Diyalogcular, Nursi'nin Yakasından Düşün!

ORHANCAN

Ordinaryus
yahu agbi, ben sana karşı pes diyorum, başka bişey demiyorum.

Muhammed kardeşim, şimdi bu okullarda hangi islami ilimler öğretiliyor hangi felsefi ilimler öğretiliyor hele bi de baham...

sen ne yapcan la-din'i olmayan usame kardeş..

yaptığınız sadece cemaatlardan adam çalarak kendi sonradan yetme grubunu nüksettirme amacında olan kişiler bunları bilemez..

3 kişiydik .. daha 5 kişi olamadık derken okul kim.. onlar kim..

Medreset-üz Zehra kim.. Üstadın planladıklarını ulaşma azminde olanlar kim..

kim oğlu kimliksizlerle işimiz olmaz..

ORHANCAN

Ordinaryus
Heeeeyyttt ulen, Orhancanıma da bakın hele!! Bak bu forumda yıllardır yazıyorum, halidiyede yazdım, delikanforumda yazdım, risaleforumda yazdım. Tanıyan-tanımayan herkes söylesin, b,r allahın kuluna gelin cemaatimize katılın gibi ucube bir sözmü etmişim? Sen yine sallamasyon yazmaya devam ediyorsun, çok basit bir soru sordum, verecek cevabın yokmu? Hoş hangi basit-zor sorumuza cevap verebildin ki? Hamasi nutuklara karnımız tok birader, eger sayıca çokluk hakkaniyet delili olaydı yeryüzünde en hakkaniyetli cemaat sinekler olurdu... Ustadın dediği gibi kemiyet değil keyfiyet mühimdir. 40 sahabe 40 devleti 40 yılda nasıl dize getirmişse, ayetin dediği gibi nice az sayıda topluluklar vardır ki çok olanlara galip gelmişlerdir. Bu adetullahtır, dini tahrif edenleri yeryüzünden siler yerine zahiren ehil görünmeyen ama asıl işin sahibi olanları getirir. Sende öööyle ağzın açık seyredersin. Bak yaşın geçiyor, fasa fiso malayani tahribkar bidatkar tavırları bırak, dininin aslına dön, yazıksın...

Hala soruma cevap bekliyorum, din adına dini yaymak adına ortaya çıktığınız bu okulların hangisinde ulum-u diniye adına ne öğretiliyor? Felsefe adına ne öğretiliyor, erkek gibi yazın buraya, yaptığınız işin dini boyutunu hep beraber görelim...

çekilin yoldan .. malkaçoğlu bin la-din oğlu usame geliyor...

Geçen de cemaatlerdeki imam ve ağbilerin ölmesi durumunda başsız kalan kardeşlere çağrı yapan ben değildim.. malkaçoğlu usame dir..

zaten sizi değil, bazen sizin üzerinizden buradaki cengaver kardeşlerinizin sözlerini alıyorum.. aynen **risale-i nurda tecdid yapıyoruz-- sözü gibi..

cevap sorarken bile cevap vermeyeceğimi bilen kalp okuyucusu-tarayıcısı olan usame bin la-din.. hemen de yorum getirmişler.. sağolsun..

sayıca çokluktan bahseden yoktur ki cuvallama kardeş.. adam çalma ve davet etmeden bahsediyoruz.. yeniden yapılanmadan bahsediyoruz..

daha önceki ***ya kabul et ya tabi ol** sözünüzü hatırlatıyoruz.. ama anlamama hastalığı ve konuyu başka yere çekme sıkıntınızdan göremiyorsunuz yani..

bakalım 3-5 sene içinde kim sinek olacak göreceğiz muhterem..

zaten sorgu hakimi gibisiniz.. önünüze geleni sorgularsınız.. o sözü söyleyene sorun ki cevabını alasınız..

ORHANCAN

Ordinaryus
:D:D evvela malkaçoğlu değil malkoçoğlu... bin la-din değil ladin. Yanlız dikkat et, bu ladin müslüman olduğunu söyler, sen adamı la-dini ettin, eger müslümansa ki şeriat zahire bakar, söz sana geri dönmesin... Benimki sadece bir ikazdı, aranızda ahirette halledersiniz artık...

Gelelim imam ve abilerin ölmesi durumunda çağrı yapmama.. Kimi nereye çağırdım hele sana zahmet bi yazsana buraya tekrar, ben bulamadım mesajlarımda, sen kaydetmişsin belliki, rice ederim hatırlatıver...

