Devlet 4 evliliğe izin vermeli mi?

Devlet 4 evliliğe izin vermelimi?

• Kullanılan toplam oy
    26

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Kadın!

Göreceksiniz, modern dünyanın batmasına kadının yanlış izahı sebep olacaktır. Erkeğin kadını seçmesi ile kadının erkeği seçmesini aynı sonuçları doğuracağını mı sanıyorsunuz? Şu an içinde yaşadığımız dünyanın berbat durumu, kadının erkeği seçmesi düzeninden kaynaklanıyor.

Biz öyle sanıldığı gibi erkek egemen bir toplumda yaşamıyoruz. Kadındır her şeye yön veren. Ve siz bu yön vermeye müsade etmekle dünyanın kadın tasavvuruna dönüşmesine sebep oluyorsunuz. Durum böyle olunca bütün değer yargıları, kadının değer yargılarına dönüşüveriyor.

Sizce kadın nedir? Para hırsı, şöhret ve güce tapmanın heykelleşmiş şeklidir kadın. Hz. Peygambere Miraç'ta Dünya'nın kadın şeklinde gözükmesi bundandır. Evet, kadının tercihi, dünyevî paradigmaların bu yönde oluşmasına sebep oluyor. Çünkü erkek, kadına yaranmak için, beni seçsin diye kendini bozuyor. Erkeğin ipleri elinde tutuyor gözükmesine aldanmayın. O ip erkeğin elinde gözüksede bir karış devamı olan tasma erkeğin boynunda ve bu ipin son ucu kadının elindedir. Erkek, sadece bu tasmalı ipin ortalarında bir yerleri tutmaktadır.

Kadın, kapitalizmin direksiyonu,
kadın, sermaye hakimiyetinin ana direği,
kadın, fakirin daha çok fakirleşmesine ve zenginin daha çok zenginleşmesine sebep ana dinamiktir. Bütün yapmanız gereken şey, bu dinamiğin önünü açmak. O vakit maddenin hakim olduğu dünya zaten kendiliğinden oluşacaktır. Kadına yol verin yeter, başka hiçbir şey yapmanıza gerek yok..

Türk toplumunda ahlak değerlerinin bozulmasına siz bir sebep mi arıyorsunuz? O kadar uzaklara gitmeyin. Kadını ön plana çıkartın, her şey zamanla bozulur..

Peki, bu işin çaresi ne? Tek çare kadını geri bırakmaktır. Bu geri bırakma işinin ne şekil olacağı tartışılmalı ve eli yüzü düzgün şekilde tarifi yapılıp rayına oturtulmalıdır. Kastettiğim şey kesinlikle kadını ezmek, kadını yok saymak veya hakkını yemek değildir. Şiddet uygulamak, veya kadının insanlık onurunu ayaklar altına almak değildir. Bunun felsefi boyutta ciddi bir şekilde tartışılması gerekiyor. Aslında batı dünyası buna bir çare bulmuş ama bu münafık çare müslümana yakışmaz. Batı, kadına yalan söyleme yoluna gidiyor. Çünkü dünya yalan ve bu yalanı ancak yalanla kontrol altında tutabilirsiniz. Batının bulduğu çare müthiştir. Kadını ön plana çıkartanlar, toplumu kadın putu üzerinden yönetmektedir. Batı medeniyeti, kadını, avcının dişi kekliği kullanması gibi kullanıyor. O dişi keklik kafesini içindedir ve ciyak ciyak onu bağırtan avcı, gelen erkekleri takır takır vurmaktadır. Aslında batı dünyasının bu taktiği o kadar da haksız değil. Zira ben gibi bir manyağın yukarıda yazdığı hakikati hangi kadına kabul ettirebilirsiniz ki? Onun bu hakikatten onuru incinecek ve ağlıyacaktır. Bu da olmaz! Peki, ya ne yapacağız? Çok zor bir konu. Yalan söylemeye devam etmekten başka çare yok gibi gözüküyor.. Yalan var yalan var.. Müslümanın kullanacağı yalanla kafirin yalanı bir olmaz elbette. Örneğin kafir: ''Gözlerin bir içim su, hadi soyun'' derken, müslümanın yalanı ''gözlerin bir içim su, hadi gel namaz kılalım'' şeklinde olabilir.

Yukarıda kadın hakkında yazdığım bütün negatif cümleleri geri alıyorum. Olma(ma)sı gereken şekli yazdım çünkü çoğu algılarda kadın suçlanmaktadır. Arkadaşlar, suçlu kadın değildir. Suçlu, kadın üzerinden söylenen yalanların sahipleridir.. Ve bu yalana en müsait kadın, nefisne tapan kadındır. Kadının nefsini iyi analiz edin!!!! Problemi dışarıda aramayın. Problem içimizde, problem nefislerdedir. Kadını kafese alamazsınız. Kadını geri plana atamazsınız. Nefislerin islahına odaklanmaktır çare. Dışarıdan zorlama hiçbir şey olmaz. Tasavvufun nefis terbiyesi, fert fert insanlara, erkeğinden kadınına ulaşırsa kadın zaten yalana alet olmayacaktır. Her birimiz Allah'ın kullarıyız ve nefsimizi terbiye etmekle fert fert biz sorumluyuz. Ali'nin Fatma'nın nefsini terbiye görevi dışarıdan baskı yapmakla bana ait değildir. Herkes kendisinden sorumludur. Ve bu sorumluluğa farkındalık uyandırmanın tek dinamiği AŞKTIR.. Allah aşkı..! Aşk, vecd, fetih ve hakimiyet.. Yüksek medeniyetlerin oluşumunda hep bu dört ana direk vardır. Akşı inkar eden her fikir ezik kalmaya mahkumdur. Çünkü özgüven çıkartamaz içinden..

