Cübbeli Hoca : Erkekle Kadın Çalışma Ortamında Tek Başlarına Kalırsa Bu 'Halvete' Girer !!!

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Bazı arkadaşlar abuk sabuk kelam ediyorlar ve diyorlar ki:

"İsteyen kapalı okusun isteyen açık; isteyen karma okusun isteyen okumasın."

Bu arkadaşlar neyi kastediyorlar bilemiyorum ama şu kadarını söyliyeyim:

İslam, "İslami Uygulamaya" ancak müsaade eder başkasına etmez.

İsteyen karma çalışsın isteyen erkekli kadınlı çalışsın olmaz...

İslam sadece, kadın ve erkeklerin bir arada bulunamayacağı ortamlara müsaade eder, başkasına etmez...

Duyururum...

Yazına İSLAMİ açıdan bakınca aynen katılyorum.

ABUK SUBUK dediklerinden birisi de benim sanıyorum ama ben İSLAMİ OLAN BUDUR anlamında yazmadım, ŞU ANKİ ORTAMDA, LAİK DEMOKRATİK VS.VS. ORTAMINDA EN AZINDAN KADINLARA HİTAP EDECEK BİR HASTANENİN UYGUN OLDUĞUNU ANLATMAK için yazdım.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Yazına İSLAMİ açıdan bakınca aynen katılyorum.

ABUK SUBUK dediklerinden birisi de benim sanıyorum ama ben İSLAMİ OLAN BUDUR anlamında yazmadım, ŞU ANKİ ORTAMDA, LAİK DEMOKRATİK VS.VS. ORTAMINDA EN AZINDAN KADINLARA HİTAP EDECEK BİR HASTANENİN UYGUN OLDUĞUNU ANLATMAK için yazdım.

Sana demedim genel paylaştım, İslam sadece kendi kırmızı çizgilerine müsade eder başkasına etmez...

Gocunmanın anlamı yoktur, hak ve batıl savaşının çıkış nüvesi de budur...

Yapacak bir şey yoktur...

Mugalata

Kıdemli Üye
Katılmıyorum size.

Bütün çalışanları kadın hastane rahatlıkla olur.

Doktoru, hemşiresi, şoförü, güvenlikçisi vs.vs. neden olmasın, yahu gittiğimiz her yerde erkek güvenlik görevlisinden daha çok kadın güvenlikçi var her yerde görüyoruz, kadın hastanesi olunca neden olmasın ki? Eczacı da olur, depocu da olur hepsi olur.

Kaldı ki illaki bunlar kadına uygun değil derseniz bunun da alternafi var, çaresi var: Kadınların hastenesi, içerisi kadın çalışanlar olur, deposu ayrı bir binada vs. olur. Çare tükenmez yani.

Sırf kadınlara hizmet veren hastane mutlaka olmalıdır, bu şartdır.

İsteyen kadın karışık hastaneye gitsin, o onun sorunu ama erkek doktora gitmek istemeyen kadınlar da rahatlıkla tercih edebileceği bir seçeneği olmalıdır.

isteyen dediğiniz gibi yapsın ama bunu her yerde uygulamak da mümkün değil. sadece istanbul gibi büyük şehirlerde yaşamıyor insanlar. küçük yerleri de düşünürsek bu dediğinizin pek mümkün olmayacağını kabul edersiniz.

aslında çok naif bir öneri, sadece kadınların çalıştığı işyerleri önerisi. günümüzde ekonomik düzen o şekilde oluşmuş ki, her sektör birbiriyle bağlantılı. kadınlarla erkekler bir araya ister istemez gelecektir.

ayrıca doğrusu, bir araya gelmelidir de. bundan kötülük çıkmaz. tabii her yerde kötü insan vardır. bunun çözümü, artık pratik olarak mümkün olmayacak bir ayrımcılıkta değil.

