Ali-imran Süresi 104. Ayeti Nasıl Anlamalıyız ?

adams77

Kanalizasyoncu
Hangi konuda bütünleşemiyoruz?

spesifik

آزادی قید و بند
Neredeyse bütün konularda.. Hep mi karşı tarafı dışlamak var .. Beni anlamıyorsun bakış açısı..
Yol alamıyoruz o yüzden...

adams77

Kanalizasyoncu
Daha öncede tekrar ettim ben sizin açınızdan bakıyor iken belli bir zaman geçirdim!! Karşınızdakini anlamak ve ne dediğini kavrayabilmek için bakış açısından bakıp gördüğünü görmek gerekir aksi takdirde görmeden gördükleri hakkında karar vermiş oluyorsunuz.

Ben kimseyi dışlamıyorum eğer dışlayacak olsa idim zaten burada olmazdım herşeyi çözmüş modunda yaşayan bir sürü insan var onlar gibi bazı şeyleri görmezden gelip hayatın renklerini deneyimliyor olabilirdim.

Yol alamıyoruz neden çünkü farklı şeyleri düşünüp değerlendirme cesaretine sahip değiliz bu size bir itham değil belli kalıplar içinde belli şeyleri düşünebiliyoruz bu düşünceler ile sorunları çözemiyoruz yada yol alamıyoruz bunun farkında olmamıza rağmen farklı şeyleri neden düşünüp denemiyoruz!!

Kitabı okuyup bir arpa boyu ilerlemiyor isek okumada bir sıkıntı olduğu açık ve net değilmidir?

adams77

Kanalizasyoncu
Düzen kendi dışımızdaki varlıklar ile birlik içinde hareket ettiğimizde oluşur. Eğer bu birlik sağlanmaz ise kaos ortaya çıkar.

spesifik

آزادی قید و بند
Hayatta solurken kaoslar olmaması tuhaf olurdu. Kaos normal bi bakıma. İçerisinden çıkan erbab olmuş demektir.
Toplumu incelemeden önce aileden başlarsak birbirinden tamamen zıt olup ölçü dairesinde sevgi saygıyı devam ettiren olduğu gibi birbirine hasetten ötürü duvarlar örenler var.

İnsan bütün sufli duyguları benliğinde barındırır. Kin ,intikam,öfke, kıskançlık,yenme arzusu vb .. Mefhumlarımız buna ölçü verir,sınırlarını koyar. Taraflar aynı dili konuşmayabilir .Bu anlaşamayacakları anlamına gelmez.

Dört halife birbirlerinden çok farklı karakterlere sahipti. Ortak noktaları nebiden aldıkları mefhumun üzerlerine oturması idi. Bizler karar verirken neye göre ölçüp biçiyoruz bu çok önemli.. Allah'ın 'kahrolası nasıl da ölçtü ve biçti' uyarısına muhatab olup olmadığımızı sorgulamamız gerekiyor...

adams77

Kanalizasyoncu
Kaos 'un normal olması emaneti bilmeden yüklenmesi ile alakalı bir nevi çirkin yerlerimizin gözükmesi ile ortaya çıkan bir durum başka bir bakış açısı ise insan 'ın kendi kendini yeterli görmesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur cennette kaos mu var? Kaos içinden O 'na teslimiyeti ile mümkün olabilir erbab olmak O 'nun yasalarına ve kanunlarına itaat etmek ile olur. Biz kendi başımıza kaostan çıkabilecek güce sahip değiliz.

adams77

Kanalizasyoncu
bilmem o kadar çok mana varki genel olarak düzensizlik desek

spesifik

آزادی قید و بند
Allah'ın kanun ve yasalarında düzensizlikten topluca kurtulabilmenin yolu nedir peki ?

adams77

Kanalizasyoncu
Onları doğru okuyabilmekte

spesifik

آزادی قید و بند
Doğru olana nasıl ulaşacağız ? Herkes kendi doğrularını savunuyor..

adams77

Kanalizasyoncu
Savunduğun şeyin birliğe uygun olması gerekiyor. Evrensel olması gerekiyor. Fıtrata uygun olması gerekiyor. Kitaba uygun olması gerekiyor.