Bir kadın, ikinci eş olmayı kabul ederken bunu fakirliğinden veya ezikliğinden kabul etmeyecek. Bunu başı dik, onurlu ve erdemli şekilde yapacak. Estetiğini ortaya koyabilecek. Osmanlıda bu nasıldı? Paran yoksa huzur islamdadır gibi bir ortama mahkum edildi bu din! Yüksek Medeniyet olmanın yolu nefis terbiyesinden geçer. Evet, islam şu an; paran yoksa huzur islamdadır, ortamına mahkum. Ve bence İslam'ın başta garip olması ve tekrar garipleşmesi bununla direk alakalıdır..

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Kur'an'da hükmü açıklanmış konuyu nasıl da açıklanmaz kılıyorsunuz..? Demokrasinin güzelliği bu olsa gerek...

Bana bir hanımefendi aynen şunu dedi, ki nice hanımlar da böyle düşübüyor:

"Kocam için asla ikinci evliliğe izin vermem. Başka kadınlarla nikahsız (zina) beraberliğine razı olurum da buna olmam..."

Demokrasi kültürü böyle bir şey...

Buradaki yorumların tamamına demokrasi kültürü hakimdir....

Zina normal; nikah haram...

Müslümanların geldiği yere bakar mısınız...????

Ölmüşüz de haberimiz yokmuş...

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
Şehvet eksende çok kadına meyil hastalığı İslam'a düşman olanlardır. İslam'ın nikahına düşman olanlardır...

Müteşekkür adlı üye, kafirlerdeki sıfatı müslümana yapıştırıverdi...

Brova doğrusu... Tebrik etmek gerek...

Allah rızası için sus yahu..İyice zıvanadan çıktın ha....

İslam'da birden fazla evlilik helaldir.ŞEHVET DENEN ŞEY, DOĞAL OLARAK HER İNSANDA VARDIR.ŞEHVETİN TATMİNİ MEŞRU YOL EVLİLİKLE GİDERİLİR.ANCAK BU DERECE DERECE AZ VEYA ÇOK DEĞİŞKENDİR.ALLAH, ERKEKLERE BİRDEN FAZLA KADINLA EVLENMEYİ BUNA GÖRE MÜSAADE ETMİŞTİR. KESİN FARZ DEĞİL, SADECE RUHSATTIR.RUHSATLI İŞLER SIKINTILIDIR.BERABERİNDE İNSANA SORUMLULUK GETİRİR.SEN İSE TAMAMEN BUNU FARZ OLARAK ALGILAYIP İLLA Kİ BU BİRDEN FAZLA EVLİLİK OLACAK DİYE DAYATIP DURUYORSUN.BİZ BURADA BİRDEN FAZLA EVLİLEĞE KARŞI ÇIKTIK MI?ÇIKMADIK.O HALDE SENİN BU BANA ZERZENİŞİN ANLAMI NEDİR Kİ?BURADA Kİ ESAS OLAN ŞEY, EŞLERİN ARASINDA HAK VE ADALETİ, GÖZETMEKTİR.BU İSE MADDİ VE MANEVİ OLARAK GÖZETİLİR.ALLAH,.EŞLERİNİZİN ARASINDA ADALETİ GÖZETMEKTEN KORKARSANIZ, BİRİ İLE YETİNİN!" DEMİYOR MU?ALLAH BUNA GÖRE, HER MÜSLÜMAN ERKEĞE 4'E KADAR EŞE MÜSAADE ETMİŞTİR.

İSLAM'DAN ÖNCE 4 DEĞİL 8, HATTA 10'A KADAR EŞ BULUNDURUYORLARDI.BU ADET İSLAM'DAN ÖNCE İDİ.ALLAH İSE EN FAZLA 4 KADINLA EVLENMEYİ UYGUN BULMUŞ VE SINIR KOYMUŞTUR.FAZLASI İSE HARAMDIR.

Anladığım kadarıyla senin derdin başkaymış...Sanki Allah'ın emri sadece bu birden fazla evlilikten başka bir şey emretmemiş gibi havalara giriyorsun.El insaf yahu!..Ne dersen de, birden fazla evlilliği her erkek yürütemez.Yürütse bile yaşlandıkça çaptan düşeceği kesindir.Hâlâ anlamadın mı ne demek istediğimi?.

Beni fazla konuşturma..Zürriyetini çoğaltmak istiyorsan,maddi ve manevi gücün varsa 4'e kadar devam et!Sana kimse bir şey de diyemez.Biz öyle din düşmanı feministler gibi tek eşlilikte sabit kalmış da değiliz.Onlar İslam'a kör olarak bakarlar.Beni de onlara benzetmeye çalışma!!.Dikkat et sözlerine...

Yahu bu konunun bu kadar tartışmalı olduğunu bildiği halde yeniden gündeme getirenin dilini eşşek arısı soksun.Herkes kafasına göre yorum yapıyor.Ben daha henüz bu meselenin sosyal yönünü anlatmadım.Konu uzadıkça uzuyor.

Burada bilgisi olmayan deşarj olmaya çalışıyor.Herkes haddini bilecek, hepsi o kadar...

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
Bu kapitalist sistemde birden fazla evlilik yapmak çok zordur.Kafirler,ahlak düşmanları ve laikçiler birden fazla evliliğe karşı çıkarlar.Bunlara göre 9 kadınla zina etseler buna gık demezler.Bu mendeburlar zinaya karşı çıkmazlar birden fazla evliliğe karşı çıkarlar.Bunların maksatları; İslam'ı sanki kadın düşmanı olarak algılamışlardır.Bu kefereler, birden fazla evliliğin hikmetini, mahiyetini ve şartını hiç sorgulamazlar.Allah onlara lanet etsin..

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Allah rızası için sus yahu..İyice zıvanadan çıktın ha....

