Cemalnur Sargut: Heykelde görünen Allah inancı !!!

Hakperest

Kıdemli Üye
Hayır şöyle bir durum da var ölesiye sawundukları şahsın tehlikeli sözleri söylendiğinde orjinal metni şöyleydi böyleydi deniyor sonrasında da onu siz anlayamazsınız sözleriyle devam ediyor yani kendi içlerinde bir tutarsızlık var, ya bunları kabul edin ya da yanlış olduğunu açıkça söyleyin..

Şu bir gerçek ki ben okuduğum Kur'an da bambaşka bir islam görüyorum cemaatler, tarikatler, tasawuf vb. ise bu okuduğuma her zaman muhalif düşüyor sımısıkı Allah'ın ipine sarılmak aksi halde yıkılması hemen muhtemel dere kenarındaki ewde oturmak istemem..

tarikatler de tıpkı diğer cemaatler gibi tarafgirlikten ve kendine göre islam üretme hastalıklarından kurtulamıyor

ancak bu onları ümmetten atma hakkını doğurmaz

ıtri

Üye
Cemalnur Sargut hanımefendi Muhyiddin-i Arabi'nin öğrencilerindendir. Kendileri Arabi'nin Felsefi Tasavvuf çizgisini dile getiriyor. Sargut'a kızmak kolay. Mesele onun fikirlerinin asıl sahibinin iddialarını konuşabilmek.

Aradaki yorumları okumadan bu hanfendi için diyorum ki;

Böyle saçmalıkmı olur?

Bunlar Kuran değil hadis değil.
Sahabede tabinde görülmemiş.. Yani kökü kesik.
İnanmak ve tevil etmek zorundamıyız?
Kuran hadis ve sahabe örneği yeterde artar bir örnektir. Pegamberimiz "hangisine tutunursanız doğruyu bulur,kurtulursunuz buyuruyor.

Bu tip kafa karıştırıcı ( kuran hadisi rehber edinenin kafası karışmaz) şeylere şiddetle karşıyım.

Kaptan

Mecra Yazarı
Ne demiş burda sevgili @RedveKabul
anlamadığımdan sordum cidden

Ne mi demis?

Sunu demis;

Gercek varlik O,
Gercek yokluk da O.
Her varligin kendisidir O.
Mu'min de O, kafir de O.
Cehennemde yanan O.

Ve devam ediyor yani butun zitliklari benliginde barindiran O.

Bu ne Allah askina? Yahu bu kadar sacmalik olur mu.

O var sen yoksun, sen aslinda sen degilsin O'sun, ben kimim sen kimsin...noluyor yaaa...kafam karisti.

i9703 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

adams77

Kanalizasyoncu
yaww Allah bunca varlığı süs olsun diye mi yaratmış Allah kim benim ayetlerime uyarsa doğru yola ulaşır diyor bu aşamada Allah 'ın ayetleri nelerdir bütün yarattığı varlık değil mi kardeşim bizim bu ayetleri okumamız gerekmez mi!! biz fıtratımız gereği iyi ile kötü olanı ayırabilecek kabiliyete sahibiz o zaman neden Allah 'ın yarattıklarını okuyup doğru olanı almıyoruz da beşelerin kitaplarına sarılıyoruz çünkü beşer kitaplarını okuması daha kolay iman gerektirmiyor çok hızlı bir şekilde istediğimizi almış oluyoruz risk yok sanıyoruz sonuç doğruluğun kanıtı yada delili nedir kardeşim Allah 'ın ayetlerini inceleyip araştırıp hak olanda bir olanda birleşmeliyiz insanlığın yararı için en güzel olanı desteklemeliyiz devamlı ileri giderek bir güzelden sonra bir güzel gelecek ve onu kabul ederek ilerlemeliyiz.

adams77

Kanalizasyoncu

En güzel söz O 'nun sözüdür. O 'nun sözüne batıl hiç bir şekilde yaklaşamaz Allah 'ın bizim için yaratıp yer yüzüne serdiği şu güzellikleri okuyup mesaj'da birlik sağlamaktır. İnsanlığı düştüğü bu çukurdan vaad edilen cennet'e götürecek olan güzelliklerde birlik olmak. TEVHİD bunu ancak Allah 'ı Rab edinerek başarabiliriz O'nun sözü sarsılmaz bütünlüğe ve sonsuz güzelliğe sahiptir.