Dinde tecdit yapılırken sesin çıkmıyor, risalei nurda yanlış anlamaları gidermek babından yapılan çalışmalar neden zoruna gidiyor bi deyiver, bizde bilelim...

Ya kabul et ya tabi ol ise arkasında durduğum bir sözümdür, eger sana gelen bilgi Kur'an ve hadise dayanıyorsa ya kabul edeceksin ya reddeceksin, yok dayanmıyorsa aksini isbat edeceksin, ümmet-i muhammedi asm uyaracaksın. İsbat edemiyorsan da tabi olacaksın, başka yol yok malesef...

bak konuyu başka yere çekmiyorum, çok basit bir soru sordum, dünyanın heryerindeki okullarınızda ulum-u islamiye adına ne okutuluyor? Ulum-u (!) felsefe adına ne okutuluyor, çok basit, cevap vermekte zorlanmazsın. oraya buraya kaçacağına, malayani konuşacağına hemen yaz olsun bitsin.

gerçek Usame ile aramızda hallederiz..

sahteleriyle işim olmaz zaten.. onlar sanal kahramanlık yapar, asar keser biçerler ve dikerler.. aynen terzi usame49 gibi..

sen ve senin buradaki huddamın ortak sesini çağrışım yaptırdım.. mesaj arama taramadan bulunmaz.. kaydetmedim..

Dinde tecdit yapmak müceddidlerin görevidir.. yapan varsa itirazın niyedir..

bizim sözümüz risale de tecdidi yapanlara dır.. yoksa ucu size mi dokundu da ses verdiniz..

ya kabul et ya tabi ol.. yeni yetme cemaatınız için de söylediniz.. cemaatınıza üye olmak postayla oluyorsa adres verin reklamınızı yapayım..

Çok basit sorunuzu yeri gelince muhammed kardeşim cevaplar.. söz benden sudur etmediyse sorgu hakimi gibi bana niye soruyorsunuz ki... demek ki hukuk okuyup hakim olmak istediniz ama olmadı.. neyse canım sağlık olsun.. canın sallansın..

ORHANCAN

Ordinaryus
çok basit sorumu Muhammed kardeş cevaplıyacaksa sen niye atladın soruya?

huddam sensin unuttunmu? ben burda meşreben tekim, diger itikadı düzgün kardeşlerimle aynı konuda feveran ediyoruz, aynı şeylerden bahsediyoruz ama sen ve digerleirnden tık yok, hep çevir kazı yanmasın...

Demek biz burda asıp kesiyoruz, öyle ya, tahrif ettiğiniz ahkama ait ayetleri yazınca asıp kesmek oluyor...

cemaatımız ehl-i sünnet vel cemaattir, üye olmak için postaya gerek yok, dini tahrif etmeyin yeter...

Yahu sen tırı vırı işleri bırak, sadede gel, sorularıma cevap ver...

postacı ve tırı vırıcı usame seni..

hem konuları sulandır, cemaat deyince moloa muşiyi atla sonra da ehl-i sünneti çevir.. çevir kaz yanmasın diye lafla..

hayla daha sorgu hakimliğine devam ediyorsun bak... seni gibi hukukcu hüddam seni...

cevap alacağın arkadaş seni ihya edecek meraklanma.. aynen Hulusi ağabeyin müslüm baba ve muşi doğanı ihya ettiği gibi..

ne kadar da sabırsız mışsın usame 49-50 yawww..

agbi

Yasaklı
yahu agbi, ben sana karşı pes diyorum, başka bişey demiyorum.

Muhammed kardeşim, şimdi bu okullarda hangi islami ilimler öğretiliyor hangi felsefi ilimler öğretiliyor hele bi de baham...

USAME 49 Siz nerede yaşıyorsunuz ?

Bugün bu okulların nası nedenlerle bugüne kadar nasıl DENETLENDİĞİNİ biliyormusunuz.

Burada TÜRKİYE de MİSYONERLİK çalışmaları var diye BEN DAHİL hepimiz haykırıyoruz YURT DIŞINDA okulların İSLAM ı yaydı diye TÜRKİYE den Şikayet oldu Rusya ya okulların bir kısmı KAPATILDI.

Yaa kimsin düşünce tarzın nedir senin.

HADİ ÇIK OZAMAN

BIRAK YURT DIŞINI

BEN OKUL AÇMAK İSTİYORUM İSLAM ı öğretmek için HADİ ÇIK ortaya.