İslam'da birden fazla evlilik helaldir.ŞEHVET DENEN ŞEY, DOĞAL OLARAK HER İNSANDA VARDIR.ŞEHVETİN TATMİNİ MEŞRU YOL EVLİLİKLE GİDERİLİR.ANCAK BU DERECE DERECE AZ VEYA ÇOK DEĞİŞKENDİR.ALLAH, ERKEKLERE BİRDEN FAZLA KADINLA EVLENMEYİ BUNA GÖRE MÜSAADE ETMİŞTİR. KESİN FARZ DEĞİL, SADECE RUHSATTIR.RUHSATLI İŞLER SIKINTILIDIR.BERABERİNDE İNSANA SORUMLULUK GETİRİR.SEN İSE TAMAMEN BUNU FARZ OLARAK ALGILAYIP İLLA Kİ BU BİRDEN FAZLA EVLİLİK OLACAK DİYE DAYATIP DURUYORSUN.BİZ BURADA BİRDEN FAZLA EVLİLEĞE KARŞI ÇIKTIK MI?ÇIKMADIK.O HALDE SENİN BU BANA ZERZENİŞİN ANLAMI NEDİR Kİ?BURADA Kİ ESAS OLAN ŞEY, EŞLERİN ARASINDA HAK VE ADALETİ, GÖZETMEKTİR.BU İSE MADDİ VE MANEVİ OLARAK GÖZETİLİR.ALLAH,.EŞLERİNİZİN ARASINDA ADALETİ GÖZETMEKTEN KORKARSANIZ, BİRİ İLE YETİNİN!" DEMİYOR MU?ALLAH BUNA GÖRE, HER MÜSLÜMAN ERKEĞE 4'E KADAR EŞE MÜSAADE ETMİŞTİR.

İSLAM'DAN ÖNCE 4 DEĞİL 8, HATTA 10'A KADAR EŞ BULUNDURUYORLARDI.BU ADET İSLAM'DAN ÖNCE İDİ.ALLAH İSE EN FAZLA 4 KADINLA EVLENMEYİ UYGUN BULMUŞ VE SINIR KOYMUŞTUR.FAZLASI İSE HARAMDIR.

Anladığım kadarıyla senin derdin başkaymış...Sanki Allah'ın emri sadece bu birden fazla evlilikten başka bir şey emretmemiş gibi havalara giriyorsun.El insaf yahu!..Ne dersen de, birden fazla evlilliği her erkek yürütemez.Yürütse bile yaşlandıkça çaptan düşeceği kesindir.Hâlâ anlamadın mı ne demek istediğimi?.

Beni fazla konuşturma..Zürriyetini çoğaltmak istiyorsan,maddi ve manevi gücün varsa 4'e kadar devam et!Sana kimse bir şey de diyemez.Biz öyle din düşmanı feministler gibi tek eşlilikte sabit kalmış da değiliz.Onlar İslam'a kör olarak bakarlar.Beni de onlara benzetmeye çalışma!!.Dikkat et sözlerine...

Yahu bu konunun bu kadar tartışmalı olduğunu bildiği halde yeniden gündeme getirenin dilini eşşek arısı soksun.Herkes kafasına göre yorum yapıyor.Ben daha henüz bu meselenin sosyal yönünü anlatmadım.Konu uzadıkça uzuyor.

Burada bilgisi olmayan deşarj olmaya çalışıyor.Herkes haddini bilecek, hepsi o kadar...

Bizim derdimiz İslam'dır. Sen demokrasinin getirdiği sıkıntıları ahlak edindiğinden halan paçavra bir dil kullanıyorsun. Böyle giderse kullanmaya devam edecek ve zıvanadan çıkmaya devam edeceksin. Devam et ne yapalım.

İslam, bir erkeğe, buna ister ruhsat deyin ya da bir başka şey deyin netice "helal"den öteye gitmeyecektir.

Dolayısıyla, helal olan "hükmü" demokrasi haram kılamaz ve dahi bunu haram kılmak demokrasinin de işi de değildir görevi de...Bizim ifademiz burayadır.

İslam, her fiili değerleri istikametinde ifade etmiştir. Nikah da bunun içerisindedir. Dolayısıyla, erkek ve kadınların tamamı bu değerlere uymak suretiyle nikahlanırlar. Hiçbir erkek evleneceği kadını kandırmak adına "teklif"te bulunamaz ve hiçbir kadın da evleneceği erkeği kandırma adına teklifi kabul eden olmaz.

Yine, İslam nikahla ilgili diğer hükümleri de değerleri istikametinde dillendirmiştir. Evlenenler bu hususlarda da bu değerlere riayet ederler.

Dolayısıyla, evlenecek olan bir erkek bu değerlerin kendisine yüklemiş olduğu mükellefiyet ekseninde nikaha yol alacaktır. Hiçbir erkek bu değerlerden taviz vererek evliliğe yol alamaz.

Eğer bir erkek ikinci bir kadını ya da üçüncü bir kadını ya da dördüncü bir kadını nikahı altına alacaksa yine bu değerler ekseninde nikahına yol alacaktır. Teklif götürdüğü kadınlar, teklifi onaylarlarsa, erkek de yine değerleri istikametinde bunlarla evlenecektir.

Bu helal olan bir ameliyedir ve demokrasinin bu "helal"e sınırlama getirmesinin mantığı yoktur, olsa olsa düşmanlığı vardır ki,

Burada bir çok erkek ve kadın bu ameliyeye karşı çıkıyorsa, onların kalplerindeki hastalığının tamamı ya da çoğu demokrasinin bu düşmanlığının bir ifadesidir, kendi kendimizi kandırmayalım. Gerçekçi olalım.

Bir erkek, dört hanımı aynı anda nikahında tutuyorsa,

Bu ameliyeye,

"Çaptan düşecek, ihtiyarlıyacak, gücü ve kuvveti kalmayacak" şeklinde acaip ve garaip karşı çıkmalar dahi demokrasi hastalığının bir ürünüdür. Edepsizliktir, hayasızlıktır..!!!

Dört kadını nikahında tutan ve hayatından memnun olanlar var ise sana ne düşüyor anlamadım!!! Bir erkeği "çaptan düşme" şeklinde nasıl itham ediyorsunuz ve size ne oluyor ve sizi bu neden ilgilenmdiriyor, bırakınız hanımlar, ya da koca ya da onların aileleri buna karar versinler...

