AŞik Olmak GÜnah Midir??

BADUH

Asistan
SA,

Bekar erkeklerin aşık olması haram, bekar bayanların aşık olması ise tahrimen mekruhtur.

Tabi delil isteyeceksiniz.

Çarşaf giymek farz ve buna el-yüz de dahil olduğundan bekar bir erkeğin namahrem bir bayana aşık olabilmesi için afedersiniz salak olması gerekir. Sonuç olarak haramdır.

Bayanlar bu konuda şanslı oldukları için onlara da tahrimen mekruhtur.

Nasıl kıyas yaptım ama.

Neyse şaka bir yana arkadaşlar:

Aşk günde 3 ekmek yiyen adama günde bir dilim ekmek yedirtir. Adamı her haftasonu Ankara'dan İzmir'e seyahat ettirir.

Tatmak ve arttırmak hatta öyle bir arttırmak lazım ki eş olup ahirette de sonsuza dek birlikteliğe götürebilsin.

Tabi bu bildiğimiz aşk. İlahi aşk falan değil.

İmandanihsana

Doçent
aşık olmak ınsanın en muhtesem ozellıgi..bilirsiniz hani bir gün bi kişi bir zat-a gıtmıs ALLAH ve Rasulu ne aşık olmak ıstıyorum demiş dimi..Zat ne demiş;
-Evladım sen hiç bir kıza falan aşık oldunmu demiş.. Kişi hayır demiş..Mubarekte;
-once birine aşık ol ondan sonra gel demiş...

tabi simdi illa birine aşık olucan dıye bı kaıde yokta burda anlatılmak ıstenen kısının ask tadıp tatmaması...

valla iki mübarek birbirini sevmiş durumlarda musaitse sartlar olgunlasmıssa ne guzel evlenırler hemen ohhh haramdan kacınmıs olurlar..mesut bahtıyar yasarlar Allah ın ıznı ıle...

ama durumlar musaıt olmayınca yanı evlılıge daha yıllar olunca iş cok zor oluyo kardeşler yaa valla ızdırap ızdırap :(

nur_Sahra

Asistan
en guzel ask ALLAHadir zaten...biz sadece yaradanin eserine hayranlik duyabiliriz o eserlerin sahibinedir asil ask....

med-cezir

Profesör
aşık olmak insanın elinde olan bir şey mi ki günah olsun?

bir insan karşı taraftan birine aşık olduğu zaman "hadi ben buna aşık olayım" mı der de aşık olur?

aşk, insanın iradesi dışında gelişen bir durumdur bana göre ve aşk kendi içinde yaşanıldığında yada günah boyutuna kaçılmadı müddetçe de bir sorun olmaz kanaatindeyim.

johncoffey07

Asistan
aşık olmak insanın elinde olan bir şey mi ki günah olsun?

bir insan karşı taraftan birine aşık olduğu zaman "hadi ben buna aşık olayım" mı der de aşık olur?

aşk, insanın iradesi dışında gelişen bir durumdur bana göre ve aşk kendi içinde yaşanıldığında yada günah boyutuna kaçılmadı müddetçe de bir sorun olmaz kanaatindeyim.

Dövseydin bare:D:D:D

malik ejder

Profesör
ya inanmıyorum aşık olmak bilinçli yapılan bir iş değil ki günah olsun.İnsan bilerek aşık olamaz,farkında olmadan olur.

XaberDar

Profesör
AŞK ikidir:

:wallbash[1]: Beşerin beşere olan aşkı (Beşeri Aşk)
:good[1]: Beşerin ilahiye olan aşkı (İlahi Aşk)

Maalesef günümüzde beşer aşkı ağır basmakta. Neden mi?:

:uzgunum[1]: Çünkü çok günahkârız!:uzgunum[1]:

Gel gör beni aşk neyledi!...

mültecii

Üye
aşkı geçici bir delilik olarak düşünürsek delinin üzerinden sorumluluk kalkacağı için sevap-günah hanesine birşey eklenip eksiltmez:)
şaka bir yana aslında karşı cinse ve toplam olarak bütün maddeye(mal,para,çocuk,güç,başarı) aşk insanın kendi nefsine hayranlık beslemesidir. kendi kafasında resmini çizdiği şahsiyete bir an önce kavuşma arzusuyla yanıp tutuşur.hedeflediği kişi ya da amaç dışında hiçbir varlığın hükmü kalmaz etkisi sıfır hale gelir. mecnun'a adın ne diye sorulduğunda benim adım leyla der. sempati empatiye dönüşmüş, empati hastalıklı tahlillere...aşık olan elleriyle şeklini verdiği putun önünde saygıyla eğilir. ona dönecek her bakışı dağlar, ona uzanan her eli kırar, kendi görünen kimliğini bile o uğurda recmeder. sonuçta bu yüksek derecede şişkin bir egonun mahsülü olarak karşımıza çıkıyor. kendinin yaratmadığı gözlerini hesaba katmaz-çünkü sahibi kendi değildir-ama o gözlerle baktığı ve kafasında oluşturduğu imaja hayranlık besler-bu düşünceyi kendinin yarattığını zanneder- eğer maddeye dönük bu hisler allah'ın rızasına muhalif davranışlara sevketmiyorsa bu zaten aşk değildir belki saplantı, tutku veya aşırı ilgidir. ve nafile ibadetlerle inşallah afedilmesini umduğumuz küçük fitnelerdendir.