insanların gelişimi kadınla erkeğin, kızla oğlanın bir arada olduğu zamanlar daha olumlu gerçekleşir. ayrı-gayrılık olunca bir yanımız eksik kalır. ruhen eksik kalırız, aklen eksik kalırız. kaba kalırız, incelemeyiz. askerlik döneminizdeki ruh hâlinizi hatırlayınız.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
isteyen dediğiniz gibi yapsın ama bunu her yerde uygulamak da mümkün değil. sadece istanbul gibi büyük şehirlerde yaşamıyor insanlar. küçük yerleri de düşünürsek bu dediğinizin pek mümkün olmayacağını kabul edersiniz.

aslında çok naif bir öneri, sadece kadınların çalıştığı işyerleri önerisi. günümüzde ekonomik düzen o şekilde oluşmuş ki, her sektör birbiriyle bağlantılı. kadınlarla erkekler bir araya ister istemez gelecektir.

ayrıca doğrusu, bir araya gelmelidir de. bundan kötülük çıkmaz. tabii her yerde kötü insan vardır. bunun çözümü, artık pratik olarak mümkün olmayacak bir ayrımcılıkta değil.

insanların gelişimi kadınla erkeğin, kızla oğlanın bir arada olduğu zamanlar daha olumlu gerçekleşir. ayrı-gayrılık olunca bir yanımız eksik kalır. ruhen eksik kalırız, aklen eksik kalırız. kaba kalırız, incelemeyiz. askerlik döneminizdeki ruh hâlinizi hatırlayınız.

Yanlışa doğru diyorsunuz. Katılmıyorum. ASLINDA DOĞRU OLAN ayrı ayrı olunmasıdır, bir kötülük olmaz vs. hikayedir, siz Allahdan daha mı doğru biliyorsunuz?

Mugalata

Kıdemli Üye
Bazı arkadaşlar abuk sabuk kelam ediyorlar ve diyorlar ki:

"İsteyen kapalı okusun isteyen açık; isteyen karma okusun isteyen okumasın."

Bu arkadaşlar neyi kastediyorlar bilemiyorum ama şu kadarını söyliyeyim:

İslam, "İslami Uygulamaya" ancak müsaade eder başkasına etmez.

İsteyen karma çalışsın isteyen erkekli kadınlı çalışsın olmaz...

İslam sadece, kadın ve erkeklerin bir arada bulunamayacağı ortamlara müsaade eder, başkasına etmez...

Duyururum...

islamiyetin kitabında olmayan hükümleri size mi tebliğ yetkisini verdiler de duyuruyorsunuz? bu ne cüret!

hz. muhammed zamanında kadınlar erkeklerle birlikte sosyal hayata katılabiliyordu. kuran'da da kaç-göçuygulaması getirilmemiştir. siz ve cübbeli, islamiyetin bir kuralını değil, eski arab geleneklerini duyuruyorsunuz.

bizim toplumumuzda da kaç-göç yoktu, halen de fazla yoktur. dışarıdan ithal edilmiştir olan kısmı da.

şunu da bilin: isteseniz de istemeseniz de, karma eğitim ve karma iş hayatı artık bir realitedir. sizler, bu istemediğiniz karma sistemin getirdiği imkanlarla yaşamaya devam ediyorsunuz. sağlığınız bozulduğunda o karma sistemin buluşlarıyla tedavi oluyorsunuz. düne kadar daha acılı tedavi yolları artık terkediliyor ve yeni buluşlar sayesinde çok daha kısa sürede, çok daha acısız biçimde tedavi olup iyileşiyorsunuz.

mesela kemoterapi artık tarih oluyor ve yerine çok daha sağlıklı tedavi imkanı geliyor. bunu kadınlarla erkeklerin ayrı ayrı araştırdığı kliniklerde mi buldular sanıyorsunuz? birlikte araştırdılar. o insanlığa hizmet eden buluşlarda kadın ve erkek bilim insanlarının ortak emeği, ortak aklı ve alın teri var. siz o sayede sağlığınıza kavuşuyorsunuz.

bir tarafta insanı geliştiren, yücelten, en saygın yerlere getiren bir anlayış, öbür tarafta, insandan korkan, insana güvenmeyen, insanı birbirinden ayıran bir ilkel zihniyet. bir de kalkmış bu zihniyeti islamiyete mal ediyorsunuz!

