Devlet 4 evliliğe izin vermeli mi?

Devlet 4 evliliğe izin vermelimi?

• Kullanılan toplam oy
    26

elbiss

Ordinaryus
Neyini düşünecem, 4 kadını nikah altında tutmak helaldir.

Lakin, hiç bir aile, kadın ya da kızlar buna yanaşmayacakmış, yanaşmasınlar, erkekler de tek'le yetinirler... Bu kadar basit...

Rabbimize ŞÜKÜR olsun TEK OLAN VE YÜCE OLAN ALLAH a HAMD olsun bize neyi verir neyi bahşederse bunada ÇOK ŞÜKÜR....

Ben yazar geçerim gerisi nasip...Hayırlısı oolsun demekten başka birşey aklıma gelmiyor üzgünüm...

Böyle.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Müslüman bir erkeği ya da müslüman bir kadını "şehvet düşkünü" gösterenler hesap veremezler...!!!! Onlar derhal tövbe etmeliler...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Rabbimize ŞÜKÜR olsun TEK OLAN VE YÜCE OLAN ALLAH a HAMD olsun bize neyi verir neyi bahşederse bunada ÇOK ŞÜKÜR....

Ben yazar geçerim gerisi nasip...Hayırlısı oolsun demekten başka birşey aklıma gelmiyor üzgünüm...

Böyle.

Sana çok açık bir şey ifade edeyim,

Ben bu konuyu genel ve olması gereken ve İslam eksenli paylaşıyor ve nesnel olmaya çalışıyorum lakin bu hassasiyet siz de yok...

İslam 4'e kadar ruhsat vermiş, amanne... Kabul ettik...

Şimdi bana sor ve fikrimi al, ben de cevap veriyorum:

"Ben sadece ve sadece "tek"le yetinirim... (Çok büyük konuşmayayım ama) asla çok eşliliğe kapı aralamam, asla... Çok eşliliği de - kendi adıma - tavsiye etmem..!"

Bu cümlem nesnel değildir, benim düşüncem de budur kendim için...

Selamlar...

elbiss

Ordinaryus
Sana çok açık bir şey ifade edeyim,

Ben bu konuyu genel ve olması gereken ve İslam eksenli paylaşıyor ve nesnel olmaya çalışıyorum lakin bu hassasiyet siz de yok...

İslam 4'e kadar ruhsat vermiş, amanne... Kabul ettik...

Şimdi bana sor ve fikrimi al, ben de cevap veriyorum:

"Ben sadece ve sadece "tek"le yetinirim... (Çok büyük konuşmayayım ama) asla çok eşliliğe kapı aralamam, asla..."

Bu cümlem nesnel değildir, benim düşüncem de budur kendim için...

Selamlar...

o zaman arada DÜŞÜNMEN gerekli...

İSLAMİYET neden çok eşlilik demiş niçin demiş ve hangi kaideler altında demiş...???

neden niçin ve nasıl gibi sorularını sormazsan...

birşeyler anlatmak isterken İSLAMİYETİ yanlış anlatabiliri ve yanlış tanıtabilirsin devamında İSLAMİYETE sıcak gözle bakan insanları soğutabilir ve hatta kaçırabilirsin...

Şunu unutmanı istemem...

İslamiyet içi boş kuru bir din ASLA değildir..

İSLAMİYETTE keskin hat ve kurallar hatta kaideler vardır ve bunu hiç unutma....

islamiyet TERAZİDE denge üzerine kurulu bir DİN ANLAYIŞINA sahiptir...

İslamiyette kadının yeri rolü ve önemi oldukça büyük ve hassas öneme sahiptir...

Eğer İslamiyette ki kadın rolünü bilmeden yanlış anlatır ve tarif edersen islamiyete bilmeden zarar verebilirsin....

Bazen aşırı iyi niyet beraberinde zarar getirebiliyor...

Bugün TERÖR denince neden islamiyet akla geliyor hayatında hiç sorabildin mi bilemem ama ben düşünüp sordum ve şu yanıtı buldum??

İslamiyet aşırı iyi niyet ile beslenmek istenmiş fakat malesef birden fazla farklı yorumlar ile yorumlanınca yanlış algılara sebebiyet vermiştir..

Oysaki islamiyet...

Sevgi ve kardeşlik dinidir..

Geçmişten günümüze gelen bir çok aşamada İSLAMİYETİN getirdiği medeniyet toplumları ve beraberindeki sevgi kardeşlik ve hoşgörü akımları oldukça misafirperver bir anlayış ile güzellikleri sunmuş..

