Cübbelinin ebubekir sifil hocaya reddiyesi

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Enfiye, toz haline getirilmiş tütünün burun deliklerine çekilerek tüketicide nefes yoluyla fizyolojik etki yapan bir tütün mamulüdür. :) :)

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Orası öyle de tutulan oruçlar nereye gitti onu da düşünmek gerek öyle değil mi..?

aynen öyle....

İsa. asm. a havarileri, "bize öyle bir şey öğret ki, onunla cennete girelim" diye sormuşlar,

İsa asm. " hiç konuşmayın" buyurmuş,

Havariler, " bunu başaramayız" deyince,

İsa asm. " o vakit, hayırdan başka bir şey konuşmayın", buyurmuş.....

fakiri

Kıdemli Üye
dalalet sahibinin gıybeti olmaz...sende onlardansın.... oldumu, kandil günü...

Tabi canım tabiii! Size asla bir zevâl ve yasak asla yoktur !
Siz gıybet yapmakta, günâh-masiyet işlemekte serbest ve şerbetlisiniz !
Kılıflarınız hazır ve nazırdır!
Zebanilerin topuzları tepenize indiğinde "dalalet sahibi" nakaratını orada da tekrarlarsın!

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Tabi canım tabiii! Size asla bir zevâl ve yasak asla yoktur !
Siz gıybet yapmakta, günâh-masiyet işlemekte serbest ve şerbetlisiniz !
Kılıflarınız hazır ve nazırdır!
Zebanilerin topuzları tepenize indiğinde "dalalet sahibi" nakaratını orada da tekrarlarsın!

o vakit, bekle, ne diye saldırıyorsun durduk yerde....kendi, nefsi, problemlerim, yeterince yetiyor bana...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
"La havle vela guvvete illa billa hi'l aliyyi'l azım..."

"Ümmetimin 73 fırkaya ayrılacak, "fırka-ı naciye" müstesna diğerleri helak olacak" buyuran kimdi..?

Şurada 30 kişi var ya da yok, 30 kişi de farklı bir "fırka" ekseninde...

Bu hadisleri siz kime okuyorsunuz anlamadım, bence kendinize okumanız en güzelidir...

"Allahümme salli ale seyyidine muhammedin ve ale ali muhammed.."

abdullah birisi

Kıdemli Üye
o vakit, bekle, ne diye saldırıyorsun durduk yerde....kendi, nefsi, problemlerim, yeterince yetiyor bana...[/QUOTE

İslâm Dini Müslümanlara yapmadıklarını söylemeyi yasaklamıştır !

Hadisi Şeriflere imanın olduğuna şahitlik yaparım...

Hz. Enes anlatıyor: Biz Hz. Peygamber. (a.s.m)’e:
“Ey Allah’ın Resulü! Biz kendimiz her şeyi tam yerine getirmedikçe, başkasına iyiliği emretmeyecek miyiz? Veya kendimiz bütün kötülüklerden sakınmadıkça kimseyi kötülükten sakındırmayacak mıyız?”
diye sorduk. Hz. Peygamber (a.s.m):
“Hayır! Kendiniz her şeyi/emredilen bütün iyilikleri yerine getirmeseniz dahi yine de başkasına iyiliği emredin/tavsiye edin. Bütün kötülüklerden sakınmazsanız bile yine de başkasını kötülükten sakındırmaya çalışın.” diye buyurdu.(bk. Gazali, İhyau’l-Ulum, II/329).

fakiri

Kıdemli Üye
Hadisi Şeriflere imanın olduğuna şahitlik yaparım...

Hz. Enes anlatıyor: Biz Hz. Peygamber. (a.s.m)’e:
“Ey Allah’ın Resulü! Biz kendimiz her şeyi tam yerine getirmedikçe, başkasına iyiliği emretmeyecek miyiz? Veya kendimiz bütün kötülüklerden sakınmadıkça kimseyi kötülükten sakındırmayacak mıyız?”
diye sorduk. Hz. Peygamber (a.s.m):
“Hayır! Kendiniz her şeyi/emredilen bütün iyilikleri yerine getirmeseniz dahi yine de başkasına iyiliği emredin/tavsiye edin. Bütün kötülüklerden sakınmazsanız bile yine de başkasını kötülükten sakındırmaya çalışın.” diye buyurdu.(bk. Gazali, İhyau’l-Ulum, II/329).

