Ayasofya kilise olarak esas sahiplerine verilmeli ve İstanbul adı Constantinapolis olmalı!

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
@KUZAT beyefendi buraya bediüzzamanın görüşünü getirmemişsiniz ki?

akgündüzün görüşünü getirmişsiniz. üstelik biz akgündüzün birçok konuda ifrat ve tefrit noktasında olduğunu daha önce ifade etmişiz. bizce akgündüz bu konuda muteber değildir.

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Ezberden konuŞuyorsunuz!

Aklinizi kullanin! Uyanin!

Kimya_ı Saadet

Ordinaryus

akgündüzün görüşünü getirmişsiniz. üstelik biz akgündüzün birçok konuda ifrat ve tefrit noktasında olduğunu daha önce ifade etmişiz. bizce akgündüz bu konuda muteber değildir.

Bize göre Said-i Nursi Hz. muteberdir. ben şahsen kendisini çok sever ve kitaplarını okurum. konuya dair kendisinin kitaplarından, risalelerinden kaynak gösterin.

KAYNAK LÜTFEN! KAYNAK LÜTFEN!!!!

@KUZAT

Ahter

Kıdemli Üye
bakın sizin paylaşımıznıdan bir alıntı; "...Doktrinde benimsenen genel kural mevcut mabetlerin dokunulmazl& ilkesidir. Bunun yansra yaplan
sulh anla"masnda yer almas durumunda yeni mabetlerin yaplmas da söz
konusu olmu"tur. Sava" yoluyla (anveten) ele geçirilen yerlerde bulunan mabetlerin yklmayaca& da genel bir ilke olarak benimsenmektedir . Ancak bu mekanlarn mabet olarak muhafaza edilip edilmeyece&i tart"ma konusu
yaplm"tr....."

kaynak:
http://www.islamhukuku.com/Uploads/Sayilar/Ihad sayi 13__(p63-82)797.PDF

not: lütfen okumadığınız metinleri biliyormuş gibi paylaşmayın.

bakın sizin paylaşımıznıdan bir alıntı; "...Doktrinde benimsenen genel kural mevcut mabetlerin dokunulmazl& ilkesidir. Bunun yansra yaplan
sulh anla"masnda yer almas durumunda yeni mabetlerin yaplmas da söz
konusu olmu"tur. Sava" yoluyla (anveten) ele geçirilen yerlerde bulunan mabetlerin yklmayaca& da genel bir ilke olarak benimsenmektedir . Ancak bu mekanlarn mabet olarak muhafaza edilip edilmeyece&i tart"ma konusu
yaplm"tr....."

kaynak:
http://www.islamhukuku.com/Uploads/Sayilar/Ihad sayi 13__(p63-82)797.PDF

not: lütfen okumadığınız metinleri biliyormuş gibi paylaşmayın.

beyefendi benden kaynak istediniz verdim....Asıl siz verdiğim kaynakları okumadan yorum yapmayın...İslam fıkhı sulh yoluyla alınan yerlerdeki mabedlere dokunulmayacağını genel bir ilke olarak benimsenmiştir

Savaş yoluyla ele geçirilen şehirlerdeki mevcut kilise ve havralar yıkılmaz ve talırip

edilmez.Bir
kısım fukaya göre devlet başkanı bu mabedieri kilise ya da

havra olarak
bırakabiieceği gibi camiye de çevirebilir ya da mesken olarak kullanılmasına

karar verebilir.

İ
bn Kayyim el-Cevziyye, II, 689-691; Serahsl, IV, 1540. Dört mezhebe göre de fetva verebilecek

kudrette olan ve bu sebeple
mezii/ıibl diye de anılan Ahmed Demenhurl (v. 1778), bu mabedierin

Müslümaniann
iskanı için kullanılacağını belirtmektedir; bk. Kitiibü ikameti'l-lıücceti'l-biilıira alii lıedmi

kentiis-i
Mısr ve'l-Kalıira, Süleymaniye Ktp., Hekimoğlu, nr:93411, vr.9b.

