Devlet 4 evliliğe izin vermeli mi?

Devlet 4 evliliğe izin vermelimi?

• Kullanılan toplam oy
    26

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Demokrasinin yumruğuyla grogi durumuna düşmüş biri daha.. --)))

Evli bir erkeğin bir çıtıra "Ben seninle evlenmek istiyorum" isteğine karşı çıkıyor, sana ne..!!! Çıtır sen misin yoksa..? Bırak da çıtır bunu cevaplandırsın sen değil.

Demokrasinin getirdiği müslüman tipi bu olsa gerektir...

Çıtır şunu da diyebilir:

"Çek git, asla..!!!"

Çıtırın kabulü de reddi de normaldir. Lakin çıtırın yerine cevaba hazır olanlar hastalıklıdır...

Çok eşle evlenenler "farklı şeyleri" barındırmıyorlar lakin çıtırlar adına cevap yetiştirenlerin kalplerinin ne halde oldukları da aşikar...

---))))

Yahayy

Kıdemli Üye
Demokrasinin yumruğuyla grogi durumuna düşmüş biri daha.. --)))

Evli bir erkeğin bir çıtıra "Ben seninle evlenmek istiyorum" isteğine karşı çıkıyor, sana ne..!!! Çıtır sen misin yoksa..? Bırak da çıtır bunu cevaplandırsın sen değil.

Demokrasinin getirdiği müslüman tipi bu olsa gerektir...

Çıtır şunu da diyebilir:

"Çek git, asla..!!!"

Çıtırın kabulü de reddi de normaldir. Lakin çıtırın yerine cevaba hazır olanlar hastalıklıdır...

Çok eşle evlenenler "farklı şeyleri" barındırmıyorlar lakin çıtırlar adına cevap yetiştirenlerin kalplerinin ne halde oldukları da aşikar...

---))))
Tahsin hemfikirim seninle bu konuda ama,'çıtır' yerine 'genç hanım' desen de, hayâl/fantezi dünyanı bize açık etmesen daha güzel olurdu.

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yahayy

Kıdemli Üye
@Tahsin EMİN sen evli misin, bi açıkla da yazdıklarınla ruh dünyanı pekiştirtirmede çok efor sarfetmeyelim

Zülkarneyn-23

Doçent
Adaleti sağlayacak sadece evlenen değil; toplumda da adaletin sağlanması düşünülmeli.

Bir toplumda evlenemeyen bekarlar varken; hiç bir erkek birden fazla veya 4 kadın alamaz !!!

Toplumda evlenemeyen bekarların olması adaletin sağlanamaması demektir. Önce toplumda evlenemeyen bekarların hepsi evlendirilir; böylece adalet sağlanmış olur, ondan sonra diğerleri uçkurlarını düşünebilir.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Sanırım ben anlaşılamıyorum, benim evli ya da bekar olmam ya da tek eşli ya da dört eşli olmam farketmiyor, Konu İslam'ın bakış açısıdır.

İslam, dört kadını aynı anda nkah altına almayı müsade kılmıştır.

Dolayısıyla, ister ilk evlilik olsun isterse dördüncü eş evliliği olsun, müslüman erkek ve kadınlar İslam'ın değerleri, ahlakı, hayası ve krıterleri ekseninde evliliğe yol alırlar. Yalandan, dolandan, hilekarlıktan, hayasızlıktan, kandırmacalıktan tamamen kaçınırlar.

İslam nasıl emrediyorsa O'nun emirleri istikametinde yol alınır,

Ve bu istikamet üzere bir erkek ya da erkeğin aile tarafı (Baba, anne, kardeşler, akrabalar neticede tüm müslümanlar) bir kıza talip olurlar, falan evladımız sizin kıza ya da size taliptir denilir, açık açık bu ifade edilir,

Erkek evli ise, bu durum da ifade edilir, erkek açık açık isteğini, talibiyetini ifade eder...

İster, tek nikahta olsun, isterse iki, üç ya da dördüncü de olsun, muhatap, kadındır, evlenilecek hanımdır.

O kabul eder ya da etmez, bundan kime ne, demokrasiye ne, sana ya da bana ne...!!!!

Kadının ve kadının aile tarafının bileceği bir şeydir bu husus.

Eğer bir erkek, dört kadını aynı anda nikahı altında tutuyorsa, ortada bir gerginlik de yoksa, ki tek eşlilerde de gerginlik olabilir, bundan kime ne,

Yani, buradan yola çıkarak dört kadınla aynı anda nikahlı erkekler ya da kadınlar adına kelam etmeyelim, olan olmuş ve bunlar evliler, zina etmiyorlar, hayasızlık yapmıyorlar, edepsizlik yapmıyorlar, kime ne..!!!

Sen tek bir hanımla evlenecekmişsin ya da hiç evlenmeyecekmişsin, bu seni ilgilendirir nasıl arzu edersen...

Bütün müslüman erkekler bilir ki, evlilikte bütün efor erkeğindir bunu da hesaba katarlar. Yani, nafakaların tümünün temini erkeğin üzerinedir dolayısıyla çok eşlilikler de bunlar da düşünülür zaten.