Aslında böyle şeylerde olmuyor,

Olmuyor ama dört hanımı ayna anda nikah altında tutmayı içselle ştiremeyenler halan abuk sabuk konuşmanın peşinde...

Sen öyleysen insana ancak "SUS" derler...!!! Ve asla bir hanımla da "evlenme" derler...

Evet herkes haddini bilecek, doğrudur, bu konuda haddini bilecek olan da sensin Müteşekkir..!!! Maalesef...

Müslüman erkekler de kadınlar da İslam'ın emir ve ruhsatı istikametinde hayatlarını an be an kuşanırlar, nikah da buna dahildir...

Onlara selam olsun...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Bu kapitalist sistemde birden fazla evlilik yapmak çok zordur.Kafirler,ahlak düşmanları ve laikçiler birden fazla evliliğe karşı çıkarlar.Bunlara göre 9 kadınla zina etseler buna gık demezler.Bu mendeburlar zinaya karşı çıkmazlar birden fazla evliliğe karşı çıkarlar.Bunların maksatları; İslam'ı sanki kadın düşmanı olarak algılamışlardır.Bu kefereler, birden fazla evliliğin hikmetini, mahiyetini ve şartını hiç sorgulamazlar.Allah onlara lanet etsin..

Sen evlenme, evlenene de karşı çıkma... Adamın zorluğunu sen neden yükleniyorsun zaten yüklenmiş adam... Sana ne..!!! Seni ne ilgilendirir..!!!

Kadını Allahü Teala, içe dönük, nötr, edilgen yaratmıştır. Bunları hesaba katmadan oradan da nutuk atma..!!!!!

Benim doğduğum köyde, 10'un üzerinde dul kadınlar var, yaşları da orta yaşlarda... Evlenmiyorlar ve çocuklarıyla ya da yalnız bir şekilde hayatı paylaşıyorlar...

Hanımları ölen erkekler de 3 ayı daha devirmediler anında evlendiler...

Cinselliği anlamsız ve manasız ve de garaip ve de cahilce bir yerlere yıkıp oradan ahkam kesmeyiniz... Hatta çok evliliği bunu gerekçe göstererek de yanlış göstermeyiniz... Çünkü, ifade ettiğiniz husus zaten hiç gündeme gelmemiştir farklı şeyler üzerinde durulmuştur.

Konuyu iki de bir "cinsel çaplıktan düşmeye" indirgemen kendi halini haykırmak mıdır anlayamıyorum,

Sus iyice battın!!!!

Ecrin

'Bâd-ı Sabâ..'
Sen evlenme, evlenene de karşı çıkma... Adamın zorluğunu sen neden yükleniyorsun zaten yüklenmiş adam... Sana ne..!!! Seni ne ilgilendirir..!!!

Kadını Allahü Teala, içe dönük, nötr, edilgen yaratmıştır. Bunları hesaba katmadan oradan da nutuk atma..!!!!!

Benim doğduğum köyde, 10'un üzerinde dul kadınlar var, yaşları da orta yaşlarda... Evlenmiyorlar ve çocuklarıyla ya da yalnız bir şekilde hayatı paylaşıyorlar...

Hanımları ölen erkekler de 3 ayı daha devirmediler anında evlendiler...

Cinselliği anlamsız ve manasız ve de garaip ve de cahilce bir yerlere yıkıp oradan ahkam kesmeyiniz... Hatta çok evliliği bunu gerekçe göstererek de yanlış göstermeyiniz... Çünkü, ifade ettiğiniz husus zaten hiç gündeme gelmemiştir farklı şeyler üzerinde durulmuştur.

Konuyu iki de bir "cinsel çaplıktan düşmeye" indirgemen kendi halini haykırmak mıdır anlayamıyorum,

Sus iyice battın!!!!

[QUOTESus iyice battın!!!![/QUOTE] Bu söz tam size söylenilesi..

Susun iyice BATTINIZ!!!!

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
[QUOTESus iyice battın!!!!
Bu söz tam size söylenilesi..

Susun iyice BATTINIZ!!!![/QUOTE]

Allah'ın "helal" kıldığı şeyi ifade etmek ve ikame etmek ağrınıza mı gidiyor..?

O zaman bizi muhatap almayınız, Allah'ın sözlerini muhatap alın ne söyleyeceğinizi ona söyleyiniz. Aslında asıl niyetiniz bu ama bunu da ikame etmek sizi çemberin dışına taşıracağından, sopayı bize atıyorsunuz.

Biz falan erkekler, falan kadınlarla falan evlensin demiyoruz. Bana ne..! Erkeklerin de kadınların da bekçisi değilim, Allah'ın ayetleri ortadadır,

Kimi erkek bir hanımla evleniyormuş, kimi erkek dört kadınla evleniyormuş bana ne, sana ne, ona ne...

Bize dua yakaşır, böylelerini "cinselliği" gündeme getirerek kötülemek bizim ahlakımıza, hayamıza uygun değildir, aşağılıktır...

Allah'ım! Evli olanlarımıza güzel geçimler ihsan eyle. Onlara adil olmalarını ihsan eyle. Saygı, sevgi, hürmet ve muhabbet ekseninde bir hayatı onlara nasip eyle. Çocuklarına İslam güzelliği nasip eyle.

Şeklinde dua cümleleriyle evli olanlara dua etmek ahlakımız olmalıdır...

NETİCE

İslam bir erkeğe aynı anda dört hanımı nikah altında tutmayı helal kılmıştır, buna itirazınız var mı..? Yok değil mi, o zaman oradan sesinizi yükseltmeyiniz, sükut ediniz. Ve Allah'ın cevazına da saygılı olunuz. Allah'ın cevazına saygısız olanlar kimlerdir bunlar da malumunuzdur...