Eğer islamiyeti ve beraberindeki sahip olduğu motif sanatını anlatmak istiyorsan yada tarif etmek istiyorsan o sevgiyi o sıcaklığı yaşamalı ve dönemleri süreçleri iyi algılamalısın...

İnsanları sen soğutuyorsun demiyorum asla böyle birşey yapmam sadece sana şunu söylemek istiyorum DÜŞÜN ....eğer düşünürsen şunu göreceksin...

Diyeceksin ki..

İSLAMİYETTE..

KURAL--KANUN---HUKUK--NİZAM---ADALET DİYECEKSİN....

İSLAMİYETTE RIZA olmadan hiçbirşey yapamazsın...

Yani geçmişte yaşanılan bütün hadiselere bak BÜYÜK ZAT insanlar RIZA olmadan hiçbir iş yapmamışlardır...

En büyük RIZA ALLAH ın rızasına NAİL olabilmektir bu dünyadaki en güzel rızadır...

Çok eşlilik Evlenmek için değil hali vakti olanlar için fakire yetime dula yardım edebilmek sahip çıkabilmektir...

Bugünlerin dünyasında Çok eşlilik kavramı zor bir kavram ama yapabilen oluyor kimse birşey demiyor zaten çünkü çok eşlilikte eşler arası adalet eşitlik ve sevgi dengede dağıtılması gerekiyor bunun vebali oluyor...oldukça sorumluluk ister....

İslamiyette çok eşlilik yok diye kimse birşey demedi çok eşlilik te izin var ama hangi durumlarda bunun bilinip düşünülmesi çok önemli...

yoksa genel manada şunu yanlış anlama yazılarım asla sana yönelik değil seni alıntılamış olabilirim belki ama ben kişiye dönük yazmam genel nitelikte yazılar yazarım yani ben ne seni nede bir başkasını zorda bırakırım genel yazarım....eğer yazılarım yanlış anlayan arkadaşlarım varsa yanlış anlamayın kardeşimi zorda bırakmayında derim...alçak gönüllüyümdür...senden sadece tek şey istedim düşün diye sende red ettin o yüzden daha fazla birşey yazamayacağım kusura kalma...vesselam değip konuya son yazı akışımı bitiiriyorum...

Benim sözler kısa olur çok söz boş söz olarak görürüm...benim hayatımın altın kuralı budur malesef az söz güzel söz yeterli bence..

Böyle.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
o zaman arada DÜŞÜNMEN gerekli...

İSLAMİYET neden çok eşlilik demiş niçin demiş ve hangi kaideler altında demiş...???

neden niçin ve nasıl gibi sorularını sormazsan...

birşeyler anlatmak isterken İSLAMİYETİ yanlış anlatabiliri ve yanlış tanıtabilirsin devamında İSLAMİYETE sıcak gözle bakan insanları soğutabilir ve hatta kaçırabilirsin...

Şunu unutmanı istemem...

İslamiyet içi boş kuru bir din ASLA değildir..

İSLAMİYETTE keskin hat ve kurallar hatta kaideler vardır ve bunu hiç unutma....

islamiyet TERAZİDE denge üzerine kurulu bir DİN ANLAYIŞINA sahiptir...

İslamiyette kadının yeri rolü ve önemi oldukça büyük ve hassas öneme sahiptir...

Eğer İslamiyette ki kadın rolünü bilmeden yanlış anlatır ve tarif edersen islamiyete bilmeden zarar verebilirsin....

Bazen aşırı iyi niyet beraberinde zarar getirebiliyor...

Bugün TERÖR denince neden islamiyet akla geliyor hayatında hiç sorabildin mi bilemem ama ben düşünüp sordum ve şu yanıtı buldum??

İslamiyet aşırı niyet ile beslenmek istenmiş fakat malesef birden fazla farklı yorumlar ile yorumlanınca yanlış algılara sebebiyet vermiştir..

Oysaki islamiyet...

Sevgi ve kardeşlik dinidir..

Geçmişten günümüze gelen bir çok aşamada İSLAMİYETİN getirdiği medeniyet toplumları ve beraberindeki sevgi kardeşlik ve hoşgörü akımları oldukça misafirperver bir anlayış ile güzellikleri sunmuş..

Eğer islamiyeti ve beraberindeki sahip olduğu motif sanatını anlatmak istiyorsan yada tarif etmek istiyorsan o sevgiyi o sıcaklığı yaşamalı ve dönemleri süreçleri iyi algılamalısın...

İnsanları sen soğutuyorsun demiyorum asla böyle birşey yapmam sadece sana şunu söylemek istiyorum DÜŞÜN ....eğer düşünürsen şunu göreceksin...

