AŞik Olmak GÜnah Midir??

meyyit

Üye
Aşk çekil leyla ben LEYLA'ma gidiyorum diye bilmektir.......
Keşke böyle aşık olabilsem.

fakiri

Kıdemli Üye
Bu konuda bir görüş de benden.

Kardeşler,

Aşık olmak, gerek hakiki ve gerekse mecazi -ama adam gibi gerçek manâda - harika bir olaydır ve insanın irdadesi haricinde gerçekleşen bir durumdur.
İrademiz dışında olan olaylardan da sorumlu tutulmayacağımızı düşünüyorum.

ruhefza

Üye
Beşeri aşk,dünyevi aşk ilahi aşkın giriş kapısı ve dolayısıyla Allah kendisini bilmemiz için aşkı veriyor...
günah olmamalı diye düşünüyorum.

aska inanmiyorum gecici bi heycan diyelim fakat askin günah oldugunuda düsünmüyorum en kisa zamanda evlenilmesi sartiyla.

Vesselam....

nur sahra kardesim şu yazının asagısında çıkan basörtülü elinde Kuran tutan bayan sen degilsin herhalde,o resmi oraya koymakla o bayanın hakkına girdigini ve kaç tane erkegi günahkar ettigini hiç düsündün mü?biraz dikkat etmemiz lazım degil mi ben mi yanlış düşünüyorum?

SA,

Bekar erkeklerin aşık olması haram, bekar bayanların aşık olması ise tahrimen mekruhtur.

Tabi delil isteyeceksiniz.

Çarşaf giymek farz ve buna el-yüz de dahil olduğundan bekar bir erkeğin namahrem bir bayana aşık olabilmesi için afedersiniz salak olması gerekir. Sonuç olarak haramdır.

Bayanlar bu konuda şanslı oldukları için onlara da tahrimen mekruhtur.

Nasıl kıyas yaptım ama.

Neyse şaka bir yana arkadaşlar:

Aşk günde 3 ekmek yiyen adama günde bir dilim ekmek yedirtir. Adamı her haftasonu Ankara'dan İzmir'e seyahat ettirir.

Tatmak ve arttırmak hatta öyle bir arttırmak lazım ki eş olup ahirette de sonsuza dek birlikteliğe götürebilsin.

Tabi bu bildiğimiz aşk. İlahi aşk falan değil.
yazdıklarınızdan hiç birsey anlamadım,bunlar bir alimin görüsüyse amenna.fakat siz kıyas yoluyla fetva veremezsiniz,müctehit degilsiniz herhalde.
sonra şaka bir yana demişsiniz,bunları yazıp şaka diyorsanız allah muhafaza bu iş dinden çıkmaya kadar gider.zira islamın emirlerinde harama helal demek,helale haram demek,haram ve helal hususunu hafife alıp şaka yoluyla dalga geçmek insanı küfre götürür.
ayrıca bir deli kanlı mesela apartmanında oturan çarsaflı bir kıza neden aşık olmasın.içten içe begenebilir.benim bir arkadasım vardı yüzü peçeliydi,çocuk görmüs takip etmiş günlerce ,sonra annesini gönderdi istemege.
olabiliyor böyle seyler

İmandanihsana

Doçent
aşkı tatmak lazım lakin tabikide harama düşmeden...şeyh e bi derviş olmak isteyen biri gelir der ben Allah'a aşık olmak istiyorumder..şeyh der oglum sen hiç bi kıza aşık oldunmu..aşkı tat öle gel der...tabiki şimdi bu örnekten hadi yürün önce kıza aşık olak sonra Allah'a aşık olcaz demek degil..Bu sadece bi kıssa...Mecnunda aşkı tattı...tattıda leyla leyla diye diye mevlayı buldu...Mevlayı bulunca leylayı neyledi...görür aşık olur...hayırlısı ile evlenmek ister..bunda bi günah olmazki zaten...ama aşık olur evlenene kadar bazı şeyler olur haram o ayrı...biliyorsunuz günümüzde bazı şeylere aşk yaşamak deniyo..Allah hidayet versin...Tüm Mumin ve Mümine kardeşlerimize Hatırladıgımızda bize Allah ı unutturan Degıl unuttugumuzda Bize Allah ı hatırlatan aşklar nasib eylesin Mevlamız...Ehli sünnet Vel cemaat insanlarla birliktelik nasib eylesin...

Mektûm

Doçent
Aşk ne kadar acı verirse versin kalbin ölümüne engel olan bir şifâ kaynağıdır.

Aşk fâni birine hissedilse dahi, ismi koyulamayan, derinlerde define misâli saklı gizli kalmış birçok el değmemiş duygularımızla yüzleştiren, olgunlaştıran, kimseciklerin bilmediği, anlayamadığı bu batındaki fırtınları bir tek O'ndan saklayamamanın verdiği mahcûbiyet nedeniyle biraz utangaç ve acılar içinde kıvranırken Rabbin kapısında âcziyetini itiraf ettiren, diz çöktüren, nefsi terbiye eden görünmez bir muallimdir.

Aşk insanın elinde değil yüreğindedir. Âşık olmak günah değildir. Günah olan âşık olupta bu aşkını mâşûkuna helal olmayan biçimlerde yansıtmaktır.

Aşk ateşten bir gömlektir. Giyenin sadece bedenini değil rûhnu kül eder.

Aşk biliğini unutturan unuttuklarını hatırlatan bir darbedir.
Aşk lâl kişinin dilini söyleten, çolak kişiye kalem tutturan bir iksirdir.

Kısaca aşk dünyadaki en zor şeydir. Ama zor olduğu kadarda akıtılan gözyaşları hatırına temizleyicidir.
Âşık olmuş kişinin göz yaşlarına bereket girmiştir. Ağlar, ağlar , ağlar ama gözyaşları bitmez. Tâki Hazreti Yakub'un ve Züleyha'nın gözlerini aldığı gibi alana dek ve Necip Fâzılın yanaklarında iz bırıkır gibi iz bırakana dek. .

Allah bizleri kendine âşık etsin. Öyle ki herbirimiz Mecnun olalım. Yoksa bu hayatı boşuna yaşamış oluruz.

Hasan

Kardeşiniz
Aşk herkeze çıkan bir piyango biletidir,
İnsan elinden gelmeyenden değil elinden gelebilenlerden sorumludur.
Aşık olmak elden gelen bir iş olsaydı otun yanında başka nesnelere de konmazdı gönül.
Gelgelelim kalbe istikamet veren iman dır,
Kişi imanı ile kalbinin kapılarına bir süzgeç takar ,
İşte bu sayede içeri imanın meşrebinde istedikleri girer.
Aşık olmamış bir gönül şerbetsiz baklava gibidir,
Aşk gönlün şerbetidir onu tamamlar tat verir
Amma o baklavayı iman ustası şerbetlendirir,
Usta zayıfsa ,şerbetin ayarı kaçarsa yakar damağını,
Bu tatlıyı tadında yiyebilene afiyet olsun.