Kuran öğrenme yaşının bile yükseltiği TÜRKİYE de bunları sorman hesap istemem HOLİGANLIK tan başka birşey değildir o zaman hadi KUR BAKALAIM Okul demiyorum Kuran Kursu aç ve 8,9 Yaşındaki çocukları al öğret bakalım.

Yeni-OSMANLI

Yasaklı
bu okullarda hangi islami ilimler öğretiliyor hangi felsefi ilimler öğretiliyor hele bi de baham...

o okullarda okuyanlar en azindan ülkelerin ser oglu ser olan pislik ve bataklik okullarindan kurtularak en azindan islama ve müslümanlara düsman olmuyorlar.Ayrica "evlerde" ögrencilere "gizlice" din ve ahlak dersi veriliyor (devletlerin milli-egitimine bagli oldugu icin acikca verilirse kökü kazilir cünkü ),kuran okutuluyor,o okullar vesilesiyle sadakalar dagitiliyor,sohbetler yapiliyor.Asil hedef ise cihaddir,O okullarda yetisen ögrenciler cogunlukla dindar kesimin cocuklari (almanyada ve türkiyede durum bu),bu cocuklar okuyacaklar ve ilerde güc merkezlerinde söz sahibi olarak müslümanlarin haklarini savunacaklar,senden benden daha gür bir sesle seslerini duyuracaklar.Okumus ve doktor,mühendis,,asker,polis,ögretmen,hakim...vs olmus bir müslümanla cahil ve gücsüzbir müslüman bir degildir.
veren el alan elden üstündür.veren ellerin cogalmasi icin calismak takdir edilmesi gereken bir calismadir.
Sen bu okullari gördünmü,iclerine girdinmi,sanmiyorum...
ben girdim ve gördüm,durum aynen budur.sadece almanyada 22 tane gymnasium yani yüksek lise mertebesinde okullar var,bu okullarda egitim veren ögretmenlerin cogu müslüman(türk),okuyanlarin cogu bizim insanlarimiz,bu cocuklar ders disinda basi bos birakilmiyor,islama yönlendiriliyorlar,milli ve manevi derslerde aliyorlaR;BUNLAR OKULLARDA DEGIL;OKULLARLA BIRLIKTE ACILAN EVLERDE VE EGITIM MERKEZLERINDE YAPILIYOR::: ve en önemlisi bu okullarin acilmasi zan edildigi gibi siyonistlerin destegi ile acilmiyor:) bizzat sahidim,bu okullari BIZ,yani anadolu insani aciyor,bilmeden konusmayin vesselam!

ORHANCAN

Ordinaryus
o okullarda okuyanlar en azindan ülkelerin ser oglu ser olan pislik ve bataklik okullarindan kurtularak en azindan islama ve müslümanlara düsman olmuyorlar.Ayrica "evlerde" ögrencilere "gizlice" din ve ahlak dersi veriliyor (devletlerin milli-egitimine bagli oldugu icin acikca verilirse kökü kazilir cünkü ),kuran okutuluyor,o okullar vesilesiyle sadakalar dagitiliyor,sohbetler yapiliyor.Asil hedef ise cihaddir,O okullarda yetisen ögrenciler cogunlukla dindar kesimin cocuklari (almanyada ve türkiyede durum bu),bu cocuklar okuyacaklar ve ilerde güc merkezlerinde söz sahibi olarak müslümanlarin haklarini savunacaklar,senden benden daha gür bir sesle seslerini duyuracaklar.Okumus ve doktor,mühendis,,asker,polis,ögretmen,hakim...vs olmus bir müslümanla cahil ve gücsüzbir müslüman bir degildir.
veren el alan elden üstündür.veren ellerin cogalmasi icin calismak takdir edilmesi gereken bir calismadir.
Sen bu okullari gördünmü,iclerine girdinmi,sanmiyorum...
ben girdim ve gördüm,durum aynen budur.sadece almanyada 22 tane gymnasium yani yüksek lise mertebesinde okullar var,bu okullarda egitim veren ögretmenlerin cogu müslüman(türk),okuyanlarin cogu bizim insanlarimiz,bu cocuklar ders disinda basi bos birakilmiyor,islama yönlendiriliyorlar,milli ve manevi derslerde aliyorlaR;BUNLAR OKULLARDA DEGIL;OKULLARLA BIRLIKTE ACILAN EVLERDE VE EGITIM MERKEZLERINDE YAPILIYOR::: ve en önemlisi bu okullarin acilmasi zan edildigi gibi siyonistlerin destegi ile acilmiyor:) bizzat sahidim,bu okullari BIZ,yani anadolu insani aciyor,bilmeden konusmayin vesselam!