Netice:

İslam'ın cevazına hiçbir kimse karşı çıkamaz. Dolayısıyla, müslüman erkekler olarak bizler de buna riayet ederiz, kimimiz tek bir hanımla ölüme yol alırken,

Kimimiz de dört hanımla ölüme yol almaktadır.

Allah imandan, ibadetten ve en önemlisi de cihadtan bizleri ayırmasın...

Selamlar...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Tahsin hemfikirim seninle bu konuda ama,'çıtır' yerine 'genç hanım' desen de, hayâl/fantezi dünyanı bize açık etmesen daha güzel olurdu.

"Çıtır" kelimesi bize ait değildir, bizi karalayana aittir. Cevabım da ona olunca kullanır olduk.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
633821_detay.jpg

Foto: Sibel Üresin

Bu konuda neyin ne olduğunu yazacağım ama acı yazacağım. Bildiğiniz gibi, arkadaşlar, sorgulayarak yazarım ben! Aptal ve cahillerden nefret ettiğim kadar da kimseden nefret etmem.. Sibel Üresin bunlardan birisidir. Kritik adına söylemiş olayım ki islamî kesimde bu şekil çok cahil var, bilhassa kadınlar arasında. Bunun sebebi, komünizme karşı dizayn edilmiş KAPİTALİST İSLAM yorumudur. Evet, bizde ki islamcılar sorgulamaktan aciz oldukları için kapitalisttirler ve İslamı kapitalist bir din olarak öğrenmişlerdir. Ekseriyetle dinleri sermayedir..!!!

Sayın Sibel Üremiş,

4 kadına kadar evlenme hakkı ne zamandan beri ZENGİNLİKLE birlikte algılanıyor? Biz o kadınlara eş değil CARİYE diyoruz. Paran varsa mal gibi satın alırsın o kadar. İslam ne zamandan beri parası olana başka, parası olmayana başka bir adalet anlayışı getirdi? Ne demek, zenginse 4'e kadar hakkı vardır? O senin arzuladığın erkek tipidir ve lütfen nefsinin arzularına göre İslamı yorumlama! Hiç sorguladın mı? Hz. Peygamber zengin miydi? Veya Kur'an'da, zengin olma şartı mı getiriliyor? Allah, adaleti sağlama şartı getiriyor. Peki, adalet nedir? Maddi imkan mıdır? İşte kapitalist islamın Kur'an anlayışı, diniküm dinarüküm ekseninde fikir üretiyor. Buna en güzel misal, bu kadının şuur altı yansımasıdır. Öyle zenginler vardır ki âdil değil, öyle fakirler vardır ki âdildir. Hatta fakir-zengin sınıfı arasında bunun yüzdesini araştırsak fakir kesimin adâleti zenginlere 10 basar..

Sayın Sibel Üremiş, soruyorum sana: Senin için adalet nedir? Farz-ı Muhal sen zengin bir erkeğin 4. eşisin. Bu zengin erkek diğer bütün eşlerine 100 adet apartman hediye ediyor ama sana 60 apartman hediye ediyor. Şimdi sen, sana düşen 60 apartmana bakarak ''ne güzel adâlet'' diyebilirsin çünkü fakirden o kadar apartman bulamazsın. Peki, bu Allah katında adâlet midir? Allah'ın Kur'an'da ''aralarında adaleti sağlayabilirseniz'' demesinden sen neyi anlıyorsun?

Sayın Sibel Üremiş, yaz bunu bir kenara: Cebinde 4 lira olup 4 eşi arasında 1'er lira pay eden fakir erkek, VALLAHİ BİLLAHİ TALLAHİ 40 apartmanı olup 3 eşine11'er apartman 4. eşine ise 7 apartman veren erkekten daha adildir.. Ve bilmiş ol ki Allah'ın adil olun dediği nokta senin anladığın zenginlik değildir..

Bu basit sonuçları çıkarmak için fıkıh bile bilmeye gerek yoktur. Azcık aklın olsa yeter ama o da yok.. İnsanların en çirkini akletmeyendir lakin bunun üstüne bir de nefsinin kölesi olmak binince dayanılmaz bir iticilik arz ediyor.. Ben bu tipolojiye ÖZGÜVEN SAHİBİ CAHİL diyorum.. Bu tipoloji kadar pis bir şey yok..

Cahilleri nolur islam adına konuşturmasınlar, yeter artık.. Yahu ben anlamıyorum şu SİYASAL İSLAMCI hastaları.. Bir yerde milletvekili, parti başkanı, belediye başkanı veya basit bir gazeteci olmakla kendilerini hemen İSLAMI BEN TEMSİL EDİYORUM sanmaları yok mu beni hasta ediyor..!!! Sen kimsin la, sen kimsin? İlmin ne? Meydanlarda dinin siyasetini yaparak istismar etmekle kendini mücahit sanan, Allah'ın dinine hizmet ettiğini sanan özgüven sahibi bir cahilsin o kadar..

