle düşünüyorsunda aynı şeyi senden öncekilere yaptılarsa sana anlatılanların sana doğru olarak aktarıldığına nasıl emin olabiliyorsun.

Bak şimdi islam aleminde en meşhur ayetlerden birisi ali imran 7. ayet
bu ayette مُتَشَابِهَاتٌۜ müteşabihat olarak çevrilen arapça lisanın türkçe çevrisi ve arapça lisanda bunun anlamı benzeşme yada benzerlik değil. Sen her ne kadar bir şeye inansanda inandığın şeyin doğruluğunu teyit edemiyorsan durumun sıkıntı olur.

Doğru okuyabilmek için dışarı değil içeri bakman gerekiyor. Arapça lisane göre bile çevrileri bırak kendi lisanlarında oldukça sıkıntı var. Dil kurallarını bilmek çok önemli dil öyle basit bir şey değil.

adams77

Kanalizasyoncu
Allah-u Teala belirttiğiniz sistemin sahibi değil midir ?...

fatiha 1. ayette sonradan بِسْمِ اللَّهِ اَلرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ herekenlenmesine rağmen elifte hereke yoktur. ayrıca el rahman diye ve el rahim diye okunan fakat yazılımı bitişik olmayan ama okunuşu birleştirilen kelime var.

Elif harfine esre ötre cezm koyduk diyelim kalın bir harf olan a harfini çıkarmak bir kural olarak görülmektedir. Bu kuralların çok sonraları emevi ve abbasilerin oluşturduğunu dikkate almak gerekiyor. Elimizde bir aktarım olan bir kitap var fakat bu kitaba bizden önceki insanları elleri değdiği gibi algıları, istek ve arzularıda karıştı. Tarihsel olarak bakınca saltanatlık ve yönetimi tek bir çatı altında tutmak için oluşturalan düzenler var.

Ayrıca dikkat çekici bir nokta var, arapça lisan ve bizim dilimize çevrilerde anladığımız herşey israliyat olan tevratta yazandan çok farklı değil. Bir şekilde lisan arapça bu aktarıma uygun olarak kelimelerin oluşturulduğu düşündürücü, arap yarım adasında kullanılan dili ve arapça lisanın ne zaman oluşturulduğunu araştırıp düşünmekte gerekiyor.

Hakperest

Kıdemli Üye
fatiha 1. ayette sonradan بِسْمِ اللَّهِ اَلرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ herekenlenmesine rağmen elifte hereke yoktur. ayrıca el rahman diye ve el rahim diye okunan fakat yazılımı bitişik olmayan ama okunuşu birleştirilen kelime var.

Elif harfine esre ötre cezm koyduk diyelim kalın bir harf olan a harfini çıkarmak bir kural olarak görülmektedir. Bu kuralların çok sonraları emevi ve abbasilerin oluşturduğunu dikkate almak gerekiyor. Elimizde bir aktarım olan bir kitap var fakat bu kitaba bizden önceki insanları elleri değdiği gibi algıları, istek ve arzularıda karıştı. Tarihsel olarak bakınca saltanatlık ve yönetimi tek bir çatı altında tutmak için oluşturalan düzenler var.

Ayrıca dikkat çekici bir nokta var, arapça lisan ve bizim dilimize çevrilerde anladığımız herşey israliyat olan tevratta yazandan çok farklı değil. Bir şekilde lisan arapça bu aktarıma uygun olarak kelimelerin oluşturulduğu düşündürücü, arap yarım adasında kullanılan dili ve arapça lisanın ne zaman oluşturulduğunu araştırıp düşünmekte gerekiyor.
kuranı kerimin tahrif edildiğini mi söylüyorsun edıms

adams77

Kanalizasyoncu
kuranı kerimin tahrif edildiğini mi söylüyorsun edıms

Ben söylemiyorum sen söylüyorsun. Tahrif edilmenin bile ne olduğunu bilmiyorsun :)
Tahrif edilecek olan şey nedir ? Yapanlar bunu nasıl yapıyorlar kitap kendisi açıklıyor zaten

Darul_Beka

Profesör
iyice tozuttunuz
millet uzaya çıkıyor
siz hala kuruntu gizem ayaklarındasınız
islama haksızlık ediyorsunuz
dünyada islam kadar açık net bir din yok çok büyük bir medeniyetin adıdır islam
vehimlerinizi islamdan uzak tutun
hristiyan yahudi ateist takılsanız kızmayacaktım ama
islam gib büyük bir medeniyetin mensubu gibi görünüp
vehimlerin içinde debelenmeniz islama haksızlık onu en ince ayrıntıları ile yaşayan peygambere haksızlık
cehaletinizde ve vehimlerinizde boğulun umrumda değil ama islamdan uzak durun