Diyeceksin ki..

İSLAMİYETTE..

KURAL--KANUN---HUKUK--NİZAM---ADALET DİYECEKSİN....

İSLAMİYETTE RIZA olmadan hiçbirşey yapamazsın...

Yani geçmişte yaşanılan bütün hadiselere bak BÜYÜK ZAT insanlar RIZA olmadan hiçbir iş yapmamışlardır...

En büyük RIZA ALLAH ın rızasına NAİL olabilmektir bu dünyadaki en güzel rızadır...

Çok eşlilik Evlenmek için değil hali vakti olanlar için fakire yetime dula yardım edebilmek sahip çıkabilmektir...

Bugünlerin dünyasında Çok eşlilik kavramı zor bir kavram ama yapabilen oluyor kimse birşey demiyor zaten çünkü çok eşlilikte eşler arası adalet eşitlik ve sevgi dengede dağıtılması gerekiyor bunun vebali oluyor...oldukça sorumluluk ister....

İslamiyette çok eşlilik yok diye kimse birşey demedi çok eşlilik te izin var ama hangi durumlarda bunun bilinip düşünülmesi çok önemli...

yoksa genel manada şunu yanlış anlama yazılarım asla sana yönelik değil seni alıntılamış olabilirim belki ama ben kişiye dönük yazmam genel nitelikte yazılar yazarım yani ben ne seni nede bir başkasını zorda bırakırım genel yazarım....eğer yazılarım yanlış anlayan arkadaşlarım varsa yanlış anlamayın kardeşimi zorda bırakmayında derim...alçak gönüllüyümdür...senden sadece tek şey istedim düşün diye sende red ettin o yüzden daha fazla birşey yazamayacağım kusura kalma...vesselam değip konuya son yazı akışımı bitiiriyorum...

Benim sözler kısa olur çok söz boş söz olarak görürüm...benim hayatımın altın kuralı budur malesef az söz güzel söz yeterli bence..

Böyle.

Hikaye faslını geçelim...

Biraz sahabe hanımlarına benzeyiniz... Hikaye okumayınız...

Biz erkekler de sahabe erkeklerine benzeyelim, anlaştık mı..? Biz de hikaye okumayalım...

İslam, bir erkeğe dört kadını aynı anda nikah altında tutmaya izin vermiştir...

Mes'ele bu..!!!!

Hikaye faslını bırak...

Evlenenler o fasılları senden iyi düşünürler... ---))))

NOT

İslam'ın güzelliği karşısında ezilmeyiniz, duruşunuzu dik tutunuz...

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
Yazıya bak beriye gel... ---)))

4 eşe "adaletsizlik" yapmak "haram" ama bir "eş"e adaletsizlik yapmak "helal..."

---)))))

Evliliği farz gören hiçbir erkek yoktur...

Lakin, 4 kadınla evliliği isteyip de, bu konuda süt dökmüş kediden farklı olamayan erkek takımı mes'eleye böyle yanaşmak zorunda. ---)))))

Müsade etseler balıklama atlayacaklar da Allah'tan kafalarına bir tencere kulpu yiyorlar da böyle şeyi icra edemiyorlar...

Evlilik sünnettir... Genel manada...

Bir erkek tek bir kadınla da yetinir, isterse 4 kadını da nikahı altında tutar... Tabi kendisine varacak kadın ya da kız çıkarsa, çıkmazsa "tek"le yetinecektir...

Bu cevabın bana mı başkasına mı?Ona göre yorum yapacağım..

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Bu cevabın bana mı başkasına mı?Ona göre yorum yapacağım..

Cevap vermeyiniz gereği yoktur ama şu kadarını ifade edeyim:

"Müslüman erkekleri ve kadınları "şehvet düşkünleri" şeklinde sıfatlandıranlar Allah'a hesap veremezler..."

Selamlar...

elbiss

Ordinaryus
Hikaye faslını geçelim...

Biraz sahabe hanımlarına benzeyiniz... Hikaye okumayınız...

Biz erkekler de sahabe erkeklerine benzeyelim, anlaştık mı..? Biz de hikaye okumayalım...

İslam, bir erkeğe dört kadını aynı anda nikah altında tutmaya izin vermiştir...

Mes'ele bu..!!!!

Hikaye faslını bırak...

Evlenenler o fasılları senden iyi düşünürler... ---))))

NOT

İslam'ın güzelliği karşısında ezilmeyiniz, duruşunuzu dik tutunuz...