Sana bir nasihat: Doğru yaşadığını sanmak veya bir şeyi bildiğini sanmak; doğru yaşamak veya bir şeyi bilmek demek değildir. Onun için AKLETMEK ve SORGULAMAK ilmin ERDEMİDİR.. Bu noktayı anladığın anda yolculuğa başlamış olursun. Öbür türlü cahil kalmaya devam edersin..

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Köy üretir şehir tüketir, bunu unutmayın. Allah'ın dörde kadar müsade etmesi ama bir'le yetinmeyi tavsiye etmesinde hikmetler vardır. Biri diğerini yasaklamaya veya kerih görmeye sebep değildir. Şehirliysen tavsiyeye uyarsın, köylüysen müsade edileni alırsın.. Kur'an her şeye hitap eder, tek yönden bakmaz..

Bu bağlamda köylerin boşaltılıp şehirleştirilmesi aslında bir toplumun kökünü kazımak demektir..!!! Toplum olarak yozlaştırılıyoruz. Dolayısıyla tefsirlerimiz de yozlaşıyor. Daraltılıyoruz, çeşitlilikten bakamıyoruz.. Şehir, buluş yapar, fikir üretir, estetik oluşturur falan filan. Köy ise bunu hem bireyle hem gıda ile alttan besler. Kur'an bu iki kesime de kendi ihtiyacına göre hitap eder. Bu iki kesimi karşı karşıya getirmez, bilakis aralarında bir diyalektik oluşturur.

Kur'an öyle bir kitaptır ki cahil okur anlar, arif okur hikmet üretir.

Ecrin

'Bâd-ı Sabâ..'
Birinin hakkından gelinde:)

elbiss

Ordinaryus
Boş bir konu..

Bekarları evlendirmişlerde 4 tane eş alıyorlarmış birde adaletten bahsediyorlar....Devletin çözecek başka işi kalmadı da 4 eş için TÜM gücünü aktarım yapacak...Devletin çözmesi gereken yığınca önünde bekleyen o kadar sorunu var ki başına otursanız ağlarsınız bu derece yani...Geceleri pır pır dönüyorlar aman birşey olmasın şunu nasıl çözelim diye..

İslam konusunda 4 eşliliğe müsade var ama kime var niçin var neden var ??

Bu cevapları bilene var :) kaldı ki dönemleri ve süreçleri zamanının şartlarında sorarak değerlendirmeniz gerekir...o dönemlerde kız çocukları diri diri öldürülüyordu...orada kadının korunması ve himaye edilmesi için zengine bir görev verilmişti....özellikle yoksul fakir ve dul kalmış kadınlar üzerinde zenginlerin bir muhafazalık yapması gerekiyordu çünkü islamiyetin yayılışı için kadının islamda ki yeri rolü ve önemi çok büyüktü...

Demokrasi kavramına gelince demokrasi bir siyasi sistemdir...bu sistemi begenen olduğu kadarıyla beğenmeyende olacaktır fakat demokrasi kavramı sizin 4 eşli olmanıza engel değil..kaldı ki bugün Türkiyenin doğu illerinde başlık parasıyla yaşları 15 ila 23 yaş arası değişmek üzere çok eşlilik yapan insanlar mevcut ki bu insanların çoğu oldukça varlıklı aşiret kuvveti yüksek insanlar...Evet resmi anlamda yasak olan bir durum belki demokrasi burada hatalı gözükebilir fakat yinede size imam nikahı ile evlenmenize engel oluşturmuyor...resmi anlamda ki presüdür zorluklarını geri planda tutarsak çok eşlilik yapmak isteyen illaki yolunu bulup yapıyor zaten...

mesele evlenmek değil mesele çok eşlilik yaparken sahiplenme ruhu yani sen zenginsin değilmi kalkıp zengin birini çok eşli alamazsın...

zengin biri çok eşlilik yaparken yetimi alıp sahiplenmesi yada fakiri alıp bakması gibi artık o dönemin şartlarını düşünerek muhafazalık durumu gözetilmesi gerekiyor...

Bugünleri dünyasının global çağında boşanmalar oldukça artmış aileler arasında sevgi merhamet ve dayanışma oldukça azalmış bugünün dünyasında akrabalık gibi önemli olan bağ ilişkileri neredeyse bozulma aşamasına gelmiş bugün dost kardeş olmuş kardeş ise arkadaş....bugün insanların arasına çıkar ilişkileri karşılıklı alışverişler girmiş...

yani işin özü bugün dünyada tek eşe bile zor bakabilecek halde ve durumdasınız....maddiyatınız olsa dahi eşe iletebileceğiniz sevginizi televizyona veriyor ve benzeri bir çok alanda enerjinizi harcıyorsunuz...

bugünlerin dünyasında yaşadığınızı sanıyorsunuz belki ama aslında yaşayanlar sadece nefes alıyor geri kalanlar aile ilişkilerinde ne bir fedakar nede bireyler arasında saygı ve sevgi ilişkilerinin düzeyleri çok iyi....

bugün eve gelen evin direği olan erkek kapıda karşılanmıyorsa kendi anahtarı ile evine dairesine giriyorsa...bugün yemekler yer sofrasında değilde masada yeniyorsa ve bireyler arası iletişim masa sayesinde uzaklaşıyorsa o zaman siz 4 eşi kaldıramazsınız :)....yapabilene birşey diyemem..

kaldı ki etrafınızda bekarlar fazlayken onlara vesile olacakken çok eş tınıltılarını dillendirmekte pek hoş değil diye düşünüyorum...şahsi fikrim ta bi katılırsınız katılmazsınız birşey diyemem..