Kitap sana gece 'den bahsederken bunu birlik dairesi içinde düşünerek neden bahsettiğini bulacaksın

Kitap sana sığır ve koyunun iç yağlarını da onlara haram kıldık dediğinde önce kendi yapı taşını çok iyi bilmen gerekiyor yani doğruya ulaşmak istiyorsak eğer önce kendimizi tanımamız gerekiyor beden bir bilgi alanıdır herşeyi yaratanın imzasını taşıdığına göre diğer bütün yaratılanlar ile benzerlik göstermesi gerekiyor değil mi? Görüntüye aldanmadan görüntünün arkasına bakarak hareket etmeliyiz.

spesifik

آزادی قید و بند
Bu yoruma binaen ve İbrahim peygamber örneğiniz ile tek başına cemaat olabileceğimizi düşünürsek kaostan yalnız kurtulamayız demiştiniz ? Çelişkili bir durum değil mi bu ?

adams77

Kanalizasyoncu
bizim yapabileceğimiz en basit şey kavramları yani kelimelerin kaydığı yerden tekrar doğru yerine çıkarmak olur.

adams77

Kanalizasyoncu
Değil neden olsun ki? Yalnız değilim çevremde o kadar çok varlık var ki!! Doğruları sadece bana aynı dili paylaştığım insanlar aktarmıyor.

spesifik

آزادی قید و بند
Topluluğa yüklediğimiz mana ... anladım.. Teşekkür ederim ..
Bizim için de topluluk oluşturulması gereken bir kurum gibi. Belli bir ismi olmasına gerek yok, kuruma üyelik için vurulan her hangi bir damga da yok .Yeryüzünde taşıyıcılığını yapan her birey bu kurumun üyesidir.

İsimleri farklı kurumlarda geçse dahi vahdete binaen temsil ettikleri aynı şeydir. BAZEN bir duruş bile muhatabına çok şey anlatır. Vahiy olur ..
İnsan iyiliği emretmekten mesuldur ,kötülükten alıkoymaktan mesuldur. Bu uğurda çabalamaktan mesuldur.. Bulunduğu kurum kendisini müstağnilikten korur. Çünki zayıf yaratılmıştır ..

adams77

Kanalizasyoncu
iyiliği bilmeyen nasıl emredecek?

adams77

Kanalizasyoncu
Birlik olmak gereklidir, çünkü tüm varlık sistemi Bir ve Bütün olarak yaratılmıştır. Bunun dışında kalmak zaten mümkün değildir, diyelim ki mümkün oldu; bu yok oluştur. Varlığımızı birliğe ve bütünlüğe borçluyuz. Birliğin dışında kalmak zaten mümkün değilse neden birlik olmaya çağrılıyoruz ve şu anda neredeyiz?

İnsan şuurlanmakla görevlidir. İnsandan beklenen tek görev budur. İnsana şuurlanması için verilen mekân ve zaman aslında ona verilen ilahi fırsattır. Şuurlanma birlik olmadır. Şuurla birlik olunur. Çünkü Birlik şuurdur. Şu anda da birliğin içindeyiz ama şuurlu olarak değil. Birlik şuuru, bizi birliğin içinde tutuyor ve şuurlanmamız için bize yardım ve hizmet ediyor. Bizi Yüksek Şuurun alt basamaklarına hazırlıyor. Henüz doğmamış bir bebeği düşünelim. Annenin beden ve ruh bütünlüğü bebeği doğuma ve dünya yaşamına, dünya bilincine hazırlar. Bu hazırlığın süresi bellidir. Bebeğin bu hazırlık içindeki tutumu aktif teslimiyettir. Henüz birlik şuuruna ulaşmamış anne de bunları bilmez. Ama Sistem görevini yapmakta yavruyu yeni ortama, yeni bilince hazırlamaktadır.

Bizler için de aynı yasa çalışıyor. Dünyanın bize sunduğu ortam, bir sonraki şuur mekânına göre ana rahmi gibidir. Eğer insanlar birbirlerine ve dünyaya, dünya üzerindeki tüm varlıklara karşı gerçekten sevgi ve saygı içinde birlik olabilselerdi, bir başka deyişle o İlahi Yasa'ya aktif teslimiyet içinde olabilselerdi dünya yaşamının ne kadar muhteşem olacağını ve bir sonraki şuur mekânına ne kadar güzel hazırlanmış olacağımızı düşünebiliyor musunuz?