Osmanlılar fethettikleri şehirlerde hakimiyet işareti olarak o yerin en büyük kilisesini

camiye çevirir
diğer kiliseleri ise Hıristiyan nüfusun ihtiyacı oranında eski kullanım tarzı

üzerine terkederlerdi

Videodaki şahsın söyledikleri özellikle peygamberimiz bu ismi kullanmış o halde değiştirilmemeli tarzındaki ifadesi çok komiktir.Peygamberimizin hadisindeki
Konstantinopolis ismi o tarihlerde bu şehirin bilinen ismiydi...Peygamberimiz yeni bir isimlendirme mi yapmışta başka isim kullanılmasın? Bu nasıl garib bir mantık!!Konstantin kendi i,smini bu şehre vermiştir.Konstantinin şehri anlamındadır...Osmanlılar bu şehir hakkında bir çok isim kullanmışlardır .Mesela:

Dersaadet, Deraliyye, Mahrusa-i Saltanat, Istanbul, Islambol, Darü's-saltanat-ı Aliyye, Asitane-i Aliyye, Darü'l-Hilafetü'l Aliye, Payitaht-ı Saltanat, Dergah-ı Mualla, Südde-i Saadet'' gibi...

ayrıca bazı tarihçiler : ''

Sultan 3. Mustafa hattı hümayunlarında özellikle 'İslam şehri' anlamına gelen İslambol'u kullanıyor''

demişlerdir..

veri

Yasaklı
hükümranlık fetih hakkı için kiliseler camiye çevrilmemiştir hiçbir dönem

hz.ömerden başlayarak
satın alınma yöntemi kullanılmıştır.

mustafaceylan

Asistan
yahu biz birkaç mezhepsize ahmak dedik 3 gün ceza aldık!
adam koskoca Fatih Sultan Mehmet Han a ahmak diyor ama bizim admin cevap vermekle yetiniyor.hala bu şarlatanın sözlerini dinliyoruz.

Erdem böylelerinin ipini fazla salıyorsunuz.laf etmedikleri alim,ülema,mezhep imamı ve mürşidlerimiz kalmıyor!
arada bir giriş yapmadan takip ediyorum siteyi ama bu yazıyı görünce şok oldum!

KUZAT

Profesör

Kardeşim niyetini tam olarak çözememekle birlikte maksat ve gayenin tefrika yarat mak olmadığını düşünerek cevap veriyorum
Senin dilinden cevap veriyorum
Senin hocanın dilinden cevap veriyorum
Bediüzzamanın dilinden cevap veriyorum
Prf.Ahmet Akgündüzü ifrat ve tefrikayla suçlamışsın
Eğer bu sözlerde seni tatmin etmezse,benim için sizde ifrat ve tefrit içindesinizdir,selametle

Bediüzzaman, Ayasofya Camii hakkında çok hassas ve duyarlıdır. Ayasofya Camii hakkındaki gelişmelerle yakından ilgilenmektedir. Ayasofya Camii üzerinde oynanan oyunlardan, ibadete kapatılmasından ve müzeye çevrilmesinden son derece rahatsızdır.

Devrin hakim güçlerinin ve yöneticilerin “Sen bizi sevmiyorsun, sen bize muhalifsin, sen bizim ilkelerimizi benimsemiyorsun, sen bize müracaat etmiyorsun, sen bizi adam yerine koymuyorsun, sen bize minnet duymuyorsun, zillet göstermi- yorsun…” türü ithamlarına karşı şu manidar cevabı verir:

“… Kahraman bir milletin ebedi bir medar-ı şerefi ve kuran ve cihad hizmetinde dünyada bir pırlanta gibi pek büyük bir nişanı ve kılıçlarının pek büyük ve antika bir yadigârı olan
Ayasofya camiini put haneye ve meşihat dairesini kızların lisesine çeviren bir adamı sevmemek bir suç olmasına imkân var mıdır?