Böyle..

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
1- İslam, bir erkeğin aynı anda 4 tane kadını nikah altında tutmasına müsade etmiştir.

Siz gene halan zırvalayın..!!! Ancak onu yaparsınız, muhatabınız ayet olmasına rağmen halan da zırvalıyorsunuz..!!! Zırvalamanız da normal, sizi eğiten İslam olmadı demokrasi oldu devam edin zırvanıza...

2- İslam'ın helal gördüğü bir şey, illaki dörtle sınırlandırılacak da değildir. Yani bir erkek ölünceye kadar tek bir hanımla da yetinir ki çoğunluk zaten bu istikamettedir.

Hal böyle olmasına rağmen halan, "Siz bir kadının hakkından gelin" ya da "Fazla evliliği düşünmek cinselliğin haykırılışıdır" gibi acaip ve garaip yorumlarda neden bulunuyorsunuz,

Dört hanımlı ailelerin güzelliklerine gözünüz mü kaldı ki, oradan verip veriştiriyorsunuz... Siz de evlenin cesaretiniz varsa, siz de evlenin hanımdan korkunuz yoksa, siz de evlenin becerebiliyorsanız, beceremiyorsanız oradan evlenenlere ve ilgili ayete taş atmatınız, rezaletinizi izhar etmeyiniz..!!!

3- "Çok eşliliğin şartları varmış" derken ne demek istiyorsunuz, evlilik karşılıklı hak ve hukuku gündeme getirir zaten ve evlenenler de bu hukukun disiplinleri ekseninde evlenirler, bunu bildiğiniz halde halan neden ilgili ayetin hükmüne verip veriştiriyorsunuz..?

Ümüğünüzü sıkan birileri mi var..? ---))))

4- İslam'ın meşru gördüğü bir şeyi yasaklamak mümkün müdür, mümkündür, bunların tamamı İslam düşmanlarıdırlar... Adları da Kur'an'da bellidir...

5- Adalet, madden bakmada olur, bir erkek madden bir hanımını nasıl ve ne şekilde üstlenmişse her eşini de bu şekilde üstlenir. Adalet budur...

20 yaşındaki bir eşe duygusal yönden meyil ile 50 yaşında bir kadına meyil farklıdır doğal ve tabi olarak, bu adaletsizlik değildir.

Adaleti esas alanlara, hanımını ya da hanımlarını asla incitmeyenlere, üzmeyenlere selamlar olsun...

elbiss

Ordinaryus
Bugün isteyen çok eşlilik yapabiliyor zaten engel olan sebepler nedir pek anlayamadım...sorun nerede bunuda anlayamadım....bugün sen çok eşli olacağım de karşı taraf razı geldikten sonra maddiyatında varsa çok eşli olursun ki yakınlarımda böyle insanlarda var gördüm şahit oldumda..

Hee sorun çok eşliliğe kız verecek aile yok dersen eehh bir zahmet hangi anne baba buna razı gelir diye sana sorarlar....hangi aile kızını çok eşlilik için el kapısına verir..insanlar daha gözünün önüne bakamıyor...

sorun nerede sorunu söyle oradan yardımcı olmaya çalışayım..

kaldı ki kimse sana 4 eşlilik islamda yok demiyor var yani.....bugün doğu illerinde batı illerinde çok eşlilik yapan imam nikahında olan insanlar var azıcık bir araştırma ile bulabilirsin...

ben sorunu yada sorulan soruları pek anlayamadım...icabetim yetmiyor olsa gerek sanırım ..Aydınlatırsan sevinirim..

Öyle.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Bugün isteyen çok eşlilik yapabiliyor zaten engel olan sebepler nedir pek anlayamadım...sorun nerede bunuda anlayamadım....bugün sen çok eşli olacağım de karşı taraf razı geldikten sonra maddiyatında varsa çok eşli olursun ki yakınlarımda böyle insanlarda var gördüm şahit oldumda..

Hee sorun çok eşliliğe kız verecek aile yok dersen eehh bir zahmet hangi anne baba buna razı gelir diye sana sorarlar....hangi aile kızını çok eşlilik için el kapısına verir..insanlar daha gözünün öüne bakamıyor...

sorun nerede sorunu söyle oradan yardımcı olmaya çalışayım..

kaldı ki kimse sana 4 eşlilik islamda yok demiyor var yani.....bugün doğu illerinde batı illerinde çok eşlilik yapan imam nikahında olan insanlar var azıcık bir araştırma ile bulabilirsin...

ben sorunu yada sorulan soruları pek anlayamadım...icabetim yetmiyor olsa gerek sanırım ..Aydınlatırsan sevinirim..

Öyle.

