Cübbeli Hoca : Erkekle Kadın Çalışma Ortamında Tek Başlarına Kalırsa Bu 'Halvete' Girer !!!

ihvanistanbul

AkhenAton
senden fetva istemiyorum ki, senin fikrini soruyorum. kadınların dışarıda çalışmasına karşı çıkarken fikrini açıklıyorsun da, kadınların hastanede çalışması konusunda neden fikrini açıklamıyorsun?

zor soruyu görünce kıvırma konusunda nasıl da hazır cevaplarınız var!

Fetva olarak kabul etmeyeceksen rahatlıkla söylerim fikrimi.
Ben kadınların neresi olursa olsun zaruri haller dışında çalışmasına karşıyım. Eğer ortada kadının çalışmasını gerektirecek bir zaruret varsa ( eşi hastadır bakanı yoktur, duldur kimsesi yoktur, ailesi açlıkla mücadele ediyordur başka çaresi yoktur... vs ) Allahın vermiş olduğu o merhamet ve naifliği kaybettirmeyecek işlerde ( ana okuludur, ilkokuldur, kadınlarla çalışabileceği çeşitli ofislerdir, hemşireliktir...vs ) çalışsın. Ama keyfi olarak ilerde kocamın eline bakmayayım, kendi paramı kazanayım da kocama karşı alttan almak zorunda kalmayayım, dur banka kredisine yetişsin maaşım...vs zihniyetin mahsulü bir çalışmaya karşıyım! İsterse kuran kursunda hocalık yapsın! İsterse ismailağa da medrese açsın!

Mugalata

Kıdemli Üye
Fetva olarak kabul etmeyeceksen rahatlıkla söylerim fikrimi.
Ben kadınların neresi olursa olsun zaruri haller dışında çalışmasına karşıyım. Eğer ortada kadının çalışmasını gerektirecek bir zaruret varsa ( eşi hastadır bakanı yoktur, duldur kimsesi yoktur, ailesi açlıkla mücadele ediyordur başka çaresi yoktur... vs ) Allahın vermiş olduğu o merhamet ve naifliği kaybettirmeyecek işlerde ( ana okuludur, ilkokuldur, kadınlarla çalışabileceği çeşitli ofislerdir, hemşireliktir...vs ) çalışsın. Ama keyfi olarak ilerde kocamın eline bakmayayım, kendi paramı kazanayım da kocama karşı alttan almak zorunda kalmayayım, dur banka kredisine yetişsin maaşım...vs zihniyetin mahsulü bir çalışmaya karşıyım! İsterse kuran kursunda hocalık yapsın! İsterse ismailağa da medrese açsın!

tamam, şimdi şöyle bir fikir jimnastiği yapalım: diyelim ki ekonomi çok iyi gidiyor ve herkes ekonomik durumunu düzeltti. erkekle sadece kendileri çalışıp ev geçindirebiliyor. hanımlarının çalışmasına gerek yok.

bu durumda hastanelerde hanım doktor, hemşire, sağlık görevlisi vb kalmayacak sana göre. işine gelir mi böyle bir durum? hastalanınca veya doğum yapınca hanımını erkek çalışanların olduu bir hastaneye göndermek zorunda kalacaksın çünki.

sadece hastane de değil, diğer hizmet alanlarında da aynı durum geçerli. okulda, kamu hizmetlerinde, alışverişde vb... kadınların çalışmasına sıcak bakmayanlar, buna karşı çıkmakla yine kendi hanımlarını erkeklere teslim etmiş oluyorlar.

alalım düşünceni?

ihvanistanbul

AkhenAton
tamam, şimdi şöyle bir fikir jimnastiği yapalım: diyelim ki ekonomi çok iyi gidiyor ve herkes ekonomik durumunu düzeltti. erkekle sadece kendileri çalışıp ev geçindirebiliyor. hanımlarının çalışmasına gerek yok.

bu durumda hastanelerde hanım doktor, hemşire, sağlık görevlisi vb kalmayacak sana göre. işine gelir mi böyle bir durum? hastalanınca veya doğum yapınca hanımını erkek çalışanların olduu bir hastaneye göndermek zorunda kalacaksın çünki.

sadece hastane de değil, diğer hizmet alanlarında da aynı durum geçerli. okulda, kamu hizmetlerinde, alışverişde vb... kadınların çalışmasına sıcak bakmayanlar, buna karşı çıkmakla yine kendi hanımlarını erkeklere teslim etmiş oluyorlar.

alalım düşünceni?