Mugalata

Kıdemli Üye
Yanlışa doğru diyorsunuz. Katılmıyorum. ASLINDA DOĞRU OLAN ayrı ayrı olunmasıdır, bir kötülük olmaz vs. hikayedir, siz Allahdan daha mı doğru biliyorsunuz?

ayrı ayrı olamaz artık. dünya bir köy değil. sistem o kadar girift, o kadar iç içe geçmiş durumda ki, mecburen zaten bir arada olunacak.

kötü ve istenmeyen bir takım durumlara karşı eğitim, terbiye, ahlak bilgisi vb verilecek. kendi çocuklarımıza mı güvenmiyoruz?

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
ayrı ayrı olamaz artık. dünya bir köy değil. sistem o kadar girift, o kadar iç içe geçmiş durumda ki, mecburen zaten bir arada olunacak.

kötü ve istenmeyen bir takım durumlara karşı eğitim, terbiye, ahlak bilgisi vb verilecek. kendi çocuklarımıza mı güvenmiyoruz?

Kardeş sen doğrusu budur dedin....DOĞRUSU BUDUR demek ayrıdır, ŞU ORTAMDA OLAMAZ ARTIK vs.vs.demek ayrıdır.

Ben doğrusunun o olmadığını söylüyorum senin tersine.

O kadar içiçe olunması vs.vs YANLIŞTIR.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Kardeş sen doğrusu budur dedin....DOĞRUSU BUDUR demek ayrıdır, ŞU ORTAMDA OLAMAZ ARTIK vs.vs.demek ayrıdır.

Red abicim, renkli dona, bikini diyen, parkta kıza bira içmeyi nostalji sanan birine, kadın erkek ayrımını , karşı tarafın anlayabileceğini sanıyormusun hakikatten..

Mugalata

Kıdemli Üye

evet, ben hem doğrusunun bir arada eğitim ve çalışma olduğunu söylüyorum, hem de artık zaten ayrı ayrı olamayacağını.

bak, "içiçe" demişsin. içiçe değil, birlikte, yanyana. araqda fark var.

bir belediye otobüsünde, kalabalıksa eğer, içiçe ifadesini kullanabiliriz. ama aynı okulda birlikte eğitime, aynı işyerinde birlikte çalışmaya içiçe diyemeyiz.

kalabalık otobüs veya metro treninde içiçe olunması elbette kötü bir şey. elbette buna karşı önlem alınmalıdır. ama aynı işyerinde, aynı okulda ve aynı sosyal ortamda birlikte olmak farklı bir şey.

bakın mesela, burası da bir forum ve bir sosyal ortam. burada da kadın ve erkek forumdaşlar birbirleriyle yazışıyorlar. bu da iyi bir şey, kötü değil.

ihvanistanbul

AkhenAton
evet, ben hem doğrusunun bir arada eğitim ve çalışma olduğunu söylüyorum, hem de artık zaten ayrı ayrı olamayacağını.

bak, "içiçe" demişsin. içiçe değil, birlikte, yanyana. araqda fark var.

bir belediye otobüsünde, kalabalıksa eğer, içiçe ifadesini kullanabiliriz. ama aynı okulda birlikte eğitime, aynı işyerinde birlikte çalışmaya içiçe diyemeyiz.

kalabalık otobüs veya metro treninde içiçe olunması elbette kötü bir şey. elbette buna karşı önlem alınmalıdır. ama aynı işyerinde, aynı okulda ve aynı sosyal ortamda birlikte olmak farklı bir şey.

bakın mesela, burası da bir forum ve bir sosyal ortam. burada da kadın ve erkek forumdaşlar birbirleriyle yazışıyorlar. bu da iyi bir şey, kötü değil.