Allah (CC) razı olsun kardeşim..

işte objektif ve yaşanılarak görülen bilgiler ve görüşler..

bazı kardeşlerimiz klavye kahramanı gibi oturdukları yerden mesajlar yazarak çamur atsalar da..

Gerçekte meydana gelen ve verilen eğitim ve hoşgörü ve diyalogda yaşanılanları kardeşlerimiz görmekteler...

ve en önemlisi bu okullarin acilmasi zan edildigi gibi siyonistlerin destegi ile acilmiyor:)

bizzat sahidim, bu okullari BIZ,yani anadolu insani aciyor,bilmeden konusmayin vesselam

Geçen bir vesileyle de anlatmıştım.. Fransanın Lyon şehrinde yaşayan kardeşlerimiz Afrikada 2 ülkenin iaşesini ve giderlerini karşılıyorlar.. oradaki eğitim müesseselerini ve öğretmenlerimizin giderlerini destekliyorlar..

İnşaallah ekilen tohumlar 5-10 seneye varmadan sümbülenecek ve yeşerecek..

Cennet asa bahar günlerinde meyvelerini görerek Rabb-i Rahimimize (CC) şükürler edeceğiz..

Risale-i Nurdan istifade edenler başka..! Risale-i nur (ölçü ve esasları ile) hizmetinde olanlar başkadır..!

ve bihi nesteinu

Bir kardeşimiz: Hulusi efendi(k.s) nun Mulla muhammed ve müslim efendiyi irşadından bahsetmiş..!

Risale-i nurda Hulusi efendi için Nurun 1.tabelesi,ihlas kahramanı denmiş..!

Hulusi efendin dersleri için:'' Hulusi senin risale-i nur derslerinde halet-i kudsiyyen,Kur'an dellalı saidin bir vekili belki AYNI OLDUĞUN İÇİNDİR..Senin derslerinde velayeti kübra nurları..!

Molla muhammed uzun yıllar hulusi ks. efendinin ders halkasına iştirak emiş ve tasdikat görmüş..!

Müslim gündüz efendi de tam 8 yıl,aralıksız Hulusi ks.efendinin derslerinde bulunup ders okuyp, tasdikat almış..!

Buraya kadar olanı kardaşıma açıklama olsun..!
...................................................................................

ve bihi nesteinu

Risale-i nur dava değildir..! dava içinde bürhandır..!
Dava Kur'andır, sünnettir, İmandır,islamdır..!
Bu davanın MEHENGİ KUR'AN VE SÜNNETTİR..!

Risale-i nur talebesiyim demek: Benim islami mücadelem,hizmetim,hayatım,herşeyim,mümkün mertebe risale-i nur esaslarına ve ölçülerine göre (ehl-i sünnet itikadi ve ameli ölçülerinde)olur,olması için gayret ediyorum demektir..!

Risale-i nurdan (mahrem dersler ve yerler hariç)istifade etmek (İLMİ TAHSİL EDECEK VASIFLARA SAHİB OLAN..!)herkese açıktır, aynen islami eserlerden (mahrem ilimler ve dersler hariç)(İLMİ TAHSİL EDECEK VASIFLARA SAHİB OLAN..!) tasil edildiği gibi..!

İslami bilgiye sahip olan, veya islamın bir ölçüsünü alıp tatbik eden, faidesini görür..! fakat müslüman olmak için o ölçülerin tümünü o din adına kabul ve taraftar olmak vardır..!

Yani Risale-i nuru okuyan istifade eder,ölçü ve esaslarını alıp tatbik eden faidesini görür..!Risale-i nurun dairesine girse (dost olur,kardaş olur) Risale-i nur talebesi olmak ise, Risale-i nurun esaslarını, ölçülerini (ehl-i sünnet velcemaat itikadi ve ameli ölçüleridir) Risale-i nur adına kabul edip, tatbik etmek,etmeye gayret etmek demektir..!

Elbette islam aleminde farklı anlamalar,anlatmalar ve yaşam tarzları olduğu gibi,Risale-i nurdada bunlar olabilir..!

Olmaması gereken: Kur'an ve sünnet dışına çıkılması, BANA GÖRE, BU ZAMANDA, gibi TEVİLLER, ZANLARın doğruları tesbitte kullanılmasıdır..!Çendan ilim malume tabidir..! o malum İSLAMIN ÖLÇÜLERİ İLE BİLİNİP ANLAŞILMASI GEREKEN MALUM OLMALIDIR...!TATBİK EDİLECEK OLANDA İSLAMDAN VE İSLAMİ ÖLÇÜLERDE OLMALIDIR..!