johncoffey07

Asistan
aşkı geçici bir delilik olarak düşünürsek delinin üzerinden sorumluluk kalkacağı için sevap-günah hanesine birşey eklenip eksiltmez:)
şaka bir yana aslında karşı cinse ve toplam olarak bütün maddeye(mal,para,çocuk,güç,başarı) aşk insanın kendi nefsine hayranlık beslemesidir. kendi kafasında resmini çizdiği şahsiyete bir an önce kavuşma arzusuyla yanıp tutuşur.hedeflediği kişi ya da amaç dışında hiçbir varlığın hükmü kalmaz etkisi sıfır hale gelir. mecnun'a adın ne diye sorulduğunda benim adım leyla der. sempati empatiye dönüşmüş, empati hastalıklı tahlillere...aşık olan elleriyle şeklini verdiği putun önünde saygıyla eğilir. ona dönecek her bakışı dağlar, ona uzanan her eli kırar, kendi görünen kimliğini bile o uğurda recmeder. sonuçta bu yüksek derecede şişkin bir egonun mahsülü olarak karşımıza çıkıyor. kendinin yaratmadığı gözlerini hesaba katmaz-çünkü sahibi kendi değildir-ama o gözlerle baktığı ve kafasında oluşturduğu imaja hayranlık besler-bu düşünceyi kendinin yarattığını zanneder- eğer maddeye dönük bu hisler allah'ın rızasına muhalif davranışlara sevketmiyorsa bu zaten aşk değildir belki saplantı, tutku veya aşırı ilgidir. ve nafile ibadetlerle inşallah afedilmesini umduğumuz küçük fitnelerdendir.

Çok güzel dile getirmişsin kardeşim sağol..Ama keşke insanın elinde olsa da aşık olmasa.:(:( :(

dagcan_33

Paylaşımcı

tek kelimeyle helal sana

gul_irana

Üye
olaya iki yonden bakmak lazimbir asik olmak digeri asik olmak
Allah aski vermistir ama askla Allahi bulabilmek icin Allah`la butunlesebilmek icin bir erkegi sevmek icin degil.
asik olmaya gelince kadin disariya ciktigi zaman ciddi olmali erkeklerin dikkatini cekmemeli ama bir bayan topluluguna girdiginde tebessum etmeli.tebessum etmek sunnettir.

yozgadi

Paylaşımcı
aşık olmak haram mı

bende aşık oldum arkadaşlar...Ciddi birisi ama o İstanbulda yaşıyor ben Antalyada yaşıyorum...Bu durumdan dolayı kendinden beni soğutmaya çalıştı...Ve şu an görüşemiyoruz...Hakkımda hayırlı değilmiş diyip vazgeçme işlemini yapamıyorum...Aklım fikrim onda...Nasıl vazgeçebilirim bana bi öneri sunun lütfen
önce mavigece ye demek isterim ki Allah (cc)sana kolaylıklar ve geniş sabırlar versin durumun biraz zor ancak hakkınızda Allah(cc) hayırlar versin imkansız değil biraz konuya eğil ikna kabiliyetini kullan eğer neticeye varamazsan kısmet değilmiş dersin neyse konumuza gelelim aşık olmak ÇOK HARİKA BİRŞEY ancak Allahı'ı unutmadan ayrıca aşk evlendikten sonra sevgi ve saygı olarak devam ediyorsa o daha güzel bu arada aşka karşılık bulmakta gerekli platonik olunca biaz acı verir

Minhac_

Profesör
Asik olup olmamak insanin elinde mi?

Haram degildir demisler alimler:)

AşK_€r

arabeskçi
bence soru yanlış sorulmuş...:D
aşık olmak sevapmıdır olsaydı daha güzel bir sual olurdu:D

Berke

Kıdemli Üye
Aşık olmak günah olur mu hiç,her gerçek aşkın sonu Allaha çıkmıyormu ki??