Ne için doğrusunun karma eğitim, karma çalışma ortamı olduğunu söylüyorsun?

Mugalata

Kıdemli Üye
Ne için doğrusunun karma eğitim, karma çalışma ortamı olduğunu söylüyorsun?

sağlıklı insanlar yetiştirmek için. kadın ve erkek, kız ve oğlan, birlikte daha iyi öğrenir ve çalışır. bunda bir kötülük yok.

meseleye sadece tek boyutlu bakmamak gerek. düşünün, aynı işyerinde karşı cinsden insanlar da çalışırken mi daha iyi, yoksa sadece kendi cinsinizden insanlar çalışırsa mı?

ilkinde kendinize daha dikkat edeceksiniz, kılığınıza, kıyafetinize, davranışınıza...ikincisinde daha pespaye, daha kaba saba olabilirsiniz.

ilkinde karşı cinsin kafa yapısını, ilgi alanlarını ve dikkat ettiği noktaları farkedeceksiniz, ikincisinde sadece kendiniz gibilerle olacaksınız.

yani kısacası sosyallik mi daha iyi, tek tür olmak mı? sosyallikte gelişme olur, kendin gibilerle gelişemezsin, kendini tekrar etmeye devam edersin.

ihvanistanbul

AkhenAton
sağlıklı insanlar yetiştirmek için. kadın ve erkek, kız ve oğlan, birlikte daha iyi öğrenir ve çalışır. bunda bir kötülük yok.

meseleye sadece tek boyutlu bakmamak gerek. düşünün, aynı işyerinde karşı cinsden insanlar da çalışırken mi daha iyi, yoksa sadece kendi cinsinizden insanlar çalışırsa mı?

ilkinde kendinize daha dikkat edeceksiniz, kılığınıza, kıyafetinize, davranışınıza...ikincisinde daha pespaye, daha kaba saba olabilirsiniz.

ilkinde karşı cinsin kafa yapısını, ilgi alanlarını ve dikkat ettiği noktaları farkedeceksiniz, ikincisinde sadece kendiniz gibilerle olacaksınız.

yani kısacası sosyallik mi daha iyi, tek tür olmak mı? sosyallikte gelişme olur, kendin gibilerle gelişemezsin, kendini tekrar etmeye devam edersin.

Senin dediğinin aslı şu: Kadın erkek kaynaşsın, takılsınlar, oturup çay çorba içsinler, gülsün eğlensinler...

Ne güzel istanbul be...!

Mugalata

Kıdemli Üye
Senin dediğinin aslı şu: Kadın erkek kaynaşsın, takılsınlar, oturup çay çorba içsinler, gülsün eğlensinler...

Ne güzel istanbul be...!

edebiyle yaptıktan sonra bunun nesi kötü?

sen kadınların ayrı, erkeklerin ayrı eğlenmesini mi istiyorsun? sadece öyle eğlenilebilir mi? sadece öyle gelişilebilir mi?

sadece erkeklerin gittiği bir kahveyi düşün. bu mu iyi, karma mekanlar mı iyi?

ihvanistanbul

AkhenAton
edebiyle yaptıktan sonra bunun nesi kötü?

sen kadınların ayrı, erkeklerin ayrı eğlenmesini mi istiyorsun? sadece öyle eğlenilebilir mi? sadece öyle gelişilebilir mi?

sadece erkeklerin gittiği bir kahveyi düşün. bu mu iyi, karma mekanlar mı iyi?

Valla biz arkadaşlarla eğleniyoruz. İstersen sende gel sende eğlen. Aramızda karı kızda yok. Nargileye gider sohbet ederiz, pes oynarız, satranç olur, şehir şehir gezdiğimiz olur, bazen kamp yaparız, bazen mangala gideriz... vs helal dairesi keyfe kafidir.

Senin dediğin işte mutlaka bir sıkıntı çıkıyor. Okulu karma okudum. Önce arkadaş olan kızlar sonra sevgili oluyorlar...