Verda

Gales
tarikatler de tıpkı diğer cemaatler gibi tarafgirlikten ve kendine göre islam üretme hastalıklarından kurtulamıyor

Yine Kur'anı referans alırsak tevbe yaptığın bir hatanın farkına varmakla başlayıp Allah'a affetmesi için yönelip tekrarından sığınmaktır birebir Allah ile. Bugün belli bir tarikatte yapılan tevbe şeklinin hristiyanların günah çıkarması şeklinden farklı olduğunu söyleyebilir miyiz? nereden tutsak elde kalıyor..

adams77

Kanalizasyoncu
Hiç dikkatiniz çekti mi!! Kitap 'ta incil 'in bozulduğundan yada tahrif olduğundan bahsetmez ama İsa 'nın Rab edildiğinde bahseder. Üçlemeden bahseder hiç düşündünüz mü?

Verda

Gales
En güzel söz O 'nun sözüdür. O 'nun sözüne batıl hiç bir şekilde yaklaşamaz Allah 'ın bizim için yaratıp yer yüzüne serdiği şu güzellikleri okuyup mesaj'da birlik sağlamaktır. İnsanlığı düştüğü bu çukurdan vaad edilen cennet'e götürecek olan güzelliklerde birlik olmak. TEVHİD bunu ancak Allah 'ı Rab edinerek başarabiliriz O'nun sözü sarsılmaz bütünlüğe ve sonsuz güzelliğe sahiptir.

Ben bedir sawaşı sonrası esirler aldığı için müthiş uyarılan peygamber ve eba Bekr gibi hıçkıra hıçkıra ağlayan insanlar görmek isterim ama bugünün sözde öncüleri yanlıştan beridir de mi?

Kaptan

Mecra Yazarı

Kendilerine gore İslam uretecek ve hala ummetin bir parcasi olacak oyle mi? Ohh ne ala memleket. İslam her goruse eyvallah diyen, butun uclarin bir potada ertildigi ve ona ragmen İslam kalmaya devam ettigi yol gecen hanı mıdır? Sirk, kufur, tagut, belam kavramlari neden var o halde?

Yahu Kuran ne diyorsa onun yuzde yuz tersini soylemistir İbn-i Arabi.
"O cok buyuk bir zattir, velidir, alimdir"den baska argumanlarla savunamiyorsaniz, o sizin... neyse soylemeyeyim.

adams77

Kanalizasyoncu
Ben bedir sawaşı sonrası esirler aldığı için müthiş uyarılan peygamber ve eba Bekr gibi hıçkıra hıçkıra ağlayan insanlar görmek isterim ama bugünün sözde öncüleri yanlıştan beridir de mi?

Çok şey istiyorsunuz... RAB ne demek Allah benim Rabbimdir ne demek bilmeyenler var gerçekten kitap'tan çok uzağız bu kitap müthiş bir anlatıma sahip ve bu kitap dünya 'yı yönetecek kanunları ve yasaları içinde barındırıyor ama sorsanız detaylı değil açıklanması gerek neden çünkü göremiyorlar görmek istemiyorlar çünkü çok farklı şeyler ortaya çıkıyor bu kitap İNSAN 'a inmiş bir kitap erkek ve kadın 'a değil çok fark var İNSAN beden 'e değil madde 'ye değil AKIL 'a bunu görmek istemeyenlerden ağlasalar ne için ağlarlar ki!!