NETİCE

Siz neden bu konuya yorumda bulundunuz anlamış değilim. Allah'ın bu fiili "helal"i sizi çılgına mı çeviriyor yoksa, hadi açık konuşun, cesaretinizi ortaya koyunuz.

SON KELAM

Dörde kadar evlilik helaldir. Falan bir'le yetinecekmiş bana ne..! Falan dört kadınla yetinecekmiş, o da bana ne..!!!

Selamlar...

kaddumi

Üye
İslam dört kadınla evliliği helal kılmamış sadece belli şartlar olursa dört evliliğe ruhsat vermiş tahsin emin sen niye bunu bu kadar savunup duruyorsun bugün insanlar tek evliliği beceremiyor evlenenlerin yüzde otuzu bir yıl geçmeden boşanıyor sen daha dört kadınla evliliği islam adına savunup duruyorsun

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
İslam dört kadınla evliliği helal kılmamış sadece belli şartlar olursa dört evliliğe ruhsat vermiş tahsin emin sen niye bunu bu kadar savunup duruyorsun bugün insanlar tek evliliği beceremiyor evlenenlerin yüzde otuzu bir yıl geçmeden boşanıyor sen daha dört kadınla evliliği islam adına savunup duruyorsun

Biz savunma yapmıyoruz, "helal" olan şeyin "helal" olduğunu ifade ediyor, demokrasinin işine bakmasını ifade ediyoruz.

Elbet şunu da ifade ediyoruz,

Falan erkek 4 kadınla evli hayatından memnun, ona bu sayfalardan küfretmiyorum, cinselliği göndeme getirerek o erkeğe buradan yumruk sallamıyorum, edepsizlik yapmıyorum,

Benim yaptığım şey budur...

Ben kendi adıma "1"i savunurum, falan 4 almış, ona da dua ederim, yaptığım budur...

Selamlar..

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
Bizim derdimiz İslam'dır. Sen demokrasinin getirdiği sıkıntıları ahlak edindiğinden halan paçavra bir dil kullanıyorsun. Böyle giderse kullanmaya devam edecek ve zıvanadan çıkmaya devam edeceksin. Devam et ne yapalım.

İslam, bir erkeğe, buna ister ruhsat deyin ya da bir başka şey deyin netice "helal"den öteye gitmeyecektir.

Dolayısıyla, helal olan "hükmü" demokrasi haram kılamaz ve dahi bunu haram kılmak demokrasinin de işi de değildir görevi de...Bizim ifademiz burayadır.

İslam, her fiili değerleri istikametinde ifade etmiştir. Nikah da bunun içerisindedir. Dolayısıyla, erkek ve kadınların tamamı bu değerlere uymak suretiyle nikahlanırlar. Hiçbir erkek evleneceği kadını kandırmak adına "teklif"te bulunamaz ve hiçbir kadın da evleneceği erkeği kandırma adına teklifi kabul eden olmaz.

Yine, İslam nikahla ilgili diğer hükümleri de değerleri istikametinde dillendirmiştir. Evlenenler bu hususlarda da bu değerlere riayet ederler.

Dolayısıyla, evlenecek olan bir erkek bu değerlerin kendisine yüklemiş olduğu mükellefiyet ekseninde nikaha yol alacaktır. Hiçbir erkek bu değerlerden taviz vererek evliliğe yol alamaz.

Eğer bir erkek ikinci bir kadını ya da üçüncü bir kadını ya da dördüncü bir kadını nikahı altına alacaksa yine bu değerler ekseninde nikahına yol alacaktır. Teklif götürdüğü kadınlar, teklifi onaylarlarsa, erkek de yine değerleri istikametinde bunlarla evlenecektir.

Bu helal olan bir ameliyedir ve demokrasinin bu "helal"e sınırlama getirmesinin mantığı yoktur, olsa olsa düşmanlığı vardır ki,

Burada bir çok erkek ve kadın bu ameliyeye karşı çıkıyorsa, onların kalplerindeki hastalığının tamamı ya da çoğu demokrasinin bu düşmanlığının bir ifadesidir, kendi kendimizi kandırmayalım. Gerçekçi olalım.

Bir erkek, dört hanımı aynı anda nikahında tutuyorsa,

Bu ameliyeye,

"Çaptan düşecek, ihtiyarlıyacak, gücü ve kuvveti kalmayacak" şeklinde acaip ve garaip karşı çıkmalar dahi demokrasi hastalığının bir ürünüdür. Edepsizliktir, hayasızlıktır..!!!

Dört kadını nikahında tutan ve hayatından memnun olanlar var ise sana ne düşüyor anlamadım!!! Bir erkeği "çaptan düşme" şeklinde nasıl itham ediyorsunuz ve size ne oluyor ve sizi bu neden ilgilenmdiriyor, bırakınız hanımlar, ya da koca ya da onların aileleri buna karar versinler...

Aslında böyle şeylerde olmuyor,

Olmuyor ama dört hanımı ayna anda nikah altında tutmayı içselle ştiremeyenler halan abuk sabuk konuşmanın peşinde...

Sen öyleysen insana ancak "SUS" derler...!!! Ve asla bir hanımla da "evlenme" derler...

Evet herkes haddini bilecek, doğrudur, bu konuda haddini bilecek olan da sensin Müteşekkir..!!! Maalesef...

Müslüman erkekler de kadınlar da İslam'ın emir ve ruhsatı istikametinde hayatlarını an be an kuşanırlar, nikah da buna dahildir...

Onlara selam olsun...

Vay canına!....Yahu bu birden fazla evliliği cihad gibi farz kıldın kendine.Sanki bu olmazsa olmazlardanmış gibi bir hava estiriyorsun.Sana birden fazla evlilik yapma bu haramdır dedim mi hiç?Demedim..Ben demokrasi açıdan değil sosyal açıdan konuya değinmek istedim.Meğer senin derdin bambaşkaymış.Sen önce şu soruma cevap ver.Önce senin yaşın kaçtır?Evli misin bekar mı?Eğer evliysen nedir bu senin başka hatunlar arayışın?Evliliğinde bir sıkıntın mı var yoksa?.Ben feminist ve demokrat da değilim.Bunların hepsi trışkadan nağmelerdir.Onları zaten red ediyorum..