“ (Şualar/Ondördüncü Şua)”

Kimya_ı Saadet

Ordinaryus
Başbakanlığın gizliliğini kaldırdığı Yassıada belgeleri arasından tarihe geçecek ayrıntılar ortaya çıktı. Gizli belgeler “Yassıada’nın Karakutusu” kitabında derlendi. Kitapta Bediüzzaman Said Nursi ve Necip Fazıl Kısakürek’in Adnan Menderes’e gönderdiği mektuplarda var. Said Nursi’nin Menderes’e gönderdiği mektuplardan en ilginci “Ayasofya’yı cami olarak ibadete açın” önerisi. Bediüzzaman’ın Ankara’yı teşrifinin devlet ricaline bildirilmesi başlıklı mektubun Ayasofya kısmı şöyle: “Hem Demokrata, ezan-ı Muhammedi gibi çok kuvvet vermek ve Risale-i Nur’un neşrine müsaadesi gibi çok taraftar olmak ve alem-i İslâm’a hatta bir kısım hıristiyan devletlerini de memnun etmek için Ayasofya’yı muzaharattan temizleyip ibadet mahalli yapmaktır. Ben ise bu mesele için 30 sene siyaseti terk ettiğim halde, bu nokta hatırı için Namık Gedik’i görmek istedim ve geldim.

Kaynak:
http://www.ayasofya.org/guncel-haberler/209-said-nursiden-menderese-ayasofya-onerisi.html

Şam’ın fethinde, Hâlid bin Velid hazretleri, o zaman için şehrin en büyük kilisesini camiye cevirdi o cami şimdiki Câmi-i Emevî idi.
Müslümanlar, İslâm şehri olduğunun simgesi olarak, kılıç zoru ile aldıkları şehrin en büyük kilisesini câmiye çevirir, diğer kiliselere dokunmazlardı. İstanbul’un fethinde olduğu gibi.

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
bizim putumuz yoktur. kurana ve sünnete aykırı ne varsa mihenge vurur, ortaya koyarız.

Kimya_ı Saadet

Ordinaryus
bizim putumuz yoktur. hata varsa ortaya koyarız. kuran ve sünnet mihengine vururuz

Kuran-ı Kerim ve Hadis-i Şerif delili yazmadıktan sonra boş laf lakırdı bunlar. sadede gel, dolanma.bak biz buradayız sayın okur sen neredesin?

yukarıdakileri okudun mu? okuduğun ve işine gelmediği için mi bu CERBEZE?

Padişahımız Fatih Sultan Mehmet Han'a, gül peygamberimiz Hz.Muhammed'e ve son olarak da Saidi Nursi Hz.lerine attığın iftiraları kanıtlamak boynunun borcudur.

KAYNAK!KAYNAK!KAYNAK!

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
Bu yazdıklarınızla ironimi yapıyorsunuz..bilmiyorum...Ama sözleriniizn hiç bir ilmi değeri yok....Bir defa Peygamber efendimizin istanbulun ismini ''Constantin'' diye belirtmesi o gün isminin öyle olmasından ötürüdür..Yoksa kendileri yeni bir isimlendirme yapmamışlardır...Siz bu ismin peygamber döneminde kullanılmadığını ispatlayabilriseniz sözünüüzn bir kıymeti olur..

Diğer yandan ''peygamberimiz bize, fethettiğiniz topraklardaki, üstelik faal haldeki, hristiyanların en büyük katedralini cami yapın mı demiştir. '2 sözünüzde aslısızdır..Zi,ra İslâm devletler hukukunun hükümlerine göre, sulh yolu ile fethedilen ülkelerde mevcut olan ehl-i kitâba ait ma'bedlere asla dokunulmaz; ancak yenilerinin inşasına da müsaade edilmez..İstanbulun fethi sulh yoluylamı olmuş ki hükmü buna göre verelim..savaş yoluyla alınan yerlerdeki mabetleri islam halifesi yok edebilir...

"...savaş yoluyla alınan yerlerdeki mabetleri islam halifesi yok edebilir..." ifadenizle ilgili deliliniz nedir?

beyefendi hala bekliyoruz. lütfen cevap veriniz.

Kimya_ı Saadet

Ordinaryus
Sivas Anadolu Gençlik Derneği, Ayasofya'nın cami olarak açılması için imza kampanyası başlattı. Şube Başkanı Bülent Şimşek, “Milletimizin arzusu Ayasofya Camii'nin minarelerinde ezan sesini yeniden duymak.” dedi.