Hakperest

Kıdemli Üye

Kendilerine gore İslam uretecek ve hala ummetin bir parcasi olacak oyle mi? Ohh ne ala memleket. İslam her goruse eyvallah diyen, butun uclarin bir potada ertildigi ve ona ragmen İslam kalmaya devam ettigi yol gecen hanı mıdır? Sirk, kufur, tagut, belam kavramlari neden var o halde?

Yahu Kuran ne diyorsa onun yuzde yuz tersini soylemistir İbn-i Arabi.
"O cok buyuk bir zattir, velidir, alimdir"den baska argumanlarla savunamiyorsaniz, o sizin... neyse soylemeyeyim.

kendine göre din geliştirme ve geliştirdiği dine uyma durumunda olmayıp,
islamı özüne dönüp, anlama çabası sanıldığı kadar basit değildir.
islamın özüne döndüğünü sanıp, diğer gelenekçi müslümanları dışlamak da doğru değildir

Allah cc ipine toptan sarılmamız gerektiğini unutmayın
bu meyanda değişim ve dönüşüm
birikimleri yoketmeden yapılmalı.
dışlama ve tekfir,
kutuplaşma tarafgirlik doğurup, durumu daha da kangren hale getirecektir

Kaptan

Mecra Yazarı
kendine göre din geliştirme ve geliştirdiği dine uyma durumunda olmayıp,
islamı özüne dönüp, anlama çabası sanıldığı kadar basit değildir.
islamın özüne döndüğünü sanıp, diğer gelenekçi müslümanları dışlamak da doğru değildir

Allah cc ipine toptan sarılmamız gerektiğini unutmayın
bu meyanda değişim ve dönüşüm
birikimleri yoketmeden yapılmalı.
dışlama ve tekfir,
kutuplaşma tarafgirlik doğurup, durumu daha da kangren hale getirecektir

İslam'in ozunu anlamada ne gibi bir sıkıntı varmis? Hasa, Allah anlasilmasi zor bir din gondermekle kullarina zulum mu ediyor? Acik ve anlasilir olan kitabin anlasilmaz ve zor oldugunu iddia edecek degilsin herhalde degil mi sevgili Hakperest. Demek ki sorun İslam'da degil zihniyetimizle alakali.

Kaptan

Mecra Yazarı
Beyaza beyaz, siyaha siyah, insana insan, zalme zalim, mazluma mazlum demenin neresi yanlis? Adini dogru koyma ve ona gore de muamele etmenin neresi yanlis? Kardeslige veya vahdet'e zarar veriyor diye İslam'in tasvip etmedigi seyleri gormezden gelemeyiz. İslam butun farkli goruslerin bir ortalamasi, hasilasi degildir. En cok hangi konuya karsi ise onun ustune gider, gormezden gelmez.

Hakperest

Kıdemli Üye

İslam'in ozunu anlamada ne gibi bir sıkıntı varmis? Hasa, Allah anlasilmasi zor bir din gondermekle kullarina zulum mu ediyor? Acik ve anlasilir olan kitabin anlasilmaz ve zor oldugunu iddia edecek degilsin herhalde degil mi sevgili Hakperest. Demek ki sorun İslam'da degil zihniyetimizle alakali.

örneğin nurculardan okuyucuların, islamın bir kısmını görmezden gelmelerini
diğer cemaatleri görmezden gelip, kapalı kapılar ardında kalmalarını
düzeltmek isteyip öze dönüş yapmak istiyorsun
bir hafta aralarında barındırmazlar sizi hocam

nefahtü

Kıdemli Üye
gayet güel bir konu..sizin velileriniz batıl deryasına gidiyor diye konu kapatacak..

senin velin arabi,mars'a bile gitmiş .marslılarla görüşmüş.

senin velin uzaya çıkmış ,dünya merkezde iimiş güneş ve gezgenler onun etrafında döniyormuş.

senin velin miracada çıkmış..

bunun gibilere şarlatan denmezmi?

Sayın havas , bizim de anlamdığımız veliler var nitekim Füsusu anladığımı söyleyemem. Ancak velilere karşı evliyalara karşı biraz edepli cümleler konuşulamaz mı? @Verda hanım da ne yazık ki neyi eleştiriyorsa kendisi yapıyor. Ancak bunu aklı başında tarafsız okuyan üyelerde farkeder.