Evli erkeklere ikinci eş olarak gitmeyen kadınlar ya da kızlar olacaksa ve aileler buna razı göstermeyeceklerse, bundan sana ne..!!!! Bana ne..!!!! Neden kompleks güdümünde ayetin meşruiyetine çelme atıyorsunuz, az haya edelim inşallah...

Tamam mı..?

İkinci eş olarak gitmeyen ya da ikinci eş olarak kızlarını vermeyenler olursa, erkekler de bir'le yetinirler, senin derdin nedir, anlamakta zorluk çekiyorum...

Aynı anda bir erkeğe 4 kadını nikahlamak helaldir...

Hiçbir kadın buna yanaşmayacaksa bu da normaldir...

Yani, bunlar zaten bilinen şeylerdir... Kafanızı taktığınız yere bakınız... --)))

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Demokrasi çok eşliliği yasakladığından dolayı, çok eşlilikler gizli ve merdiven altlarında oluyor, buna İslam karşıdır...

Bu halde bir evlilik kadına da saygısızlıktır... Erkeğe de saygısızlıktır... Ailelere de saygısızlıktır...

İnsanları bu hale düşüren demokrasinin yasağıdır...

Bunu bir düzeltin falan erkek ikinci bir hanımla evlenmek istiyorsa ve istekte bulunacaksa, bunu duymakla mükellef olanlar duysun, aleni olsun, açık olsun, serbest olsun,

Kadın ya da kızlar asla "Olmazzzzzzzzzzzzzzzz!!!!!!!!!!!!!!!!!" diyeceklermiş, ram olduk...

Derdinizi anlamakta zorluk çekiyoruz, demokrasi sizi öyle bir hale getirmiş ki, "İnsanlar bize ne der" ekseninde yol alıyorsunuz. --))))

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
Allah Allah ne de zor konuymuş, demokrasi, kadınların ve erkeklerin beyinlerini ve kalplerini İslam'ın ötelerine sürüklemiştir. Böyle olunca arkadaşlar için konu zor oluyor ve her evlenen de afedersin "cinsel çılgınlığın" peşinde..!!! Valla brova doğrusu..!

Olsa ne olur onu anlamadık, nikah iki insanın birbirinden cinsel yönden yararlanmasının da bir ifadesidir, yani çılgınlık dediğiniz şey evlilikle (nikah) ikame edilen de şeydir ve helaldir.

Bir de olayın şu boyutu vardır:

Kim gizli nikah yapıyor..? Ve neden yapıyor..?

Demokrasinin bir zulmünün ifadesidir bu husus! Çok eşliliği serbest kılarsın, gizli nikahları da yasaklarsın, yapanı da görünce adam gibi cezalandırırsın, ki, İslam'da nikahın aleniyeti önemli ise ve bir anlamda olmazsa olmazı ise, neden nikahlar gizli eda edilsin ki, işte demokrasi burada da sorunludur.

Evlilik, "isteyen"le "istenilen" arasında hukuku gündeme getiren bir akittir..!

"İsteyen" bekar olabilir ve hiç evlenmemiş olabilir, "istenilen" de böyle olabilir...

Ya da isteyen, bir eşli olabilir, iki eşli olabilir ya da üç eşli olabilir. Bu halde olan bir erkek, bekar olan ve hiç evlenmemiş bir kadına "isteyen" taraf olabilir.

İcabını ifade eder. İsteğini dillendirir. Onunla, isterse ve arzu ederse evlenebileceğini söyler. Kız da düşünür ve bu isteği kabul eder ve o erkeğin dördüncü eşliliğini de kabul eder...

Erkek razı, kadınlar razı ve her iki tarafın aileleri de razı ise, demokrasiye afedersiniz hangi bilmem neyi yemek düşer..!!! Peki size ne düşüyor, evleniyorsanız siz de evlenin, cesaretiniz varsa, evlenemiyorsanız, çok istediğiniz bir şeye ulaşamamış olmanızın sinirini de evlenenlerden çıkarmayınız, ayıp ve de günah... Bir eşle yetinin siz...

Demokrasi İslam'ın meşru gördüğüne yumruğunu sallarken, onu ayaklar altına alırken, ben bir erkek olarak bir günde, eğer istersem, 20 tane kadınla yatağı paylaşırsam nikahsız bir şekilde buna da alkış tutuyor iyi mi..??? Böyle lanet bir rejim olabilir mi?

Kelebek sahifesinde geçen şöyle bir haber görmüştüm hem de resimli, mekandan bir zengin erkek 4 sevgilisiyle ayrılmış evine doğru yol almış...

Bu gazete demokrasi ile yönetilen ülkede basılıyor... Nikahsız 4 kadınla aynı evi paylaşacaksın, saatini onlarla gününü gün edeceksin, gruplar kuacaksın, demokrasinin bunlarla sorunu olmayacak ama İslam'ın meşruiyeti ile sorunlu olacak..!!!

Kusura bakmayın ama, burada İslam'ı bilen sizler dahi demokrasinin yumruğunu yiyenlersiniz, sersem dolaşıyor ve yazıyor, grogi durumuyla sallanıyorsunuz...

Eee normal, evde, caddede, sokakta, okulda, mahallede, iş yerinde ve bulunduğunuz her bir alanda İslam'ın "İ"si yoktur...