Senin dediğin iş zaruri işler ve bunlara zaten ruhsat var. Ayrıca faraza konuşuyorum benim hanımımın bir kaç saatlik bir doktor muayenesi için yahut kamu işi için başkasının hanımlarının yıllarca üniversitelerde erkeklerle iç içe okuması akabinde erkeklerle aynı ortamlarda çalışmasını mı tercih edersin?
Senin dediğin iş x kişinin hanımını mahremden korumak için y kişinin hanımını mahrem ortamlara sokalım!

B

bamda

Guest
Hocanının burada dediğine katılıyorum.Bankada çalışıyorsunuz ,çok uygunsuz giyinen ,tabiri caizse baldır bacak giyinen bayanlar sizi halvete getirebiliyor.
Bunun çözümü yok..

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
cübbeli ve onun gibi düşünenler acaba hastalanan veya doğum yapacak olan hanımlarını sadece kadın çalışanların bulunduğu hastaneye mi götürüyorlar? var mı öyle hastaneler?

kadınların erkeklerle bir arada çalışması modern hayatın gereklerindendir. buna karşı çıkmak, hayatın akışına karşı çıkmaktır ve anlamsızdır.

pratikte hiç bir etkisi olmaz. ama zihinde bulanıklığa sebep olur.

zihinleri bulanık ve tütsülü, pratikte ise mecburen yine o kadın-erkek birlikte çalışılan işyerlerine giden, oralardan hizmet bekleyen çiftdinli insanlar yetiştirmiş olursunuz.

siz bunu mu istiyorsunuz?

Sayın mugalata:

Var mı öyle hastaneler deyip YOK OLAN öyle hastanelere götüremeyen; MECBUREN karışık hastanelere götürenleri eleştirmek yerine ÖYLE HASTANELER OLMALIDIR diyebilir misiniz?

Bence evet öyle hastaneler olmalıdır, sadece kadınların görev yaptığı, kadınların tedavi gördüğü hastaneler olmalıdır.

Doğru olan budur.

Mugalata

Kıdemli Üye
diyelim ki ekonomi çok iyi gidiyor ve herkes ekonomik durumunu düzeltti. erkekle sadece kendileri çalışıp ev geçindirebiliyor. hanımlarının çalışmasına gerek yok.

bu durumda hastanelerde hanım doktor, hemşire, sağlık görevlisi vb kalmayacak sana göre. işine gelir mi böyle bir durum? hastalanınca veya doğum yapınca hanımını erkek çalışanların olduğu bir hastaneye göndermek zorunda kalacaksın çünki.

Senin dediğin iş zaruri işler ve bunlara zaten ruhsat var. Ayrıca faraza konuşuyorum benim hanımımın bir kaç saatlik bir doktor muayenesi için yahut kamu işi için başkasının hanımlarının yıllarca üniversitelerde erkeklerle iç içe okuması akabinde erkeklerle aynı ortamlarda çalışmasını mı tercih edersin?
Senin dediğin iş x kişinin hanımını mahremden korumak için y kişinin hanımını mahrem ortamlara sokalım!

zarurî işler derken sağlık sektöründe çalışmayı mı kastediyorsun? yani hanımlar sağlık sektörü gibi zarurî işlerde çalışabilir mi demek istedin? ama daha önceki mesajlarında "kadın ancak ekonomik olarak mecbursa çalışabilir" diyordun. bu nedenle ben de ekonomik durumun düzelmesi ve kadınların çalışmak zorunda kalmaması hâlinde hastanelerde kadın hastaların erkek doktorlarca ve erkek hemşirelerce muayene edileceği gibi bir sonuç çıkıyor.

yani kadınlar çalışmayacaksa, erkek doktorlar ve erkek hemşireler bakaca kadına. kadın çalışacaksa, o zaman da bu cübbeli gibilerince halvet olmakla itham edilecekler.

x kişinin hanımını korumak için, y kişinin hanımını mahrem ortamlara sokmak değil, ben zaten kadınların da erkeklerle aynı ortamlarda okumalarında ve çalışmalarında doğrudan bir sakınca görmüyorum. niyet önemlidir ve kötü niyet sadece sahibine aittir.

ben sizlerin düşüncesine göre böyle bir durum oluşacağını belirtiyorum. kadınla erkeği ayıran ben değilim ki, sizlersiniz.

Mugalata

Kıdemli Üye
Sayın mugalata:

Var mı öyle hastaneler deyip YOK OLAN öyle hastanelere götüremeyen; MECBUREN karışık hastanelere götürenleri eleştirmek yerine ÖYLE HASTANELER OLMALIDIR diyebilir misiniz?