Şunu unutma ki birden fazla evlilik yapanların huzuru hiç olmuyor.Varlıklı olsan bile bu değişmez.
Sen kadın ruhundan hiç anlamıyorsun.Kadınlar, üzerilerine bir başka eş (kuma) getirilmesini asla istemezler.Koca baskı yaparsa sinesine çekip rızasız olarak kabul ederler.Birde sen onların iç dünyasını bilsen seni elinden gelse çiğ çiğ yemek isterler.
Hz.peygamberimizin (Sallalahu aleyhi vessellem) muhterem eşlerinden Hz.Aişe, o kadar takva ve saliha bir hanım olduğu halde, (yanılmıyorsam) Hafsa binti Ömer.(hz.Ömer'in kızı) ile birbirlerine kuma olduklarından, Resulullah efendimiz (Sallallahu aleyhi vessellem) in yanında arasıra münakaşa ettiklerinden dolayı, buna efendimiz üzülmüş olup onlar hakkında Allah ayetle uyarmıştır.Hal böyle iken o iki saliha ve takva ehli muhterem annelerimiz birbirleriyle bile iyi geçinemedikleri halde, nasıl olur da şimdi ki bu zamanda iki veya üç, dört eşli kocalar bunları idare edeceklerdir.?

Bak kardeşim..Sen önce taadd-ü zevcât yapmanın şartlarını bir güzel öğren ve öyle konuş benimle tamam mı?.Meseleye hemen sazan balığı gibi de atlama!..Bu konunun ehli değilsin.Bilmediğin çok şeyler var..Herşey öyle senin umduğun gibi güllük gülistanlık değil.Şunu da iyi bil ki çok eşliliğe ben asla karşı değilim. sen bu çok eşli olmanın üzerine ne kadar büyük bir sorumluluk aldığını bilmiyorsun galiba...Zahiren veya manen bunun ağır yükü vardır.Azıcık düşünsene be muhterem kardeşim..!.

HERŞEY ULUORTA KONUŞULMUYOR BURADA..ANLASANA ARTIK BENİ!.
ZANNETME Kİ ÇOK EŞLİLİK YAPAN CENNETE GİRECEK.HEYHAAT!. O EŞLERİN MADDİ VE MANEVİ İHTİYAÇLARINI KARŞILAYAMAZSAN NE OLACAK O ZAMAN SENİN AKİBETİN?.BUNUN SONUNU HİÇ DÜŞÜNDÜN MÜ?ONLAR YAŞLANINCA HEMEN BOŞAYACAK MISIN YOKSA ÖLENE KADAR BERABER Mİ OLACAKSIN.BUNLARI MI DÜŞÜNÜYORSUN.HEM SEN YAŞLANINCA 2,3,4 EŞLERİ NASIL İDARE EDECEKSİN?ONLARA HİZMETÇİ Mİ BİR KADIN GETİRMEK İSTERSİN?

BAK SANA SON SÖZÜMDÜR.ALLAH RIZASI İÇİN,MESAJIMI ÇARPTIRARAK BENİ SUÇLAMAYA ÇALIŞMA.VERECEK CEVABIM AĞIR OLUR YOKSA.EFENDİCE TARTIŞACAKSAK BUYUR, YOKSA BURADA BOŞUNA ÇENE ÇALMAYALIM, OLUR MU?

BEN BURADA SANA BİR ŞEYLER ANLATMAYA ÇALIŞIYORUM SEN İSE BENİ HABİRE TENKİT EDİYORSUN.AYIPTIR SENİN YAPTIĞIN YAHU!..

SEN İSTEDİĞİN KADINLARLA EVLENEBİLİRSİN.SANA BEN BİR ŞEY DİYEMEM. BUNA MANİ DE OLAMAM..ANCAK BU AĞIR BİR SORUMLULUKTUR.SONU İSE BÜYÜK PİŞMANLIKTIR.BUNU DEMEK İSTİYORUM YAŞAMADIĞIN BİR HAYAT TECRÜBESİNİ BANA ANLATMA! BİZ ÇOK ŞEYLER GÖRDÜK BİLDİK.ÇOK EŞLİ OLANLARIN MUTLU OLDUĞUNU NE DUYDUM NE GÖRDÜM..GİT SOR SORUŞTUR ONA GÖRE KONUŞ BENİMLE...

VALLAHİ ŞU ANLAYIŞSIZLIK KADAR KÖTÜ BİRŞEY YOKMUŞ.BEN SENİ ÇOK İYİ ANLIYORUM SEN İSE BENİ HİÇ ANLAMIYORSUN...SENİN DERDİN HEP KADINDA BUYUR, İSTEDİĞİN KADINLARLA MEŞRU YOLDAN NİKAHLANABİLİRSİN.. SANA LAF SÖYLEYENİ DE EŞŞEKLER TEPSİN DİYORUM..

BU SÖZLERİM BİRAZ SANA SERT OLDU..ÇÜNKÜ BENİ BUNA MECBUR ETTİN...SEN NİYETİNİ ÇOKTAAN ETMİŞSİN.SANA ALLAH, HAYIRLI, MUTLU BİR UZUN ÖMÜR NASİP ETSİN İNŞAALLAH....

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Vay canına!....Yahu bu birden fazla evliliği cihad gibi farz kıldın kendine.Sanki bu olmazsa olmazlardanmış gibi bir hava estiriyorsun.Sana birden fazla evlilik yapma bu haramdır dedim mi hiç?Demedim..Ben demokrasi açıdan değil sosyal açıdan konuya değinmek istedim.Meğer senin derdin bambaşkaymış.Sen önce şu soruma cevap ver.Önce senin yaşın kaçtır?Evli misin bekar mı?Eğer evliysen nedir bu senin başka hatunlar arayışın?Evliliğinde bir sıkıntın mı var yoksa?.Ben feminist ve demokrat da değilim.Bunların hepsi trışkadan nağmelerdir.Onları zaten red ediyorum..