Bu hadis-i Şerifle taban tabana zıt ayrı bir hadis-i şerif daha vardır beyim. Hem de sadece İhyâ'da değil Buhari ve Müslim gibi iki maruf muhaddisin kitabında tahriç edilmiş...Onu da biz yazalım istersen !
"""Kıyamet gününde bir adam getirilir, ateşe atılır, ateş içinde değirmen taşı gibi dönmeye başlar. Cehennem ehli onun etrafını çevirirler: "Ey falan! Sen bize iyilikleri emreder, fenalıkları yasaklar değil miydin?" derler. "Evet ama, ben size emreder, kendim yapmazdım; sizi yasaklar, kendim yapardım.""" der. Şu halde insan, başkasına öğüt verirken, kendini unutmamalı, ele telkin verip de, kendi zakkum salkımı yutmamalıdır. İrşad (halkı aydınlatmak) için doğru söyleyenler böyle olursa, sapıtmak için eğri söyleyenlerin hali kıyas edilsin!..
İkincisi, konu hakkında ortada apaçık ayet-i celile varken hadislere tutunmak hiç doğru bir iş değildir diye düşünüyoruz. Rabbimiz Bakara Sûresi 44.ayet-i celilesinde
"Siz Kitab’ı (Tevrat’ı) okuyup durduğunuz hâlde, kendinizi unutup başkalarına iyiliği mi emrediyorsunuz? (Yaptığınızın çirkinliğini) anlamıyor musunuz?"
diye buyurmamış mı? Buyurmuyor mu?

Yapmadığını anlatanların veya söyleyenlerin avare kasnak gibi boşa döndüğünü bilmeyen mi var yeryüzünde !.
Siz daha halâ neden bahsediyorsunuz ?
Sizin Müslümanlığı algılamada çok büyük bir sorununuz var, çok büyük bir sorununuz !
İşte, biz de bu absrdlüğünüzü ortaya koyup- çıkarıyoruz !

abdullah birisi

Kıdemli Üye

Bu hadis-i Şerifle taban tabana zıt ayrı bir hadis-i şerif daha vardır beyim. Hem de sadece İhyâ'da değil Buhari ve Müslim gibi iki maruf muhaddisin kitabında tahriç edilmiş...Onu da biz yazalım istersen !
"""Kıyamet gününde bir adam getirilir, ateşe atılır, ateş içinde değirmen taşı gibi dönmeye başlar. Cehennem ehli onun etrafını çevirirler: "Ey falan! Sen bize iyilikleri emreder, fenalıkları yasaklar değil miydin?" derler. "Evet ama, ben size emreder, kendim yapmazdım; sizi yasaklar, kendim yapardım.""" der. Şu halde insan, başkasına öğüt verirken, kendini unutmamalı, ele telkin verip de, kendi zakkum salkımı yutmamalıdır. İrşad (halkı aydınlatmak) için doğru söyleyenler böyle olursa, sapıtmak için eğri söyleyenlerin hali kıyas edilsin!..
İkincisi, konu hakkında ortada apaçık ayet-i celile varken hadislere tutunmak hiç doğru bir iş değildir diye düşünüyoruz. Rabbimiz Bakara Sûresi 44.ayet-i celilesinde
"Siz Kitab’ı (Tevrat’ı) okuyup durduğunuz hâlde, kendinizi unutup başkalarına iyiliği mi emrediyorsunuz? (Yaptığınızın çirkinliğini) anlamıyor musunuz?"
diye buyurmamış mı? Buyurmuyor mu?

Yapmadığını anlatanların veya söyleyenlerin avare kasnak gibi boşa döndüğünü bilmeyen mi var yeryüzünde !.
Siz daha halâ neden bahsediyorsunuz ?
Sizin Müslümanlığı algılamada çok büyük bir sorununuz var, çok büyük bir sorununuz !
İşte, biz de bu absrdlüğünüzü ortaya koyup- çıkarıyoruz !

Bütün, hadisi şeriflere imanım var....sen, kendi derdine yan...