Grogi durumuna düşmeniz normal..!!!

Allah size şifa versin...

Bazı nefsine düşkün erkeklerin birden fazla evliliği sanki farzmış gibi algılıyorlar.Ve bunu dile getiriyorlar.Oysa birden fazla evlililik farz değil ruhsat hükmündedir.Yani, Taadd-ü zevcâtın şartları uygun ortama geldiyse elbette ki bu yapılır.Yoksa nasıl olsa böyle evlilikler, Allah'ın emri deyip ilk eşini mağdur etmesi dinen caiz olmamaktadır.Eğer ikinci bir eş almanın şartları buna müsaid ise ilk eşinden izin ve rıza almalıdır ki bunun da bir usulü ve kaidesi vardır.

Hülasa bu mevzu, öyle alay konusu olacak basit bir mevzu değildir.Hakkında yeterince bilgi sahibi olmayan bir kimsenin burada ileri geri konuşmaya hakkı yoktur.

Bu mesele kıyamete kadar tartışılacağa benziyor.Çünkü tek evlilikte ki sorunlar bitmeden diğer ikinci bir eş alma durumu kumalar arasında münakaşalar ve huzursuzlıklara kadar varıyor.En iyisi, tek bir evlilikle yetinmektir.Zira evliliklerde hak ve adalet gözetilmediği müddetçe geçim sıkıntısı, boşama veya boşanmaların sonu gelmeyecektir.Mühim olan şey,erkek ilk eşiyle iyi geçinip gitmeye çalışmalıdır.

Bazı densiz ve cahil erkekler, ellerine para, mal ve mülk geçince hemen şımarıp ikinci bir evlilik yapmayı düşünüyorlar.Bunlar bilmezler ki, kıyamet günü geldiği zaman bu birden fazla evlilikte ki adaletsizlik ve haksızlığın vebali onun boynuna dolandırılacağını...

Kim ahiretini düşünüyorsa zaten onun evlilik hayatı iyi geçecektir.Yoksa şehveti uğruna ne olursa olsun diyerek hem eşlerini, hem çocuklarını perişan ve mağdur durumlara düşürmeyi hangi vicdan buna müsaade edebilir ki?.Akıllı ve olgun bir erkek asla ailesini mağdur etmez, ettirmez, vesselam..

Ecrin

'Bâd-ı Sabâ..'
Bazı nefsine düşkün erkeklerin birden fazla evliliği sanki farzmış gibi algılıyorlar.Ve bunu dile getiriyorlar.Oysa birden fazla evlililik farz değil ruhsat hükmündedir.Yani, Taadd-ü zevcâtın şartları uygun ortama geldiyse elbette ki bu yapılır.Yoksa nasıl olsa böyle evlilikler, Allah'ın emri deyip ilk eşini mağdur etmesi dinen caiz olmamaktadır.Eğer ikinci bir eş almanın şartları buna müsaid ise ilk eşinden izin ve rıza almalıdır ki bunun da bir usulü ve kaidesi vardır.

Hülasa bu mevzu, öyle alay konusu olacak basit bir mevzu değildir.Hakkında yeterince bilgi sahibi olmayan bir kimsenin burada ileri geri konuşmaya hakkı yoktur.

Bu mesele kıyamete kadar tartışılacağa benziyor.Çünkü tek evlilikte ki sorunlar bitmeden diğer ikinci bir eş alma durumu kumalar arasında münakaşalar ve huzursuzlıklara kadar varıyor.En iyisi, tek bir evlilikle yetinmektir.Zira evliliklerde hak ve adalet gözetilmediği müddetçe geçim sıkıntısı, boşama veya boşanmaların sonu gelmeyecektir.Mühim olan şey,erkek ilk eşiyle iyi geçinip gitmeye çalışmalıdır.

Bazı densiz ve cahil erkekler, ellerine para, mal ve mülk geçince hemen şımarıp ikinci bir evlilik yapmayı düşünüyorlar.Bunlar bilmezler ki, kıyamet günü geldiği zaman bu birden fazla evlilikte ki adaletsizlik ve haksızlığın vebali onun boynuna dolandırılacağını...

Kim ahiretini düşünüyorsa zaten onun evlilik hayatı iyi geçecektir.Yoksa şehveti uğruna ne olursa olsun diyerek hem eşlerini, hem çocuklarını perişan ve mağdur durumlara düşürmeyi hangi vicdan buna müsaade edebilir ki?.Akıllı ve olgun bir erkek asla ailesini mağdur etmez, ettirmez, vesselam..
:good::good::good::good::good::good:Yüreğinize sağlık..Vesselam..

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Yazıya bak beriye gel... ---)))

4 eşe "adaletsizlik" yapmak "haram" ama bir "eş"e adaletsizlik yapmak "helal..."

---)))))

Evliliği farz gören hiçbir erkek yoktur...

Lakin, 4 kadınla evliliği isteyip de, bu konuda süt dökmüş kediden farklı olamayan erkek takımı mes'eleye böyle yanaşmak zorunda. ---)))))

Müsade etseler balıklama atlayacaklar da Allah'tan kafalarına bir tencere kulpu yiyorlar da böyle şeyi icra edemiyorlar...

