Altını çizdiğiniz satırlar

ismail

Yeni
"Sonunda büyük kentin görüntüsü yavaş yavaş değişmeye başladı. Eski mahalleler yıkıldı, yeni evler yapıldı. Gereksiz bulunan şeyler kaldırıldı. İçlerinde oturacak kişilere uygun olup olmadıklarına bakılmadan herkes için örnek evler yapıldı. Aslında her aileye ayrı bir model yapmak gerekirdi, ama tek tip evler hem ucuz oluyor hem de çok daha kısa zamanda bitiriliyordu. Büyük kentin kuzeyinde şimdi dev gibi yeni binalarla bir mahalle kurulmuştu. Birbirinin tıpkısı olan, kışla gibi dört köşe yapılar sıra sıra uzanıyordu. Evler aynı olduğu için sokaklar da birbirine benziyordu. Bu tek tip yollar çoğala çoğala ufka kadar dayandılar. Tıpkı düzgün bir çöl gibi! Burada yaşayan insanların hayatları da aynı şekilde son derece düzgündü. Çünkü burada her şey hesaplı, her şey planlıydı. Her santim ve her an için..."
Michael Ende - Momo

SeTTaR

Profesör
Senin beni unutma ihtimalini hatırlayıp çıldırıyorum bazı günler ve bazı geceler yüzünü eskisi gibi hayal edemeyeceğimden korkup kahroluyorum. Sonra tövbeler ediyorum. Seni unutma ihtimalini düşündüğüm için.Aşkname - İskender Pala

Ecrin

'Bâd-ı Sabâ..'
SEN,
Yüreğini ve aklını sevgi ve anlayışla doldur.
Unutma ki;
İçinde ne varsa,
DIŞARI yayılan da ÇEKiLEN de ODUR.

Cavit Çağ

Ecrin

'Bâd-ı Sabâ..'
Uzaktaki ışıklar çoğalıyor sessizliğin içinde...

Bil !
Duy !
Hisset !

" iyi değilim...’’ Hüzün..

SeTTaR

Profesör
Provası yok hayatın. Ne yeniden yaşamak mümkün, ne de yaşadıklarını silebilmek. Herkesin geçmişe dair bir hesabı mutlaka vardır . Ya yeniden yaşayabilmektir ya da yaşanmışlıkları silebilmektir. Yani ortak payda mutluluğu yakalayabilmektir...

ismail

Yeni
Ey insanlık! Tarih denen giz, senin parmak uçlarına yerleştirilmiş bir boğum gibi yaşamın her alanına retorik göndermelerle dokunur. Sahneler hızla geçer, izler insanlık tabletlerinde kazılmış yasalar gibi kalır! Her sancı bir anın böğre saplanmış hançer yarasıdır. Her yara ölümcül hayatın kan damarıdır. Her görev, yükselme ve alçalma ameliyesidir. Gün gelir ölüler dirilir, diriler ölür. Gece ve gündüz bunun en büyük kanıtıdır. Ölme ey insanlık! Günün gelmediği sürece ölme!
Biliyor musun?

-Müştehir Karakaya-
(Şuuraltı Notları'ndan)

ismail

Yeni
İslâm'ın tek boyuta indirgenmesi, tarihle, siyasetle, dünya ile ilgilenmeyen bir yaklaşımla sınırlandırılması, sembolik ve batınî anlamların meşrulaştırılması, ...toplumsal içerik üretmek yerine mistik ve geleneksel akla kapanması, Müslümanları aşılması güç bir konformizme sürüklüyor.

Atasoy Müftüoğlu

ismail

Yeni
Düşünmek risk almak ve cesaret etmek demektir. Düşünmeye cesaret edemeyenler kendi iradelerinden vazgeçerler. Düşünmeye cesaret edemeyenler, medya sistemleri ve... araçları yoluyla oluşturulan moda kimliklere, moda kültürlere bağlanırlar. Bir toplumda yeni kuşaklar, kendi kültür ve medeniyet değerleriyle ilişkilerini kestiklerinde o toplumun tarihinde yeni bir yabancılaşma dönemi başlamış demektir.

Atasoy Müftüoğlu

ismail

Yeni
Kızıl şal görmüş İspanyol boğası gibi, her düşünceye ve her düşünene saldırmak. Bu canım memleket, bu yüzden bir cüzzamlılar ülkesidir.

Ben herhangi bir tarikatın sözcüsü değilim. Yani ilan edecek hazır bir formülüm yok. Derslerimde de, konuşmalarımda da tekrarladığım ve darağacına kadar tekrarlayacağım tek hakikat: her düşünceye saygı.

Cemil Meriç - Jurnal

ismail

Yeni
Kur'an'ı hayatına koymayanın öldükten sonra mezarına Kur'an fayda vermez.

Çünkü Kur'an Hayat kitabıdır; hayata okunmalı, hayata taşınmalıdır.