Bu arada Ben erkeğim :) bak demek ki arada insan yanılgıya düşüp hata yapabiliyormuş :)...

neyse çok söz benim için içi doldurulmayan boş sözler oluyor benden bu kadar nasıl görmek istiyorsan öyle görebilirsin ama İSLAMİYET içi boş kuru bir din ASLA olmadı olmazda...

İSLAMİYET te KURALLAR ve NİZAMLAR ve DENGE unsurları vardır....en büyük dengede RIZASIZ hiçbir iş olmayacağıdır ki EN BÜYÜK RIZA SADECE ALLAH tan istenir ve beklenilir...

velhasıl kelam söyleyeceklerim bu kadar olsun..

Böyle.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Bu arada Ben erkeğim :) bak demek ki arada insan yanılgıya düşüp hata yapabiliyormuş :)...

neyse çok söz benim için içi doldurulmayan boş sözler oluyor benden bu kadar nasıl görmek istiyorsan öyle görebilirsin ama İSLAMİYET içi boş kuru bir din ASLA olmadı olmazda...

İSLAMİYET te KURALLAR ve NİZAMLAR ve DENGE unsurları vardır....en büyük dengede RIZASIZ hiçbir iş olmayacağıdır ki EN BÜYÜK RIZA SADECE ALLAH tan istenir ve beklenilir...

velhasıl kelam söyleyeceklerim bu kadar olsun..

Böyle.

Söylediklerinin bir anlamı yoktur konu için...

4 kadınla aynı anda nikahlanmak erkeğe helaldir... Mes'ele bu...

Evlilikler olacaksa, o saydığınız maddeler zaten konuşulur...

Selamlar...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
böyle bir şart yok......

2 evli olupta, her ikisini razı eden adamın, elini öpmek lazım...

Ben öyle erkekler tanıyorum ki, 4 kadınla evli ve hepsi hallerinden memnun ve cıvıl cıvıllar...

Bu adama ne yapacağız Abdullah Bey..???

Onu da siz söyleyin, 2 eşli olana söylemişsiniz...

elbiss

Ordinaryus
böyle bir şart yok......

2 evli olupta, her ikisini razı eden adamın, elini öpmek lazım...

Aile rıza gelmedikten sonra KIZI nasıl alacaksın kardeşim :) ....hadi kızı aldın AİLE arkandan ALLAH a DUA ediyor ALLAH huzurunda hesabı nasıl vereceksin ....ne kadar rahat bir düşünce....Ailenin rızasını bir kenara bırak değil bu dünyada ahirette dahi rızasız bir iş yapamazsın.....

ALLAH hoşnut edilmeden ALLAH ın rızasına nail olunmadan DÜNYALIK HEVES HEVA nedir...bilinmeyen birşey mi var yoksa eskilerden bize getirilmeyen birşeyler mi eksik kaldı....??

Lut kavmi heva ve isteklerine yenik düştüydü de ne oldular....onlarda şehvet ve arzularının peşinden ilerlemişlerdi...konuyla gereksiz gibi belki ama aslında iyi bir örnek....aradaki nüans yakalanıp görülebilirse ta bi nasip....neyse...

bana yazmayın daha yahu ortaya yazın :) ben bıraktım söyleyeceğimi söyledim..gerisi size kalmış..dilediğinizi yapın fani dünya kral olanda mezara girecek fakir olanda insan bir tek toprakta EŞİT ne güzel ŞÜKÜR olsun ALLAH a...Maşallah.

Böyle..

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Ben öyle erkekler tanıyorum ki, 4 kadınla evli ve hepsi hallerinden memnun ve cıvıl cıvıllar...

Bu adama ne yapacağız Abdullah Bey..???

Onu da siz söyleyin, 2 eşli olana söylemişsiniz...

hepsi hakikatten razılarmı, yoksa, mecburiyetten, sesmi çıkartmıyorlar.... hepsi canı gönilden razı iseler, o adamı göster, ciddi elini öpelim.....

bu arada, parayı ver, sonra, saldım çayıra misali bir hayat ise,bunun hesabı çok daha ağırdır....

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
hepsi hakikatten razılarmı, yoksa, mecburiyetten, sesmi çıkartmıyorlar.... hepsi canı gönilden razı iseler, o adamı göster, ciddi elini öpelim.....

bu arada, parayı ver, sonra, saldım çayıra misali bir hayat ise,bunun hesabı çok daha ağırdır....

Müslümanlardan bahsediyoruz, tenekelerden değil, tenekelerin tek hanımları da olsa onların halleri zaten berbat..