Kent Meydanı'nda toplanan Anadolu Gençlik Derneği ve bazı sivil Toplum Örgütleri temsilcileri, Ayasofya'nın cami yapılması için imza kampanyası başlattı. Grup adına açıklama yapanAnadolu Gençlik Derneği Şube Başkanı Bülent Şimşek, “İstanbul fethedildiğinde Fatih SultanMehmet Han tarafından camiye dönüştürülen Ayasofya ise hem fethin sembolüdür hem de adaletin zulme karşı üstünlüğünün bir timsalidir.” şeklinde konuştu.
“482 yıl cami olarak Müminlerin gözbebeği olan Ayasofya 24 Kasım 1934'te bir oldu bittiyle müze haline getirilmiştir.” diyen Şimşek, şöyle devam etti: "Bu dönüşüm milli irade hiçe sayılarak Bakanlar Kurulu kararı ile gerçekleştirilmiştir. Bu kararı içeren vesikanın doğruluğu bile şüphe götürmektir. Cumhurbaşkanının imzasının taklit edildiği ve kararname numarasınında geriye dönük olduğu konuşulmaktadır. Velev ki imzalar ve belgeler gerçek dahi olsa alınan bu karar yanlış karardır. Birilerinin 'Ayasofya'nın aslı kilisedir, öyle kalmalıdır' demeleri ise 'Eskiden İstanbul Bizans'ındı, şimdi İstanbul'u onlara geri vermeliyiz' demekten farksızdır.”
Bülent Şimşek, Ayasofya'nın mutlaka camiye dönüşeceğini ve bu mahsun halindenkurtulacağını savunarak, “İstanbul İslam'ın başşehridir. Ayasofya Camii de İstanbul'un sembolüdür. Fethin sembolüdür. Mukaddes bir binadır. Müminlerin bir mabedidir. Bir kez cihetini Beytullah'a dönmüş bir yapıdır. Milletimizin arzusu Ayasofya Camii'nin minarelerinde ezan sesini yeniden duymak, Ayasofya Camii'nde Alemlerin Rabbi'nin huzuruna yenidendurmaktır.” şeklinde konuştu.
Ayasofya 'nın yeniden ibadete açılması için 15 Nisan- 17 Mayıs tarihleri arasında ülkegenelinde 'İmzanla zincirlerini kır' adlı bir kampanya başlattıklarını söyleyen Şimşek, Hedeflerinin 10 milyon imzaya ulaşmak olduğunu söyledi.
İmza kampanyasına vatandaşlar imza atarak katılırken imam hatipli öğrencilerde kampanya için imza attı.

Kaynak: CİHAN
http://www.haber7.com/guncel/haber/1...cami-olacak-mi

Ahter

Kıdemli Üye
"...savaş yoluyla alınan yerlerdeki mabetleri islam halifesi yok edebilir..." ifadenizle ilgili deliliniz nedir?

Daha önce naklettik ama galiba okunmadı..tekrar verelim...
.
Savaş yoluyla ele geçirilen şehirlerdeki mevcut kilise ve havralar yıkılmaz ve talırip edilmez Ancak bunların mabed olarak b ırakılıp bırakılmayacağı konusunda ;Bir kısım fukaya göre devlet başkanı bu mabedleri kilise ya da havra olarakbırakabiieceği gibi camiye de çevirebilir ya da mesken olarak kullanılmasına karar verebilir.

Kasani VII, 180,

İbn Kayyim el-Cevziyye, II, 689-691,
Serahsl, IV, 1540,

. Dört mezhebe göre de fetva verebilecek

kudrette olan ve bu sebeple mezahibi diye de anılan Ahmed Demenhuri (v. 1778), bu mabedlerin Müslümanların iskanı için kullanılacağını belirtmektedir.