Mehmet Okuyan

ismail

Yeni
Ağaçlara çaput bağlamanın din ile alakası ne ise, ışınlanmış peygamberinde din ile alakası o dur. Bundan yıllar önce sır dizileri hakkında makaleler kaleme almıştım. Birde şeyhini ışınlayanlar var. Peygamberi Allah'ın yerine koyuyor, peygamberlik yeri münhal kalınca oraya şeyhini ışınlıyor.Hristiyan peygamber algısını taşıdık islama. Işınladığınız peygamberi örnek alamazssınız, o artık ışınlanmıştır, hayatınızdan ayrılmıştır, uçmuştur - Mustafa İSLAMOĞLU

ismail

Yeni
1979486_234675343403406_825213743_n.jpg

ismail

Yeni
Ben tekfiri, tekfir ettim, tekfiri tekfir etmediğim için şiilikle suçlandım Allah'ın yerine geçmekten haya ederim. Alnı secdeye değen herkes mümindir. Ben Allah'ın yerine geçmekten haya ederim. Allah'ın yerine geçipte kulların imanı hakkında hüküm vermekten Allah'a sığınırım. Bu Allah'ın yerine geçmektir. Tekfir böyle bir şeydir işte. Tanrılık iddiasının bir başka türüdür. Tekfir ve tekfirciler benden uzak olsun. Ancak uyarı ve eleştiriyi de kendime görev bildim. eleştirmediğimiz zaman istiğfar ve tevbe etmemiş oluruz - Mustafa İSLAMOĞLU

ismail

Yeni
BİZ İNSANLARI ALLAH'A DAVET EDERİZ.

Biz insanları ne partimize, mezhebimize, ne tarikatımıza, ne grubumuza, ne şuraya ne burayı davet etmeyiz.
...

Biz insanları Allah'a davet ederiz, fıtrata davet ederiz, bize gel demeyiz, kendine gel deriz. Kendine gelmek fıtrata gelmektir.

Kur'anın hakemliğini kabul etmeyene zinhar güvenmeyeceksin. Kur'anın hakemliği hakikatin hakemliğidir. Onunla bu ümmet izzetine kavuşacaktır.

En büyük cihad, en büyük değerlerin insanlara anlatıldığı cihaddır. İşte onun adı Kur'anı anlatmaktır.

Siz bölünürseniz, siz parçalanırsanız, siz dua ederken ellerimi öyle mi böyle mi kaldırayım derken alemin adamı senin ellerini kesmenin planlarını yapıyor.

Mehmet Okuyan

fakiri

Kıdemli Üye
Ben tekfiri, tekfir ettim, tekfiri tekfir etmediğim için şiilikle suçlandım Allah'ın yerine geçmekten haya ederim. Alnı secdeye değen herkes mümindir. Ben Allah'ın yerine geçmekten haya ederim. Allah'ın yerine geçipte kulların imanı hakkında hüküm vermekten Allah'a sığınırım. Bu Allah'ın yerine geçmektir. Tekfir böyle bir şeydir işte. Tanrılık iddiasının bir başka türüdür. Tekfir ve tekfirciler benden uzak olsun. Ancak uyarı ve eleştiriyi de kendime görev bildim. eleştirmediğimiz zaman istiğfar ve tevbe etmemiş oluruz - Mustafa İSLAMOĞLU

Şimdi biz bu satırların neresini düzeltelim ki?.. Tekfiri tekfir etmişmiş te bunun için şiilikle suçlanmışmış ! Allahın yerine geçmekten haya eder beyimiz de Allahımızın ayetlerini çarpıtmaktan asla geri de durmaz !
Lafa bak lafa !

"Alnı secdeye değen herkes mümindir."
Peki ya, munafıklar kafirler içinden mi çıkıyor-çıkmıştır, yoksa müslümanlar içinden mi? Yani, müslümanlarla birlikte secde eden günümüzde veya tarih boyunca hiç munafık yaşamamış mı?
Biz bu forumda herkese dininizi öğrendiğiniz ve öğreneceğiniz insanları çok iyi seçin derken, işte böyle tuhaf edebiyat ve cümle parçalayanların bubi tuzaklarına düşmeyesiniz diye çabalıyoruz ...

ismail

Yeni
‘’Yeniden, gerçek dostluğu yürürlüğe koymak şart. Kişisel rahatlığa veda etme şart. Eylem’i ‘’eğlen’ vezninde düşünmemek şart. Kalbimizi yontmak şart. Cebimizdeki parayı bir günden fazla bulundurmadan eyleme dönüştürmek şart. Beş vakit namazı camide kılmak şart. Bir Allah kuluna yine onun rızası için can u gönülden selam vermek şart!’’
Nuri Pakdil

Ecrin

'Bâd-ı Sabâ..'
Derdi veren Allah dermanı da
verir . .
-Yeter ki sabretmeyi bil .

Ecrin

'Bâd-ı Sabâ..'
___"Kadim Kuraldır ;
"Kurtulmak İstedikçe Kör Düğüm Olursun...(!)"

SeTTaR

Profesör
İnsan cama uzun süre bakınca hep böyle olur, mutlaka bir yüz görür. Daha doğrusu herkesin, asla göremeyeceği halde görmek istediği kayıp bir yüzü vardır.

Hasan Ali Topbaş - Gölgesizler

Ecrin

'Bâd-ı Sabâ..'
Birinin ellerini sıkıca tutup;
sevmekten güvenmekten korkar olmuşuz,
Kapıları kapatmak yetmemiş,
kepenkler indirmişiz..
... Şebnem Ferah