En saygı duyduğum şeylerden biri ne biliyormusun havas , farklı düşüncelerde de olsa objektif bakabilmek.

Cemalnur hanım ile İbni Araabinin kıyaslanmaması gerektiğini söylüyorum kimseyi ayırıyor veya beğenmiyor değilim.

Bazı kişiler çok alışmış burada asar keser vaziyette dolaşmaya lakin yakında sadece kendi kendilerine kalacaklar ve harakiri yapmak zorunda kalacaklar.

garip70

Ordinaryus
Verda

cemal nur sagut denilen kişi ŞERİATI ZAHHİRDE yaşamayan kişi sözüne itibar edilmez
Erzurumlu bir dede uçağa binmiş. Uçak havalanmış. Biraz gittikten sonra da dede kalkmış lavaboya gitmiş. Abdest almış, hostesi çağırmış:
- Gızım, bi tene secceede ser, namaz gılacam, demiş.
Hostes şaşırmış:
- Ne diyon dede, burada namaz kılınmaz, demiş.
Dede:
- Dedenin hersi çıhmış. Başın acıh, dodağın boya. Geymişsen gıssa etegi, bana fetvami verirsen. Get şoföre de, uçağı gıbleye çevirsin...

:)

Sorun yok... Sadece bu sözünüzü okuyunca benim de bu fıkra aklıma geldi... Destekleyim dedim. :)

Kaptan

Mecra Yazarı
İmam Malik'in cok muhtesem bir sozu vardir, der ki;

" Bu ummetin hali ancak evvelkilerin islah olduguyla islah olunur "

Neden? Devaminda diyor ki; "Cunku ummetin ilk kusagi ve en hayirlisi olan ashab, Kitaba ve sunnete sariliyorlardi"

Ya dusunsenize mekke gibi cahil bir toplumu, ornek bir toplum haline getiren daha dogrusu donusturen Kuran sozde onu cok seven ve kutsayan bizleri neden bir turlu donusturemiyor. Bir dusunelim ya.

Keza bu donusum neyle basladi ? Tasavvufla mi basladi, farkli goruslerin tartisilip bir ortalamasi mi bulundu da herseylerini bunun uzerine bina ettiler? Hayir, sadece Kuran ile oldu. Peygamber insanlara neyi anlatiyordu, onlari neyle terbiye ediyordu? Kissalar menkibler ucuk kacik hikayeler mi anlatiyordu? Hayir, ne diyordu;

“De ki: ‘Ben türedi bir elçi değilim. Bana ve size ne yapılacağını da bilmem. Ben sadece bana vahyedilene uyuyorum ve ben apaçık bir uyarıcıdan başka bir şey değilim’.”
(Ahkaf: 66/9)

Yahu var mi otesi, size ne oluyor da Allah'in kitabini ve Resulun pak sunnetini birakip bilmediginiz seylerin ardina dusuyorsunuz?

Kaptan

Mecra Yazarı
Bazı kişiler çok alışmış burada asar keser vaziyette dolaşmaya lakin yakında sadece kendi kendilerine kalacaklar ve harakiri yapmak zorunda kalacaklar.

Hayrola, ozelde birseyler konusulmus anlasilan. De bakim ne konustunuz :)

garip70

Ordinaryus

i9703 cihazımdan----------- Bu ne ya? Tablet mi? Son zamanlarda bunu çok görür oldum.

Tapatalk--------- Tepatakla der gibi... Tapa tablet herhalde... talk da konuşmak mı? Tablet ile konuşmak gibi...

Atıyorum ama gerçekten bilmiyorum... Fikir yürüttüm...
:thinking:

Cahilliğime verin...
:ıslık:

RedveKabul kardeşim yanlış anlama ben sadece buraya takıldım.
Soracağım soramıyordum, sana rast geldi... Kusura bakma.
:gul