Şunu unutma ki birden fazla evlilik yapanların huzuru hiç olmuyor.Varlıklı olsan bile bu değişmez.
Sen kadın ruhundan hiç anlamıyorsun.Kadınlar, üzerilerine bir başka eş (kuma) getirilmesini asla istemezler.Koca baskı yaparsa sinesine çekip rızasız olarak kabul ederler.Birde sen onların iç dünyasını bilsen seni elinden gelse çiğ çiğ yemek isterler.
Hz.peygamberimizin (Sallalahu aleyhi vessellem) muhterem eşlerinden Hz.Aişe, o kadar takva ve saliha bir hanım olduğu halde, (yanılmıyorsam) Hafsa binti Ömer.(hz.Ömer'in kızı) ile birbirlerine kuma olduklarından, Resulullah efendimiz (Sallallahu aleyhi vessellem) in yanında arasıra münakaşa ettiklerinden dolayı, buna efendimiz üzülmüş olup onlar hakkında Allah ayetle uyarmıştır.Hal böyle iken o iki saliha ve takva ehli muhterem annelerimiz birbirleriyle bile iyi geçinemedikleri halde, nasıl olur da şimdi ki bu zamanda iki veya üç, dört eşli kocalar bunları idare edeceklerdir.?

Bak kardeşim..Sen önce taadd-ü zevcât yapmanın şartlarını bir güzel öğren ve öyle konuş benimle tamam mı?.Meseleye hemen sazan balığı gibi de atlama!..Bu konunun ehli değilsin.Bilmediğin çok şeyler var..Herşey öyle senin umduğun gibi güllük gülistanlık değil.Şunu da iyi bil ki çok eşliliğe ben asla karşı değilim. sen bu çok eşli olmanın üzerine ne kadar büyük bir sorumluluk aldığını bilmiyorsun galiba...Zahiren veya manen bunun ağır yükü vardır.Azıcık düşünsene be muhterem kardeşim..!.

HERŞEY ULUORTA KONUŞULMUYOR BURADA..ANLASANA ARTIK BENİ!.
ZANNETME Kİ ÇOK EŞLİLİK YAPAN CENNETE GİRECEK.HEYHAAT!. O EŞLERİN MADDİ VE MANEVİ İHTİYAÇLARINI KARŞILAYAMAZSAN NE OLACAK O ZAMAN SENİN AKİBETİN?.BUNUN SONUNU HİÇ DÜŞÜNDÜN MÜ?ONLAR YAŞLANINCA HEMEN BOŞAYACAK MISIN YOKSA ÖLENE KADAR BERABER Mİ OLACAKSIN.BUNLARI MI DÜŞÜNÜYORSUN.HEM SEN YAŞLANINCA 2,3,4 EŞLERİ NASIL İDARE EDECEKSİN?ONLARA HİZMETÇİ Mİ BİR KADIN GETİRMEK İSTERSİN?

BAK SANA SON SÖZÜMDÜR.ALLAH RIZASI İÇİN,MESAJIMI ÇARPTIRARAK BENİ SUÇLAMAYA ÇALIŞMA.VERECEK CEVABIM AĞIR OLUR YOKSA.EFENDİCE TARTIŞACAKSAK BUYUR, YOKSA BURADA BOŞUNA ÇENE ÇALMAYALIM, OLUR MU?

BEN BURADA SANA BİR ŞEYLER ANLATMAYA ÇALIŞIYORUM SEN İSE BENİ HABİRE TENKİT EDİYORSUN.AYIPTIR SENİN YAPTIĞIN YAHU!..

SEN İSTEDİĞİN KADINLARLA EVLENEBİLİRSİN.SANA BEN BİR ŞEY DİYEMEM. BUNA MANİ DE OLAMAM..ANCAK BU AĞIR BİR SORUMLULUKTUR.SONU İSE BÜYÜK PİŞMANLIKTIR.BUNU DEMEK İSTİYORUM YAŞAMADIĞIN BİR HAYAT TECRÜBESİNİ BANA ANLATMA! BİZ ÇOK ŞEYLER GÖRDÜK BİLDİK.ÇOK EŞLİ OLANLARIN MUTLU OLDUĞUNU NE DUYDUM NE GÖRDÜM..GİT SOR SORUŞTUR ONA GÖRE KONUŞ BENİMLE...

VALLAHİ ŞU ANLAYIŞSIZLIK KADAR KÖTÜ BİRŞEY YOKMUŞ.BEN SENİ ÇOK İYİ ANLIYORUM SEN İSE BENİ HİÇ ANLAMIYORSUN...SENİN DERDİN HEP KADINDA BUYUR, İSTEDİĞİN KADINLARLA MEŞRU YOLDAN NİKAHLANABİLİRSİN.. SANA LAF SÖYLEYENİ DE EŞŞEKLER TEPSİN DİYORUM..

BU SÖZLERİM BİRAZ SANA SERT OLDU..ÇÜNKÜ BENİ BUNA MECBUR ETTİN...SEN NİYETİNİ ÇOKTAAN ETMİŞSİN.SANA ALLAH, HAYIRLI, MUTLU BİR UZUN ÖMÜR NASİP ETSİN İNŞAALLAH....

Seni sözlerin aslında Allah yasasına ama bunu hiç gündeme getiremiyorsunuz...

Eşinden ayrılanların tamamı neredeyse tek eşlidirler...

Çok eşlilelerde mutlu olanlar da vardır mutsuz olanlar da vardır ama çoğu mutludurlar...

Çok arzu ettiğin bir şeyi, yapamıyorsan edebini bil, "Ben yapamıyorum" de, yapana da giydirme ve afaki bir şekilde onlar adına konuşma...