Evlilik sünnettir... Genel manada...

Bir erkek tek bir kadınla da yetinir, isterse 4 kadını da nikahı altında tutar... Tabi kendisine varacak kadın ya da kız çıkarsa, çıkmazsa "tek"le yetinecektir...

elbiss

Ordinaryus
Evli erkeklere ikinci eş olarak gitmeyen kadınlar ya da kızlar olacaksa ve aileler buna razı göstermeyeceklerse, bundan sana ne..!!!! Bana ne..!!!! Neden kompleks güdümünde ayetin meşruiyetine çelme atıyorsunuz, az haya edelim inşallah...

Tamam mı..?

İkinci eş olarak gitmeyen ya da ikinci eş olarak kızlarını vermeyenler olursa, erkekler de bir'le yetinirler, senin derdin nedir, anlamakta zorluk çekiyorum...

Aynı anda bir erkeğe 4 kadını nikahlamak helaldir...

Hiçbir kadın buna yanaşmayacaksa bu da normaldir...

Yani, bunlar zaten bilinen şeylerdir... Kafanızı taktığınız yere bakınız... --)))

:) 4 eşlilik yada diğer ifade ile çok eşlilik yapabilmen için birincil kural AİLENİN RIZASI çok önemlidir...Ailenin rızası olmadan çok eşlilik yapamazsın...

ola ki İSLAMA hizmet yapmak istiyorsun yada FAYDA sağlamak o zaman DUL ama SAHİPSİZ kalmış insanı alacaksın sadece ONUN yani KİŞİNİN RIZASI sana yeterli olacaktır...

hadi bunuda geçelim...

FAKİR bir bayan var ailesi çoktan ölmüş ve YETİM kalmış ama KIZ oğlan KIZ...eğer bu kişiye sahip çıkacaksan ve ömür boyu bakacaksan İSLAM için FAYDAM olsun dersen bu KIZIN rızası ve gönlü çok eşlilik için varsa yine çok eşli olabilirsin...

Yani ŞUNU DİYEMEZSİN...

İSLAMİYET ÇOK EŞLİLİĞE İZİN VERİYOR OLSUN BİTSİN İNSANLAR KIZLARINI VERSİNLER DİYE???..

Bunu ASLA diyemezsin...Çünkü İslamiyette KANUN vardır ADALET vardır NİZAM vardır HUKUK ve Son olarak DÜZEN vardır...yanlış İSİMlendirmediysem...

İSLAMİYET ile ilgili 5 ŞART islamiyetin olmazsa olmaz VARLIK SEBEBİDİR...bunları bilebilmen yolda ilerlemende sana REHBER olur ..Eğer bu REHBER YOLU bilmiyorsan YOLDA SAVRULUR SONRASINDA KAYBOLURSUN...

İSLAMİYETİN 5 ŞARTI OLAN..

de bu esasiyetlerin ana temel esaslarında yer alır...

Tamam ben çok eşli alacağım hadi şu falancanın kızını rüstem ağa bana versin demeyle olmaz bu işler...İSLAMİYET te RIZASIZ hiçbir iş olmaz....

RIZA ne demektir biliyormusun....?

İnsanların RIZASIndan önce Rabbim senin rızanı gözeterek onların rızasını istiyorum demektir ne kadar izah edebildim bilemem ama biraz daha açayım....

İslamiyette bir işe başlamadan yada adım atmadan evvel ilk önce ALLAH ın o yüceler yücesi rabbin rızasını gözeterek iş yaparsın....işte böylesi önem arzeden durumlarda çok eşlilik te bile kimi alabileceğin kimi alamayacağın önceden belirlenmiştir ki burada sahiplenmede alma hakkının olabilmesi için 3 rızaya ihtiyacın var...

ilk olarak kişinin ailesinin rızasına..
ikinci olarak çok eşli alacağın eşinin rızasına..
üçüncü olarak ALLAH a şahit ederek ne olursa olsun ömrünün sonuna kadar çok eşine bakacağına dair ALLAH a söz verip ALLAH ın rızasını dileyerek...

İSLAMİYET te KURALSIZ NİZAMSIZ DÜZENSİZ HUKUKSUZ ADALETSİZ iş olmaz....Tek başına Fevri hareket olmaz...Herşey HÜKÜM VE TERAZİ dairesinde DENGEDE olmak zorunda...

Kişinin ailesi vermezse VERMEZ....
Kişinin kendi seni çok eşliliğe istemez ailesi isterse YİNE OLMAZ...
sen çok eşine ömrü sonuna kadar sahip çıkmaz yolda kenara atacaksan işine geldiğinde eskiyi yeniyle değiştirecek kadar fevri düşüncedeysen ki bunu yapan insanlarda oluyor o zaman ALLAH ın RIZASI na layık olamıyorsun yine OLMAZ...

Anlayacağın şu ki...