Bence evet öyle hastaneler olmalıdır, sadece kadınların görev yaptığı, kadınların tedavi gördüğü hastaneler olmalıdır.

Doğru olan budur.

bence doğrusu bu değildir. sadece kadınların çalışacağı hastaneler olsun demek de doğru değil sayın redyellow. fikrî yanlışlığı bir tarafa bırakıyorum; teknik olarak da doğru olmaz. bakın neden?

sadece kadınlar çalışacak. yani güvenlik görevlisi de kadın olacak, doktoru da, hemşiresi de, temizlikçisi de, hasta bakıcısı da, otopark görevlisi de...

bu olabilir mi? olmalı mı? mantıklı mı? asıl önemlisi, kadının fıtratına uygunluk açısından daha da ters bir durum oluşmuyor mu?

kadın doktor ve hemşire olabilir ve bu onun doğasına uygun. ama otopark görevlisi, güvenik görevlisi (bunlar da olabilir ve bu işi yapan kadınlar da var), kantin görevlisi, eczacı, depocu, nakliyeci vb olarak düşünürsek, bunların kadınlar için daha sıkıntılı işler olacağı ortada.

yani niyetler güzel olabilir ama hayatın gerçekleri asıl belirleyicidir.

bence hiç karıştırmayalım bu işleri. erkek ve kadın bir arada okusun ve çalışsın. birbirini öcü gibi görmeden, arkadaşça, iyi niyetle, dürüstçe ve insanca bir arada bulunsunlar. kötülüğün kaynağı kötü insan zihniyetinde yatar, dürüst ve düzgün insanlar kırk yıl bir arada bulunsalar yine insan olarak kalabilirler. bir avuç kötü niyetli için bütün insanların arasına perde germeyelim.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
vay Cübbeli Hocam, sen ne Mübarek adamsın be,,,Allah senden ve senin gibilerden razı olsun... seni sevmeyenlerin, içleride hasedden çatlasın...

Mugalata

Kıdemli Üye
vay Cübbeli Hocam, sen ne Mübarek adamsın be,,,Allah senden ve senin gibilerden razı olsun... seni sevmeyenlerin, içleride hasedden çatlasın...

cübbeli sempatik adam. esprili. bazen ben bile seyrediyorum ve esprilerine gülüyorum. çok saçmaladığı zaman kanalı değiştirmek de elimde. :)

yani onu sevmeyen kimse olacağını sanmam. genç ve zeki birisi. bilgili de. ama bakış açısı eski, zihniyeti ise ilkel. bu da onu ve müridlerini ilgilendirir.

çatlama durumları yok yani.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
cübbeli sempatik adam. esprili. bazen ben bile seyrediyorum ve esprilerine gülüyorum. çok saçmaladığı zaman kanalı değiştirmek de elimde. :)

yani onu sevmeyen kimse olacağını sanmam. genç ve zeki birisi. bilgili de. ama bakış açısı eski, zihniyeti ise ilkel. bu da onu ve müridlerini ilgilendirir.

çatlama durumları yok yani.

şimdi bu yazdıklarını, başkası yazsa kızardım, lakin sana kızmıyorum, ciddi kızmıyorum...... renkli don medeniyetinin elemanlarından biri olarak, tabiki Ahmet Hocanın beyanları, eski ve saçma gelecektir...

ihvanistanbul

AkhenAton
zarurî işler derken sağlık sektöründe çalışmayı mı kastediyorsun? yani hanımlar sağlık sektörü gibi zarurî işlerde çalışabilir mi demek istedin? ama daha önceki mesajlarında "kadın ancak ekonomik olarak mecbursa çalışabilir" diyordun. bu nedenle ben de ekonomik durumun düzelmesi ve kadınların çalışmak zorunda kalmaması hâlinde hastanelerde kadın hastaların erkek doktorlarca ve erkek hemşirelerce muayene edileceği gibi bir sonuç çıkıyor.

yani kadınlar çalışmayacaksa, erkek doktorlar ve erkek hemşireler bakaca kadına. kadın çalışacaksa, o zaman da bu cübbeli gibilerince halvet olmakla itham edilecekler.

x kişinin hanımını korumak için, y kişinin hanımını mahrem ortamlara sokmak değil, ben zaten kadınların da erkeklerle aynı ortamlarda okumalarında ve çalışmalarında doğrudan bir sakınca görmüyorum. niyet önemlidir ve kötü niyet sadece sahibine aittir.

ben sizlerin düşüncesine göre böyle bir durum oluşacağını belirtiyorum. kadınla erkeği ayıran ben değilim ki, sizlersiniz.