Anadolu Yakası'nda Adalet Sarayı'na gitmiştim, boşanma dairesinde bulunuyordum, ürktüm...!!!!! Koca bir blok o hususa tahsis edilmiş boşanan boşanana... Hepsi tek eşki iki eşli bulamazsınız...

Diyeceğim o ki mutsuzluğun 4 evlilikle falan o kadar ilgi ve alakası yoktur...

Ama Müteşekkür için vardır...

Dahası bu kafada olan erkek ve kadınlar için vardır...

Çünkü bunlar demokrasinin değerleriyle aile yuvasının mutluluğuna ya da mutsuzluğuna karar verirler...

4 kadınla evlilik helaldir dileyen birle yetinir dileyen dörtle yetinir...

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
Seni sözlerin aslında Allah yasasına ama bunu hiç gündeme getiremiyorsunuz...

Eşinden ayrılanların tamamı neredeyse tek eşlidirler...

Çok eşlilelerde mutlu olanlar da vardır mutsuz olanlar da vardır ama çoğu mutludurlar...

Çok arzu ettiğin bir şeyi, yapamıyorsan edebini bil, "Ben yapamıyorum" de, yapana da giydirme ve afaki bir şekilde onlar adına konuşma...

Anadolu Yakası'nda Adalet Sarayı'na gitmiştim, boşanma dairesinde bulunuyordum, ürktüm...!!!!! Koca bir blok o hususa tahsis edilmiş boşanan boşanana... Hepsi tek eşki iki eşli bulamazsınız...

Diyeceğim o ki mutsuzluğun 4 evlilikle falan o kadar ilgi ve alakası yoktur...

Ama Müteşekkür için vardır...

Dahası bu kafada olan erkek ve kadınlar için vardır...

Çünkü bunlar demokrasinin değerleriyle aile yuvasının mutluluğuna ya da mutsuzluğuna karar verirler...

4 kadınla evlilik helaldir dileyen birle yetinir dileyen dörtle yetinir...

Sen önce şu soruma cevap ver.Önce senin yaşın kaçtır?Evli misin bekar mı?Eğer evliysen nedir bu senin başka hatunlar arayışın?Evliliğinde bir sıkıntın mı var yoksa?

ŞU SORUMA CEVAP NİYE VERMEK İSTEMİYORSUN?..

Son sözümü verdiğin cevaba göre verip artık bir şey yazmayacağım ve akabinde hemen çekileceğim..

Sabırla bekliyorum..

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
ŞU SORUMA CEVAP NİYE VERMEK İSTEMİYORSUN?..

Son sözümü verdiğin cevaba göre verip artık bir şey yazmayacağım ve akabinde hemen çekileceğim..

Sabırla bekliyorum..

Benim derdim "helal"i "helal" olarak ifade etmektir. Başka da bir derdim yoktur.

Ben kendime "tek eşliliği" münasip görürüm, bu benle alakalı bir yorumdur.

Ama falan müslüman erkek de 4 kadınla hayatını renklendirmiş halinden mutlu ise buna da küfretmenin bir anlamı yoktur.

Biz "helal" olanı ifade ediyoruz ve haliyle "helal"i de savunuyoruz...

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
Benim derdim "helal"i "helal" olarak ifade etmektir. Başka da bir derdim yoktur.

Ben kendime "tek eşliliği" münasip görürüm, bu benle alakalı bir yorumdur.

Ama falan müslüman erkek de 4 kadınla hayatını renklendirmiş halinden mutlu ise buna da küfretmenin bir anlamı yoktur.

Biz "helal" olanı ifade ediyoruz ve haliyle "helal"i de savunuyoruz...

Yahu yine aynı cevabı verdin.Evli misin bekar mı? Soru budur.Hepsi bu kadar.Mırın kırın istemiyorum ben.Açık ve net söyle bunu...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Evli olsam ne olur, bekar olsam ne olur ya da dul olsam ne olur...

Bir erkeğin aynı anda dört kadını nikahı altında tutması her halukarda helaldir, fiil zina değildir. Yani bu kadar, meseleyi ne kadar büyüttünüz ya...

Şunu söyliyeyim ama,

Hiçbir kadın (istisna çok azdır) kocasının ikinci evliliğine razı değildir, böyle bir şeyin evde anılması dahi, büyük bir patlamaya sebeptir.

Demokrasim benim iyi işler becermişsin vesselam..

Bu sefer ne oluyor, gizli gizli zinaya devam, çok açık da konuşayım, hanımları bunu da biliyor, onlar için böylesi daha güzel...

Demokrasiye bak demokrasiye...

ihvanistanbul

AkhenAton
Neyi tartışıyorsunuz ki?

Benim tanıdığım 2 eşi olan bir kaç kişi var. 3 eşi olanı duydum henüz 4. eşi alanı görmedim de duymadım da. Yani fiiliyatta yasak bir anlam ifade etmiyor. Bir de Mevla 4. eşe kadar müsade etmişse bu hakkı kullananı kınamak her ne niyetle olursa olsun doğru değil. Tıpkı zekatını veren zengini sen niye mercedes'e biniyorsun diye kınamaya benziyor...

Ahi Evran

Profesör
parayı veren düdüğü çalar...
devlet zaten 4 eşe izin veriyor, hatta 4 değil, 5 değil, sürüsüne bereket diyor...

Ecrin

'Bâd-ı Sabâ..'
parayı veren düdüğü çalar...
devlet zaten 4 eşe izin veriyor, hatta 4 değil, 5 değil, sürüsüne bereket diyor...

Bu kadar ucuz yani evlilik sizin için maşallah..Parayı ver eşin olsun istediğin kadar olur evet olurda eş mi olur o insandan başka bişi mi bilinmez :)nasılsa para konuşuyor arada sonuna kadar o şekilde devam edecektir evlilik maddiyat varsa var olacak ticari bi kurum olmaktan ileri gitmeyecektir..Size ve bu şekilde düşünenlere ticaretlerinde mutluluklar dilerim..:)