İsteyen İSTEYEN i bulur... :)

Sözlerim sana gibi gözüksede sana değil sakın yanlış anlama genel manada yazdım...sadece bir kerecik olsun şu yazdıklarımı senden düşünmeni isteyebilirim başkada birşey isteyemem...

Ben sana anlattım gerisi sana kalmış...konuya daha fazla yazmak istemediğim için senin cevap hakkın var yazabilirsin ama ben daha fazla müdahil konuya olmayacağım..

Böyle.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Şehvet eksende çok kadına meyil hastalığı İslam'a düşman olanlardır. İslam'ın nikahına düşman olanlardır...

Müteşekkür adlı üye, kafirlerdeki sıfatı müslümana yapıştırıverdi...

Brova doğrusu... Tebrik etmek gerek...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
:) 4 eşlilik yada diğer ifade ile çok eşlilik yapabilmen için birincil kural AİLENİN RIZASI çok önemlidir...Ailenin rızası olmadan çok eşlilik yapamazsın...

ola ki İSLAMA hizmet yapmak istiyorsun yada FAYDA sağlamak o zaman DUL ama SAHİPSİZ kalmış insanı alacaksın sadece ONUN yani KİŞİNİN RIZASI sana yeterli olacaktır...

hadi bunuda geçelim...

FAKİR bir bayan var ailesi çoktan ölmüş ve YETİM kalmış ama KIZ oğlan KIZ...eğer bu kişiye sahip çıkacaksan ve ömür boyu bakacaksan İSLAM için FAYDAM olsun dersen bu KIZIN rızası ve gönlü çok eşlilik için varsa yine çok eşli olabilirsin...

Yani ŞUNU DİYEMEZSİN...

İSLAMİYET ÇOK EŞLİLİĞE İZİN VERİYOR OLSUN BİTSİN İNSANLAR KIZLARINI VERSİNLER DİYE???..

Bunu ASLA diyemezsin...Çünkü İslamiyette KANUN vardır ADALET vardır NİZAM vardır HUKUK ve Son olarak DÜZEN vardır...yanlış İSİMlendirmediysem...

İSLAMİYET ile ilgili 5 ŞART islamiyetin olmazsa olmaz VARLIK SEBEBİDİR...bunları bilebilmen yolda ilerlemende sana REHBER olur ..Eğer bu REHBER YOLU bilmiyorsan YOLDA SAVRULUR SONRASINDA KAYBOLURSUN...

İSLAMİYETİN 5 ŞARTI OLAN..

de bu esasiyetlerin ana temel esaslarında yer alır...

Tamam ben çok eşli alacağım hadi şu falancanın kızını rüstem ağa bana versin demeyle olmaz bu işler...İSLAMİYET te RIZASIZ hiçbir iş olmaz....

RIZA ne demektir biliyormusun....?

İnsanların RIZASIndan önce Rabbim senin rızanı gözeterek onların rızasını istiyorum demektir ne kadar izah edebildim bilemem ama biraz daha açayım....

İslamiyette bir işe başlamadan yada adım atmadan evvel ilk önce ALLAH ın o yüceler yücesi rabbin rızasını gözeterek iş yaparsın....işte böylesi önem arzeden durumlarda çok eşlilik te bile kimi alabileceğin kimi alamayacağın önceden belirlenmiştir ki burada sahiplenmede alma hakkının olabilmesi için 3 rızaya ihtiyacın var...

ilk olarak kişinin ailesinin rızasına..
ikinci olarak çok eşli alacağın eşinin rızasına..
üçüncü olarak ALLAH a şahit ederek ne olursa olsun ömrünün sonuna kadar çok eşine bakacağına dair ALLAH a söz verip ALLAH ın rızasını dileyerek...

İSLAMİYET te KURALSIZ NİZAMSIZ DÜZENSİZ HUKUKSUZ ADALETSİZ iş olmaz....Tek başına Fevri hareket olmaz...Herşey HÜKÜM VE TERAZİ dairesinde DENGEDE olmak zorunda...

Kişinin ailesi vermezse VERMEZ....
Kişinin kendi seni çok eşliliğe istemez ailesi isterse YİNE OLMAZ...
sen çok eşine ömrü sonuna kadar sahip çıkmaz yolda kenara atacaksan işine geldiğinde eskiyi yeniyle değiştirecek kadar fevri düşüncedeysen ki bunu yapan insanlarda oluyor o zaman ALLAH ın RIZASI na layık olamıyorsun yine OLMAZ...

Anlayacağın şu ki...

İsteyen İSTEYEN i bulur... :)

Sözlerim sana gibi gözüksede sana değil sakın yanlış anlama genel manada yazdım...sadece bir kerecik olsun şu yazdıklarımı senden düşünmeni isteyebilirim başkada birşey isteyemem...

Ben sana anlattım gerisi sana kalmış...konuya daha fazla yazmak istemediğim için senin cevap hakkın var yazabilirsin ama ben daha fazla müdahil konuya olmayacağım..

Böyle.

Neyini düşünecem, 4 kadını nikah altında tutmak helaldir.

Lakin, hiç bir aile, kadın ya da kızlar buna yanaşmayacakmış, yanaşmasınlar, erkekler de tek'le yetinirler... Bu kadar basit...