Hayır beni yanlış anladın. Zaruriden kastım kadın hastaysa zaten muayene için erkek doktora gidip tedavi olabiliyor. Bunlara ruhsat zaten var. Kadının tıp okuması zaruridir demek istemedim.

Mugalata

Kıdemli Üye
şimdi bu yazdıklarını, başkası yazsa kızardım, lakin sana kızmıyorum, ciddi kızmıyorum...... renkli don medeniyetinin elemanlarından biri olarak, tabiki Ahmet Hocanın beyanları, eski ve saçma gelecektir...

kızmadığını biliyorum. kızdırmak istesem yine de kızdırırım ama. :)

"renkli don medeniyeti"nin kurbanlarından birisi'nin, cübbeli'nin bu konudaki saçma sözlerini savunmasını anlayışla karşılıyorum. ama tabii ki katılmıyorum.

Mugalata

Kıdemli Üye
Hayır beni yanlış anladın. Zaruriden kastım kadın hastaysa zaten muayene için erkek doktora gidip tedavi olabiliyor. Bunlara ruhsat zaten var. Kadının tıp okuması zaruridir demek istemedim.

tamam, şimdi anladım.

ama düşün şimdi, erkeklerdeki bu kısıtlayıcı mantık varken kaç tane erkek, hanımını erkek doktora götürüp muayene ve tedavi ettirmek ister? zarurî hallerde, yani ölüm-kalım hallerinde yine mecbur olup götürürler ama daha önemsiz gibi görünen hallerde belki de hanımını erkek doktora götürmek istemeyecektir.

belki de karısının önemsiz gibi görünen hastalığı aslında hayatî önemde bir başka bulguyu ortaya çıkaracaktır. ama sırf o kısıtlayıcı zihniyetin sonucu olarak kadının hastalığı geç teşhis edilmiş olacaktır.

abdullah birisi

Kıdemli Üye

modern tıp, tedavi için değil, hastayı ömür boyu bağımlı yapmak için var.... zamanımızda, kadın doktor muhakkak olacaktır, bunun önüne kimse geçemezki.... meslek için, kariyer için okuyan binlerce bayan var...

abdullah birisi

Kıdemli Üye
kızmadığını biliyorum. kızdırmak istesem yine de kızdırırım ama. :)

"renkli don medeniyeti"nin kurbanlarından birisi'nin, cübbeli'nin bu konudaki saçma sözlerini savunmasını anlayışla karşılıyorum. ama tabii ki katılmıyorum.

sinilerimi aldırttım sana karşı..:)......

o medeniyetin temsilcisi ben olamamki, renkli dona kim bikini diyorsa, temsilci odur...:)

Mugalata

Kıdemli Üye
çok şükür zehir gibi çalışıyor.... bu medeniyetin kurbanı olsaydım, senle aynı safta olurdum.... nasıl çalışıyormuş değilmi..:)

ben batı medeniyetinin kurbanı olsaydım, ona tepki yüzünden kapanır ve kapatırdım. kapanmayı, kaçgöçü savunurdum. oysa bunları savunmuyorum. batı medeniyetinin iyi ve kötü yanlarını eleştirel olarak değerlendirip sadece iyi yanlarını benimsiyorum, kötü yanlarına da karşı çıkıyorum. doğu medeniyetinin de iyi yanlarını alıp kötü yanlarına karşı çıkıyorum.

bunu anladığın ölçüde sen de benimle aynı safa geleceksin. :)

abdullah birisi

Kıdemli Üye
ben batı medeniyetinin kurbanı olsaydım, ona tepki yüzünden kapanır ve kapatırdım. kapanmayı, kaçgöçü savunurdum. oysa bunları savunmuyorum. batı medeniyetinin iyi ve kötü yanlarını eleştirel olarak değerlendirip sadece iyi yanlarını benimsiyorum, kötü yanlarına da karşı çıkıyorum. doğu medeniyetinin de iyi yanlarını alıp kötü yanlarına karşı çıkıyorum.

bunu anladığın ölçüde sen de benimle aynı safa geleceksin. :)

Müslümanlar, bir şeye tepki yüzünden ibadetlerini veya Allah u tealanın emirlerini yerine getirmezler... yaptıkları şeyler, hep Allah rızası içindir....

senle aynı safa nasıl geleyim...

Mugalata

Kıdemli Üye
Müslümanlar, bir şeye tepki yüzünden ibadetlerini veya Allah u tealanın emirlerini yerine getirmezler... yaptıkları şeyler, hep Allah rızası içindir....

senle aynı safa nasıl geleyim...

Şekilde değil özde Allah rızası için yapmaya başladığında bizlerle aynı safa geleceksin. :)