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Aile rıza gelmedikten sonra KIZI nasıl alacaksın kardeşim :) ....hadi kızı aldın AİLE arkandan ALLAH a DUA ediyor ALLAH huzurunda hesabı nasıl vereceksin ....ne kadar rahat bir düşünce....Ailenin rızasını bir kenara bırak değil bu dünyada ahirette dahi rızasız bir iş yapamazsın.....

ALLAH hoşnut edilmeden ALLAH ın rızasına nail olunmadan DÜNYALIK HEVES HEVA nedir...bilinmeyen birşey mi var yoksa eskilerden bize getirilmeyen birşeyler mi eksik kaldı....??

Lut kavmi heva ve isteklerine yenik düştüydü de ne oldular....onlarda şehvet ve arzularının peşinden ilerlemişlerdi...konuyla gereksiz gibi belki ama aslında iyi bir örnek....aradaki nüans yakalanıp görülebilirse ta bi nasip....neyse...bana yazmayın daha yahu ortaya yazın :) ben bıraktım söyleyeceğimi söyledim..gerisi size kalmış..dilediğinizi yapın fani dünya kral olanda mezara girecek fakir olanda insan bir tek toprakta EŞİT ne güzel ŞÜKÜR olsun ALLAH a...Maşallah.

Böyle..
kızın ailesi diye belirtmemişsin, erkeğin ilk eşinin rızası gibi algılandı.....mesele, fıkhı boyutlu.....

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
Müslüman bir erkeği ya da müslüman bir kadını "şehvet düşkünü" gösterenler hesap veremezler...!!!! Onlar derhal tövbe etmeliler...

TAHSİN beyim...Seninle anlaşamadığımız konu yok.Lakin bu mevzunun bazılarına göre ağır, bazılarına göre çocuk oyuncağı gibi geliyor.Kadınların birden fazla evlilik yapması zaten haramdır."Şehvet düşkünü" dediğimiz şey erkekleri ilgilendirmektedir."Şehvet düşkünü" dediğimizden maksat;azgın bir erkeğin tek eşlilikten razı olamamasıdır..Bir kimsenin şehveti belli bir yaşa geldiğinde duraklar.Böyle bir durumda şehveti kesilen bir erkeğin birden fazla evlilik yapmış ise o ikinci veya üçüncü eşini hemen boşaması mı lazımdır?İyice yaşlandıkça mecburen ya onları boşayacak veya onları idare edecektir.Eğer bu ilk eşinden sonra evlendikleri kadınlar genç ise vay o erkeğin haline!Gerisini düşünmek istemiyorum...Ayrı ayrı eşlerden çocukların olması da bir sıkıntıdır.Bu gibi durumlar miras paylaşımında bile çeşitli açmazlara ve anlaşmazlıklara kadar varabiliyor.Burada adaleti gözetmek iyice zorlaşıyor.Bu ise kendisi için büyük bir sıkıntı olur.Benim sana demek istediğim şu; bir evliliğin sorumluluğu mu daha çok, yoksa çok evliliğinin mi? Sen meselenin henüz mahiyetini bilmiyorsun.Ben sana aslında kapalı konuşuyorum.Bazı hususi meseleler var ki, burada bunları açıkça beyan etmek abes olur ki, yanlış anlaşılmalara sebep olabiliriz.Seni iyi anlıyorum ama asıl maksadını da biliyorum.Bu, bende saklı kalsın..

Burada yaşı küçük olanlarımız bile var.Mesele bir çırpıda anlatılacak gibi değildir.

Daha fazla yazmak istemiyorum.Bunu özelden izah etmeliyim sana...İster sen bana soru sor, ister ben sana!..Ne dersin buna..?..

Not:Birazdan uyumaya gideceğim..Yarın biliyorsun bayram namazı var.Erken kalkmam lazım...

Hayırlı geceler..Geceniz mübarek olsun.Allah'a emanet olun..

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Müslümanlardan bahsediyoruz, tenekelerden değil, tenekelerin tek hanımları da olsa onların halleri zaten berbat..

Tahsin bey,;), diyorumya, böyle bir adam var ise, ondan evliliği öğrenebilirsin, faydalı olacağını sanırım.... aslında, günümüz müslüman erkekleride, birşeyler öğrenebiliriz.....

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
Mesele aslında oldukça çok ciddi ve ağırdır.Sosyal yönü çok muammalı ve meşakkatli olduğu gibi,fıkhi yönü de ağırdır.Öyle vay nefsine göre fetva vermek yok.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Netice:

Bir erkeğin dört kadını aynı anda nikah altında tutması helaldir...