; bk. Kitaikameti'l-lıücceti'l-bahira ala hedmi kenais-i Mısr ve'l-Kalıira, Süleymaniye Ktp., Hekimoğlu, nr:93411, vr.9b, Serahsı, IV, 1535; Kasani, VII, 169

KUZAT

Profesör

Sen Ahter e o soruyu soracağına,bana sorduğun sorunun cevabını aldın hala neyin peşindesin,hocanın Ayasofya hakkındaki görüşünü yazdım,aşağıda tekrar paylaşıyorum gözünden kaçtıysa diye,dönemin devlet adamına verdiği cevap senide bağlıyor,ya yolunu değiştir,yada yolundakilere uy arkadaşım

Bediüzzaman, Ayasofya Camii hakkında çok hassas ve duyarlıdır. Ayasofya Camii hakkındaki gelişmelerle yakından ilgilenmektedir. Ayasofya Camii üzerinde oynanan oyunlardan, ibadete kapatılmasından ve müzeye çevrilmesinden son derece rahatsızdır.

Devrin hakim güçlerinin ve yöneticilerin “Sen bizi sevmiyorsun, sen bize muhalifsin, sen bizim ilkelerimizi benimsemiyorsun, sen bize müracaat etmiyorsun, sen bizi adam yerine koymuyorsun, sen bize minnet duymuyorsun, zillet göstermi- yorsun…” türü ithamlarına karşı şu manidar cevabı verir:

“… Kahraman bir milletin ebedi bir medar-ı şerefi ve kuran ve cihad hizmetinde dünyada bir pırlanta gibi pek büyük bir nişanı ve kılıçlarının pek büyük ve antika bir yadigârı olan
Ayasofya camiini put haneye ve meşihat dairesini kızların lisesine çeviren bir adamı sevmemek bir suç olmasına imkân var mıdır?

Kimya_ı Saadet

Ordinaryus
Sen Ahter e o soruyu soracağına,bana sorduğun sorunun cevabını aldın hala neyin peşindesin,hocanın Ayasofya hakkındaki görüşünü yazdım,aşağıda tekrar paylaşıyorum gözünden kaçtıysa diye,dönemin devlet adamına verdiği cevap senide bağlıyor,ya yolunu değiştir,yada yolundakilere uy arkadaşım

@KUZAT kardeşim kendi kaynağımı sizinki ile birleştiriyorum.@rabbinsadikkulu ikisini bir arada okuyabilir.

Ben Saidi Nursi Hz.ni severim.isminin böyle kullanılmasından çok rahatsız oldum açıkçası...

Başbakanlığın gizliliğini kaldırdığı Yassıada belgeleri arasından tarihe geçecek ayrıntılar ortaya çıktı. Gizli belgeler “Yassıada’nın Karakutusu” kitabında derlendi. Kitapta Bediüzzaman Said Nursi ve Necip Fazıl Kısakürek’in Adnan Menderes’e gönderdiği mektuplarda var. Said Nursi’nin Menderes’e gönderdiği mektuplardan en ilginci “Ayasofya’yı cami olarak ibadete açın” önerisi. Bediüzzaman’ın Ankara’yı teşrifinin devlet ricaline bildirilmesi başlıklı mektubun Ayasofya kısmı şöyle: “Hem Demokrata, ezan-ı Muhammedi gibi çok kuvvet vermek ve Risale-i Nur’un neşrine müsaadesi gibi çok taraftar olmak ve alem-i İslâm’a hatta bir kısım hıristiyan devletlerini de memnun etmek için Ayasofya’yı muzaharattan temizleyip ibadet mahalli yapmaktır. Ben ise bu mesele için 30 sene siyaseti terk ettiğim halde, bu nokta hatırı için Namık Gedik’i görmek istedim ve geldim.

Kaynak:
http://www.ayasofya.org/guncel-haber...a-onerisi.html

çelebiler

Kıdemli Üye
ayrıca peygamber efendimizin "constantinapolis" olarak isimlendirdiği şehre hangi hakla "istanbul" adı verilmiştir. bu peygamberimize saygısızlıktır. "istanbul" adının da, tez zamanda "constantinapolis" olarak değiştirilmesi gerekmektedir.

O hadis de uydurmadır.

İstanbul'un ismi hiçbir zaman resmen İslambol olmamıştır.İstanbul ismi contantinapolis ya da "kent'e" manasındaki grekçe olan "Eis ten polin " den gelmektedir.