Yeni içtihadlara (27.SÖZ İÇTİHAD RİSALESİ) 6 mani var diyen üstad r.a buna müsaade etmemiştir..! geriye kalıyor, olan içtihadlar ile tamirat yapmak ,islam kal'asındaki delikleri kapamak..!

Bu ölçüler heppimiz için ,risale-i nur hizmet halkaları için ,kabul edenler için ,şahsım için..!

ORHANCAN

Ordinaryus
açıklamanız için teşekkürler gardaşım..

ama biz bu konuları sizlerle uzun süre mütalaa ettik ve burada da etmek lüzumunu hissedersek aynen alıntılarımla karşınıza çıkarım..

Üstad Hz. (RA) nazarında Hulusi (RA) Ağabeyin birinci talebelerden yani saff-ı evvel olmasında şüphemiz yoktur ve olamaz.. meselemizde bu değildir.. ama sohbetine katılan yüzlerce insanın bulunması ve kimseye tard ederek gelmesin demiyerek herkesin istifadesini sunmasına rağmen... bu iki şahsın sonradan meslek ve meşreb olarak ortaya çıkmasıdır...

bu iki grup hakkında zaman içinde bazı bilinmeyen kısımlar meydana çıktı.. diğer bilinmeyen kısımlar da vuzuha erecektir inşaallah..

Konuyu derinleştirmek istemiyorum.. ama kardeşlerimizin nazarında gerek şahsım ve gerekse Üstad ve Talebeleri ve Hocaefendi hakkında algılama hataları ve suçlamalar olduğunda karşınıza dikilir ve cevaplama hakkımı kullanırım..

Bu babdan olmak üzere selamsız sabahsız konulara dalarak sorgu hakimliği yapmaya çalışan bu iki güruhun temsilcilerine nasihatım şudur;

kişi ve grup ve farklı meşreblerden ziyade kardeşlerimizin istifade edebileceği konular açmanızdır.. diğer kardeşlerimizin risale-i nur ve Üstad ve Talebeleri hakkındaki evham ve sorularını cevaplamanızdır..

ZİRA sataşma ve sorgu hakimliği yapmak bize göre değildir.. muhabbet fedailiği yaparak kardeşlerimiz için aramızdaki ihtilaf ve ayrılık noktalarını gidermeye çalışmak görevimiz olmalıdır.. selam ve muhabbetlerimle...

ve bihi nesteinu

sizi duyanda kendileri bir meslek ve meşreb tatbik etmiyor zannedecek..!

Bunca risale-i nur gurubu hizmet halkaları nereden çıktı..!

Sizin hizmet halkanız nasıl çıktı..!

Bizler ise Hulusi efendinin ve mehmed feyzi efendinin talimatları doğrultusunda haret etmişiz ve ediyoruz..!

O günlerde hulusi efendinin ders halkasında olanların öoğu bu gün..! Müslüm efendinin ve Molla muhammedin ders halkalarındadır..!

kENDİ YAPTIKLARINIZI risale-i nurda buluyorsuznu,veya olduğunu idda ediyorsunuz istediğinizi yapıyorsunuz oluyor..!

Bizler
sarık sarınca olmuyor..!
cübbe şalvar ,çarşaf peçe kullanınca olmuyor..!
zikir yapınca ,islama uygun ölçülerde hareket edince olmuyor..!
MU?

Bizler her yaptığımızı delilleri ile Kur'an ve sünnet,islami ölçüler ehli sünnet velcemaat itikadi ve ameli ölçülerind eve risale-i nur ölçü ve esaslarında görüyoruz alıyoruz,delilleri ile gösterebilirizde..!

Sizde gösterebiliyorsanız işinşze bakın..!
Amma bırakında herkeste işine baksın..

Siz istediğinizi yapın olsun,biz yapınca olmasın..!

Hemde müslim efendi mehmed feyziden derslidir,intisablıdır, hulus efendiden 8 sene ders almıştır..! Molla muhammed de bu minvaldedir..!

Biz bu güne kadar Hiçbir müslüman ve ehl-i iman hakkında suçlama yapmamışız..! Kimsenin nazarını kırmak gibi işimizde olmamıştır..! Olmazda..!

Fakat İslamın ve risale-i nurun ölçülerini,ilmi mütalaalar olarak ders yapmak ne sizi nede başkalara ilişmek olmasa gerek..!

Kullandığınız ifade ve uslubarı okursanız, ne yaptığınızı görürsünüz..!